Cyberpunk

Cyberpunk 2077 Nedir?

Masaüstü rol yapma oyunu olarak başlayan Cyberpunk macerası, sonunda soluğu dijital dünyada aldı. Peki Cyberpunk 2077’nin asıl macerası nasıl başladı?

Cyberpunk türü, bilimkurgunun alt kolu gibi düşünülse de 80ler’de yükselişe geçtiği dönemi çoktan geride bıraktı. Sinemada, oyunlarda, romanlarda Cyberpunk etkisi rüştünü ispat etmeyi başarıp kendi başına ayakları üzerinde duran bir tür haline geldi.

Cyberpunk’ın ne olduğunu burada uzun uzun anlatmaya gerek yok. Merak edenleri daha önce hazırlamış olduğumuz rehber videomuza alabiliriz. Şu aşamada sadece Cyberpunk 2077 evrenine giriş yapacağımız için, geriye kalan teferruatlı kısmı atabiliriz.

Yine de Cyberpunk 2077’in ne olduğuna hızlıca bakalım, sonrasında ekranın sağında gördüğünüz detaylı alanlardan daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Cyberpunk ve Mike Pondsmith

Sistem ilk kez R. Talsorian Games yayıncılığı aracılığında Mike Pondsmith’in imzasıyla piyasaya çıkıyor. 1988 yılında çıktığında, kendine has, nevi şahsına münhasır bir takipçi kitlesi yakalıyor. Ancak büyük çıkışını 1990 yılında çıkacak Cyberpunk 2020 ile yapıyor.

Bu kural kitabı, çıktığı günden bu yana üzerinde neredeyse hiç değişiklik yapılmadan oyuncuların hücum ettiği bir sistem oluşturmuştu. Cyberpunk dünyası oturmuş, oyuncuların keşfedilebileceği yeni alanlar sağlanmıştı. NET’in kullanımı her ne kadar tartışmalara yol açsa da Night City’de volta atmak isteyen tüm oyuncuları akın akın kendisine toplamıştı.

Tasarımcısı Mike Pondsmith, takibi yıllarda Cyberpunk V3.0 ile 2005 yılında tekrar bir hamle yapmak istese de sistem eleştirilerin odağı olmuş ve 2020 oyuncularını kendine çekmeyi pek başaramamıştı. Yan ürün olarak hazırlanan Firestorm, Cybergenarations ise sistemi Cyberpunk’tan uzaklaştırıp kıyamet sonrası bir evrene yaklaştırması bunun en büyük nedeniydi.

Cyberpunk 2077’nin hazırlandığı dönemde R. Talsorian Games, Mike Pondsmith editörlüğünde sistemi tekrar elden geçirmeye karar verdi. Cyberpunk RED adıyla yayınlanan ve orijinal Interlock sistemini kullanmaya devam eden Cyberpunk RED, eski oyuncuları da kendisine çekmeyi başardı. Elbette bu evreni gezmek isteyen yeni dimağları da hızlıca yanına topladı.

Artık buradan sonrası siz Edgerunnerlar’ın ellerinde. Ya da cyberware ile güçlendirilmiş ellerinizde…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.