AYBABTUMakaleler

Önümüzdeki Ay Neler Çıkacak? – Aralık 2022

Aralıkta çıkacak film, kitap, bilgisayar oyunu, dizi, çizgi roman ve animasyonlardan heyecanla beklediklerimizi, Aralıkta gerçekleşecek etkinliklerle birlikte bir listede derli toplu sunuyoruz.

Önümüzdeki Ay Neler Çıkacak listelerimizde sona geldik. Ocak’tan beri yayınladığımız listelerle 2022’de çıkan ve ilgimizi çeken birçok başlığı sizlere duyurmuştuk. Tüm bu listelere buradan göz atabilirsiniz.

Kasım ayı da dopdolu geçti. Andor muhteşem bir final yaptı, 1899 ve Wednesday ekranlarda ilgi çekerken yeni yıl kutlamaları Spirited ve The Guardians of the Galaxy: Holiday Special ile şimdiden şenlendi.

Oyun dünyası zaten çılgındı. Ama Pentiment ve Spider-Man: Miles Morales en çok ses getiren oyunlar oldu. Yine de benim Kasım’daki favorim Shadows over Loathing oyunu oldu. WoW, Dragon Flight adlı yeni genişletme paketine kavuşurken Cats and the Other Lives da Türkiye’ye özel kampanyasıyla bizi mutlu etti.

Kitap camiası da çok renkliydi. Malazan ve Diskdünya serileri yeni kitaplarına kavuştular. Çizgi romancılar da İstanbul kitap fuarına hazırlanıyor olmalı ki birçok güzel eseri topluca dilimize kazandırdılar.

Kasım’da çıkan birbirinden heyecan verici başlıkların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz. Ama Aralık da Kasım’ın gölgesinde kalacak gibi değil. Özellikle ilk haftası dolu dolu geliyor.

İşte önümüzdeki ay çıkacak ürünlerin listesi:

Filmler, Diziler ve Animasyonlar – Aralık 2022

Önce Aralık’ta nelerle karşılacağımızı söyleyelim.

8 Aralık’tan itibaren Disney+ üyeliklerimiz reklamlı üyelikler haline gelecek. Reklamsız premium üyelik seçeneği gelecek ve bu seçenek sahip olduğumuz üyelikten daha yüksek bir fiyata satılacak. Netflix buna benzer kararlarıyla çok eleştirildi ve eleştiriliyor. Ancak Disney+’ın aldığı karar Netflix’inkinden daha rahatsız edici aslında. Detayları içeren haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Disney+ birkaç hafta önce Avatar’ı kütüphanesinden kaldırmıştı. Çünkü film çeşitli sinema salonlarında yeniden gösterime girmişti. Ancak ilk film, Avatar: The Way of Water çıkmadan önce tekrar Disney+’a geldi. Aralık ayında ilk filmi Disney+ üzerinden izleyip hatırlayabilirsiniz. Ayrıca The 13th Warrior filmi de Aralık’ta Disney+ kütüphanesine dahil olacak.

Efsaneleşmiş filmlerin yönetmeni Steven Spielberg’ün yeni filmi The Fabelmans diğer ülkelerde Kasım’ın son haftasında vizyona girmişti. Türkiye’de Ocak’ın ilk haftasında sinemalara gelecek.

Disney’in son animasyon filmi Strange World de diğer ülkelerde çoktan vizyona girdi. Ve hatta gişede 100 milyon dolar zarar etti. Türkiye’de ise 30 Aralık’ta sinemalara geliyor.

Netflix, Rick and Morty’nin 6. sezon bölümlerini Aralık ayının başında platforma yükleyecek.

Robert Downey Jr.‘ın babasının hayatını ve Hollywood’la olan ilişkisini işleyecek belgesel filmi Sr. da 2 Aralık’tan itibaren Netflix’te olacak.

Aralık’ta çıkacak filmler, diziler ve animasyonlar ise şöyle:

Troll (1 Aralık – Netflix)

YouTube player

Troll, Norveç yapımı bir fantastik aksiyon filmi.

Dağlarda gerçekleşen bir patlamanın ardından dağın derinliklerinde yaşayan kadim bir troll yüzyıllık uykusundan uyanır. Yetkililer bu durumda ne yapacaklarını pek bilemezler. Çünkü bir trollü neyin durdurabileceği konusunda bilgileri sınırlıdır. Dolayısıyla fosilleşmiş yaşam biçimlerinde uzmanlaşmış cesur bir bilim insanını trollün yıkımını durdurmakla görevlendirirler.

Troll’ün yönetmen koltuğunda yeni Tomb Raider filminin yönetmeni Roar Uthaug oturuyor.

Sıcak Kafa (2 Aralık – Netflix)

YouTube player

Sıcak Kafa, Netflix Türkiye’nin en çok ilgimizi çeken yapımlarından biri oldu. Hatta sadece bizim ilgimizi çekmekle kalmadı. Yabancı basında da şimdiden ses getirmeye başladı. Zira dizinin fragmanı da konusu da hayli ilgi çekici.

8 bölümlük dizi kültleşmiş Pardon filminin yönetmeni Mert Baykal‘ın elinden çıkıyor. Yine Pardon filminde rol alan Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin gibi ustalardan Kavuk’u devralan Şevket Çoruh da dizinin oyuncu kadrosunda. Ancak dizinin başrolünde Leyla ile Mecnun‘un Hırsız Yavuz’u, çok sevdiğimiz Osman Sonant yer alıyor. Ve dizide Haluk Bilginer‘i aklını kaybetmiş bir hasta rolünde izleyeceğiz. Kim olsa heyecanlanır böyle bir yapım karşısında, öyle değil mi? Üstelik daha konusunu bile duymadınız:

Sıcak Kafa konuşarak, ses yoluyla yayılan bir akıl hastalığını konu alıyor. Hikayede Abuklama (saçmalama) hastalığına yakalananlar abuk sabuk konuşmaya başlıyor. Ve bu saçmalıkları duyanlar da hastalığa yakalanıyorlar. Böylece salgın tüm nüfusu hızla ele geçiriyor. Kimileri önlem olarak kulaklık taksa da kulaklıkları daima takılı tutmak mümkün olmuyor.

Sıcak Kafa distopik ve apokaliptik bir hikaye anlatıyor. Ana karakterimiz salgın başlayınca annesinin evine sığınmış bir dilbilimci olan Murat Siyavus. Murat kendisinin Abuklama’ya bağışıklığı olduğunu fark ediyor. Bunun üzerine deliliğin ele geçirdiği İstanbul’da kendisini bağışık kılanın ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

Senaryo Afşin Kum’un aynı isimli romanından uyarlanıyor. Gerçi ben gaza gelip bayağı bir tanıttım ama dizinin diğer fragmanını içeren alakalı haberi buradan okuyabilirsiniz. Lansmandan kareler de burada.

Scrooge: A Christmas Carol (2 Aralık – Netflix)

YouTube player

Yılbaşı dönemi gelince yine tüm yayın platformları yılbaşı ve Noel temalı film, dizi ve animasyonlarla doluyor. Ve tabii ki bunlardan biri de Charles Dickens‘ın klasik öyküsü A Christmas Carol’dan uyarlanıyor.

Scrooge: A Christmas Carol animasyon filmi klasik hikayeyi bir müzikal animasyonu formatında seyirciyle buluşturacak. İlk yorumlar bu animasyonun keyifli ve sıcacık bir aile filmi olarak izlenebileceğini söylüyor.

Violent Night (2 Aralık – Sinema)

YouTube player

Klasiklerden sıkıldıysanız ve yılbaşında yeni bir hikaye izlemek istiyorsanız Violent Night filmi var. Başrolde şu aralar sıklıkla Stranger Things ile birlikte andığımız David Harbour var. Ve film 2 Aralık’tan itibaren sinemalarda olacak.

Burada Noel’de hediye dağıtımına çıkan Noel Baba’nın başından geçen aksiyon dolu bir geceyi izleyeceğiz. Noel Baba, hediye bırakmak için girdiği evdeki ailenin bir grup paralı askerce rehin alındığını görüyor. Bütün bir yıl boyunca uslu durmuş bu çocukları öyle bir durumda bırakacak değil. Dolayısıyla sütünü içiyor, kurabiyelerini yiyor ve uslu çocukları yaramaz adamlardan kurtarmak için kolları sıvıyor.

Three Pines (2 Aralık – Amazon Prime)

YouTube player

Amazon Prime Video her ay en az bir ilgi çekici yapımla karşımıza çıkıyor. The Devil’s Hour ve The Peripheral gibi dizilerin ardından bu ay da platforma Three Pines öne çıkacak gibi duruyor.

10 bölümlük dizinin başrolünde Spider-Man filmlerinin Doc Ock’u olarak tanıdığımız Alfred Molina var. Moline, Müfettiş Gamache karakterini canlandırıyor. Bu karakter de Louissa Penny‘nin dedektiflik temalı roman serisinin ana karakteri.

Gamache, Three Pines kasabasına geldiğinde burada bir tuhaflık olduğunu fark etmekte zorlanmıyor. Zira cinayet ve kayıp haberlerinin birbirini takip ettiği bu kasabada her şey çok gizemli ve lanetli gibi duruyor. Ancak Gamache gizemler karşısında yılmayı kabul etmiyor. Kısacası, Three Pines fragmanı ve konusuyla klasik dedektiflik romanlarını anımsatan bir diziye benziyor. İzleyip göreceğiz.

His Dark Materials – 3. Sezon ve Final (5 Aralık – HBO Max)

YouTube player

His Dark Materials dizisi son sezonunun bölümlerine 5 Aralık’ta kavuşacak.

Dizinin başrolünde Dafne Keen var. Logan filminin minik mutantı olarak aklımıza kazanan Keen geçtiğimiz günlerde Star Wars: The Acolyte dizisinin de oyuncu kadrosuna dahil olmuştu.

His Dark Materials’ın son sezonuyla alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Doom Patrol – 4. Sezon (8 Aralık – HBO Max)

YouTube player

HBO Max’in DC dizilerinden Doom Patrol de 8 Aralık’ta 4. sezon bölümleriyle karşımızda olacak.

