Cyberpunk

Arasaka

Şirket güvenliği, özel polis, askeri ekipman üretimi, bankacılık gibi alanlarda Tokyo’dan çıkıp tüm dünyaya yayılan, Cyberpunk 2077 evreninin en güçlü firması.

Tarihi

Arasaka’nın kuruluşu 1900lü yılların başına denk geliyor. Bir girişimci ve iş adamı olan Sasai Arasaka, dünyada yaşanan politik gerginliğin büyük bir savaşa yol açacağını önceden görmüş birisiydi. Sanayi devriminin Japonya’yı sardığı bir dönemde bu alana girmek için eşi, Yui Arasaka ile beraber aile isimlerini kullanarak, 1915 yılında, Tokyo, Japonya’da Arasaka Firması’nı kurmaya karar verir.

Arasaka kısa süre içerisinde Japonya İmparatorluğu’nun en büyük silah tedarikçisi haline gelir. İkinci Dünya Savaşı sırasında firmanın kazancı büyük ölçüde artar. Ancak ön görüşe sahip olan Sasasi, İkinci Dünya Savaşı’nın aleyhlerine sonuçlanacağını hissetmiştir. Bu sebeple firmanın savaş sonrasında batmaması adına özel önlemler almıştır.

Firmanın ve ailenin kazançlarını, savaş sonrasında el konulmaması adına dünyanın dört bir tarafına yaymaya karar verir. Bu sonrasında, firmanın başına geçecek oğlunun da işlerini kolaylaştıracaktır.

Sasai Arasaka

1945 yılında, Japonya İmparatorluğu, İkinci Dünya Savaşı’ndan çekildiğini ve mağlubiyeti kabul ettiklerini açıklar. Japon Donanma Pilotu olan Saburo Arasaka, bu utanç içerisinde yaşayamayacağını düşünerek harakiri yapmaya karar verir. Ancak son anda bundan vazgeçer. Babasının ölümünün ardından Arasaka’nın başına geçeceğini ve intikamlarını küresel çapta ekonomik fetih sayesinde yapabileceklerine dair bir düşünce zihninde belirir.

Dünya ekonomisi, politika, siyaset ve finans alanında kendini geliştiren Saburo Arasaka, babasının 1960 yılındaki ölümünün ardından firmanın başına geçer. 41 yaşındaki Saburo, babası gibi ön görülü birisidir. Yeni çağda en büyük kaynağın bilgi olduğunu fark eder ve bunun üzerine çalışmalara başlar.

Bu amaçla Arasaka Security (Arasaka Güvenlik) departmanını kurar. Son teknolojik ekipmanla donatılmış, dünyanın en iyi eğitimini almış güvenlik birimlerinin özel servislerini tüm dünyaya sunar. Öncelikli amacı önemli kişilerin korunmasını sağlamanın yanı sıra buralardan bilgiyi elde edebilmektir.

25-30 yıllık süreç içerisinde Arasaka Security, dünyanın birçok noktasında faaliyet gösterir. Özel bir güvenlik şirketinden çok paramiliter askeri organizasyona benzemeye başlar. Firmaya sağlanan güç sayesinde, Arasaka’nın Japonya’daki kontrolü de yükselmeye başlar.

1990 Sonrası

Saburo Arasaka

1994 yılında küresel borsanın çökmesi ve peşine 1996 yılında ABD’nin çöküşünü fırsat bilen Arasaka, maddi kaynaklarını kuvvetlendirir. Dolar’ın değer kaybetmesi sayesinde ABD topraklarına daha da yerleşmeye başlar.

Saburo, bunun sadece kas gücüyle değil, politik alanda da devam etmesini istemektedir. Japonya Parlamentosu’ndaki politikacıların %60lık kısmını elinde tutmayı başarır. Fakat Arasaka’ya karşı olan diğer irili ufaklı firmalar FACS (Far Asian Co-prosperity Sphere) adını verdikleri bir birlik kurar. FACS, öncelikli olarak Arasaka’nın devlet yönetimindeki etkisini azaltmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda parlamentoda Arasaka etkisi altında olan yozlaşmış politikacıların temizlenmesini sağlarlar.

