Ejderha Mızrağı

Mızrak Kahramanları

dragonlancelogo

Tanthalas “Tanis” Yarımelf
Tanis Yarımelf, Elansa Kanan ve Elansa’ya tecavüz edip kocasını öldüren bir haydutun (insan), AS 247’de doğan çocuğudur. Tanis’in annesi, Güneşlerin Sözcüsü’nün genç kardeşi Kethrenan’ın karısıydı. Solostaran, Tanis’i kendi çocuklarının yanında eğitti, fakat bir yarım elf olduğundan dolayı hep dışlandı. Hala gençken Tanis, Qualinost’ta yaşamasına izin verilen ve bir tepe cücesi olan Flint Fireforge ile karşılaşmıştır. Birlikte Qualinesti’den ayrıldıktan sonra, Tanis ünlü Mızrak Kahramanları’ndan biri oldu. Bir Solamniya Şövalyesi, Laurana Kanan’ın kocası ve Gilthas’ın babasıdır. Tanis, Takhisis Şövalyeleri tarafından, AS 383’de Yüce Ermişlik Kulesi’ni savunurken öldürülmüştür.

Flint Fireforge
Khalkist Dağları’ndaki Hillhome’da AS 212’de doğan Flint Fireforge, Yolarkadaşlarının en yaşlısıdır. Hayatının genç yıllarında Flint, Qualinesti’nin koruması altındaki bir zanaatkârdı. Solostaran tarafından görevlendirilmişti ve kaplama ve metal işlemeciliği yapıyordu. Orada Tanis Yarımelf ile karşılaştı ve elf toplumu tarafından dışlanmış bu ikisi dost oldular. Qualinesti’den birlikte ayrıldılar ve Flint, Solace’da kendine bir ev edindi. Burada Majere kardeşlerin vekil babası oldu. Flint, Mızrak Savaşı sırasında, Yolarkadaşlarıyla Neraka’ya yaptıkları yolculuk sırasında hayatını kaybetmiştir. Gökyüzündeki Reorx’un demir ocağının yanındaki bir ağacın yakınına oturmuş, ahşap nesneleri oyuyor ve ‘kapıkulbu beyinli bir kenderin’ gelip kendisine katılmasını bekliyordur.

Tasslehoff Burrfoot
Kenderyurdu’nda doğan Tas, bir kender halk kahramanı olan Trapspringer’ın yeğenidir. Kenderlerde geleneksel dünyayı dolaşma isteği içine doğduğunda Tas yollara düşmüş ve bunu Solace’da, Flint’in bir metalişi parçasını alarak sonlandırmıştır. Tanis kenderi yakalamış, parçayı geri almış ve bu sayede hayatlarının geri kalan kısımları boyunca dost olarak kalmalarını sağlamıştır. Daima korkusuz olan ve bir olayı durmadan aydınlık kısmıyla görmeye çalışan Tas, anlatacağı hikayeleri dinleyecek olanlara daima iyi hikayeler atlatmayı başarabilmiştir. Tas, İkinci Afet sırasında Kaos’un kendisi tarafından öldürülmüştür ve Son Kahramanların Mezarı ile ödüllendirilmiştir. Tesadüfi olarak, bir çok kender şu anda bir ‘Tas Amca’sı olduğunu iddia etmektedir. Tas daha sonraları Ruhlar Savaşı sırasında tekrar görünür. Bunu, Zaman Yolculuğu Aleti’ni kullanarak Kaos’un kendisini ezmesini engelleyerek yapar, fakat gelecek beklediğinden tamamen farklı olmuştur. Ruhlar Savaşı’nda, rolü hala bulunamasa da, bir anahtar karakterdir.

