Cyberpunk

Petrochem

Petro-kimya endüstrisi alanında, yerinden ödün vermeden çalışan, CHOOH² üretiminde zirvede olan Petrochem, bu kaynağın üretiminin %60lık kısmını üstlenmesiyle, küresel enerji kaynağının da en önemli üreticisi konumundadır.

Birçok şirketin ellerini sıvazlayarak uygun koşullar oluştuğunda yerini almak için heveslendiği ancak kudreti karşısında hata yapmaktan çekindikleri tek bir firma varsa o da Petrochem olabilir. Tüm dünyanın hareket etmesini sağlayan Petrochem, Biotechnica’nın icadı olan CHOOH² bileşeninin de en büyük üreticisi konumundadır.

Dünyadaki birçok petrol rezervi de yine Petrochem’in kontrolü altındadır. Bu konumlarını koruyabilmek adına güvenliklerine fazlasıyla da önem vermektedirler. Hatta öylesine paranoyak ve kendi içine kapanık bir firmadır ki, tüm mega şirketleri derinden sarsan 4. Şirketler Savaşı’ndan etkilenmeden çıkmış, üretimini aksatmadan devam ettirebilmeyi başarmıştır.

Tarihi

Kökeni 1900ler’in başlarına dayanan Parker Petrochemicals, ABD’nin en büyük petrol üretimine sahip firmalarından biriydi. Ancak 2000li yıllara gelindiğinde ABD toprakları altındaki petrol rezervleri de azalmaya başlamıştı. Bu durum elbette düzelmeyecekti. Boşalan rezervlerin yerine yenisi dolmayacaktı.

2004 yılında akıllıca bir hamle yapan Trenton Parker, İtalyalı ufak bir firma olan BioTechnica ile lisans anlaşması yaptı. Bu anlaşmayla beraber, talebe yetişemeyen BioTechnica’ya yardım edilecek ve bir tür alkol bazlı yakıt olan CHOOH² bileşeninin üretime destek olacaklardı. Elbette bu lisans anlaşması bileşenin tüm formülünü Parker Petrochemicals’a vermiyordu. Şu an için bir sorun olmasa da takibi yıllarda firmanın daha da büyümesinin önündeki tek engel olacaktı.

Trenton Parker, rafinelerin kurulduğu toprakları bozarak yerine CHOOH² üretiminin temel taşı olan Triticum Vulgaris Megasuavis isimli genetiğiyle oynanmış buğdaydan ekti. 5 yıllık süreç firma ve Parker ailesi için çok zorlu geçti. Çünkü üretim durmuştu. Yerine gelen bu genetiğiyle oynanmış buğdayın yetişmesini beklemeleri gerekiyordu.

Dallas’taki Petrochem karargahı

Bu 5 yıllık süreç firmanın sonradan palazlanmasına yardımcı olacaktı. Otomotiv alanındaki önemli firmalar, değişen çağa ayak uydurabilmek için petrol yerine CHOOH² ile çalışan araçlar üretmeye başlamıştı. İlk hasadın ardından yapılacak üretim sayesinde firma eskisinden de şaşalı bir güce kavuştu.

2010 yılını takiben İkinci Şirket Savaşı da sonlanmıştı. Sağladığı büyüme ile ismini Petrochem olarak değiştiren Parker Petrochemicals, Güney Çin Denizi’ndeki petrol rezervlerini ele geçirmek için Sovyet Rusya merkezli SovOil ile karşı karşıya gelmişti.

İşin sonunda iki firmada ağır hasarlar alarak ayrıldı. Deyim yerindeyse Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmuşlardı. Yeni ele geçirecekleri rafinelerin derdine düşen Petrochem, SovOil’in saldırıları sonucunda ellerindeki kaynakları da kaybetmişti.

Bu savaşın faturası yönetimden kimseye kesilememişti. Trenton Parker savaşa girmek istemeyen kişiydi. Ancak yönetimde söz sahibi olan ve CHOOH² lisans anlaşmasını bağlayan Ellen Trieste de savaşa girme yanlısıydı. Savaş sonucunda kaybetmiş olsalar da Trieste’nin sahip olduğu söz hakkı sebebiyle, kimse cezalandırılmadı.

Bu anlaşmazlık çok uzun bir süre boyunca devam etti. Şirket kendi içerisinde ikiye bölünmüştü ancak kimse yönetimi ele geçirmek için hamle yapamıyordu. Kendi sonlarını getireceklerinin korkusu yüzünden çok uzun bir süre boyunca iki başlı bir yönetim biçimi Petrochem içerisinde hakim oldu.

2045 ve Sonrası

CHOOH² İstasyonu

Petrochem, Dördüncü Şirketler Savaşı’na katılmayan nadir mega şirketlerden biriydi. Doğrudan savaşa katkı sağlamasalar da kendilerini düşürmek için fırsat kollayan SovOil’e karşı da gizli bir savaş veriyorlardı.

SovOil de CHOOH² üretiminde söz hakkına sahipti ancak Petrochem’inki kadar büyük bir hacme sahip değildiler. Enerji savaşı devam ettirdiği için ne Arasaka ne de Militech doğrudan bu iki firmayı savaşa çekmeye çalışmadı. Petrochem ve SovOil eski düşmanlıklarını unutmadılar ancak gizliden gizliye birbirlerinin işlerine burunlarını sokmaya devam ettiler.

“Petrochem sayesinde, gezegenimiz dönmeye devam ediyor” sloganıyla hareket eden şirket, bu süreçten rahat bir şekilde çıkmayı başardılar. Kendilerini korumak için adeta ufak bir ordu kuran Petrochem, gelirlerini askeri araç gereçlere harcamış olsa da 2077 yılına gelindiğinde, sadece kendine hesap verebilecek konuma gelmişti.

Biotechnica’nın elindeki lisansı ele geçirmek ve asıl formülü öğrenmek için gizli çalışmalarına ve SovOil’e karşı nefretlerine devam ettiler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.