Bu arada bu dizide de gördüğümüz Charles Rowland ve Edwin Paine karakterleri aslında Neil Gaiman’ın Sandman çizgi romanlarında yarattığı karakterler ve onlar da kendi dizilerine kavuşuyor. Ve Gaiman o dizinin çok ama çok iyi olacağını söylüyor. Göreceğiz bakalım.

Guillermo del Toro’s Pinocchio (9 Aralık – Netflix)

YouTube player

Geldik uzun zamandır yolunu gözlediğimiz bu stop-motion animasyon filmine. Fantastik korku filmlerinin ünlü yönetmeni Guillermo del Toro, Pinokyo‘yu yeniden yorumluyor. Hem de yalancı kuklayı İtalyan faşizminin bir askeri yaparak!

Guillermo del Toro daha önce defalarca anlatılmış bir hikayeyi yeniden anlatmaya niyetli olmadığını söylüyor. Yani bu bambaşka bir Pinokyo filmi olacak. Zaten del Toro’nun hikayesine göre Pinokyo’nun oyulduğu ahşabın bile dramatik bir hikayesi var. Geppetto onu, çok sevdiği ve kaybettiği oğlunun mezarında büyüyen ağacın kütüğünden oyuyor. Bu yüzden yarım yamalak oyulmuş ve tam bitmemiş haliyle bu yeni Pinokyo tasarımına ben bayılıyorum.

Yani Pinokyo hem yönetmeni, hem konusu, hem de görsel tasarımıyla ilgi çekici. Ve bir de muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip. Filmde Ewan McGregor, Cate Blanchett, Tilda Swinton, Ron Perlman ve Tim Blake Nelson gibi isimler filmde seslendirme yapıyor.

Pinocchio‘yu tanıttığımız haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Dragon Age: Absolution (9 Aralık – Netflix)

YouTube player

Sizi bilmem ama ben hâlâ Cyberpunk: Edgerunners‘ın etkisini üzerimden atamadım. Netflix daha henüz bir oyundan uyarladığı bir anime ile bu kadar başarılı olmuşken Dragon Age: Absolution için heyecanlanmamak da elde değil. Ancak beklenti yüksek olunca hayal kırıklığı da büyük oluyor. Bu yüzden biz yine bu çizgi filme temkinli yaklaşalım.

Hani hemen bundan önce Pinokyo’nun oyuncu kadrosunu övdüm ya. İşte onlar kameranın önünde, oyunculuklarıyla ünlü isimlerdi. Dragon Age: Absolution ise seslendirme konusunda efsane isimleri içeriyor. Ashly Burch, Matthew Mercer, Kimberly Brooks ve Phil LaMarr gibi isimlerden oluşan bir kadroları var.

Dragon Age: Absolution Bioware ile Netflix iş birliğinden çıkan 6 bölümlük bir çizgi film olacak. Her bölüm yaklaşık 30 dakika sürecek. Ve çizgi film, oyunlarla aynı evrende geçiyor olsa da onlardan bağımsız bir hikaye anlatacak. Ancak oyunu oynamış olanları birçok sürpriz de bekliyor olacakmış. Görelim bakalım!

Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again (9 Aralık – Disney+)

YouTube player

Müzede Bir Gece serisi yeni animasyon filmi Kahmunrah Rises Again ile devam ediyor.

Nick Daley‘nin yazın bulduğu iş onu biraz zorluyor. Çünkü müzede gece bekçisi olarak çalışıyor ve bu bir lise öğrencisinin kolayca altından kalkamayacağı bir iş. Ama Nick, babasının izinden gitmekte kararlı.

Bu animasyon filminin sloganı da şu şekilde: “Aynı vardiya, farklı gece”

The Whale (9 Aralık/ 3 Şubat – Sinema)

YouTube player

Aslında The Whale’in hiçbir fantastik yanı yok. Hatta Amerika’da 9 Aralık’ta vizyona girecek olsa da Türkiye için vizyon tarihi 3 Şubat. Ama buna rağmen, The Mummy filmlerinin yıldızı Brendan Fraser‘a olan sevgimizden ötürü bu filmi listeye ekledim. Zira Fraser bu filmde rol almayı nasıl kabul ettiğini anlatırken “seyirci ile yeniden tanıştırılacak bir oyuncu arıyorlardı ve ben de yeniden tanıştırılmayı istiyordum” diyor. Yani bu filmin Fraser için yeri bir ayrı olmuş.

Film festivallerinde dakikalarca ayakta alkışlanan The Whale, obezite ile boğuşan bir adamın dramasını anlatıyor. Charlie adındaki bu adamın kızıyla olan ilişkisi filmin asıl odaklandığı konu oluyor. Filmin yönetmenliğini de Black Swan ve Requiem for a Dream gibi kült filmlerin yönetmeni Darren Aronofsky yapıyor.

Kindred (13 Aralık – Hulu)

YouTube player

Kindred, Octavia E. Butler‘ın aynı isimli romanından uyarlanan 8 bölümlük bir mini seri. Bahsi geçen romanı İthaki Yayınları dilimize Yakın adıyla kazandırmıştı. Bilimkurgu türünde ve zaman yolculuğu konulu bu hikayede Dana James isimli genç bir yazarın kocasıyla birlikte zamanda yolculuk yapmasını ve kendilerini savaş öncesi Amerika’da, köleliğin hâlâ yasal olduğu zamanlarda bulmalarını izleyeceğiz.

Dizinin baş yapımcıları arasında Branden Jacobs-Jenkins ve Darren Aronofsky bulunuyor. Aranofsky’yi hemen yukarıda, The Whale’da da tanıtmıştım. Black Swan ve Requiem for a Dream gibi kült filmlerin yönetmeniydi. Jacob-Jenkins ise bundan önce Watchmen ve Outer Range dizilerinde de yapımcılık yapmış bir isim.

Hulu ve FX ürünlerini Türkiye’de büyük oranda Disney+ üzerinden izliyoruz. Dolayısıyla Kindred’ın da Disney+’a geleceğini tahmin ediyoruz.

National Treasure: Edge of History (14 Aralık – Disney+)

YouTube player

National Treasure: Edge of History 10 bölümden oluşuyor. Ve film serisinin devamı niteliğinde bir hikaye anlatıyor.

Serinin hayranları bu yeni macera için heyecanlılar ve Justin Bartha‘nın Riley Poole rolüne geri döndüğünü görmek güzel ama gerçekten merak edilen şey şu: Nicolas Cage‘in seriye Benjamin Franklin Gates olarak döndüğünü görecek miyiz?

Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Sonic Prime (15 Aralık – Netflix)

YouTube player

Sonic Prime, Netflix’in çocuklara yönelik hazırladığı 24 bölümlük bir animasyon serisi. Ancak çoğu Sonic hayranının dizinin çocukları hedeflemesini sorun edeceğini sanmıyorum.

Bu seride Sonic ve Tails, arkadaşlarıyla birlikte çoklu evrenin kapılarını açıyor. Çünkü biliyorsunuz, çoklu evrenler şu sıra çok moda. Ve çizgi filmin konusu da Sonic the Hedgehog’un sinema filmlerinden farklı olacak. Yani bu animasyon serisini izlemek için yeni çıkan filmleri izlemiş olmanıza gerek yok.

Avatar 2: The Way of Water (16 Aralık – Sinema)

YouTube player

Gişe rekorları, CGI teknolojisi veya 3D film denince akla gelen ilk film olan Avatar, 13 yıl sonra ikinci filmine kavuşuyor. İlk filmin Aralık ayında Disney+’ta olacağından yazının başında bahsetmiştim. İkinci film olan The Way of Water da 16 Aralık’tan itibaren sinemalarda olacak.

Gerek oyuncu kadrosu, gerek yapımcılar bu filmin ilkinden daha şahane olacağını düşünüyor. Ve filmin yine rekor izleyici sayılarına ulaşacağından neredeyse eminler. James Cameron da bu filmin gişede tüm zamanların en iyi başarı gösteren ilk 3 filmi arasına girmesi gerektiğini söylüyor. Aksi türlü film zarar edermiş. Buradan şu anlam çıkıyor: The Way of Water için 2 milyar dolara yakın para harcamışlar! (Ama raporlarda 250-400 milyon dolar harcadıkları yazıyor.) Kıyaslamak için ilk filmi 273 milyon dolarla çektiklerini, Dune’u da 165 milyon dolarla çektiklerini hatırlatalım. Dolayısıyla sadece bütçesi sebebiyle bile filmi merak eder olduk. Fragmanlar ve görseller zaten muhteşemdi ve film zaten 13 yıldır ilgi çekiciydi. Ama bu bütçe…

Sinema biletlerine de kısa süre önce zam geldi. Özellikle 3 boyutlu filmlerin biletleri iyice pahalılandı. Ancak Avatar: The Way of Water 3 boyutlu şekilde, iyi bir salonda ve kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir film. O yüzden bence ay başından Avatar için hazırlıkları yapmakta fayda var. Biletlerinizi de önceden almak isteyebilirsiniz. Çünkü salonlarda yer bulmak kolay olmayacak ve o gişe rekoru yine kırılacak, bunu hepimiz öngörüyoruz.

Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Mindcage (16 Aralık)

YouTube player

Hayranların ısrarlı taleplerine rağmen Mindhunter dizisi yeni sezonuyla yoluna devam etmezken her ay en az bir iki tane seri katil ve dedektiflik temalı film ve dizilerle karşınıza çıktığımızın farkında mısınız? Bu ay da bu kategoriden Mindcage filmi vizyona giriyor. Ancak Türkiye’de vizyon tarihi şimdilik belirsiz. Yani filmi bizim sinemada izleme şansımız şimdilik olmayacak.

Mindcage, bir seri katilin imzasını taklit eden bir katil ortaya çıkınca vakayı çözmek için taklit edilen seri katilden yardım alan iki dedektifin hikayesini anlatıyor. Bahsi geçen orijinal seri katili John Malkovich canlandırıyor. Uzun beyaz saçlar da Malkovich’e çok yakışmış. Onun yardımını isteyen dedektifleri ise Martin Lawrence ve Melissa Roxburgh oynuyorlar.