Caramon Majere
Caramon AS 335’de Solace’da doğmuştur. Genç ikiz kardeşi Raistlin’dir. Caramon herkes tarafından çok sevilirdi ve iyi bir kılıç kullanıcısıydı. Gençlikten yetişkinliğe geçene kadar hep birlikte maceraya çıkmış olmalarına rağmen daima Raistlin tarafından yönlendirilmiştir. Mızrak Kahramanları’ndan biri olan Caramon’a ait olan Son Yuva Han’ı dünyanın en ünlü hanı olmuştur. Kendisi ve karısı Tika, beş çocuk sahibidir. Raistlin Kaosun Yazı’nda tekrar görünmüş ve kardeşiyle birlikte kısa bir süre yolculuk yapmıştır. Raistlin yine ortadan kaybolur ve Caramon da handa ki barış dolu hayatına geri döner. Caramon daha sonra buraya, Kararık Orman’a, kentaurlara yardım etmek için kızı Dezra ile birlikte gelir. Caramon ve Dezra Kaos’un yaratıklarına karşı dövüşürler ve Ormanefendisi’ni ve kentaurları yok olmaktan kurtarırlar. Caramon ayrıca, Sara Dunstan Çelik Lejyonu’nu kurarken ona yardım etmeye gelmiştir ve ona sığınak sağlamıştır. Beşinci çağ sırasında, Caramon kısa bir süreliğine Kalp Kahramanları’na yardım etmiştir. Ruhlar Savaşı sırasında da Caramon, uzun süredir öldüğünü sandığı Tasslehoff tarafından korkutulur ve bu sırada kalp krizi geçirerek ölür.

Raistlin Majere
İkizi Caramon’dan kısa bir süre sonra doğan Raistlin, daima hastalıklı bir çocuk oldu. Solace’daki diğer çocukların çoğu tarafından sevilmeyen Raistlin, kılıç kullanmaktansa büyünün yolunu tercih etmiştir. Bir büyü okuluna gönderilmiş ve orada Test’i geçen en genç büyücü olmuştur. Burada aldığı yaralar—altın renkli bir deri ve kumsaati şekilli gözbebekleri—onu olağanüstü etkilemiştir. Kırmızı’dan Siyah Cübbeye geçen Raistlin, Fistandantilus’a meydan okumuş ve Geçmişin ve Şimdinin Efendisi olmuştur. Bu güçse Karanlık Kraliçe’ye meydan okuyabilecek ve kazanabilecek güce sahip olduğu anlamına gelmektedir. Raistlin, İkinci Afet’ten sonra tanrılarla birlikte dünyadan ayrılmışlardır. Yine de dedikodulara göre Ruhlar Savaşı’ndaki olaylara bir yerde bağlanacağı söyleniyor. Raistlin belki geri dönebilir….

Sturm Brightblade
Sturm, Afet’ten sonra çapulcular olarak nitelendirilen bir Solamniya lordunun oğludur. Tanis, Flint ve Majere kardeşlerle Solace’da yaşarken arkadaş olmuştur. Daima bir Şövalye gibi davranan—fakat hayatının uzun bir kısmında bunu gerçekleştiremeyen yeni Şövalye Sturm, Mızrak Savaşı sıradında Mavi Ejderhaordusu, Yüce Ermişlik Kulesi’ne saldırırken orayı savunma görevini üstlenmiştir. Savaşın kazanılmasına rağmen Sturm, Mavi Lady tarafından öldürülmüş ve Huma Dragonbane’den sonra gelen en muazzam kahraman olarak Kule’nin altına törenle gömülmüştür.

