Ejderha Mızrağı

Solamniya

dragonlancelogo

Solamniya ülkesi Ansalon’un kalbidir. Solamniya, tüm Ansalon’un yaklaşık olarak üçte birini kaplar. Üç dağ sırası (Vingaard, Dargaard ve Garnet Dağları), büyük, verimli bozkırların kapladığı geniş alanlar, Vingaard nehri ve muhteşem şehir Palanthas hep Solamniya sınırları içerisindedir.

Solamniya normalde toprak üzerine kurulu bir ülkeydi, fakat Afet sınırları çevresinde üç tane okyanus oluşmasını sağlamıştır. Solamniya genellikle insanların yaşadıkları bir ülkedir.

Palanthas
Palanthas, Krynn’in en büyük şehirlerinden biridir. İki bölüme ayrılmıştır: Eski Şehir ve Yeni Şehir—şehir duvarları ardında kalan bölge ve onun dışında kalan ve yeni yapılmış binaların bulunduğu bölge. Palanthas, Solamniya’nın en önemli limanıdır; sadece dar bir kanaldan, Branchala Koyu’ndan geçerek ya da şövalyeler tarafından korunan Yüce Ermişlik Kulesi’nden şehre ulaşılabilir. Büyük Kütüphane’ye ek olarak, Yüksek Büyücülük Kuleleri’nden biri de buradadır. Palanthas Afet sırasında zarar görmüştür fakat Mavi Lady’nin savaşında neredeyse tamamen yok olmuştur.

Kalaman
Bu şehir, Solamniya’nın kuzeydoğu mücevheri olarak bilinmektedir. Bir liman şehridir. Nordmaar ve Estwilde arasındadır ve Vingaard nehrinin ağzının bulundu yere kurulmuştur.

Caergoth
Bu liman şehri, Solamniya’nın en önemli gemi yapılan bölgelerden biridir (Palanthas ve Kalaman’ın yanında). Caergoth, Solamniya’nın güney kıyılarında, Schallsea Boğazı boyuncadır.

Garnet
Bu Solamniya şehri, cücelere ‘kiralanmıştır’, bu yüzden bölgede maden çalışması yapıyor olabilirler. Garnet’in cüce yerlilerine karşın, kendilerini o toprakların yöneticisi olarak saymıyorlar ve bu yüzden de Solamniya’ya bağlılar.

Dargaard
Afet’ten önceki günlerde burası, o zamanlar bir Gül Şövalyesi olan Ölüm Şövalyesi Lord Soth’un eviydi. Soth’un ihaneti yüzünden, Knightlund olarak bilinen bölge şu anda Nightlund olarak bilinmektedir.

Solanthus
Mızrak Savaşı sırasında, Solanthus Mavi Ejderhaordusu tarafından ele geçirildi ve kırsal bölgedeki birçok binası yıkıldı.

Vingaard
Vingaard Kalesi, Üçüncü Ejderha Savaşı sırasında, Huma’nın bu topraklarda yürümesinden beri geçen yüzyıllar boyunca Solamniya Şövalyeleri’nin evi olmuştur. Vingaard Kalesi savaşın sonuna kadar Solamniya’nın güçlü bir kalesi olarak kalmıştır, fakat o zamandan beri kaleden gizemli bir şekilde haber alınamamaktadır.

 
Yazan: Arda Çakır

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.