Makaleler

Cartoonistanbul Mizah, Karikatür ve Resimli Roman Festivali

Cartoonistanbul Mizah, Karikatür ve Resimli Roman Festivali başladı. 19-22 Mayıs tarihleri arasında Müze Gazhane‘de gerçekleşen festivali biz ilk gününde ziyaret ettik. Çizgi roman tavsiye edelim mi?

Cartoonistanbul Festivali, Anadolu yakasındaki İstanbullular için kaçırılmayacak bir etkinlik. Eğer Avrupa yakasındaysanız, sizi aynı tarihlerde TÜYAP’ta GameX fuarı bekliyor. Yani bu hafta sonu festivaller ve fuarlarla dopdolu geçiyor.

Cartoonistanbul Festivali Acıbadem Kadıköy‘de, Müze Gazhane‘de yapılıyor. Giriş ücretsiz ve etkinliklerin neredeyse tamamı açık havada. Yalnızca çocuk atölyeleri kapalı bir mekanda gerçekleşiyor.

Etkinliğin konuşmacı programı da şu şekilde:

Etkinlik alanında hem karikatür ve çizgi roman yayıncılarının stantları var, hem de konuşmacılar için bir sahne. Ayrıca çeşitli çizerlerimize dair bilgileri ve karikatürlerini içeren sergiler de var.

Müze Gazhane’de yorulunca bir şeyler içebileceğimiz iki mekan, aldığımız çizgi romanları sessizlik içinde okuyabileceğimiz bir kütüphane ve bir İstanbul Kitapçısı mağazası da var. Kısacası mekan, festival için gayet keyifli.

Cartoonistanbul – Stantlar

Çoğu çizgi roman ve karikatür yayınevi festivallerdeki yerini almıştı. Ne yazık ki Çizgi Festivali‘nde gördüğümüz bazı stantları görme şansımız olmadı. Örneğin İthaki Yayınları ve Paralel Evren bu kez etkinlikte yer almıyordu. Gözlerimiz Çizgi Düşler, JBC ve Presstij’i de aradı. Ancak bu yayınevlerinin stantları eksik olsa da ürünleri festivaldeydi.

Mesela Presstij’in kendi sitesinde dahi baskısı tükenmiş olan Klaus‘un Büyülü Dükkan standında 3 kopyası vardı. Mangaları ayrı bir seven Gerekli Şeyler de İthaki Yayınları’nın Satürn Evleri‘ni standının en önünde sergiliyor, herkese öneriyordu.

Mis Dergi çizerleri

En çok dikkat çeken stantlardan biri de yalnızca Mis Dergi için kurulmuştu. Marmara Çizgi 53 çizerimizi 600 sayfalık bir dergi için buluşturmuştu. Perşembe günü de Mis Dergi standında imza günüydü. O 53 çizerin listesini yukarıdan inceleyebilirsiniz.

Stantlardan Çizgi Roman Önerileri

Marmara Çizgi de geçtiğimiz ay yine heyecan verici çeviriler yapmıştı. Crossover, gerçeklik ve fantezinin iç içe geçeceği bir hikaye vaadiyle ilgimizi çekmişti. Loki: Dünyaya Düşen Tanrı da Loki dizisinden sonra ayrı bir heyecan uyandırmıştı. Mis zaten kendine has bir standı kapmıştı. Ben tabii ki Saga‘yı herkese tavsiye etmeden geçmeyeceğim. Ancak stantta Sualtı Kaynakçısı ve Moon Knight‘ın da gözüme takıldığını ekleyeyim.

Arka Bahçe standındakilerin bana önerdikleri kitap üzerinde “çocuklar için değildir” uyarısıyla Karanlık Güzel oldu. Fakat benim herkese önereceğim ciltler tabii ki Frank Miller’ın yazdığı Daredevil hikayeleri olacak. Ayrıca Fables yani Masallar serisini ve Spawn‘ı da önermeden geçemeyiz. Kısacası Arka Bahçe standı kesinlikle hızlıca geçilmemesi gereken bir yer.