Bardo: A False Chronicle of a Handful of Truths (16 Aralık – Netflix)

YouTube player

Birdman ve The Revenant‘ın 5 Oscar Ödülü sahibi yönetmeni Alejandro G. Inarritu yeni filmi Bardo için Netflix ile iş birliği yapıyor. Filmin senaryosu da Birdman’ın senaristi Nicolas Giacobone‘nin kaleminden çıkıyor.

Filmin tanıtım yazısı fragmanın fantastik güzelliklerine hiç değinmiyor. Zaten aslında filmin fantastik bir yanı da yok. Komedi ve dramayı birleştiren bir yapım olacak. Ancak bazen hikaye anlatımı adına fantastik sahneler kullanacaklarını sanıyorum. Resmi tanıtım şu şekilde:

Film, Los Angeles’ta yaşayan Meksikalı meşhur gazeteci ve belgesel yapımcısı Silverio’nun samimi ve dokunaklı yolculuğuna dair destansı, görsel açıdan çarpıcı ve yoğun bir deneyimi gözler önüne seriyor. Prestijli bir uluslararası ödülü kazandıktan sonra kendi ülkesine dönmeye mecbur kalan Silverio, bu basit yolculuğun onun varoluşsal sınırlarını zorlayacağından habersizdir. Anılarının ve korkularının içinden geçerek içinde bulunduğu zamana ulaşan Silverio’nun gündelik yaşantısı hayret ve şaşkınlık hissiyle dolup taşar. Silverio bolca kahkaha ve yoğun duygular eşliğinde, evrensel ama bir yandan da çok özel sorularla boğuşmaktadır. Bunlar kimlik, başarı, ölüm, Meksika’nın tarihi, karısı ve çocuklarıyla olan derin ve duygusal ailevi bağlarıyla ilgili sorulardır. Aslında her biri bu tuhaf zamanlarda insan olmakla ilgilidir.

1923 (18 Aralık – Paramount+)

YouTube player

Son yılların en çok ses getiren dizilerinden Yellowstone‘un yan dizisi olan 1923 başrollerinde Harrison Ford ve Helen Mirren ile geliyor. Asıl dizi özellikle Amerika’da çok popüler oldu. Vahşi batı temasında övgülerle karşılanan bir drama dizisiydi.

1923 de onun orijin hikayesi olarak geçiyor. Nitekim bu dizi, Dutton ailesinin geçmişini anlatıyor. İlk sezon 8 bölümden oluşacak.

Puss in Boots: The Last Wish (21 Aralık/23 Ocak – Sinema)

YouTube player

Çizmeli Kedi sevimlilik yapmak ve kargaşa yaratmak için ekranlara geri dönüyor. Bazı ülkelerde 21 Aralık’ta vizyona girecek olan bu animasyonun Türkiye için vizyon tarihi 23 Ocak.

Bu animasyon filminde Çizmeli Kedi o alıştığımız umursamaz tavrına sahip değil. Zira 9 canından sekizini kaybettiğinin farkında. O yüzden artık o denli cüretkâr bir kedicik olamıyor. Ancak kulağına Son Dilek efsanesi gelince o eski neşesini yeniden buluyor. Çünkü Son Dilek’i bulabilen kişilerin diledikleri şeyin gerçek olduğunu söylüyorlar. Çizmeli Kedi’nin de gönlü o kaybettiği 8 canını geri almayı diliyor.

Puss in the Boots: The Last Wish‘in orijinal seslendirme kadrosu yine ünlü isimlerle dolu. Çizmeli Kedi’yi Antonio Banderas seslendiriyor. Ona Salma Hayek, Harvey Guillen, Florence Pugh ve Olivia Colman gibi isimler eşlik ediyor.

Tom Clancy’s Jack Ryan – 3. Sezon (21 Aralık – Amazon Prime)

YouTube player

Başrolünde John Krasinski‘nin olduğu Jack Ryan dizisi üçüncü sezon bölümlerine 21 Aralık’ta kavuşacak. Bu sezon da öncekiler gibi 8 bölümden oluşacak.

Dizinin hayranları bu sezon için sabırsızlanıyor. Zira ikinci sezon bundan 3 yıl önce yayınlanmıştı. Ama neyse ki 3. sezon yayınlanmadan önce dizi 4. sezon için de onayını aldı. Yani bir sonraki sezonu bu denli uzun beklemek gerekmeyecek.

Babylon (23 Aralık/6 Ocak – Sinema)

YouTube player

Babylon yalnızca görselleriyle bile hayli ilgi çeken bir film. Yine Türkiye için vizyon tarihi diğer ülkelerden daha geç ama neyse ki bu kez o kadar da geç değil. Amerika’da 23 Aralık’ta vizyona girecek olan film Türkiye’de 2 hafta sonra, 6 Ocak’ta sinemalara gelecek.

Babylon’un senaryosunu Whiplash, La La Land ve 10 Cloverfield Lane gibi filmleri de yazıp yönetmiş olan Damien Chazelle hazırlıyor. Tabii yönetmen koltuğunda da yine kendisi oturacak. Filmde Hollywood’un iç yüzü ve ahlaksızlığını anlatılacak.Yani 1920’lerde geçen bir period drama izleyeceğiz. Ana karakterlerimiz de bu ahlaksızlığıyla ünlü ortamda zirveye tırmanmaya çalışan hırslı sanatçılar olacak.

Başrolde daha 3 yıl önce benzer konuyu işleyen Once Upon a Time in Hollywood filminde de rol alan Brad Pitt var. Ama posterler Brad Pitt’ten ziyade dalgalı saçları ve kırmızı elbisesiyle gözlerimizi kamaştıran Margot Robbie‘yi öne çıkarıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Jean Smart, Olivia Wilde, Tobey Maguire, Samantha Weaving ve Eric Roberts gibi isimler yer alıyor.

The Pale Blue Eye (23 Aralık – Netflix)

YouTube player

Bir dedektiflik hikayesinin içine Edgar Allan Poe’yu da dahil eden The Pale Blue Eye, 23 Aralık’ta Netflix’te yayınlanacak. Suç, gizem ve korku temalarını harmanlayan film Louis Bayard‘ın aynı isimli kurgusal romanından uyarlanıyor. Yani bu bir Egar Allan Poe biyografisi değil.

Ana karakter Christian Bale‘ın canlandırdığı dedektif Augustus Landor. Landor, Batı birliklerinde öldürülen bir erin cinayetini araştırmakla görevli. Ancak birlikteki askerlerin ağzı sıkılık konusunda bir hassassiyeti var. Dolayısıyla Landor, bölgede yaşayan genç bir adamın yardımına ihtiyaç duyuyor. Zira erin cesedinde anlam veremediği bazı dezanformasyonlar var. Ve bunu bölgenin şartlarıyla karşılaştırmak istiyor. Yardımını istediği o genç adam da Edgar Allan Poe. Poe’yu Harry Melling canlandırıyor.

Oyuncu kadrosundaki diğer isimler arasında Toby Jones, Robert DuVall, Gillian Anderson, Lucy Boynton ve Simon McBurney bulunuyor.

Glass Onion: A Knives Out Mystery (23 Aralık – Netflix)

YouTube player

Rian Johnson‘ın yeni Glass Onion filmi A Knives Out Mystery 23 Aralık’ta Netflix’te olacak.

Film yine bir yıldızlar geçidi sunuyor: Daniel Craig, Edward Norton, Kate Hudson, Dave Bautista, Ethan Hawke, Hught Grant ve Kathryn Hahn.

Filmin tanıtım yazısı da şöyle:

Ünlü güneyli detektif Benoit Blanc, son davasının peşinden Yunanistan’a seyahat eder.

Living (23 Aralık)

YouTube player

Living, 1952’de vizyona giren Ikiru filminin yeniden çekilmiş bir versiyonu. Senaryo olarak da Akira Kurosawa‘nın senaryosunu kullanıyorlar. Ama Nobel Ödüllü yazar Kazuo Ishiguro o senaryoyu kendi kalemiyle tekrar düzenliyor. Ve aslında tüm bu filmler de Leo Tolstoy’un Ivan İlyiç’in Ölümü eserini ekrana uyarlıyor. Sadece bu açıdan bile ilgi çekici bir film Living. Zira üç büyük ustanın elinden geçmiş bir hikaye izleyeceğiz: Tolstoy, Kurosawa ve Ishiguro.

Living 1952’de geçen bir hikaye anlatacak. Mr. Williams adlı bir İngiliz bürokratının hikayesini anlatacak. Bu karakteri de Bill Nighy canlandırıyor. Ölümcül bir hastalık teşhisi almasının ardından Williams’ın ölümle yüzleşmesini izleyeceğiz.

Yani izleyeceğiz derken, bir noktada izleriz herhalde demek istiyorum. Çünkü Living’in de Türkiye için şimdilik bir vizyon tarihi yok. Yine de sizi böyle bir filmin dünyanın bir yerlerinde vizyona gireceğinden haberdar etmek istedim.

The Witcher: Blood Origin (25 Aralık – Netflix)

YouTube player

The Witcher’ın yeni yan dizisi Blood Origin, ilk Witcher’ın hikayesini anlatmaya geliyor. 6 bölümden oluşacak mini dizi Geralt’ın hikayesinden 1200 yıl önce yaşanan olayları işleyecek. Elflerin, yaratıkların ve insanların dünyasının nasıl bir araya geldiğini gözler önüne koyacak.

Dizinin 6 bölümü de 25 Aralık günü platformda yayınlanacak. Alakalı haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Matilda the Musical (25 Aralık – Netflix)

YouTube player

Çarli’nin Çikolata Fabrikası’nın yazarı Roald Dahl‘ın, kitap kurdu akıllı bir kızın başından geçenleri anlattığı çocuk kitabı Matilda, müzikal filmi olarak Netflix’e geliyor.

