Cyberpunk

Network 54

Hangi kanalı açarsanız açın, şunu bilmelisiniz ki o içeriğin arkasında mutlaka Network 54 vardır. Bir medya devi değil adeta medyayı yöneten bir baron.

Network News 54 adıyla da bilinen Network 54, K. Amerika kıtasına yayılmış, TV yayınlarının 2/3’ünü kontrol eden bir medya şirketi. Diğer mega şirketlerden farklı olarak silah, bilimsel çalışmalar, klonlama teknolojileri yerine medya üzerine uzmanlaşmış ve başta Yeni ABD olmak üzere, Özgür Eyaletler ve Night City’de yayınlarını sürdüren bir yayın kuruluşudur.

Sadece haber içerikleri değil, bölgesel anlamda izleyicinin hoşuna gidecek yapımlara yönelik de içerikler sunar. Filmler, diziler, realty şovları özel içeriklerle N54’ün TV üzerinde erişemeyeceği nokta yok gibidir.

Tarihi

CableNews 54 adıyla 1991 yılında kurulan şirket, kısa sürede popüler içeriklerle TV ekranlarının vazgeçilmezlerinden biri haline gelir. Bu büyümeyle beraber, kendisinden daha ufak kablolu yayınları satın alarak pekiştirir.

Daha da büyümeyi amaçlayan CableNews 54, herkesi şaşkına çevirerek 1998 yılında NBC’yi satın alır ve küresel çapta yayınlarını büyütür. Artık sadece bir kablolu yayın değil küresele ulaşmış devasa bir şirkettir.

Adını bu noktada Network 54 olarak değiştiren firma, rakiplerinin önüne geçebilmek adına 2000li yıllarda ilk HDTV yayınlarına başlar. Bunu sadece TV üzerinden değil, yayın yapılabilecek her platform üzerinde kullanır. Bu sayede ulaşılabilirliğini artırmayı başarır.

Geliştirdiği teknolojiler ve yatırımlarla durdurak bilmeden büyüyen N54, aylık ödemeye dayalı üyelik sistemini çıkarır. Bu sayede N54 üyesi olan bir kullanıcı, kendi istediği içeriklere hızlıca ulaşabilmekteydi. Video, film, dizi, yazılı organlar dahil olmak üzere birçok içerik hızlıca kullanıcı önüne sunuluyordu. Kullanıcı, ayrıca satılan teknolojik ekipmanları alarak yaşam alanını N54 donanımıyla çevirebiliyordu. Öyle ki hoşuna giden bir kitap olduğunda sadece N54 ağı üzerinden bulabiliyor ve yine N54 teknolojisiyle bastırabiliyordu.

Bu fikirlerin arkasındaki isim teknoloji uzmanı olan Howard Wong’un işiydi. Tüm fikirler ve teknolojik gelişmeler tek bir adamın üzerinden çıkıyordu. Ancak Wong, artık N54 işbirliğinden sıkılmış ve kendi firmasını kurmayı hedefliyordu. Bu dönemde Diverse Media Systems, Wong’a teklif yaparak onu Los Angeles’teki şirketlerinin başına getirdi.

N54 bu durumdan hoşnut değil bu yüzden yolculuğu sırasında Wong’u kaçırdı. DMS, bunun bir kedi fare oyununa dönüşeceğinin hızlıca farkına vardı. Wong’u kurtarmak yerine, kaçırıldığı uçağı havaya uçurmayı daha mantıklı buldular. Böylece Wong ne kendilerine, ne de başkasına yar olmayacaktı. Wong’un kaybı ilk aşamada N54’e büyük zarar verse de takibi yıllarda büyümesine devam edecekti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.