Ejderha Mızrağı

Ejderha Mızrağı

Ejderha Mızrağı Destanı, Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından yazılmış kitap serisi. Seri aslında arabayla TSR ile olan iş görüşmelerine giderken Laura ve Tracy Hickman tarafından yaratılmıştır. Serinin orijinal dili olan İngilizcede basılmış 190’dan fazla kitabı vardır. Ejderha Mızrağı dünyasının asıl yaratıcıları Margaret Weis ve Tracy Hickman olsa da bir çok yazar yaratılan dünyaya ve kurallarına sadık kalıp onları kullanarak Ejderha Mızrağı dünyasıyla ilgili pek çok kitap yazmıştır. Öyle ki serinin kitaplarının büyük bir kısmının yazarları farklıdır. Aslen üç kitap olup, sonradan karakter derinleştirmeleri, yan hikâyeler, geçmiş ve gelecek eklemeleriyle büyümüş ve büyümeye devam etmektedir.

Kitapların çoğu Krynn adlı dünyanın Ansalon adlı kıtasında geçer. Ansalon’un kuzey-doğusunda yer alan Taladas kıtası az olsa bile hikâyelerde kullanılmıştır. Adlatum kıtasında geçen bir hikâye henüz yazılmamıştır.

Türkçe’ye ilk olarak Ankira daha sonra Arkabahçe Yayıncılık ve son olarak da Laika Yayıncılık tarafından çevrilmiştir.

İlk yazılan Ejderha Mızrağı kitapları, birinci nesil karakterlerin çıktığı yolculuk ve maceralarını içeren, Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları, Kış Gecesi Ejderhaları ve İlkbahar Şafağı Ejderhaları adlı üç kitaplık seridir. Kurgu ilk olarak Margaret Weis ve Tracy Hickman’ın da içinde bulunduğu masaüstü rol yapma oyunundan yaratılmıştır. Margeret Weis’in oyundaki karakteri Raistlin Majere’dir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Işığın Tanrıları

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ejderha Mızrağı yeni kitapların basılmaması ve laika’dan da ses çıkmamasından dolayı iyice sessizliğe gömüldü.Yeni bir yayınevi çıkmadığı sürece de daha derinlere gömüleceği aşikar.Çoğu zaman nostalji yaşamak için sitenize giriyorum.Teşekkür ederim FRP.NET

  2. Laika’nın da sessiz sedasız aramızdan gitmesi çok üzücü oldu.Verdiği sözler hep yarım kaldı.

  3. bu serinin yeniden yayınlanma gibi şansı yokmu 9 10 adet kitabı var bende ama ara kitapları eksik 45 50 civarı kitabı varmış galiba son fantastik serilerin çoğunu bitirdim bir kaç tane kaldı artık ejderha mızrağı nıda bitirmek istiyorum :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.