Cyberpunk

BioTechnica

Genetik mühendislik, mikrobiyoloji çalışmaları ve biokimyasal alanda yaptıkları çalışmalarla alanında öncü firma…

Ufak bir ofiste çalışmalarına başlayan BioTechnica, tüm dünyaya ucuz enerji fikriyle yola çıkan dev bir oluşum. Belki de Cyberpunk evrenindeki mega şirketler arasında, iyi adamların kurduğu tek firma olabilir.

Yakıt krizi ortaya çıktığında geliştirdikleri CHOOH² bileşeniyle arabaların, uçakların hareket etmesini sağlayan, geliştirdikleri Bioware teknolojiyle insanları Cyberware ekipmanlara zorunlu kılmayan BioTechnica gerçekten de başarı hikayelerinin odak noktası.

Tarihi

1990 tarihinde Roma, İtalya’da kurulan BioTechnica, kısa sürede tüm dünyanın temin etmek istediği CHOOH² bileşenini 1991 yılında geliştiriyor. Bu bileşen için özel bir buğday geliştiriyorlar. Ortaya çıkan yeni hububata Triticum vulgaris megasuavis ismi veriliyor ve CHOOH² üretiminin temelinde yer alıyor.

Ancak çok ufak bir firma olmasından dolayı talep edilen üretim hacmini hiçbir zaman karşılayamıyorlar. Bu yüzden başta Petrochem ve SovOil olmak üzere dünyadaki birçok büyük enerji devlerine bileşeni lisanslıyorlar.

İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’de faaliyet göstermeye başlayan BioTechnica, birkaç yıl içerisinde tüm dünyadaki yakıt ihtiyacının %60’ını karşılar hale geliyor.

2000ler

Şirketin bir numaralı ismi Nicolo Loggagia

BioTechnica kazancını büyük ölçüde artırdıktan sonra gizli deneylerine başlayacak bütçeyi de sağlamıştı. İlk kez 2004 yılında, İtalya’daki gizli bir laboratuvarda, Francis Young liderliğinde insan klonlama deneyinde başarıl oldular. Ancak bu klon yaklaşık altı saat boyunca hayatta kalabilmişti. Kendi bilincine sahip bir klonun yaşayabilmesi için 16 yıl boyunca çalışacaklardıç

2020 yılına gelindiğinde BioTechnica, kendi bilincine ve özgür iradesine sahip olan ilk insan klonunu ürettiklerini duyurdu. Bu duyuru tabii tüm dünyada yankı uyandırdı. Avrupa Ekonomi Topluluğu, klonlama teknolojisinin daha geniş alanlarda kullanılabilmesi adına bazı özel izinler sağladı.

Kuzey Amerika tarafındaysa durumun kazanca çevrilmesi amaçlanıyordu. Night City’de konuşlanan BioTechnica, 200 kişilik bilim-insanı ordusuyla klonlama çalışmalarına devam etti. Genellikle zengin ya da üst seviye insanlar için bu hizmet sunuldu. Ayrıca nesli tükenmiş ya da tükenmekte olan hayvanların klon çalışmalarını da sağlayarak, egzotik hayvan ticareti konusunda da öne geçtiler.

Asıl amaçlarıysa, kirlenen dünyayı eski günlerine döndürebilmek adına fauna ve flora araştırmalarına yönlenmekteydi. 1900lü yıllarda yaşanan iki büyük dünya savaşı ve yaşanan teknolojik gelişmelerin ortaya çıkardığı kimyasal atıklardan kurtulmak için Night City’deki çalışmalarına devam ettiler.

Dördüncü Şirketler Savaşı ve Sonrası

CHOOH² İstasyonu

BioTechnica, askeri bir yapıya sahip olmadığı için güvenlik konusunda Arasaka ile anlaşmıştı. Arasaka ve Militech arasında yaşanan Dördüncü Şirketler Savaşı sırasında taraf tutmaktan kaçındılar. Çünkü bilimsel çalışmalarına zarar gelebilirdi. Savaş bittiğindeyse Arasaka’nın sağladığı güvenlik kuvvetlerinden mahrum kaldılar.

2077 yılına kadar bir şekilde ayakta kalmayı başaran BioTechnica, Night City’nin şehir sınırları dışında, Badlands bölgesi içerisinde sentetik protein çiftlikleri kurdu. Gıda konusuna çözüm bulabilmeyi amaçladılar.

Bunun dışında çeşitli sebeplerden kaybedilen organları ya da uzuvları iyileştirmek için Bioware teknolojisinde uzmanlaşmaya çabaladılar. Teknolojik Cyberware ekipmanların insanların zihinlerinde büyük etkileri olduğunu fark eden BioTechnica, duruma daha organik ve doğal yollardan yaklaşmayı denedi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.