Ejderha Mızrağı

Cüceler

dragonlancelogo

Cüceler, insanlardan ve elflerden daha kısa boylu ve yapılıdırlar, fakat bunun yanında tüm diğer uzun ırklardan daha sağlam yapılıdırlar. Cüceler hayatlarının çoğunu yeraltı mağaralarında geçirirler. Orada ya günlerini değerli metaller bulmak için kazarak ya da metallere istedikleri şekilleri vererek harcarlar. Çok iyi demirci ya da zanaatkar olurlar. Cüceler yaklaşık olarak 350 sene yaşarlar.

Bir cücenin en önemli özelliği sakalıdır. Dişi cücelerin bile favorileri vardır, fakat erkeklerin sakalları normal uzamaktadır. Erkeklerde sakalın çokluğu onur anlamına gelmektedir. Sakallarını tıraş eden tek cüce, cüce kahraman Kharas’dır ve bunu Cücekapısı Savaşında ülkedaşlarını öldürmenin utancından yapmıştır. Bunlara ek olarak, cücelerin infragörüş yetenekleri vardır. Bu sayede yönlerini eğimli yeraltının derinliklerinde bulabilirler. Ayrıca hayatlarında büyüye dair hiçbir şey olmadğından büyülere karşı özel bir dayanma güçleri vardır

Elfler’deki gibi, cücelerin de kendi popülasyonları arasında kopmalar olmuş ve bazıları dağın mağaralarında yaşamaktansa dışarıda yaşamayı tercih etmiştir. Bu cüceler Neidar, ya da Tepe Cüceleri olarak bilinirler. Dağ cücelerinin diğer klanlarıysa şunlardır: Hylar, Daewar, Theiwar, Daergar, Dewar, Aghar, Klar ve Zhakar.

Hylar
Hylar cücelerine genellikle en soylu cüce gözüyle bakarlar. Bunun yanında Kharas’ın Çekici’ni gerektiren Asilzadeler Konseyi’nde bulunan klanlarından birçok üye, orada söz sahibidir. Kharas, Derkin Lawgiver’la birlikte en ünlü Hylar cüceleridir.

Daewar
Daewarlar, cüce zaatkarlarıdır. Savaşta ve matal işlerinde çok yeteneklidirler ve ‘iyi’ cüceler olarak tanınırlar. Nerdeyse tüm üyeleri Hylarlar gibi ‘soylu’dur, fakat zenginlikle daha çok ilgilenirler ve genellikle cüce ırkının tüccarı konumundadırlar. En ünlü Daewar, Severus Stonehand’dir.

Theiwar
Theiwarlar karanlık cücelerdir. Diğerleriyle gizli işbirlikler yapan ve entrikalar düzenleyen Theiwarlar daima kötülüğün yolunu izlerler. Theiwarlar genellikle Thorbardin’in karanlık koridorlarını yaşamak için tercih ederler ve daha soluk tenleri, iri gözleri ve büyü kullanma yetenekleri sayesinde diğer cücelerden kolayca ayrılabilirler.

Daergar
Bunlar en pis cücelerdir. Daergarlar birçok yönden Theiwarlara benzemektedirler, aynı Daewarların Hylar’lara benzedikleri gibi. Buna karşın müttefik değildirler: Daergarlar, Theiwar kuzenlerinden daha öldürücülerdir. Bir sorunu konuşarak çözmek yerine fiziksel vahşeti daha gerekli bulurlar.

ejderha-mizragi-cuceler-resimDewar
Daewar kuzenleriyle karıştırılmamaları gereken Dewarlar üçüncü grup ‘kötü’ gücelerdir. Thorbardin’in derinliklerindeki mağaralarda, hiçbir klanın yaşamak istemediği yerlerde yaşarlar. Dewarlar delilikleri yüzünden sürülmüşlerdir; yıllar sonra oluşan akrabalık sayesinde de söylenenlerden daha da delirdiler (aslında,’normal olanları’ onlardan kaçmıştır). Dewarlar öldürmede ve zalimlikte oldukça ustalardır ve çabuk sinirlenirler.

Aghar
Aghar, ya da Lağım Cüceleri Krynn ırkları arasındaki en pasaklı ırk olarak sayılmaktadır. Lağım cüceleri, gerçek cücelerin uzaktan akrabaları olmasına karşın, Thorbardin’deki Asilzadeler Konseyi’nde bir sözcüleri vardır. Liderleri, Yücebulp, diğerlerine en çok yağ çeken Aghar’dır. Herhangi bir tehdit karşısında ne yapacaklarını bilemeden kaçan Lağım Cüceleri kalın kafalı ve aptaldırlar (bütün üç lağım cücesi kabilesinde sadece Bupu -Rastlin Majere’in büyülediği arkadaşı- ve Raf -Tika Waylan Majere’ın, Son Yuva Hanı’ndaki yardımcısı- üçe kadar saymayı becerebilmektedir).

Klar
Tepe cücelerinin bir tendomu olan Klarlar, Cücekapısı Savaşı’ndan sonra Hylar’lar tarafından boyun eydirilmiştir ve şu anda çoğu, Urkhan Denizi’nin yığınları arasında bir yer altı şehirleri olmasına karşın, Hylar’lara hizmet etmektedir. Kendilerini bu kötü durumdan kurtaracak bir lideri beklemektedirler. Çoğu hala, savaşın kaybedilmesinden sonra, biraz delirmiş bir haldedir.

Neidar
Tüm tepe cüceleri bu tendom altında toplanmışlardır. Cücekapısı Savaşı’nda dağ cüceleri tarafından yenilgiye uğratılan bu cüce klanı Thorbardin’in dışındaki tepelerde yaşanmaktadırlar. Yeraltı yaşamının sınırlarından hoşlanmamaktadırlar, fakat yine de Asilzadeler Konseyi’nde söz sahibi olmak istemektedirler. Neidarlar genellikle Daergar’ın Theiwar’ının hiçbir özelliğini göstermeyen ‘iyi’ cücelerdendir. En ünlü Neidar cücesi Mızrak Kahramanı Flint Fireforge’dur.

Zakhar
Thoradin’in yıkıntılarında yaşayan bu garip cüceler hakkında çok az şey bilinmektedir. Kendilerine Zakhar ya da “lanetli halk” demektedirler. Yaşadıkları yerin adı da “lanetli yer” anlamına gelen Zhakar’dır. Böyle söylemelerinin gerçek nedeni bir zamanlar korkunç bir hastalıktan etkilenip her birinin artık cüzzamlı olmasındandır.Sakin sakin yeni evlerini tekrardan inşa ettiler ve zamanla onu Thorbardin kadar güçlendirdiler. Zakharların Asilzadeler Konseyi’nde üyeleri yoktur.

 
Yazan: Arda Çakır

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.