90lı yılların sonlarına doğru Arasaka Security başta olmak üzere Arasaka Bank ve Arasaka Manufacturing dünyadaki en büyük firmalar haline gelir. Saburo Arasaka, dünyanın en zengin adamı olur. Bu refah ortamından faydalanmak isteyen Saburo, Arasaka yönetimindeki görevinden istifa ederek kontrolü ilk oğlu Kei Arasaka’ya devreder. Kei, son söz hakkının kendisinde olduğunu sansa da Saburo halen perdeler arkasından yönetimi kontrol etmektedir.

Dördüncü Şirketler Savaşı 2022-2023

2021 yılı içerisinde IHAG isimli uluslararası bir denizcilik firması iflas ettiğini açıklar. Denizcilik konusunda uzman olan CINO ve OTEC firmaları bu yüzden karşı karşıya gelir. İkisi de IHAG’i satın almak istemektedir ancak önerilen paralar çok yakın olunca çözümü savaşta bulurlar.

CINO ve OTEC, bir süre boyunca, yeryüzündeki gözlerden uzakta, denizlerin altında bir savaşa tutuşurlar. Ancak ikisi de birbirine galip gelemez. Bu dönemde CINO, Arasaka’nın paramiliter birliklerini kendileri için savaşmasını ister. OTEC ise Militech ile anlaşır. İki taraf da savaşın boyutunu tüm dünyaya bu sayede yaymayı başarırlar.

Arasaka, Japonya merkezli bir firmaydı. Militech ise arkasına ABD Başkanı’nın desteğini almıştı. ABD, Arasaka’nın çalışmalarından hoşnut olmadığı için önlerine büyük bir fırsat düşmüştü. Açıktan açığa birbirleriyle savaşmak yerine, CINO ve OTEC arasındaki savaşta saf tutmuşlardı.

Kei Arasaka, ailesinden gelen inatçı tavrını bu savaşta sürdürmüştü. Kei, Militech’ten hiç haz etmiyordu ve savaşta kimse kalmayana dek çatışmaya istekliydi. Ancak savaşı kaybedecekleri korkusu da içini sarmaktaydı.

Savaş artık Militech ve Arasaka arasında yaşanıyordu. Dünyanın her köşesinde çatışmalar vardı. En büyüğü ise Night City’de yaşanacaktı.

Militech’in sözleşmeli Solo askeri Morgan Blackhan, Night City’deki Arasaka İkiz Kuleleri’ne saldırıda bulunmuş ancak başarılı olamamıştı. Yaşanan çatışma kuledeki ufak nükleer bombayı aktif hale getirmiş ve şehirdeki yarım milyon insanın ölümüne yol açmıştı.

Bu katliam ortamının ardından savaş da anında biter. ABD Başkanı Elizabeth Kress, Arasaka kulesindeki patlamayı işaret ederek firmayı sınır dışı etmeye karar verir. Zaten yıllardır Arasaka’nın, ABD topraklarından çıkarılmasını hayal etmekteydi. Night City’nin yaşadığı yıkımın ardından Arasaka bölgeden çekilmek zorunda kalır.

Ancak Arasaka, tüm operasyonlarını Japonya’ya çektiğinde beklenildiği gibi karşılanmaz. Harcanan kaynakların ardından Japonya Hükümeti’nin yıkımı yaklaşmıştır. Maddi kaynaklar suyunu çekmiştir. Halk ve politikacılar Arasaka’ya sırt çevirirler. Arasaka’nın ve Japonya’nın toparlanması uzun yılları kapsayacaktı.