Gerekli Şeyler standının en yeni üyesi Nijigahara Holograf oldu. Bu çevirinin haberi bile İnio Asano’nun mangalarını seven okurları heyecanlandırmıştı. Gerçi henüz okuma fırsatımız olmadı ama hiç değilse festivalde şöyle bir göz atmanızı tavsiye edelim. Belki tam size göredir? Avatar: The Last Airbender hayranları da Gerekli Şeyler’in standında görmekten çok mutlu olacakları ciltleri karıştırabilir. Ayrıca Dune filminden hemen sonra sıkça andığımız Incal da yine Gerekli Şeyler standında yer alıyor. Onu incelediğimiz yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Desen Yayınları‘nın Paco Roca çizgi romanlarını çok beğenmiştim. Ev ve Kırışıklıklar fantastik bir yanı olmayan duygusal hikayeler anlatıyordu. Kumdan Sokaklar ise yaratıcılığı tetikleyen sahne ve karakterlere sahipti. Onları incelediğimiz yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Kendi Standına Sahip Olmayan Yayınevlerinden Çizgi Roman Önerileri

Presstij‘in Dungeons and Dragons: Sonsuz Macera Günleri cildine bayılmıştım. Her ne kadar stantlarda onu göremediysem de belki ilerleyen günlerde stantlarda yerini alır diye umarak onu tekrar ve ısrarla öneriyorum. Onu incelediğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Yine Presstij, Die çizgi romanı ile FRP severlerin ilgisini cezbeden bir hikayeyi dilimize kazandırmıştı. Die da festivale başka yayınevlerinin stantlarından katılan çizgi romanlardandı. Onun incelemesi de burada.

Akılçelen Kitaplar da kendi standına sahip olmadığı halde stantlarda bolca ürünü olan yayınevlerindendi. Geçen yıl Shaman King basmaya başlamışlardı. Animede olmayan hikaye parçacıkları mangada yer aldığı için önermiştik ve yine öneriyorum. İncelemesine buradan ulaşabilirsiniz. One Punch Man ve Fullmetal Alchemist de tüm ciltleriyle festivalde yerini almış. Gerçi One Punch Man’in animede olmayan bir sahne içermediği konusunda uyarayım.

İthaki de çizgi roman alanında çok ciddi katkılar yapıyorlar. Warren Ellis’in Planetary serisinin ilk dört cildini bastılar. Satürn Evleri’ni saymazsak en son Scott Pilgrim’in Değerli ve Basit Hayatı‘nı çevirerek bizi çok mutlu ettiler. Zaten öncesinde Alan Moore’un birçok eserini basmışlardı. V for Vendetta, Watchmen ve Swamp Thing herhangi bir çizgi roman sohbetinde önermeden geçmeyeceğimiz hikayeler. Yani son zamanlarda çıkardıkları çizgi romanlardan yalnızca Dune‘u gönül rahatlığıyla öneremiyorum.

Yapı Kredi Yayınları da çizgi romanlara hem kaliteli hem de ucuza alabildiğimiz birçok katkı yapıyor. Blacksad‘in ciltleri festivalde yer alıyordu. Onları okurken arkaya açabileceğiniz bir şarkıyı da bu haberde önermiştim. Alan Moore’un Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti de filminin rebootlanacağı şu günlerde kütüphanenizde yer alabilir. Ayrıca Luthor‘u da beğenerek okudum, önerdiğim çizgi romanlara rahatlıkla ekleyebilirim.

İlgi Çekebilecek Diğer Çizgi Romanlar

Bazı ciltler de stantta görünce ilgimi çekti. Sizin de ilgi gösterebileceğinizi düşünerek görsellerini aşağıya ekliyorum.

Eğer sizin de önermek istediğiniz çizgi romanlar varsa önerilerinizi duymaktan çok memnun oluruz. Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Assassin's Creed Çizgi Romanı Artık Türkçe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.