Rehber

Irklar

İnsanlar

AD&D (Advanced Dungeons & Dragons yada Zindanlar ve Ejderhalar) oyununda insanlar normal hayatta bildiğimiz karakteristik özellikleri taşırlar. Fakat DM (Dungeon Master yada Oyun Yöneticisi) oyunun senaryosuna göre bazı özellikleri değişebilir.hakkında merak ettiğiniz birçok şey burada.

İnsanların diğer ırklardan farklı tek özelliği her türlü sınıftan, meslekten olup, bu sınıfta en yüksek seviyeye (Level) kadar yükselebilirler. Diğer ırklar belli sınıfları kullanıp, belirli seviyeye kadar yükselebilirler.

İlgili Makaleler

Cüceler

Cüceler kısa boyları ve geniş vücutları ile kolayca tanınabilirler. Boyları ortalama 1.20 ile 1.40 arasında değişir. Basık çeneleri, koyu renk saçları ve gözleri vardır. Cüceler ortalama 350 yıl kadar yaşar.

Cüceler kendilerini ağır işçiliğe verdikleri için güçlü ve cesurdurlar. Sert bir içkiye ve iyi bir biraya asla hayır demezler. Denizden nefret ederler ve ayakları yere bastığı zaman genelde mutlu olurlar. Kısa boylu olduklarından ve pek anlamadıkları için ata binmekten nefret ederler.

Cücelerin hünerli elleri taş işçiliğinde usta olduklarından dolayı taştan yapılar yapmakta ve bazı mühendislik konularında iyileridir.

Bu güçlü, hırslı taş işçileri genellikle dağlarda ve dağın derinliklerinde oydukları şehirlerde yaşarlar.

Cüceler genellikle büyüden ve büyücülerden nefret ederler. Bu yüzden daha çok güce dayalı işler yaparlar. Cücelerin çoğu savaşçı olmayı tercih eder, bazıları ise Tanrıların elçileri olup rahip olmayı tercih ederler.

Elfler

Elfler genellikle insanlara benzerler fakat insanlardan biraz daha kısa ve narindirler. Bu narinliğe rağmen hızlı ve güçlüdürler. Melodik bir ses tonuna sahiptirler. Elfler genelde 1200 yıldan fazla yaşarlar. Bu yaşamın sonucunda ya yaşamdaki kötülüklerden sıkıldıkları için ölümü tercih ederler yada bilinmeyen bir diyara göç ederler. Bu nedenle Elflerin ölümsüz oldukları söylenir.

Elfler insanlara oranla daha güzeldirler. Dağlarda veya denizlerde dolaşmaktan pek hoşlanmazlar. Bunun yerine gökyüzünü görerek yaşamak, bir şeyler yetiştirmek, ormanlarında huzurlu bir hayat sürmek elflerin istediği yaşam tarzıdır.

Elfler diğer ırklarla ilişki kurmayı pek tercih etmezler. Diğer ırklardan pek arkadaşları olmaz ama diğer ırklardan olan dostlarını kolay kolay unutmazlar.

Elfler büyü konusunda hünerli, savaşçılık konusunda çeviklikleri dolayısıyla etkileyicidirler. Genellikle ok tercih eden Elf savaşçıları çeviklikleri nedeniyle bu konuda çok iyidirler.

Yarı-Elfler

Yarı-Elfler en çok görülen karışık ırk tipidir. Yarı elfler insan ve elflerin birleşmesinden oluşurlar. Bu olay genellikle bir insanın bir elfe tecavüz etmesi gibi bir olayla gerçekleşir. Çünkü elfler, insanlarla beraber olmayı pek tercih etmezler ama istisnalar da vardır.

Yarı elfler genellikle elflere benzerler. Yarı elflerin de kulakları sivridir fakat elflerinki kadar değil. Yarı elfler, elflerden biraz daha uzundur. Ayrıca yarı elflerin elflerden faklı olarak sakal ve bıyıkları çıkar.

Yarı elfler yaklaşık olarak 160 yıl kadar yaşarlar. Hem insanlar hem de elflerle yakın ilişkiler kurabilirler ama elfler yarı elflere pek sıcak bakmazlar.

Yarı elfler, diğer ilişkilerle yakın ilişkiler kurmaları sebebiyle ve içlerinde elf kanı da taşımalarından dolayı Druid yada Ranger (korucu) sınıfını daha çok tercih ederler.

Yarı elfler savaşma ve meslek konusunda elflerin yeteneklerine (çeviklik gibi) sahip değildir, insanlar gibi de her sınıfta maksimum seviyeye kadar çıkamazlar.

Buçukluklar (Halfling)

Buçuklular* kısa boylu ve insana benzeyen yaratıklardır. Genelde kıvırcık ve kısa saçları vardır. Genelde ayakkabı giymezler ve yaklaşık 150 yıl yaşarlar.

Buçukluklar genelde kendi hallerinde yaşayan dost canlısı bir ırktır. Eğlenmeyi çok severler ve genelde neşeli bir yapıya sahiptirler.

Buçuklular insanlar, cüceler ve elflerle iyi geçinirler. Hiçbir ırkla sorunları yoktur.

Buçukluklar ufak tefek olduklarından dolayı genelde hırsız sınıfını tercih ederler. Bunun yanında rahip ve savaşçı da olabilirler.

* Buçukluklar J.R.R. Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” eserlerinde Hobbit olarak karşımıza çıkarlar.

Gnomlar

Gnomların cücelerin uzaktan kuzenleridir. Kısa boylu, ufak tefek olurlar. Büyük burunlarından dolayı kolayca tanınabilirler. Koyu ten rengi ve genelde beyaz saçları vardır.

Gnomlar şakacı bir ırktır ve konuşmayı çok severler. Bu nedenle birçok ırk yanlarında bir gnom istemezler.

Dağlık alanlarda yaşarlar (genelde dağın içinde) ve ilginç icatlar yaparlar. Gnomlar yaptıkları icatlarla ve çok konuşmalarıyla ünlüdürler.

Gnomlar çok iyi bir illüzyonist olurlar…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.