Ejderha Mızrağı

Ejderhalar

dragonlancelogo

Ejderhalar. Efsanenin yaratıkları. Çocuklara anlatılan hikayelerin efendileri. Ejderhalar tanrıların çocuklarıdır ve Krynn’e ilk yerleşenlerdir. Ejderhalar devasa boyutlara ulaşıncaya kadar büyürler, yüzyıllar boyu yaşarlar ve büyük hazine yığınları biriktirirler. Tüm ejderhalarda ejderha korkusu özelliği vardır. Özet olarak bu özellik düşmanlarını felç eder ya da zayıflatır ve düşünmeden saldırmalarına neden olur. Tüm gerçek ejderhalar, kuzenleri olan wyvernler gibi uçabilirler. Ejderhaların ayrıca güçlü nefes silahları da vardır.

Bir ejderhanın gücü, o ejderha yaşlandıkça artar. Oldukça ölümcül düşmanlardır, zekidirler ve kurnazdırlar. Uzak bir mesafeden görünmezleri tesbit edebilir, gizli nesleri bulabilirler. Saldırırken bir ejderha düşmanlarını yenmek için dişlerini, kuyruğunu, ön ve arka pençelerini ve kanatlarını kullanabilir. Bunlara ek olarak nefes silahı ve herhangi bir büyüsü ile de saldıracaktır. Ejderhalar yumurtadan doğarlar ve aşağıda bahsedilen ejderha çeşitlerine ulaşana kadar büyümeye devam ederler:

Kromatik Ejderhalar

Beyaz Ejderhalar
Bu buz ejderhaları genellikle Buzduvarı buzullarında ya da benzeri oldukça soğuk bölgelerde yaşarlar. Beyaz ejderhaların nefes silahları bir krağı konisidir. Kromatik ejderhalar arasındaki en küçük ve en yavaş düşünen üyedir. Buna karşın buzullar altında yaşamaları onlara bazı diğer ejderhalarda olmayan fazladan bir özellik kazandırmıştır: su altında nefes alabilmek.

Kırmızı Ejderhalar
Kırmızı ejderhalar Krynn’in dağlık kesimlerine yerleşmişlerdir. Değerli eşya toplamaları konusunda yeşil ejderhalardan daha kötü bir ünleri vardır. Düşmanlarına ilk olarak büyüsüyle saldırırlar. Kurbanlarının hazinesine zarar vermemek için nefes silahı olan alevleri son çare olarak kullanırlar. Ejderhaların şekil değiştirme özellikleri vardır ve kromatik ejderhaların en irileri olarak, en tehlikelileridir.

Mavi Ejderhalar
Maviler kendilerine ev olarak Krynn’in kuru ve çöl bölgelerini tercih ederler. Maviler kolaylıkla grup halinde çalışabilirler ve dövüşürken rahatlıkla organize olabilirler. Oldukça iyi organize olmaları sayesinde de, savaşta güçlü bir saldırı gücü oluştururlar. Mavi ejderhalar düşmanlarını yok edebilmek için büyülerini ve güçlü nefes silahı olan şimşekleri kullanırlar.

Siyah Ejderhalar
Bu kötü ejderhalar inlerini bataklıkların çevrelerinde seçerler. Su altında nefes alabilirler ve efendileri tarafından kontrol edilebilmeleri çok zordur (Mızrak Savaşı’ndaki Ejderhaordularının Siyah Kanadı, ejderhalarını kontrol edemeyen yüceefendi yüzünden düşmüştür.) Siyah ejderhalar düşmanlarını kör etmek için önce darkness(karanlık) büyüsünü kullanır, sonra da ölümcül asit ve büyüleriyle saldırırlar.

Yeşil Ejderhalar
Yeşil ejderhalar Krynn’in ormanlarında yaşarlar ve düşmanlarına karşı verdiği savaşlarda yakın dövüşe pek girmek istemezler. Yeşil ejderhalar düşmanlarının hazinelerine göz dikerler ve bulabildikleri kadarını alırlar. Bir yeşil ejderha, büyüleri bittikten sonra düşmanları üzerinde nefes silahı olarak ölümcül klor gazını kullanacaktır.