Que-Shu Prensesi Altınay
Kabileşefi’nin Kızı, Que-Shu’nun Yüce Prensesi’ydi, ta ki annesinin bir görüntüsünün ona Gerçek Tanrıları bulmasını söyleyene kadar. Bu riskli görevi sırasında, Nehiryeli, Altınay için, gerçek tanrıların bir işareti olduğuna inanılan Mavi Kristalden Asa’yı bulmuştur. Yolarkadaşlarının yardımıyla o ve kocası Nehiryeli, Mızrak Savaşı’nın başladığı sıralarda Mishakal’ın Diskleri’ni bulmuşlar ve bu sayede de insanların Krynn’in gerçek tanrılarına olan güvenini yeniden sağlamayı başarmışlardır. Savaştan sonra, kendisi ve Nehiryeli Que-Shu’yu yeniden kurmuş ve üç çocuğun ebeveynleri olmuşlardır: Yolgezer, Parlakşafak ve Ayşarkısı. Altınay ikinci afetten sonra mistizmi keşfetmiş ve Schallsea Adası’nda mistizm tarikatını kuran kişi olmuştur. Daha sonra Ejderha Yükseklordları’na karşı savaşabilecek Kalp Kahramanları’nı bir araya toplamış ve Malys’in tanrılık katına yükselmesini önlemiştir. Altınay ayrıca Ruhlar Savaşı’ndaki olaylara da üzülmekte ve bir cevap aramaktadır. Bu sırada Altınay büyülü bir fırtınadan etkilenir ve gençliğine döner. Tekrar genç bir rahip olan Altınay eskisi gibi yine kötülüğe karşı savaşmaya hazırlanmaktadır.

Bozkırlı Nehiryeli
Nehiryeli, Afet’ten sonra hayatta kalmayı başaran ve bir Mishakal rahibi ve bir Solamniya Şövalyesi’nin kızının torunları olan Yolgezer’in torunudur. Nehiryeli, Altınay’ın güvenini kazanmış ve onunla evlenmenin pahabiçilemez olduğunu kanıtlamak için korkunç bir görevi başarmıştır. Nehiryeli belki de en çok iz sürme yeteneğiyle tanınmaktadır. Bu özellik, düşman toprakları arasından geçen zorlu ve tehlikeli görevleri başarabilmesindeki en önemli nedendir. Nehiryeli ve genç kızı Parlakşafak, Malystyrx’e karşı kenderleri yönlendirirken ölmüşlerdir.

Lauranalanthalasa “Laurana” Kanan
AS 278’de doğmuş olan Laurana, Güneşlerin Sözcüsü’nün en genç çocuğudur. Tanis ve Flint Fireforge henüz Qualinesti’den birlikte ayrılmadan kısa bir süre önce, Tanis ve Laurana gizlice nişanlanmışlardır. Mızrak Savaşı sırasında Tanis geri döndüğünde, Laurana Yol arkadaşlarını Pax Tharkas’a kadar, maceranın ne anlama geldiğini öğrendiği yere kadar, takip etmiştir. Aktaş ordularını Ejderha Yüceefendilerine karşı yönlendirmesinden ve Karanlık Kraliçe’nin yenilmesine katkıda bulunmasından dolayı Altın General olmuştur. O ve Tanis daha sonraları evlenmiş ve Güneşlerin Sözcüsü olacak olan Gilthas adı bir çocukları olmuştur—her ne kadar Takhisis Şövalyeleri’nin bir kuklası olsa da. Daha sonraki yıllarda Laurana, Gilthas ile birlikte kalmış ve Ruhlar Savaşı’nda Beryl’in doğrudan Qualinesti’ye saldırması sırasında, oğlunun yurdunu yönetmesine yardım etmiştir. Laurana daha sonraları ejderhanın karşısında durabilecek tek kişinin kendisi olduğunu fark etmiştir. Bir ejderhamızrağı almış ve Beryl’i öldürmüştür fakat bu sırada kendi ölümünü engelleyememiştir.

Tika Waylan Majere
Tika, Mızrak Savaşı öncesine kadar Son Yuva Hanı’nın sahibi olan Otik’in evlatlık kızıdır. Caramon’un sıcak bakışları karşısında hep rahatsız olan Tika, Mızrak Savaşı sırasında, Yol arkadaşlarına katıldığında değişmiştir. Caramon’la evlendikten sonra Han’ın sahibi olmuşlardır. Daha sonraki yıllar boyunca kocasıyla birlikte, nispeten huzur dolu bir hayat yaşadı, ta ki yıllar onu da Ruhlar Savaşı’na taşıyana kadar.

 
Yazan: Arda Çakır

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.