Edebiyat

İthaki X 2022 Vampir Kitaplığı Seti Çıktı

İthaki Yayınları, tüylerimizi ürpertmeye kararlı! Yayınevi, İthaki X 2022 Vampir Kitaplığı Seti‘ni okurlarıyla buluşturdu.

İthaki X 2022 Vampir Kitaplığı Seti 10 kitaptan oluşuyor ve yerli yabancı yazarların kimi yeni kimi bir asırı aşkın vampir temalı öykülerini anlatıyor.

Gece Kuşu & Bir Yarasa Bir Kıza Âşık Oldu

Türk korku edebiyatının değeri geç anlaşılmış kalemi Kenan Hulusi Koray’dan, birlikte okunması oldukça manidar iki tekinsiz öykü: Gece Kuşu ve Bir Yarasa Bir Kıza Âşık Oldu.
 
Ülkemizde korku kültürünün önemli başvuru kaynaklarından Gerisi Hikâye podcast programını hazırlayıp sunan yazarlar Demokan Atasoy, Işın Beril Tetik ve Galip Dursun’un sonsözüyle…

“Bir gün hepimizi ileride bekleyen ölüm, o kadar güzel olarak kanatlarını açmıştı ki, uyandıracak olsaydım, bu kanatların birdenbire havalanarak başka bir tarafa gideceklerini zannediyordum.”

Ölüleri Uyandırmayın

Alman oyun yazarı Ernst Raupach’ın 1823’te yayımlanan ve uzun yıllar boyu Ludwig Tieck’e ait sanılan, yayımlandığı gibi İngilizceye çevrilmesi nedeniyle dünya edebiyatına da benzerlerinden daha erken nüfuz eden, başta Poe olmak üzere birçok korku yazarını etkileyen öyküsü Ölüleri Uyandırmayın, vampir edebiyatında bir dönüm noktası.

“Ölüleri uyandırmayın!
Ölüler yeryüzünün gününe getirir karanlığı;
Bir kez mezara girene
Değmez bir daha yeryüzünün ışığı.”

Eseri Anıl Alacaoğlu Türkçeye çevirdi.

Gerisi Hikâye’den Vampir Öyküleri

2000’li yılların başlangıcından itibaren Türk korku edebiyatında görülen yükselişe damga vuran, Gerisi Hikâye podcast programından da tanıdığımız yazarlar Demokan Atasoy, Işın Beril Tetik ve Galip Dursun’un kaleme aldığı öykülerde sıradan hayatını yaşamaya çalışan (ya da öyle görünen) insanlar ile kanlı canlı vampirler bir araya geliyor.

“Ejderin evlatları, evime, evinize hoş geldiniz!”

Demokan AtasoyGök Girsin Kızıl Çıksın‘da bizi Kadıköy’e, Teoman Şef’in hikâyesine davet ederken, Işın Beril TetikÇakma Diş‘te gerçek bir vampir olduğunu iddia eden ünlü Youtuber Rodan Kula’yla tanıştırıyor. ‘Güneş’in Talipleri‘ öyküsünde ise Galip Dursun, Güneş ile Hakan Sever’in kanlı aşk oyununun perde arkasındaki tekinsizliği gün yüzüne çıkarıyor.

Vampir & Ölümcül Tesir

İtalyan edebiyatında on dokuzuncu yüzyılın sonlarında yükselişe geçen ‘verismo‘ (gerçekçilik) akımının öncülerinden biri olarak kabul edilen Luigi Capuana’nın 1907’de yayımlanan öyküleri Vampir ve Ölümcül Tesir, yazarın insan zihninin karanlık yanlarına duyduğu ilgiyi öne çıkarırken, doğal olan ile doğaüstü olan arasındaki çatışmaya odaklanıyor.

 “Hayaletlere inanmadığını söyledin; peki sonra inanmaya mecbur kalırsan?”

Kitabı Duygu Er Quilichini dilimize kazandırdı.

Kan Sahibi

Yedikuleli MansurIstrancalı Abdülharis Paşa ve Karanlığın Şahidesi gibi romanlarıyla tanıdığımız Mehmet Berk YaltırıkKan Sahibi’yle okurlarını ürkütmeye devam ediyor.

