Ejderha Mızrağı

Irdalar

dragonlancelogo

ejderha-mizragi-irda-resimIrdalar tanrıların ilk doğurdukları ırktır ve Karanlık Kraliçe, yani Takhisis tarafından yaratılmışlardır. Irda ırkı, eski çağlarda (Rüyalar Çağı’nda) yaşamış zorba, güzel ve insanlar üzerinde hakimiyet kurabilmiş ogrelerdir. Köleleştirilmiş insanlar ogre topraklarındaki dağları kazıyor ve ogre ırkının başarılı olmasını sağlayan kıymetli taşları ve mineralleri çıkartıyorlardı.

A.Ö. 6320’de, Igraine adlı bir ogre, kızıyla birlikte çalışmaları denetlemek için madenlere girmişler. İçinde çalışılan bir mağra aniden çökmeye başlamış ve Igraine hayatını zor kurtararak kaçmış. Mağaranın boşaltılmasını emretmiş; fakat kızını kaybettiğini de anlamış. İnsanlardan biri olan Eadamm, emirlere uymamış ve Igraine’in kızının güvenle dışarıya çıkmasını sağlamış. Bu emirlere uymayan davranışı karşısında, Eadamm ölüme mahkum edilmiş. Ölüm emrini de Igraine üzerine almış ve o ne zaman isterse o zaman idam edilecekmiş: Igraine ölüm emrini hiçbir zaman vermedi.

Bu olay sonucunda Igrane insanların özgür iradeyle daha iyi çalışabildikerini anlamış ve gün geçtikçe onlara daha fazla özgürlük vererek ogreler arasında en güçlü kral olmuş. Diğer ogreler onu kıskandıklarında ve yaptığı “aykırılığı” farkettiğinde, onu ölüm cezasına çarptırmışlar. Igraine ve takipçileri son anda kaçmış ve arkadaşlarından da tüm köle insanları serbest bırakmasını istemiş. Bu sayede Ogre savaşları başlamıştır.

İlgili Makaleler

Denize ulaşan Igraine ve takipçileri tanrıça Mishakal’dan yardım aldılar ve Ansalon’un uzaklarındaki bir adaya, Ejderha Adaları’ndan birine gittiler. Bu ada güçlü büyüler tarafından korunmaktadır: ada sadece Solinari’nin dolunay ışığı altında görülebilmektedir.

Irdalar kendilerini tamamen büyüye vermişlerdir ve nadiren dövüşe silahla girerler. Genellikle yanlız ve düşüncelidirler. Irdaların doğuştan gelen şekildeğiştirme özellikleri vardır ve bu özelliklerini genellikle diğer ırklara farkettirmeden Krynn üzerinde dolaşmak için kullanırlar.

Kaos’un Yazı sırasında, Irdalar, Takhisis’in Şövalyeleri tarafından saldırıya uğramışlardır. Oldukça korkan Irdalar Gricevheri kırarak açmış ve Kaos’un kaçmasına izin vererek Krynn üzerine yıkım salmışlardır.

 
Yazan: Arda Çakır

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.