Roald Dahl’ın eserlerini uyarlama hakkını Netflix’in geçen yıl satın aldığını sizlere duyurmuştuk. O sırada çekimleri devam eden Roald Dahl uyarlamalarından biri Matilda idi. Aslında hikaye zaten Broadway sahnelerinde müzikal olarak sergileniyordu ve beğeniliyordu. Netflix bunu yalnızca film haline getirerek tüm dünya ile paylaşmak istedi. O yüzden müzikalin senaryosunu hiç değiştirmeden ekrana uyarladılar.

Bu filmde de Emma Thompson‘ın geçirdiği değişim fragmanlarda dahi çok övgü aldı.

Filmin esinlendiği kitaptan ve Roald Dahl’ın diğer uyarlamalarından bahsettiğimiz haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Treason (26 Aralık – Netflix)

YouTube player

Meğer Netflix’in Daredevil yıldızı Charlie Cox ile işi bitmemiş. Charlie Cox’un başrolünde olduğu 6 bölümlük bu mini dizi bir ajan hikayesi anlatıyor.

Treason, bir MI6 ajanının yolunun bir Rus ajanı ile kesişmesinin hikayesini anlatacakmış. İkisinin karmaşık hayat hikayesi de geçmişlerini ve tüm bildiklerini sorgulamalarına sebep olacakmış. Ne yazık ki dizinin konusunu bu denli muğlak tanıtmışlar.

White Noise (30 Aralık – Netflix)

YouTube player

Don DeLillo’nun aynı isimli romanından uyarlanan White Noise, apokaliptik bir hikayeyi satirik, komik ve dehşete düşürücü bir dille anlatıyor. Amerikalı basit bir ailenin günlük hayat sorunlarıyla başa çıkmaya çalışmasını anlatırken insanlıkla ilgili çok daha genel konulara da değiniyor.

White Noise’un yönetmeni Marriage Story, Fantastic Mr. Fox ve Barbie filmlerinin senaristi Noah Baumbach. Marriage Story filminde Baumbach ile birlikte çalışan Adam Driver da bu filmin başrolünde bulunuyor. Filmin müziklerini de efsane isimlerden Danny Elfman besteliyor.

Baumbach filmin 80’ler dönemini hakimiyeti altına alan mitlerden de esinlendiğini söylüyor. AIDS ve evsizlik krizi gibi konulara değinecekmiş. Ölümü ciddi bir şekilde ele alırken onun kültürel etkilerini ve hatta eğlence sektöründeki yerini de irdeleyecekmiş.

Filmin uyarlandığı kitabı Siren Yayınları Sessizlik adıyla dilimize kazandırmıştı. Kitabın tanıtımı şu şekilde:

Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından Don DeLillo’dan ahir zamanlara dair yeni bir anlatı: Sessizlik. DeLillo, pandemiden hemen önce yazdığı bu kısa ve sarsıcı metinde ekranların aniden karardığı bir dünya kurguluyor ve insanlık durumuna dair son hakikatleri kendine özgü mesafeli ironisiyle ortaya koyuyor. En sadık ilişkilerini telefonlarıyla kuran, veri akışlarına bel bağlamış ve değil ekran ışığından yoksun bir hayatı, bir saati bile hayal edemeyecek bir toplumun fertleri, Sessizlik’in analog kıyametinde kanatları olmayan kuşlar gibi savruluyor, kendi varlıklarını anlamaya, anlamlandırmaya çalışıyor. Bir kopuşun hikâyesi bu  anlatılan, ileri teknolojiden taşlarla sopalar çağına geri dönüş; DeLillo, en basit mizansenlerde bile tüyler ürperten ayrıntılar yakalamayı, aynayı okura tutmayı başarıyor.    

Bilgisayar Oyunları – Aralık 2022

Her şeyden önce Amazon Prime Gaming oyunlarınızı almayı unutmayın. Sızan bilgiler doğruysa Aralık 2022 listesinde Quake, Banners of Ruin ve Brothers: A Tale of Two Sons gibi oyunlar olacak.

XBox PC Game Pass için de güncel fiyattan üyelik almak için bunun son ay olabileceğini hatırlatayım. Şu an aylık 30 TL olan üyeliğin yılbaşından sonra zamlanmasını bekliyoruz. Aralık’ta XBox PC Game Pass kütüphanesine birçok oyun eklenecek. Hello Neighbor 2 ve Infinite Guitars gibi oyunlar çıktığı gibi kütüphanede yerini alırken eski bazı oyunlar da kütüphaneye dahil olacak.

8 Aralık‘ta The Game Awards etkinliği olacak. Bu etkinlikte hem 2022’nin en iyi oyunları ödüllerini alacak, hem de 2023’te heyecanla beklediğimiz bazı oyunlardan gelişmeler ve fragmanlar gösterilecek. Ödüllere aday olan oyunlar listelerine buradan göz atabilirsiniz.

15-17 Aralık tarihlerinde İstanbul Global E-Sport Games etkinliği var. Detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

22 Aralık – 5 Ocak tarihlerinde de Steam Kış İndirimleri olacak. Bu etkinlikte Sonbahar İndirimlerindekine benzer indirimler görmeyi bekliyoruz. Ek olarak, Sonbahar İndirimleri sırasında Steam Ödülleri için aday gösterdiğimiz oyunlardan oluşan listeler üzerinde de bir oylama yapacağız. Böylece Steam Ödülleri‘ni alacak oyunları belirleyeceğiz.

Şimdi gelelim Aralık’ta çıkacak oyunların listesine:

The Callisto Protocol (2 Aralık)

YouTube player

The Callisto Protocol, ön siparişe açıldığında Steam’de 92 TL’lik hatalı fiyatıyla satılmıştı. Bu yüzden Steam kurunun güncellendiği gün çoğu insanın aklına Steam’in son hatalı fiyatıyla yaptıkları sipariş olarak bu oyun gelmişti.

Bu anekdotun dışında The Callisto Protocol hayatta kalma, korku, bilimkurgu ve nişancı türünde bir oyun. Tek oyunculu bir oynanışa sahip. Ve Türkçe dil desteği yok. Ön sipariş fiyatı da 499 TL.

Dead Space’in yaratıcılarından Glen Schofield’ın hazırladığı The Callisto Protocol’e serinin hayranları Dead Space 4’müş gibi muamele gösteriyorlar. Dolayısıyla The Callisto Protocol kendi hayran kitlesine çoktan sahip olan bir oyun olarak çıkıyor.

Ayrıca oyun içerdiği vahşet sahneleri sebebiyle Japonya’da yasaklandı. Daha doğrusu, Japonya oyunu sansürlemek istedi. Ancak geliştirici firma Striking Distance oyunu sansürlemektense toptan yasaklamayı tercih etti. Yani her oyuncuya hitap edecek bir oyun olmayabileceği konusunda herkesi uyaralım.

Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Marvel’s Midnight Suns (2 Aralık)

YouTube player

Marvel’s Midnight Suns, XCOM’un geliştiricilerinin elinden çıkıyor. Dolayısıyla oyunun duyurusu ilk yapıldığında çok heyecanlandık. Ve oyunu merakla beklemeye başladık. Ancak sonradan yaptıkları açıklamalarda oyunun XCOM’la hiçbir alakası olmayan, kart oyunu tadında mekaniklere sahip olduğu ortaya çıktı.

Üstelik şurada oyunun çıkmasına 2 gün kalmış, hâlâ daha yayınladıkları Launch Trailer’da bile “Oyunda geçen gerçek bir sahne değildir” uyarısı var. Demek ki oyunda geçen sahneler fragmana koyulacak kadar havalı değildi, diye düşündürtüyor. Sonuç olarak oyunun oynanışıyla henüz yeterince heyecan uyandıramadılar. Ki zaten Midnight Suns aslında 2022’nin ilk çeyreğinde çıkacaktı. Fakat çıkış tarihini defalarca ertelediler. Ama artık 2 Aralık’ta çıkacağı kesin gibi. Umarız geçtiğimiz 8 ay oyunu iyileştirmek için yeterli olmuştur.

Oyunu tanıttığımız eski haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Need for Speed Unbound (2 Aralık – EA Play)

YouTube player

Geldik dört haneli sayılara. EA Games’in Need for Speed serisinin yeni oyunu NFS: Unbound, 1199 TL ve 1399 TL arasında değişen fiyatıyla ön satışa çıktı. Neyse ki oyunu EA Play ile oynamak da mümkün. EA Play üyeliği Game Pass’e dahil olduğu üzere Game Pass’e sahip olanlar da Unbound oynayabilirler.

Unbound’un en iddialı olduğu konu arabalarının gerçekçi görünmesi. Gerçekten de yarış oyunlarının grafiklerinin gerçekçiliğinde son yıllarda ciddi bir artış oldu. NFS serisi için de zirvenin Unbound olacağını söylüyorlar. Yine sokak yarışlarına katılıp araba koleksiyonumuzu genişlettiğimiz, arabalarımızı modifiye edip şehrin sokaklarında gezebileceğimiz tarzda bir oyun bekliyormuş bizleri.

The Long Dark: Tales from the Far Territory (5 Aralık)

YouTube player

The Long Dark‘a yeni bölge ve hikayeler ekleyecek büyük genişletme paketi Tales from the Far Territory 5 Aralık’ta çıkıyor. Bu genişletme paketi aslında bir sezon bileti gibi çalışacak. Yani önümüzdeki 12 ay içinde çıkacak içeriklere sınırsız sürede erişim imkanı verecek.

Peki önümüzdeki 1 yıl The Long Dark’a ne gibi içerikler getirecekler? Öncelikle oyuna üç yeni bölge ekliyorlar. Bu bölgeler ana hikayeyle alakalı yeni görevler ve keşifleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca oynanış mekanikleri açısından da bazı yeniliklerin yolda olacağını söylüyorlar. Oyundaki yabanıl hayvanlar, bitkiler ve kaynakların yeniden oluşması gibi mekaniklerde de düzenlemeler yapacaklarmış. Yeni animasyonlar ekler ve iyileştirmeler yaparlarken balık tutma ve kum tarama gibi eski ve iyi çalışmayan mekanikleri de düzelteceklermiş.