2040 Sonrası

Arasaka, bu uzun süreçte kendisini toparlamaya karar verir. Eski gücüne dönebilmek adına yatırımlarını Japonya’ya çeker. Askeri operasyonlarını bir süreliğine durdurur. Kei Arasaka, kuledeki patlamadan canlı çıkamadığı için yönetime tekrar Saburo Arasaka gelir (Birçok söylentiye göre Kei bu saldırıdan kurtulmuştu ama kardeşi Yorinobu, Soulkiller programını abisinin üzerinde kullanarak onu hapsetti). Saburo Arasaka tekrar şirketin başına geçmiş olsa da Arasaka kendi içerisinde üç departmana bölünmek zorunda kalır.

Kiji olarak bilinen Yeşil Sülün departmanının başına Saburo’nun kızı Hanako geçer. Hanako, Saburo’nun üçüncü çocuğuydu ama aralarında en sevdiğiydi. Çevresindeki insanlar tarafından güzelliği ve keskin zekasıyla övülürdü. Hanako, doğrudan babasının kontrolünde olmayı kabul ederek Arasaka Kiji’yi NET ve Netrunner alanında geliştirmeye çalıştı.

Taka yani Şahin departmanıysa, Saburo’nun ikinci oğlu Yorinobu tarafından yönetilmeye başladı. Yorinobu, Japonya’nın en azılı Bosozoku (Motorsiklet modifikasyonu ile kafayı bozmuş asilerden oluşur) çetelerinden biri olan Steel Dragons’ı yönetmekteydi. Babasına karşı az sevgi beslemesi yüzünden Arasaka’nın kontrolünden de hoşlanmıyordu.

Hato diğer ismiyle Güvercin departmanysa Michiko Arasaka tarafından kontrol ediliyordu. Bu departman diğer iki departmandan farklı olarak Night City’de kurulmuştu. Michiko, Kei’nin tek kızıydı ve babasının ölümünün ardından firmada söz sahibi olmaya başlamıştı.

2070 ve Night City’e Dönüş

Arasaka kendi içerisinde üç alt departmana ayrıldıktan sonra üzerindeki ölü toprağı silkerek tekrar büyümeye başladı. Bu dönemde ABD’de de işler biraz değişiyordu. New USA olarak bilinen yeni hükümet, kendisinden ayrılan eyaletleri tekrar kontrolü altına almak istiyordu. Ancak Özgür Eyaletler bu duruma sıcak bakmıyordu.

Arasaka, bunu fırsat bilerek Night City’nin şehir konseyindeki önemli isimlerinden biri olan Lucius Rhyne ile görüşme sağladı. Bu görüşmenin ardından Özgür Eyaletler, Arasaka’yı tekrar topraklarında görmek istediklerini belirttiler.

Yapılan anlaşmaya göre Arasaka, şehrin güvenliğini sağlayacaktı. Bu sayede şehirdeki operasyonlarına izin verilecekti. Zaten 2070 yılında Night City’e dönen Arasaka birlikleri ve çalışanları, New USA tarafından Night City’i gözlemlemeye gönderilen askeri birliklerle karşılaştı. Ancak NUSA, sıcak çatışma istemediği için geri çekilmek zorunda kaldı. Bu olay Arasaka’nın elini Night City içerisinde daha da güçlendirdi. Çünkü Night City halkı NUSA yönetimi altına girmek istemiyordu ve onları koruyacakları bir ağabeye ihtiyaçları vardı.

2077

Night City’deki gücüne güç katan Arasaka, şehrin en önemli üreticilerinden biri haline gelir. Şehri koruyan özel birliğin arkasındaki isim olan Arasaka, işsizlere iş imkanı sağlamış ve beyaz yakalının tekrar şehirde yükselişe geçmesine olanak sağlamıştı. Firma görünürde Hanako Arasaka tarafından yönetilse de Saburo Arasaka halen önemli bir konumdaydı.

Night City’nin gelişimi için birçok alanda yatırım yapan ve faaliyet gösteren Arasaka, hiç olmadığı kadar güçlü bir halde tekrar insanların karşısına çıkmıştı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.