İncelemeler

Hayaletleri Gören Biri Kötü Olamaz – Şaman Kral İncelemesi

Şaman Kral (Shaman King) mangalarının ilk cildini Akılçelen Kitaplar Türkçe’ye çevirdi. Böylece mangada, animelerde hiç görmediğimiz hikayeleri okumuş olduk. Çok beğendiğimiz Shaman King için yazdığımız inceleme sizlerle.

Shaman King 2000’lerin başında televizyonda heyecanla takip ettiğim bir animeydi. Arada belki bazı bölümleri kaçırmışımdır diye internetin yaygınlaştığı ileriki yıllarda oturup en baştan izlemiştim. Heyhat! Yalnızca 1 bölüm kaçırmıştım. Yine de hikayeyi arka arkaya görmek çok keyifliydi. Akılçelen Kitaplar’ın Şaman Kral mangası basılır basılmaz okudum. Animeye uyarlanmış kareleri basılı göreceğimi sanıyordum ama hayır! Manga animeye uyarlanmamış birçok minik olay ve hikaye de içeriyor!

“Hangi anime?” diye sorabilirsiniz. Her ikisi de. Şaman Kral hem yeni Netflix uyarlamasında hem de eski 2000’ler uyarlamasında anlatılmayan hikayeler içeriyor. Birinci cilt Anna’nın ortaya çıkmasıdan öncesini anlatıyor. Morty (mangadaki adı Manta), Yoh ile tanışıyor. Arkadaşlıkları ilerliyor; Rio (mangadaki adı Ryu) ile karşılaşıyor ve Amidamaru’yu yanlarına alıyorlar. Bu olayları zaten biliyorduk. Ancak manga bunların dışında Beyaz Hayalet, yanan lokanta gibi önceden görmediğimiz olayları da anlatıyor. Bu hikaye parçaları sayesinde Amidamaru ile Yoh’un ilişkisini daha iyi anlıyor, şamanlığa dair daha çok şey öğreniyoruz.

İlginizi Çekebilir  Pern Serisi İncelemesi

Ben şahsen çok manga okuyan ya da anime izleyen biri değilim. Fakat buna rağmen Şaman Kral’ı okumak bana çok zevkli geldi. Morty (Manta) animede de çok çabuk telaşlanan ve korkan bir karakterdi. Burada onun duygusal tepkilerini abartılı anime çizimleri ile görmek güzeldi. Manga, Rio (Ryu)’nun çetesinin elemanlarını da daha detaylı tanıtıyor.

Şaman Kral’ın içeriğine dair o kadar sevmediğim tek şey ise dövüş sahneleri. Ne yazık ki animelerin yanında dövüş sahneleri çok bulanık ve kısa kalmış. Animeleri izlerken yaşadığımız o gaza gelme hissini, en azıdan birinci ciltte, pek yaşayamıyoruz. Akılçelen Kitapların baskısına dair sevmediğim tek şey ise kağıt kalitesinin düşüklüğü oldu.

Bakalım, belki turnuva başladıktan sonra dövüş sahneleri daha detaylı çizilir. Özetle, nostaljik hissetmek isteyenlere bu cildi kesinlikle öneriyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  BerlinCon 2022 - Masaüstü Oyunları Etkinliğine Bir Bakış

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.