Özetleyecek olursak Tales from the Far Territory önümüzdeki 12 ay için bir sezon bileti. Yani paketi aldığınız gibi onun vadettiği tüm içeriklere erişiminiz olmayacak. Bunlar bir yıl içinde yavaş yavaş gelecekler. Ve son olarak, genişletme paketinin Türkçe dil desteği olacak. Genişletme paketi henüz ön siparişe açık değil, dolayısıyla fiyatı da belli değil. Ancak kur güncellemesinden ötürü fiyatının ana oyundan daha yüksek olma ihtimali var.

Assassin’s Creed Valhalla: The Last Chapter (6 Aralık)

Assassin’s Creed: Valhalla, 6 Aralık itibariyle Steam’e gelecek. Aynı gün oyunun son bölümü olan ve hikayeyi bitirecek parçası The Last Chapter da çıkacak. Yani 6 Aralık’tan itibaren Assassin’s Creed: Valhalla yeni bir içerik almayacak. Ubisoft artık Assassin’s Creed: Mirage ile ilgilenmeye ağırlık verecek.

Zaten The Last Chapter DLC’sinin ek görevlerinden birinin de oyunu Assassin’s Creed: Mirage‘ın hikayesiyle bağlayacağını öğrendik.

Alakalı habere ve detaylı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kynseed (6 Aralık)

YouTube player

Kynseed, Fable’ın eski geliştiricilerinin elinden çıkan Stardew Valley benzeri bir oyun. Yani tarım ve ilişkiler üzerinde bir simülasyon oyununu RPG tadında görevlerle süslenip dövüşlerle zenginleştirilmiş hali. Aslında uzun süredir erken erişimdeydi ama 6 Aralık’ta erken erişimden çıkarak tam sürümünü yayınlayacak. Başarılı da olacak gibi duruyor. Zira hem fragmanı piksel grafik sevenler için çok güzel görünüyor, hem de Steam’de erken erişim yorumlarını da Çok Olumlu seviyesinde tutmayı başardı.

Oyunun fiyatı 1 ay öncesine kadar 26 TL idi. Ancak kur güncellemesinin ardından fiyatlarını güncellediler ve artık 235 TL’den satılıyor. (Stardew Valley ise hâlâ 24 TL) Tek oyunculu oynanışı destekleyen bu oyun Türkçe dil desteğine henüz sahip değil.

Disney Dreamlight Valley: Toy Story & Stitch Güncellemesi (6 Aralık – Game Pass)

Disney Dreamlight Valley, içinde tüm Disney ve Pixar karakterlerinin yaşadığı bir vadide geçen bir simülasyon oyunu. Henüz oyun erken erişimde olduğu için “tüm karakterler” iddiasından çok uzak bir yerdeyiz. Ancak vadi her güncelleme ile kalabalıklaşmaya devam ediyor.

İki ay önce gelen güncelleme oyuna Aslan Kral karakterlerinden Scar’ı eklemişti. Biz sadece Scar gelir sanıyorduk ama Scar beraberinde bir maden bölgesiyle birlikte geldi. Böylece vadinin de yeni haritalarla genişleyeceğini öğrenmiş olduk. Önceden herkes buraya nasıl sığacak diye endişeleniyorduk, artık öyle bir endişemiz yok.

Şimdi 6 Aralık’ta oyuna Toy Story yani Oyuncak Hikayesi güncellemesi geliyor. Böylece Woody ve Buzz da vadiye gelebilecek. Onlarla sohbet edip beraber balık tutabilmeye başlayacağız. Woody ve Buzz Toy Story evreninin de kapılarını açacak. Yani kulede açılacak yeni bir kapıdan geçerek Andy’nin odasına ulaşacağız. Bu güncelleme Disney Dreamlight Valley’nin 2022’deki son güncellemesi olacak. Ve güncelleme notları bize bir sürpriz yaptı. Bu güncelleme ile Lilo & Stitch‘in Stitch’i de vadiye gelecekmiş.

Disney Dreamlight Valley’i XBox PC Game Pass üzerinden oynayabilirsiniz. Oyun için yazdığımız incelememizi de buradan okuyabilirsiniz.

Chained Echoes (8 Aralık – Game Pass)

YouTube player

Piksel grafikli ve nostaljik hissettiren bir diğer heyecan verici oyun da Chained Echoes.

Klasik iki boyutlu 16 bitlik SNES RPG’lerinden esinlenen bu JRPG çıkar çıkmaz Game Pass kütüphanesine dahil olacak. Hem müziği hem de görselleriyle bize nostaljik ama yepyeni bir macera sunacak bir oyun bu. Üstelik sadece tek bir geliştiricinin elinden çıkmış. Matthias Linda oyuna dair neredeyse her şeyi tek başına hazırlamış. Yalnızca müziklerin bestelenmesi konusunda Eddie Marianukroh‘tan yardım almış.

Chained Echoes 2019’da bir Kickstarter projesi olarak fonlandı. Dolayısıyla ön siparişe açık değil ve fiyatı de belli değil. Ve oyunun Türkçe dil desteği de yok. Ama Game Pass kütüphanesine ilk günden dahil olacağını tekrar hatırlatayım.

High on Life (13 Aralık – Game Pass)

YouTube player

İnsanları uyuşturucu olarak satıyorlar ve onları yalnızca sen durdurabilirsin! Rick and Morty‘nin yapımcıları Squanch Games’in hazırladığı yeni oyun High on Life, bize Morty’nin sesiyle konuşan bir silah veriyor. Yani uzaylı uyuşturucu çetesini çökertmeye çalıştığımız bir FPS oyunda Morty’nin sesiyle konuşan bir silah taşıyor olacağız. Daha anlatmamıza gerek var mı?

Böyle demiştik ama oyuna gelen erken inceleme yorumları biraz karışık. Oyunun Morty’nin sesiyle konuşan silah dışında pek de eğlenceli bir içerik sunmadığını söyleyenler var. Neyse ki oyun ilk günden XBox Game Pass kütüphanesine dahil olacak da kendimiz de deneyip görme imkanı bulabileceğiz kolaylıkla.

High on Life henüz ön siparişe açık değil. Ayrıca Türkçe dil desteği de bulunmuyor.

The Witcher 3: Next-Gen Güncellemesi (14 Aralık)

YouTube player

The Witcher 3 için uzun süredir beklenen next-gen güncellemesi nihayet geliyor. Witcher 3’e sahip oyuncuların ücretsiz şekilde alacakları bu güncelleme büyük oranda grafiksel iyileştirmeler içeriyor olacak.

Star Wars: The Old Republic – 10. Yıl Etkinlikleri (14 Aralık)

YouTube player

Geçen yıl yine 14 Aralık’ta yeni genişletme paketini alan Star Wars MMORPG’si Star Wars: The Old Republic bu yıl 10. yaşını kutlayacak. Oyunu Star Wars: Knights of the Republic (KotOR) oyunlarını geliştiren Bioware hazırladı. Her ne kadar ilk bölümleri tam bir Bioware oyunu gibi hissettirmese de genişletme paketleriyle gelen içerikler bize özlediğimiz Bioware RPG’lerini KotOR arayüzü nostaljisiyle birlikte sundu. O yüzden oyunu çıktığı yıllarda deneyip memnun kalmadıysanız 10. yıl etkinlikleri ona bir şans daha vermek için en uygun fırsat olabilir.

Oyun 10. yaşını doldururken bu özel gün için sürpriz etkinlikler ve yeni içerikler de yayınlayacakmış. Ancak detayları henüz bilmiyoruz.

SWTOR’u artık Steam üzerinden de oynayabiliyoruz. Ve aylık üyelik ücreti de Steam üzerinden 110 TL. Aylık üyelik satın almak oyunu daha akıcı ve zengin oynamamızı sağlıyor. Ancak oyunu oynamak için aylık üyelik almaya gerek yok. Yani ücretsiz şekilde Star Wars evreninin bir parçası olabilir, Star Wars evreninin birçok ünlü gezegeninde gezebilirsiniz. Alderaan’da bir ev alabilir, Hoth’ta kar fırtınasına yakalanabilir, Tatooine’de Jawa’ları tekme tokat dövebilirsiniz. Ve her daim bir Mandalorian olmaya ant içebilirsiniz. Ya da Jedi, ya da Smuggler, ya da Imprial Agent, ya da Sith, ya da Inquisitor, ya da…

Oyunu övdüğüm habere buradan ulaşabilirsiniz. Bir de 10. yıla özel bir inceleme mi yazsam ki?

AKA (15 Aralık)

YouTube player

Oyun listemizi sevimli grafikli bir oyunla bitirelim. Açık dünyalı bir oyunda kırmızı panda (değil mi?) olarak çiftçilik yaptığımız bu yaşam simülatörü rahatlamak ve kafa dağıtmak için oynayabileceğimiz o oyunlardan olmaya geliyor. Bebek ejderhaları besleyip volkanlar üzerinde kestirirken evimizi huzurla yaşayabileceğimiz sakin bir yaşam alanına çevirmeye çalışıyoruz. Hatta bazen ekinlerimizle güzel bir yemek pişirip tıka basa doymadan önce biraz flüt de çalabiliyoruz. AKA’nın tanıtımları kendimizi yormadan, sıkmadan oynayabileceğimiz keyifli bir oyun vadediyor. Bakalım öyle mi olacak

15 Aralık’ta çıkacak oyun henüz ön siparişe açık değil. Dolayısıyla fiyatını da henüz bilmiyoruz. Türkçe dil desteği de yok. Ancak Steam üzerinden bir çekiliş yaparak bazı oyunculara oyunu hediye edeceklermiş. Dilerseniz çekilişin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.


Bu ay oyun listesi erkenden, ayın 15’inde bitiyor. Zira The Game Awards geçtikten sonra geliştiricilerin üstüne bir rehavet çöküyor. Çoğu hak ettikleri Noel tatiline gidiyorlar. Ve artık çalışma sırası 2022’nin en iyi oyunlarına karar verecek olan oyuncularda. Biz 2022’nin en iyileri listelerini yazıp yayınlayaduralım, çoğu geliştirici oyun çıkarmaya 2023’e kadar ara verecek.