Metalik Ejderhalar

ejderha-mizragi-dragon-riderAltın Ejderhalar
Bu ejderhaların bilgin ve büyücü olukları bilinmektedir. İnsan benzerleri gibi büyü kitapları vardır. Altın ejderhalar yaşamak için dağları tercih ederler ve metalik ejderhaların en büyükleridirler. Kırmızı kuzenleri gibi, altın ejderhaların da nefes silahı ateştir, fakat aynı zamanda klor gazı yaratabilme yetenekleri de vardır. Altın ejderhalar savaşa girmeden önce ilk olarak büyülerini kullanırlar.

Bakır Ejderhalar
En küçük metalik ejderha olan bakır ejderhalar in olarak kendilerine Krynn’in dağlık bölgelerini seçmişlerdir. Oldukça benmerkezci ve bencil olan bakır ejderhalar, bu özelliklerine karşın iyi ejderhalardır. Bakır ejderhaların nefes silahı bir slowness(yavaşlatma) gazıdır. Saldırırken ilk nefes silahını, sonra da yıkım özelliği olmayan büyülerini kullanır. Eğer bu düşmanlarını durdurmazsa, onların üzerine asidik nefes saldırısıyla saldıracaktır.

Bronz Ejderhalar
Bronz ejderhalar, tuzlu ya da tatlı olsun, herhangi bir su beldesinin yanında yaşarlar. Bronz ejderhaların mavi ejderhalarla aynı özellikte nefes silahları vardır, fakat bunun yanın yanında mide bulandırıcı bir gazı da düşmanlarının üzerine üfleyebilir. Bronz ejderhalar savaşmaktan hoşlanmazlar ve savaştan önce ESP özelliklerini kullanarak düşmanının asıl nedenini öğrenirler.

Gümüş Ejderhalar
Gümüş ejderhalar yuvalarını insan ve yarı insan yerleşim yerlerine yakın yerlerde seçerler ve insanlarla ejderhaların birlikte çalışmasını isterler. Şekil değiştirme özellikleri vardır ve bu özellikleri sayesinde de bu amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlar. Gümüş ejderhalar Krynn halkları tarafından sevilirler. Nefes silahları, düşmanlarını felç eden bir gaz bulutu ve bir soğukluk konisidir.

Pirinç Ejderhalar
Pirinç ejderhalar mavi kuzenleri gibidirler: onlar da diğerlerinden daha kurak yerlerde yaşamayı seçerler. Pirinç ejderhalar gücün doğruyu ortaya çıkaracağına inanırlar, fakat diğer ejderhalardan daha fazla bencil değildirler. Bir düşmanla karşılaştığında, düşmanlarını geriye püskürtmek için bir pirinç ejderha, nefes silahlarını kullanacaktır— uyutucu bir gaz ya da bir sıcaklık dalgasıdır—ondan sonra büyülerini kullanacaktır.

Diğer Ejderhalar

Amfibiyan Ejderhalar
Bir yeşil ejderha ve bir deniz ejderhası arasındaki melez amfibiyan ejderhaları, insanların yarım-ogrelere davrandıkları kadar itibar görürler diğer ejderhalar arasında: iki tarafın da kötü özelliklerini almışlardır. Amfibiyan ejderhalar uçamazlar ve dev bir kurbağa gibi görünürler. Denizlerdeki gemilere, genellikle nedensiz yere saldırırlar ve gemiyi batırmak için büyü ve asidik nefes silahlarını kullanırlar. Üzerleri asit sızdıran siğillerle kaplıdır ve dillerini bir kurbağa gibi kullanarak “sineklerini” yakalayabilirler. Ayrıca çevreye uyum sağlayabilmek için deri renklerini de değiştirebilirler.

Deniz Ejderhaları
Deniz ejderhaları dalgaların altında yaşarlar ve bir ejderha ile bir kurbağa arasındaki biryaratık gibi görünürler. Sahiplendikleri bölgeler birkaç yüz mil karelik alanları kaplamaktadır ve hem dışarda hem de su altında nefes alabilmektedirler. Deniz ejderhalarının nefes silahları bir buhar konisidir ve sadece onun bölgesine girecek kadar aptal olanlar üzerinde kullanacaktır.

Gölge Ejderhalar
Gölge ejderhalar yarısaydam gri renkli gizemli yaratıklardır. Gölge ejderhalar sadece son zamanlarda Krynn üzerinde görülmeye başlamıştır ve iyi ya da kötü olabilirler. Bir gölge ejderhanın nefes silahı kara bir sistir ve içine yakalananları kör eder.

 
Yazan: Arda Çakır

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.