Haberler

Netflix, Roald Dahl’ın Eserlerinin Haklarını Satın Aldı

Umpa-Lumpalar’a haber verin, çikolatayı karıştırın, Wonka Bey’in şapkasını getirin! Roald Dahl ile dolu bir maceraya çıkıyoruz. Netflix, Dahl’ın hikayelerinden diziler, filmler, müzikaller, tiyatrolar ve hatta video oyunları yapmayı istiyor.

Roald Dahl’ın tüm eserlerinin hakları Roald Dahl Story Company (RDSC)’nin elindeydi. RDSC geçtiğimiz yıllarda, Netflix ile 3 yıl sürecek bir anlaşmanın içindeydi. Bu anlaşmanın süresi biterken Netflix şirketi ve dolayısıyla Dahl’ın haklarını satın aldı.

YouTube player

Netflix

Çarli’nin Çikolata Fabrikası‘ndan uyarlanan bir dizi için Taika Waititi ve Phil Johnston kolları çoktan sıvamıştı. Netflix, Sony ile işbirliği yaparak Matilda the Musical’ın uyarlaması üzerinde çalıştıklarını da duyurdu. RDSC ile birleşmelerinin kendilerini çok heveslendirdiğini ve hırslandırdığını söylüyor Netflix. Hırsları yalnızca filmler, diziler ve animasyonlar ile de sınırlı kalmıyor. Bunların yanı sıra yeni tüketici ürünleri ve video oyunlarının gelebileceğinden de bahsediyorlar.

Netflix Roald Dahl kitaplarında bulunan ana temaları ve kitapların özünü koruyacağını söylüyor. Eserlerinde gençlere umut verici mesajlar verirken iyi mizaçlı olma temasını da öne çıkaracaklamış.

RDSC’nin genel müdürü ve Dahl’ın torunu Luke Kelly de bir açıklama yaptı.

Bizim görevimiz hikayelerde bulunan umut, güçlü olmak ve gençliğin yarattığı olanaklara dair mesajları paylaşmaktı. Daha büyük bir şirketin parçası olmanın bize bu görevimizde yardımcı olacağına inanıyoruz. Netflix Roald Dahl Story Company’i satın alarak geçtiğimiz yıllarda elde ettiğimiz başarının üzerine yenilikler eklemeyi kabul etti.

Luke Kelly – RDSC genel müdürü

Netflix adaptasyonlarını genelde burun kıvırarak takip ediyor olsak da son yıllarda iyi işler çıkardıklarını da kabul etmemiz gerekiyor. Peki Roald Dahl’ın eserlerinin hakkını verecekler mi? Bize Roald Dahl evreninde oynayabileceğimiz bir oyun yapacaklar mı? Zamanla göreceğiz.

Roald Dahl

Roald Dahl’ın kitapları 63 dile çevirilerek 300 milyondan fazla sattı. Buna göre istatistiksel olarak her 2.6 saniyede bir kitabı daha satılıyor. Yazarın en öne çıkan eserleri yaratıcı fikirleri ve çılgın karakterleri ile çocuk kitapları. Fakat yetişkinler için yazdığı kitapları da var. Ülkemizde Roald Dahl’ın eserlerinin çok büyük bir kısmını Can Yayınları çevirip yayınlıyor. Ancak İnka Kitap da yazarın Tat ve Sahaf öykülerini yayınladı.

Yazarın en bilinen hikayesi Çarli’nin Çikolata Fabrikası ve devamındaki Çarli’nin Büyük Cam Asansörü. Bunların film adaptasyonlarına da hepimiz aşinayız. Kitap kurdu Matilda‘nın öyküsünü anlatan kitabı da yazarın ünlü eserlerinden. 1996’da Danny DeVito‘nun da rol aldığı bir filme uyarlanmıştı. Steven Spielberg‘ün Disney animasyonu olarak uyarladığı bir diğer ünlü hikayesi ise çocukları yiyen devlere baş kaldıran Koca Sevimli Dev hakkında. Son zamanlarda The French Dispatch filmiyle adını sık sık duyduğumuz Wes Anderson‘ın en ünlü filmlerinden biri de yine Roald Dahl hikayesinden uyarlanan Fantastic Mr. Fox. Dev şeftalisinin içinde sevimli böcek arkadaşları ile yaşayan öksüz James’in hikayesi de Disney tarafından James and The Giant Peach adıyla animasyona uyarlanmıştı. The Witches (Cadılar) ise hem muhteşem bir kadro ile 1990’da, hem de ünlü yönetmen ve senarist Robert Zemeckis ile geçtiğimiz yıl sinemaya uyarlanmıştı.

Özetle, RDSC zaten birçok güzel iş yapmıştı ve yapıyordu. Bakalım Netflix bunları gölgede bırakabilecek eserlere imza atacak mı. Ben umutlu ve heyecanlıyım. Ya siz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.