2022’NİN EN İYİLERİ DEMİŞKEN! Kenarda köşede kalıp unutulmasın diye her fırsatta olduğu gibi yine şu oyunları bir övüp tavsiye edeyim de içim rahat bitireyim listeyi:

 • Citizen Sleeper: Özellikle FRP oynayanlara hitap edecek, muhteşem zar mekaniklerine sahip bir cyberpunk oyunu.
 • Shadows over Loathing: İlk 5 dakikası bile çok komik bir RPG. Fiyatı yüksek ama içeriği çok eğlenceli bir oyun. Lovecraftian ögeler (balık falan) içeriyor.
 • Lost in Play: Fiyatı çok olsa da bayağı sevimli ve eğlenceli bir oyun. Çocukken oynadığımız oyunlara götürüyor bizi.
 • Tinykin: Koleksiyon toplamaktan hoşlanıyorsanız kaçırmayın. Çok basit olsa da eğlenceli bir oyun.
 • Elex 2: Oynayacak RPG’niz bittiyse Elex’in keşfedilmeye değer olduğunu düşünüyorum. Detayları keyifli, ana hikayesi de sürükleyici bir macera.

Elden Ring, Return to Monkey Island, God of War, Spider-Man’ler ve A Plague Tale: Requiem gibi oyunları tekrar etmiyorum. Çok iyi olduklarını biliyorsunuz zaten.

Kitaplar ve Çizgi Romanlar – Aralık 2022

Yılın sonu geldi ve bazı yayınevleri söz verdikleri kitapları raflara getiremedi. Çünkü gerek ekonomik kriz, gerek kağıtta yaşanan sıkıntılar yayıncıları çok zorladı. Kitaplarda 2 haneli sayılardan fiyat devri biterken yayınevleri istedikleri kitapları yayımlamakta zorlandı. Ancak biz yine de bir yazımızda 2022 boyunca beklediğimiz ve gelmeyen o kitapları listeleyeceğiz. Bunlar arasında çevirisi 1,5 yıl önce bitmiş romanlar mı dersiniz, herkesin çıksın diye yolunu gözlediği çizgi romanlar mı…

Neyse biz tutulmayan sözleri değil de tutulanları ve sürprizleri konuşalım. Kitapseverlere Aralık 2022 şunları sunuyor:

3-11 Aralık tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı gerçekleşecek. Detaylar listenin sonunda.

Aralık’ta çıkacak tüm kitaplardan haberdar değiliz. Dolayısıyla bu bölüm her hafta güncelleniyor. Ayın 15’inde tekrar göz atarsanız yazıyı daha kalabalık bulacaksınız.

Bu ay raflara gelecek kitaplardan haberdar olduklarımız ise şöyle:

Neuromancer – William Gibson (İthaki)

İthaki’nin yakın gelecekte Bilimkurgu Klasikleri serisine Neuromancer da dahil olacakmış. Tam tarihi henüz bilmiyoruz. Zira bu duyuruyu İthaki’den bir tarihle birlikte almadık.

William Gibson’ın sosyal medya paylaşımı sayesinde bu kitabın geleceğini öğrendik. Dolayısıyla kapak görseli dışında elimizde kitabın detaylarına dair bir bilgi pek yok. Neyse ki sağ altta çevirmenin N. Can Kantarcı olduğunu da okuyabiliyoruz da içimiz rahat ediyor: Bu kez kitap çeviri felaketine kurban gitmeyecek.

Alakalı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Afet – Anthony Reynolds (İthaki)

İthaki Afet‘i (Ruination) basacaklarının duyurusunu Eylül’de yapmıştı. Kitap Aralık’ta raflara geliyor.

Bu roman League of Legends hayranları için geliyor. Zira oyunun evreninde geçen ilk roman bu. Kitabı hem karton kapak hem de ciltli versiyonlarıyla satışa çıkardılar. 424 sayfalık romanın çevirisini de Eren Abaka üstlendi.

Arka kapak tanıtımı şu şekilde:

Geçmişi kana boğulmuş Camavor yaşamın zor olduğu bir ülkedir. Katliam, âdeta imparatorluk şövalyelerinin gölgesi gibi onları takip etmektedir. Kalista bunu değiştirmek niyetindedir. Genç ve narsist amcası Viego tahta çıktığında, yeni kralın danışmanı ve generali olarak Kalista onu dizginlemeye ant içer. Ancak bir suikastçının zehirli hançeri Viego’nun eşi Isolde’yi hedef aldığında, Kalista’nın tüm planları suya düşer zira Isolde, şifası olmayan bir hastalığa yakalanmıştır. Isolde’nin durumu kötüleştikçe, yas ve delilik Viego’yu pençesine alacak, Camavor’un geleceğini de tehdit etmeye başlayacaktır. Hem krallığı hem de Isolde’yi kurtarmak isteyen Kalista, çareyi kayıp Kutlu Adalar’ı bulmak için bir yolculuğa çıkmakta bulacaktır.

Kalista, Viego’ya duyduğu sadakate bağlı mı kalacaktır, yoksa doğru olanı yapmak için her şeyi tehlikeye mi atacaktır? Ne de olsa, zifiri karanlıkta bile, tek bir iyilik dünyayı kurtarmaya yetecek bir ışık saçabilir.

“Afet, fantastik severleri mest edecek, aksiyon dolu bir hikâye anlatıyor.” ¬Anthony Ryan

Lisey’in Hikayesi – Stephen King (Altın Kitaplar)

Altın Kitaplar Stephen King’in Lisey’s Story romanını Bir Aşk Hikayesi adıyla dilimize kazandırmıştı. Yeni kapak tasarımıyla çıkardıkları yeni baskıda ise romanın adını Lisey’in Hikayesi olarak değiştirdiler.

Bu yeni baskı ile Altın Kitaplar okurlarına İstanbul Kitap Fuarı‘nda sürpriz yaptı. Yeni baskının geleceğini duyurmadan kitabı fuarda satışa çıkardı. Bu yüzden mağazalarda ve online platformlarda satışı da fuar bittikten sonra başlayacak. Yani 15 Aralık’tan itibaren.

576 sayfalık cildin arka kapak tanıtımı şu şekilde:

Lisey ve kocası Scott yirmi beş yıl süren evlilikleri boyunca birbirlerini derin bir aşkla sever. Aralarındaki bağ öylesine güçlüdür ki birçok insan bunu tuhaf bulur. Karanlık ve korkunç bir geçmişi olmasına rağmen Scott pek çok ödül kazanmış başarılı bir yazardır; ancak geçmişte yaşadığı olaylar, hayal ve gerçek arasında gidiş gelişleri bir ömür boyu yakasını bırakmaz. Yazarın ölümünden sonra basılmamış romanlarından çıkar sağlamak isteyen kişiler karısının peşine düşer. Lisey, uğursuz tehditler başladığında hayatta kalmak için Scott’ın gücüne, ışığına ve aynı zamanda sonsuz karanlığına ihtiyacı olduğunu anlar.

Kocasıyla arasındaki bağı koparmayan genç kadın, kâbuslarının arasında saklı korkunç bir yerde duran Scott’a ulaşır. Lisey’in Hikâyesi; yaratıcılığın kaynakları, deliliğin çekiciliği ve aşkın gizli dili hakkında yazılmış bir King başyapıtı!

Alakalı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Vampir Serisi (İthaki)

İthaki Yayınları bundan böyle her yıl 10 kitaplık bir seri yayımlamayı hedefliyormuş. Buna da İthaki X [Yıl][Konu] Kitaplığı Serisi diyorlar. 2022 yılı için de Vampir temasını seçmişler. Yani İthaki X 2022 Vampir Kitaplığı Serisi, İstanbul Kitap Fuarı’nda satışa çıkacak.

Bu seride Vampir temasında yerli ve yabancı 10 kitap yer alıyor. Mehmet Berk Yaltırık’ın ilk novellası olan Kan Sahibi eseri de bu seri içinde çıkıyor. Tüm kitapların listesi şu şekilde:

 • Kenan Hulusi Koray – Gece Kuşu & Bir Yarasa Bir Kıza Âşık Oldu
 • Ernst Raupach – Ölüleri Uyandırmayın
 • Demokan Atasoy & Işın Beril Tetik & Galip Dursun – Gerisi Hikâye’den Vampir Öyküleri
 • Luigi Capuana – Vampir & Ölümcül Tesir
 • Mehmet Berk Yaltırık – Kan Sahibi
 • Aleksey K. Tolstoy – Vourdalak Ailesi
 • Uğur Kılınç – Vampirin İtirafı
 • Mary Elizabeth Braddon – Muhterem Leydi Ducayne
 • Théophile Gautier – Ölü Sevgili
 • Eric Stenbock – Bir Vampirin Gerçek Öyküsü & Öteki Taraf

Alakalı haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Mars Dehası – Edgar Rice Burroughs – John Carter #6 (Fihrist Kitap)

Fihrist Kitap söz verdiği gibi John Carter serisini dilimize kazandırmaya devam ediyor. Hem de muhteşem kapak tasarımlarıyla.

