Sinema Haberleri

Jodorowsky’nin Dune Fikirleri Kitabı Açık Artırmaya Çıkıyor

Dünyanın her yerinde romanlarının hayranı olan kitleler bulunan, Villeneuve’ün filmiyle de sinema dünyasında da ses getirmeyi başlayan Dune’u Jodorowsky’nin nasıl hayal ettiğini gösteren kitap açık artırmaya çıkıyor.

Alejandro Jodorowsky sinemada tuhaf fikirleri ile bildiğimiz bir isim. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi Fando and Lis‘in film festivalindeki izleyicileri çok rahatsız ettiğini anlatmıştık. Ünlü yönetmen seyircilerin tepkileri karşısında kaçarak arabasına sığınmıştı. Gerçekten de filmin fragmanı birçok rahatsız edici sahne içeriyor.

Yönetmenin Dune filmi ise çok hırslı bir kadroya sahip olmasıyla dikkat çekiyordu. Film dünyasına hiç elini sürmeyen H.R. Giger‘i Dune tasarımları yapmaya ikna etmiş. Üstelik H.G. Wells’in Dünyalar Savaşı romanını radyoda okurken halkı yanlışlıkla telaşlandıran Orson WellesMick Jagger ve hatta Salvador Dali bile filmin bir parçası olmayı kabul etmişler. Jodorowsky tüm bu süreci 2013’te çıkan belgeselinde anlatıyor. Aşağıdan fragmanını izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler
YouTube player

Gördüğünüz gibi yönetmenin tuhaf fikirleri Dune’da da kendisini gösteriyor. Bir ağzın içinden dışarı uzanan dil ve ağız boşluğundan uzaya süzülen gemiler tasviri gibi… Giger’in çizimlerinin muazzamlığı ve oyuncu kadrosu kadar bu fikirler de Dune’u çekici yapıyor. 14 saat sürecek filmi hiçbir stüdyo çekmeye yanaşmadığı için tüm bu güzel fikirler rafa kaldırılmıştı. Ancak o projenin enkazından kurtarılan fikirlerden çizgi roman dünyası için bir klasik çıkmıştı: The Incal. Eserin filme uyarlanacağı duyurusu hem Dune‘a hem de Taiki Waititi‘ye sıcak olduğumuz şu günlerde ilgimizi anında kendisine çekmişti. Fakat bu dönem belli ki Jodorowsky’nin Dune’unun üzerindeki tozları silmek için de harikaymış. Zira, açık artırma haberi anında ilgi gördü.

Jodorowsky’nin Dune Kitabı

Kitabın içerisinde filmin senaryosu, hikaye örgüsü, konsept çizimleri gibi birçok şey bulunuyor. Dolayısıyla kitabı okumak, ekranlarda göremeyeceğimiz bu filmi izlemeye en yakın olan deneyim olacak. Yirmiye kopyası bulunan kitabın diğer kopyaları ya kayıp ya da satılık değil. Haliyle Jodorowsky’nin Dune Kitabı en az 25.000 € değerinde. Yani bugünün kuruyla 282 bin lira. Üstelik Dune’un popülerliğinin artması sebebiyle kitabın değerinin de bu fiyatı gerilerde bırakacağı tahmin ediliyor.

Gerçekten de çocukluğundan beri Dune hayranı olan Denis Villeneuve‘ün Dune hayaliyle kitabı filmi çekme kararı vermeden önce okumamış Jodorowsky’ninkini karşılaştırmak çok güzel olurdu. Kitabın müstakbel sahibini şimdiden kıskanıyoruz.

Jodorowsky’s Dune (fotoğrafçı: David Cavallo & Sony Pictures Classics)

Açık artırma 22 Kasım’da Christie’s üzerinden yapılacak, sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.