Ejderha Mızrağı

Afet

Ejderha Mızrağı Logo

Afet, Ejderha Mızrağı tarihçesinde çok önemli bir yer oynar. Pek çok Ejderha Mızrağı kitabında Afet’ten bahsedilir. Hatta tarihçe bile Afet’ten Önce ve Afet’ten Sonra diye ikiye ayrılır. Kitaplarda gördüğünüz tarihlerde A.Ö. ve A.S. kısaltmaları da bunu belirtir zaten.

Şimdi sizlere Afet’ten bahsedeceğim ve siz de önemini kavrayacaksınız.

ansalon-precataclysm
Afet’ten Önce
Ansalon Kıtası

Her şey İstar’ın yükselişi ile başladı. Beldinas Pilofiro isimli İstar lideri, İstar’da kendisini Kralrahip ilan etmiştir. Amacı, Krynn üzerindeki tüm kötülüğü yoketmek, tüm iyilik timsali rahipleri, yaratıkları, büyücüleri biraraya getirip İstar’ı dünyanın kalbi ve iyiliğin timsali haline getirmektir. Bunun üzerine Kralrahip, bütün Kötülük ve Tarafsızlık Tanrıları’nı kötü ilan etmiştir. Bu durum da Krynn üzerinde her zaman olması gereken ve Krynn’in düzenini sağlayan “dengeye” zarar vermektedir.

Kralrahip, İstar’da pek çok temsilciyi topladı. Rahipler, büyücüler toplandılar. İlk başta sadece kötülüğe karşı savaş ilan edildi ancak zaman geçtikçe Tarafsızlık Tanrıları’nın da tapınakları ve takipçileri yokedilmeye başlandı. Bu sırada, Krynn’in çeşitli yerlerinde bulunan 5 Büyücülük Kulesi’de tehdit altındaydı. Kralrahip bu kuleleri de yoketmek için uğraştı. Bunun üzerine Losarcum ve Daltigoth Büyücülük Kuleleri kendi kendilerini yok ettiler. O sırada Palanthas Kulesi de siyah cübbeli Andras Rannoch tarafından “Geçmişin ve Bugünün Efendisi” gelip kapıları açana kadar mühürlendi. Andras, kendisini kulenin camından aşağı atarak yaptığı büyüyü kanıyla mühürledi.

Kralrahip’in kendisini tanrı olarak görmesi ve gerçek tanrıları hiçe sayması gökyüzündeki tanrıların hoşuna gitmedi ve Kralrahip’e 13 Uyarı gönderdiler. Kralrahip’in durmasını sağlamak için gönderikleri 13 Uyarı sırasıyla şu şekilde:

– Gerçek inananlar ve rahipler yeryüzünü terkedip tanrılarının yanına gittiler. Bu gece “Kıyamet Gecesi” olarak bilindi.
– Kiri-Jolith’e adanmış olan Kralrahip’in Tapınak Kulesi olan Durro Jolithas, hortum sonucu yokedildi.
– Kenderlerin yaşadığı Balifor ve Hylo, karanlık bir sis tarafından çevrelendi.
– Aylar gökyüzünden yokoldu. Nuitari, Solinari ve Lunitari’yi sakladı.
– Thorbardin’de yaşayan cüceler, karanlığın kadim yaratıkları tarafından avlanmaya başladı.
– Solamniya’da hiçbir ateş yanmamaya başladı.
– Abanasinya’da ateşler kontrol edilemez oldu ve her şeyi yoketti.
– Dargaard Kalesi’nde yaşayan Lord Soth, Solamniya Şövalyeleri’ne başkaldırdı.
– Tüm Palanthas buğulu bir görüntü ve sise büründü. Hava çok sıcaktı ve deniz sütlimandı. Sis o kadar yoğundu ki Büyük Kütüphane’deki alimler çalışmayı bıraktılar.
– Silvanesti’deki elf krallığındaki tüm ağaçlar kanamaya başladı.
– Qualinesti yakınındaki ormanda yaşayan orman hayvanları vahşileştiler.
– Pesaro ve Tucuri gibi kuzey kasabalarında balıklar yokoldu ve su kızıla büründü.
– Khalkist Dağları’ndaki sönmüş volkanlar yeniden harekete geçti.

Ansalon_Post-Cataclysm

Afet’ten Sonra
Ansalon Kıtası

Elçi Quarath, bu uyarıları farketti ancak Kralrahip’e bu uyarıların gerçek anlamlarını söylemedi. Kralrahip de güç açlığı ile bu uyarıları görmezden geldi. Tüm bu olanların kötü tanrıların son çırpınışları olduğunu düşündü. Kendisi, Paladine’ın kötülüğü yoketmek için Üçüncü Ejderha Savaşı’ndan sonra (Huma’nın yer aldığı savaş) çok güçsüz olduğunu ve bunu ancak kendisinin yapabileceğini düşündü. Ogre ırkının tamamen yokedilmesi, kender ve cücelerin yaşam alanlarının değiştirilmesi kararını verdi. Kendisini tanrılara eş koşması ve kibirine sinirlenen tanrılar, İstar’a yanan bir dağ fırlattılar. Böylece Afet oldu.

İstar tamamen sulara gömüldü ve İstar’ın bulunduğu yerde kırmızı bir deniz oluştu. Oluşan kırmızı denize Krynn’dekiler İstar’ın Kan Denizi dediler. Bu denizin tam ortasında da girdap oluştu. İstar’ın Büyücülük Kulesi de bu yanan dağ ile yok edildi. Böylece Krynn üzerindeki tüm büyücüler Wayreth’teki Büyücülük Kulesi’ni merkez ilan ettiler. O günden sonra da Afet’in tüm etkisi hissedilmeye devam etmiştir.

Afet’i “The Cataclysm”, “Sacred Fire”, “Lord Soth” ve “İkizlerin Zamanı” isimli kitaplarda detaylıca bulabilirsiniz. Lord Soth kitabında, Lord Soth’un da Afet’i durdurmak ve eski onurunu geri kazanmak için görevlendirilmesi anlatılmaktadır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.