Aralık ayında serinin altıncı cildi raflara gelecek. 166 sayfalık cildin tanıtımı şöyle:

Tarihin en önemli hikâye anlatıcılarından Edgar Rice Burroughs’un bilimkurgu dünyasını baştan sona etkileyen “john carter” barsoom dizisi, 6. kitap “mars dehası” ile bilimkurgu tutkunlarının karşısında! 20. yüzyılın ilk “çok ama çok satan” bilimkurgu klasiği; sonraki kuşak tüm bilimkurgu yazarlarının anılarında büyük yeri olan, etkisi Star Wars dünyasından Avatar filmine kadar pek çok bilimkurgu yapıtında hissedilen, eşsiz bir gezegenlerarası macera dizisi…

Burroughs bu sefer Barsoom dünyasının tamamen farklı bir kahramanına, Carter gibi bir Dünyalıya, Mars’a gönderilen Ulysses Paxton’a odaklanıyor. Paxton, “Mars Dehası” adıyla bilinen yaşlı çılgın bilim adamı Ras Thavas tarafından ele geçirilir ve Barsoom teknikleriyle eğitilerek “Vad Varo” adını alır. Ve okuyucu kendini kimi zaman insandan insana, kimi zaman insandan hayvana beyin nakillerinin yapıldığı teknik ve zihin açıcı bir dünyada bulur…

Mars Dehası kitabıyla hayal gücünün sınırlarını test eden Burroughs, önceki kitaplarda sorguladığı “zeka” kavramını bu kitapta da beyin – beden aktarımlarıyla derinleştiriyor. Bu bol aksiyonlu ve hızlı evrende bilimsel bilimkurgu’ya yaklaşıyor ve geleceğin bilimkurgu yazarlarına ilham oluyor. Barsoom Dizisi, sizleri 6. kitabın bir solukta bitireceğiniz keyifli dünyasına davet ediyor.

Joker: Öldüren Gülümseme – Jeff Lemire (JBC)

Joker: Öldüren Gülümseme, Jeff Lemire’in ellerinden çıkan bir hikaye. Okuru da çok heyecanlandıran bir cilt olduğunu biliyoruz. Zira kitabın basılmasını JBC adım adım okurlarıyla paylaştı ve tüm paylaşımlarına heyecanlı tepkiler aldı. 152 sayfalık bu cilt Aslı Dağlı’nın çevirisiyle geliyor. Tanıtımı da şöyle:

Arkham Tımarhanesi her zaman Batman’in en azılı düşmanlarına ev sahipliği yapmıştır -tabii en tehlikelisine de: Joker’e!

Hiçbir psikolog ya da psikoterapist, Joker’in zihnini pençesine alan deliliğin ardına geçemedi. Hatta çoğu denerken bu deliliğe karşı yenik düştü. Fakat Doktor Ben Arnell, kendisinin farklı olduğunu ve deliliğin içindeki adama ulaşıp en nihayetinde onu iyileştirebileceğini düşünüyor. Doktor Arnell, kendisiyle Joker’in gözlerinin ardında yatan cezbedici boşluğun arasına geçit vermez bir duvar koyabileceğine ve iş yerinde ne yaşarsa yaşasın karanlığı ailesinden uzakta tutabileceğine inanıyor. Oysa çok ama çok yanılıyor.

Çizgi romandan örnek sayfalara da buradan göz atabilirsiniz.

Batman: Üç Joker – Geoff Johns (JBC)

Batman: Üç Joker de yazın başından beri yayımlanmasını beklediğimiz bir ciltti. İlk baskılar JBC’nin eline ulaşmış. Ve kapağının pırıl pırıllığı göz kamaştırıyor. Gerçekten kaliteli, mis gibi bir baskıyla geliyor.

160 sayfalık bu cildi Hasan Süpürgeci çeviriyor. Tanıtımı şu şekilde:

Batman, neden ve nasıl olduğunu bilmiyor ancak ortada kesin olan bir gerçek var: hayatı boyunca peşinde koştuğu adam, tek bir adam değil. Dünyada üç Joker var. Bu inanması güç durumu öğrenen Bruce’un gerçek cevaplar bulması gerekiyor. Kara Şövalye, Joker’in acımasızlığını birinci elden deneyimlemiş olan Barbara Gordon ve Jason Todd ile güçlerini birleştiriyor ve bu deli adamı kesin olarak durdurmak için yola çıkıyor. Daha doğrusu üç deli adamı da…

Çizgi romandan örnek sayfalara buradan göz atabilirsiniz.

Radiant – Cilt 3 – Tony Valente (Senpai)

Birinci cildinde bizi kahkahalara boğup ikinci cildinde merakımızı cezbeden Radiant manga serisinin üçüncü cildi çıkıyor.

Aralık ayının üçüncü haftasında matbaadan çıkacak olan bu cilt yine konusu hakkında pek bir bilgi vermeyen bir arka kapak tanıtım yazısıyla geliyor:

“Siz yöneticileri seversiniz, öyle değil mi? Sizin yerinize seçim yapılmasına bayılırsınız, solucanlar! Bir iyilik yapıp size şimdi yapmanız gerekenleri söyleyeceğim: Dua edin, titreyin ve ölün!” 

Sanırım bu ikinci ciltte tanıştığımız yöneticiyle alakalı bir hikaye okuyacağımızı gösteriyor. İlk iki cildin incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Iron Man: Demirkalp – Riri Williams (Arka Bahçe)

Bu cilt 10 Aralık‘tan itibaren raflarda olacak. Ama şu anda Arka Bahçe’nin sitesi üzerinden ön siparişler açık. Ne yazık ki cildin tanıtım yazısı ya da çevirmen bilgileri sitede yer almıyor. Ama bu ciltte Demirkalp serisinin ilk 5 sayısı bir araya geliyor. Bu da hikaye 2 ciltte tamamlanacak demek.

131 sayfalık bu cilt Goodreads üzerinden olumlu yorumlar almış. Hatta ikinci cildinden daha iyi yorumlar almış.

Gece Nöbeti – K. Eason (The Kitap Yayınları)

The Kitap Yayınları’nın Beden İzcisi romanını bu ay incelemiştik, o yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Yayınevi İstanbul Kitap Fuarı’na hazırlanırken bir de fantastik – bilimkurgu karışık bir roman yayınlamayı seçmiş.

Eylül İdemen Doğramacı’nın çevirdiği 404 sayfalık bu romanın biraz karışık bir tanıtımı var:

Teğmen Iari, Tanis’in uzak bölgelerinden birinde yaşayan bir tenjudur. Tapınak şövalyelerine katılır, savaş bittiğindeyse sızıntı denen çatlaklarda ortaya çıkan Damızlık adlı canavarları durdurma görevine geçer. Gaer ise Iari’yle çalışmak için gönderilmiş bir vakar büyükelçisidir ama esas görevi ajanlıktır.

Savaş bittiğinden beri kimseyi öldürmediği bilinen rievlerden biri bir wiçuyu öldürünce, olayı çözme görevi Gaer ve Iari’ye verilir. İkili, katilin peşine düşer ama olaylar, cinayetten çok daha öteye uzanmaktadır.

“Türleri harmanlayan hikâyelerden hoşlanan okurlar, Eason’ın bilimkurgu ve fantezi dünyasına bayılacaklar!” –Booklist

“Yıldızlararası entrika, boşluktan gelen kâbuslar, katil robotlar ve büyülü kehanetler… Gece Nöbeti, şimdiye kadarki en alışılmadık ve eğlenceli dedektif çiftiyle bilimkurgu ve fantezinin mükemmel bir karışımı.” –Stephen Blackmoore

Kayıp Metal – Brandon Sanderson – Sissoylu #7 (Akılçelen Kitaplar)

Bu kitap orijinal dilinde daha Kasım ayının başında raflara geldi. Biz de “Akılçelen Kitaplar kesin çevirir” diyorduk. Ancak bu kadar hızlı çevireceğini de beklemiyorduk. The Lost Metal çıkalı 23 hafta olmuşken Akılçelen Kitaplar Kayıp Metal’i raflara getirdi.

528 sayfalık kitabın tanıtımı şu şekilde:

New York Times Çok Satanlar Listesi’nin gediklisi Brandon Sanderson, Sissoylu dizisinin Kanun Alaşımı’yla başlayan ikinci çağına muhteşem bir nokta koyuyor! Bir zamanlar Yabanlar’da bir kanun adamı, şimdiyse Elendel senatörü olan Waxillium Ladrian, soylarında Allomansi gücü olan kişileri kaçırmaya başladıkları günden bu yana Küme isimli gizemli bir örgütün peşinde. Bu örgütün liderleri arasında merhum amcası ve kız kardeşi de var. Dış Şehir Bilming’e gönderilmek için depolanmış silahların Dedektif Marasi Colms ve ortağı Wayne tarafından bulunması, yeni bir ipucunu ortaya çıkarıyor. Elendel ile Dış Şehirler arasındaki çatışmadan fayda sağlayacak bu örgütün kolları Wax ile Steris’in yolsuzluklarını açığa çıkarmak için uğraştıkları Elendel Senatosu’na kadar uzanmış durumda. Eşi benzeri görülmemiş bir yıkıma neden olabilecek yeni bir tür patlayıcının keşfi ve Küme’nin de bu silaha çoktan sahip olabileceğinin fark edilmesi işleri iyice karmaşık hâle getiriyor. Bildik ve bilinmedik tanrılarla birlikte, başka dünyalardan gelen yabancılar çıkıyorlar ortaya ve yegâne amaçlarının Scadrial’ı korumak olduğunu söylüyorlar, hem de bedeli ne olursa olsun. Bütün bunlar olup biterken Wax odaklanmak ve Ahenk’in Kılıcı olup olmayacağına karar vermek zorunda. Eğer kimse öne çıkıp Scadrial’ın ihtiyaç duyduğu kahraman olmazsa, ani ve korkunç bir yıkımla gezegenin ve milyonlarca kişinin sonu gelebilir. Brandon Sanderson, efsanevi tarzıyla yeni şaheserler yaratmaya devam ediyor!

Kasımda Çıkanlar

Aralık’ta çıkacak kitapların tamamını öngöremediğim için bu listede Kasımda çıkan kitapların görsellerine de yer veriyorum. Onların tanıtımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlikler ve Diğer Başlıklar – Aralık 2022

Son olarak da evde oturup film, kitap, bilgisayar oyunu, dizi, çizgi roman ve animasyon ile ilgilenmek istemeyen, sosyal etkileşim isteyen okurlarımız için de bir bölümümüz var tabii ki.

