Ejderha Mızrağı

Ejderanlar

dragonlancelogo

Ejderanlar iyi ejderha yumurtalarının büyüyle bozulmasından oluşan insan benzeri yaratıklardır. Mızrak Savaşı’ndan kısa bir süre önce ele geçirilen iyi ejderha yumurtalarını kullanan rahip Wyrllish, büyücü Dracart ve kadim kırmızı ejderha Harkiel yumurtaların ejderanlara dönüşmesini sağlayan kişilerdir. İtibarını kaybetmesine ve bu konu hakkında sert tartışmalar olmuş olsa da, genellikle ejderanların üreyememesinde karar kılınmıştır. (Ama yine de dişi ejderanların görüldüğüne dair raporlarla karşılaşılmıştır.)

Ejderanlar, Ejderha Yüceefendileri’nin vurucu gücüydüler. Ejderhalarla bağları olmasından dolayı, ejderanlar ejderha korkusuna karşı bağışıklıdırlar ve kötü ejderhalara ibadet ederler. Ejderanlar, tipik ogre ya da goblinden daha iyi emredilenleri yapabilirler, bazı türleri büyü kullanabilir—rahip ve büyücü büyülerini. Her ejderan öldürdüklerinde, hayatlarının sonuna kadar kalacak birözel saldırı yeteneğine kavuşmaktadırlar. Ejderanlar insan hastalıklarına karşı bağışıklıdırlar ve yaklaşık 1,000 sene yaşayabilirler.

Beş çeşit ewjderan vardır: Baaz, Kapak, Sivak, Bozak ve Aurak. Kanatları olmayan tek ejderan çeşidi Aurak’tır ve gerçekten uçabilen tek ejderan çeşidi de Sivak’tır.

Baaz
Bu ejderanlar kardeşleri arasındaki en küçük olanlarıdır. Basit yer orduları olarak kullanılırlar. Çoğu zaman ‘chaotic’ düşüncededirler ve yanlız dolaşma gibi bir adetleri yoktur. Baazlar sık sık kanatlarını saklayarak sahte kılıkta etrafta dolaşırlar ve ejderansız topraklardan geçerken genellikle de büyük kukuletalı ve maskelidirler. Bir Baaz öldürüldüğünde, vücudu önce taşa döner, sonra toza dönüşür. Fakat taşa dönüşmüşken, hızlı olamayanların batıcı silahlarını içinde bir süreliğine hapsedecektir.

Kapak
Kapak ejderanları genellikle grupların suikastçileridir; zehirli tükürüklerini silahlar üzerinde kullanabilmeleri de onları mükemmel birer suikastçi yapmaktadır. Ebeveynleri pirinç ejderhalar gibi, Kapaklar da hedeflerini tuzağa düşürürler ve avantaj kazanabilmelerini sağlayacak her yolu denerler. Öldürüldüklerinde, Kapak patlayarak etrafa zehir saçar.

Sivak
Bu gümüş ejderanlar gerçekten uçabilen tek ejderanlardır (diğerleri ancak süzülebilirler fakat uçamazlar). Güç konusunda Auraklardan sonra ikinci sırada yer alırlar. Genellikle büyük çift-ellik kılıçlarla saldırdıkları gibi, pençeleri ve kuyruklarıyla da saldırabilirler. Ayrıca, Sivakların yegâne şekil değiştirme özellikleri vardır (ama kısıtlı). Bir Sivak, insan boyutlu ya da daha küçük bir yaratığı öldürdüğünde, kurbanının şekline dönüşebilir. Normal haline döndükten sonra, o kurbana dönüşebilme özelliğini de kaybeder—ta ki, tekrar birini öldürene kadar tabii. Bir Sivak ayrıca kendisini öldürenin şekline girecektir: bu “ölü şekli” üç gün sürecek, daha sonra da vücut ise dönüşecektir.

Bozak
Bozaklar belki de, “büyülü” Aurak kuzenleri hariç, diğer ejderanlardan ‘daha büyülüdürler’. Altın ejderhaların yumurtalarından yaratılan Bozaklar 4. seviye bir büyücü gibi büyü yapabilirler. Bozaklar acımasız savaşçılardır ve tüm hayatlarını sadece çıkarlarıyla sonuçlanacak olaylara adarlar. Bozaklar öldüklerinde patlarlar ve etkilenecek kadar yakında olan şanssızları yaralarlar.

Aurak
Aurak ejderanları, Ejderha Yüceefendileri’nin özel ajanlarıdırlar. Bunun nedeni zeki, kurnaz ve büyü yeteneklerine sahip olmalarıdır. Auraklar 2,10 m uzunluğundadırlar, ince uvuzları vardır fakat kanatları yoktur. Auraklar günde üç defa Dimension Door büyüsü yapabilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca kurbanlarının beyinlerini de kontrol edebilmesini sağlayacak bazı özellikleri de vardır. Auraklarla dövüşülürken, fiilen iki defa öldürülmeleri gerekir. Hp puanı tükenirken, Aurak çıldırır ve sadece yakın dövüşe girecek şekilde, kalan büyülerini unutarak, savaşa tekrar girer.Hp puanı 0’a düşürüldüğünde, Aurak “büyülenir” ve çevresine ağır zararlar vermeye başlar. Birkaç raunt sonra da patlar ve çevresindeki her şeye zarar verir.

Ejderanlar üreyemediklerinden, Mızrak Savaşı’ndan beri sayıları gittikçe azalmaktadır. Bu sırada, ejderanlar Tyr topraklarını kendilerine ev seçmişler ve zamanlarının çoğunu da sarhoş olarak geçirmişlerdir. Söylentilere göre, bir grup ejderan, dönüştürme yeteneği sayesinde diğer kadim ejderha yumurtalarından dişi ejderanlar üretmişlerdir. (Bilgi için Kaia Harris’e teşekkürler.)

 
Yazan: Arda Çakır

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.