“Ulaklara buyruk verilsin, bir cadı üstadı kiralanıp Mesopotam’a gönderilsin.”

Tepedelenli Ali Paşa’nın hükmettiği topraklarda, Arnavut töresinin, Lek Dukagin Kanunu‘nun, ‘besa‘nın çizdiği karanlık bir serüven. Besa‘da yeri olan kan sahibi, kan davası ve sözlü yasalar kadar eski inanışların birbirine çattığı bir tuhaf karşılaşma…

Vourdalak Ailesi

Rus şair, romancı ve oyun yazarı Aleksey Konstantinoviç Tolstoy’un 1839’da Fransızca kaleme aldığı; en yakınlarının ve aile üyelerinin kanını emmek için ölümden geri dönen lanetli varlıkları konu ettiği gotik öyküsü Vourdalak Ailesi, vampir edebiyatının unutulmaz eserlerinden olduğu gibi, Mario Bava’nın klasik yapıtı Black Sabbath filminin de başlıca kaynaklarından biri.

“Kendi evimde yabancı mı oldum?”

Vourdalak Ailesi, Türkçeye Ayten Er tarafından çevrildi.

Vampirin İtirafı

Çürük Ayvalar’da insanın ruhundaki çürümenin resmedildiği tekinsiz öykülere imza atan ve aynı zamanda korku sineması alanında bilimsel çalışmalar yapan Uğur Kılınç’ın Vampirin İtirafı adlı öyküsü, kitap içinde bir kitap biçiminde, insan içinde bir vampir hakkında…

“Ölümsüzlük, sahildeki kum tanelerini saymak kadar sonsuz bir şey gibi görünüyor, değil mi? Oysa ben o kumları saymaya başlamaktan bile çekinmiyorum. Hatta bir dönem buna vakit harcadığım olmuştu.”

Muhterem Leydi Ducayne

Yaklaşık seksen romana imza atan, Viktorya döneminin en üretken yazarlarından biri olan ve olarak doğaüstü öyküler de kaleme alan İngiliz yazar Mary Elizabeth Braddon’ın Dracula’dan bir yıl önce, 1896’da yayımlanan öyküsü Muhterem Leydi Ducayne, vampir mitinin popülerleşmesine katkıda bulunan en önemli eserlerden biri.

“Bana güneşin altında, toprağın üstünde, birkaç yıl daha verin.”

Eseri Türkçeye Gülden Zuhal Beleçoğlu çevirdi.

Ölü Sevgili

Fransız edebiyatının önde gelen simalarından, Baudelaire’in başyapıtı Kötülük Çiçekleri’ni ithaf ettiği, doğaüstüne inanmasa da başka dünyalara, gizemli vakalara ve hayal gücüne düşkün biri olan Gautier’nin 1836’da yayımlanan klasik vampir öyküsü Ölü Sevgili, yaşam ile ölüm arasında gidip gelen bir aşkın, kâbuslardan arzulara uzayan bir yolculuğun hikâyesi.

“Üzerime örttükleri mezar taşını kaldırabilmek için ne de çok çabalamam gerekti! Bak! Zavallı ellerim yara bere içinde kaldı. İyileşsinler diye öp onları, aşkım!”

S. İpek Ortaer Montanari, eserin çevirisini yaptı.

Bir Vampirin Gerçek Öyküsü & Öteki Taraf

W. B. Yeats’in “bilgin, usta, ayyaş, şair ve sapkın” diyerek tanımladığı, abartılı kıyafetleri, egzotik ev hayvanlarından müteşekkil maiyeti ve ürkütücü cazibesiyle Kont Eric Stenbock dekadan sanatçıların önde gelen sembollerinden biriydi. Karizmatik ve manipülatör bir vampiri anlattığı “Bir Vampirin Gerçek Öyküsü” ile kurtadamlar ve korkunç ayinlerle dolu “Öteki Taraf” yazarın en önemli öykülerinden ikisi.

“İnsanlar vampirlere çoğunlukla inanmıyorlar!”

Bir Vampirin Gerçek Öyküsü & Öteki Taraf, Ömer Ezer tarafından dilimize kazandırıldı.

Keyifle okuyun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.