Diğer başlıkların altına girmeyen gelişmeler ve etkinlikler programında Aralık 2022 bizlere şunları sunuyor:

FRP Sistemi: DIE The Roleplaying Game (1 Aralık)

Die çizgi romanlarının yaratıcıları çizgi romanda anlattıkları FRP sisteminin kural kitaplarını yazdı. Bu sistemde karakterlerimiz, FRP oynayan oyuncular olacak. Yani tüm oyunu iki karakterle metadan oynayacağız.

Daha detaylı açıklamak gerekirse: Die FRP’sine dalmak için diyelim ki beş arkadaş toplanacağız. Önce gerçek hayattan, sıradan dertleri ve gerçekçi geçmişleri olan birer karakter yaratacağız. Bu karakterlerin geçmişlerini mümkün olduğunca detaylı yazmaya çalışacağız. Ardından, geçmişini yarattığımız bu sıradan karakterler oyunda bir araya gelip FRP oynayacaklar. Biri GM olacak ve diğerleri de oynayacakları FRP için yeni fantastik karakterler yaratacaklar. Ve biz bu fantastik karakteri, FRP oynamak için buluşan sıradan karakterimizin rolünü yaparak yaratacağız.

Yani diyelim ki siz oyuncu olarak fiziksel şiddete hiç yatkın biri değilsiniz. Bu oyunda yarattığınız sıradan karakterin öfkeli ve sık sık şiddete başvuran biri olmasını tercih edebilirsiniz. Sıradan karakteriniz de FRP oynama şansını görünce kendisinden tamamen farklı bir karakter açabilir. Fantastik karakteri fiziksel olarak zayıf ve pasif bir büyücü olabilir. Sizin bu fantastik macerada, kendi fantastik FRP karakterini canlandıran sıradan oyuncunun rolünü yapmanız gerekecek. Kafa karıştırıcı ve heyecan verici, öyle değil mi?

Oyunu, zarları ve FRP setindeki diğer ürünleri detaylıca tanıttığım habere buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik: Berkol Bilimkurgu Günleri (2-4 Aralık)

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi kuruluşunun 10. yılına özel bir etkinlik düzenliyor. Berkol Bilimkurgu günleri film gösterimleri. atölyeler ve paneller ile dolu geçecek. İstanbul’daki bilimkurgu severleri bir araya getiren bir etkinlik olacak. İsmail Yamanol gibi bilimkurgu diyince aklımıza gelen ilk isimlerin yanısıra Devrim Kunter gibi değerli çizerler de etkinliğe katılıyor. Etkinlik listesi sağ yukarıdaki görsel, tıklayıp büyüterek inceleyebilirsiniz.

Zaten Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi sık sık etkinlikler düzenleyen bir kütüphane. Ancak genelde bunlar söyleşiler ve tek bir kitap üzerine sohbetler şeklinde oluyor. Bazen etkinliklerini YouTube üzerinden de yayınlıyorlar. Dolayısıyla onları takip etmek isterseniz Twitter sayfaları burada. Kütüphane de Kadıköy Moda’da.

Etkinlik: CMT PZR (3, 10, 17, 24 Aralık)

Kadıköy Belediyesi de Aralık ayı boyunca her cumartesi Çok Sesli Pazar etkinliği düzenliyor. Buradaki pazar sanıyorum ki gün olan pazar değil. Cumartesi pazarı gibi bir şey. Adı biraz kafa karıştırıcı olmuş ama özetle etkinlik pazar günleri yapılmıyor. Sadece cumartesi günleri.

Daha çok müziğe odaklanan bu etkinlikte söyleşiler, plaklar, müzik dükkanları da stant açacak. Bizim ilgimizi tabii ki sahaflar, çizgi roman stantlar, figürler ve nostaljik oyunlar çekiyor. Ama giysi ve aksesuarlara göz atarken biraz müzik dinlemeye de hayır demeyiz.

Etkinlik Aralık ayı boyunca her cumartesi, yani 3, 10, 17 ve 24 Aralık’ta Kadıköy – Müze Gazhane’de olacak. Hani şu Cartoonİstanbul etkinliğinin yapıldığı mekan. Bu arada müzik ve çizgi roman demişken, etkinlikte Flaneur, Sırtlan Kitap ve KaraKarga Yayınları’nın eserlerini bulmayı bekliyoruz. Zira Sophie’nin Baladı çizimleri ve renkleriyle bizleri büyülüyor, Sırtlan Kitap Nick Cave‘in kendini bulma yolculuğunu anlatıyor ve Leonard Cohen: Teldeki Kuş kapağıyla bile okuru kendine çekiyor olsa da hepsi müzikle ilgili bir hikaye anlatıyorlar. Müzik ve çizgi romanı buluşturan kitapları da birçok çizgi roman yayınevimiz dilimize kazandırıyor.

Kısacası bu Çok Sesli Pazar, şahane bir etkinlik olabilir.

Fuar: TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı (3-11 Aralık)

İstanbul’un neresinde oturursak oturalım “Keşke o kadar uzakta olmasaydı” diye her yıl hayıflandığımız İstanbul Kitap Fuarı, pandemi döneminin ardından ilk kez katılımcılarını davet ediyor.

Fuarın etkinlik listesine buradan ulaşabilirsiniz. Mesela İthaki Yayınları’nın 3 söyleşisi olacakmış bu fuarda. “Dracula 125 yaşında” ile başlayan söyleşileri “Yayıncılık Süreçleri: Teliften Tasarıma, Fikirden Okura” konuşmasıyla sona erecek. DeliDolu Yayınları‘nın “Kahramanca Fiyaskolarımız: George Saunders’ın Edebiyatına Bakış” başlıklı panelinin konuşmacıları arasında çok sevdiğimiz Niran Elçi de olacak.

İmza listesine de buradan ulaşabilirsiniz. Ama bu listede bazı yayınevlerinin eksik olduğu uyarısını yapayım.

Fuarın tanıtımını yaptığımız haberi de buradan okuyabilirsiniz.

FRP Sistemi: Blade Runner The Roleplaying Game (13 Aralık)

İsveçli yayıncı Free League Publishing, yeni Blade Runner FRP sistemini 13 Aralık’ta yayınlayacağını duyurdu. Bu oyun Los Angeles’ın sokaklarında, 2037’de geçiyor. Wallace Corporation yeni Nexus-9 Replicant modellerini piyasaya sürmüş durumda. Oyuncular Blade Runner ya da Replicant gibi 4 farklı class’tan karakter yaratabiliyor. Tabii özellikleri, karakterleri ve geçmişleri ile birbirinden farklı bir çok karakter yaratmak mümkün. Ve setting’e dair birçok detay içeren interaktif haritalara sahip yazılım da yine oyunla birlikte satın alınabiliyor.

Başlangıç paketi şunları içeriyor:

 • 80 sayfalık kısaltılmış kural kitabı
 • 70 adet NPC, engel ve dövüş kartı.
 • 56 sayfalık Elektrikli Düşler dava dosyası
 • Bir Balde Runner gizemi, çözülmeyi bekliyor.
 • 26 adet kanıt belgesi: Suç mahallinin renkli fotoğrafları ve dosyalar gibi.
 • Zaman takibi çizelgesi, kağıtları ve kanıt zarfı.
 • 8 özel işlenmiş zar.
 • 2037 yılının Los Angeles’ının renkli haritası.

Diğer paketler 240 sayfalık genişletilmiş Kural Kitabı ve Game Runner (Oyun Yönetici – GM) Screen gibi parçalar da içeriyor.

Mağazayı buradan inceleyebilirsiniz.

Yarışma: GİO 2022 – İllüstrasyon Ödülü (Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık)

FABİSAD’ın verdiği GİO Ödülleri’nde İllüstrasyon dalındaki ödül için yarışmaya son başvuru tarihi 31 Aralık. Okurlarımız arasında çok yetenekli ve değerli çizerler olduğunu biliyoruz. Ve çizimlerinizi bu yarışmada görmek hepimizi mutlu eder.

Katılım formuna buradan ulaşabilirsiniz. Her ne kadar formda son katılım tarihi için 15 Eylül yazsa da resmi web sitesinde bu tarih 31 Aralık 2022 olarak geçiyor. Yani başvurular hâlâ açık.

2021′de bu ödülü Türk Mitolojisi Atlası‘nın yazarı ve çizeri Bartu Bölükbaşı, Erlik Han çizimiyle almıştı.

Parti: Metal Night (3 Aralık) & Diğer Üniversite Etkinlikleri

Biz üniversitelerin bilimkurgu ve fantezi topluluklarının FRP ile ilgili etkinliklerini duyurmaya çalışıyoruz. Ancak FRP ile direkt alakalı olmadığı halde okurlarımızın hoşuna gidebilecek birçok güzel etkinlik de oluyor. Mesela bu ay fuarlar ve festivaller genelde İstanbul’da toplanmış olsa da ODTÜ BKFT 3 Aralık’ta bilimkurgu ve fantezi severleri beraber metal müzik dinleyecekleri bir partide buluşturacakmış. Muhtemelen önümüzdeki günlerde birkaç yılbaşı partisi duyurusu da gelir.

Ancak bizim tüm bu etkinliklerin duyurusunu yapmamız mümkün olmuyor. Yine de bilimkurgu ve fantezi hayranı kimseler olarak, bu hobilere sahip insanlarla tanışıp sohbet etmekten ne kadar keyif aldığınızı biliyoruz. Dolayısıyla aktif üniversite topluluklarının etkinliklerini takip etmenizi tavsiye ederim.

İstanbul‘daki okurlarımız Yıldız Teknik Üniversitesi‘nin etkinliklerini buradan, Yeditepe Üniversitesi’nin etkinliklerini de buradan takip edebilirsiniz.

Ankara‘daki okurlarımız Hacettepe Üniversitesi’nin etkinliklerini buradan, ODTÜ‘nün etkinliklerini buradan, TOBB ETÜ‘nün etkinliklerini de buradan takip edebilir.


Kısacası, Önümüzdeki Ay Neler Çıkıyor listelerimizin sonuncusu biterken üniversite topluluklarımızın etkinliklerinden de bahsetmeden geçmeyelim istedim.

Tüm okurlarımıza mutlu, sağlıklı, fantastik ve iyi bir yıl dileriz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.