Sinema Haberleri

Roald Dahl’ın Matilda Müzikali ilk Fragmanıyla Karşımızda

Çarli’nin Çikolata Fabrikası’nın yazarı Roald Dahl‘ın, kitap kurdu akıllı bir kızın başından geçenleri anlattığı çocuk kitabı Matilda, müzikal filmi olarak Aralık’ta Netflix’e geliyor.

Roald Dahl’ın eserlerini uyarlama hakkını Netflix’in geçen yıl satın aldığını sizlere duyurmuştuk. O sırada çekimleri devam eden yapımlar vardı. Bunlardan Timothée Chalamet‘nin başrolde olduğu Wonka filmi bu anlaşmadan zarar görmemişti. Yapımı devam eden bir diğer Roald Dahl uyarlaması da Matilda idi. Aslında hikaye zaten Broadway sahnelerinde müzikal olarak sergileniyordu ve beğeniliyordu. Netflix bunu yalnızca film haline getirerek tüm dünya ile paylaşmak istedi. O yüzden müzikalin senaryosunu hiç değiştirmeden ekrana uyarladılar.

Fragmana aşağıdan göz atabilirsiniz:

YouTube player

Matilda’yı daha önce 1996’da da filme uyarlamışlardı. O filmin yönetmenliğini Danny DeVito üstlenmişti.

Kitabın Hikayesi

Matilda, kitap okumayı çok seven akıllı bir kız. Ancak ailesi onun biraz aptal olduğunu düşünüyor. Zira tüm gün televizyon izleyen annesi, kızının televizyona olan bu ilgisizliğini ancak aptal olmasıyla açıklayabiliyor. Matilda’nın babası, annesinden de beter. Tüm gün insanlara araba satıyor ve her bir müşterisini dolandırıyor. Üstelik bu yaptığıyla gurur da duyuyor! Çünkü insanları dolandırabildiği için kendisini zeki sanıyor.

Matilda’nın ev hayatı pek de sevgi dolu değil. Ancak okulda yaşadıkları daha da kötü. Okulda Miss Turnchbull’un çocuklara yaptığı tüm o korkunçluklar… Anlatılır gibi değil! Neyse ki Matilda’nın kendini mutlu hissedebildiği gizli bir mekanı var: Kütüphane!

Roald Dahl’ın en iyi kitapları arasında geçen romanı dilimize Can Yayınları çevirdi. Ben de hem Koca Sevimli Dev‘i hem de Matilda‘yı herkese öneririm. Charlie’nin Çikolata Fabrikası zaten muhteşem bir eser. Bunlara çocuk kitabı deyip geçmemek gerek.

Roald Dahl’ın Yetişkinleri Neden Hep Acımasız?

Fragmanı izleyenlerin aklına belki takılmıştır: Neden Roald Dahl’ın yetişkin karakterleri hep bu kadar acımasız? Dev Şeftali olsun, Matilda olsun… Dahl’ın çoğu kitabında küçük çocuklara eziyet eden yetişkinler görüyoruz.

Bunun cevabını Şeker Henry kitabında buldum. Hatırlarsanız yılın başında Wes Anderson’ın Şeker Henry’i Netflix için filme uyarlayacağını söylemiştim. İşte o öykü kitabının içindeki öykülerden biri kurgu değil. Roald Dahl, yazarlığa nasıl başladığının hikayesini de o kitaba iliştirmiş. Gerçekten trajik ve ilginç olaylar silsilesiymiş yaşadıkları. Sadece o öykü için bile kitabı tavsiye ederim.

Yazar küçükken kaldığı yatılı okulda öğretmenlerin kendisine kötü davrandığını anlatıyor. Kısaca, dayakla dolu işkence gibi bir çocukluk geçirmiş. O yüzden çocuk kitaplarındaki yetişkinler de ya Wonka gibi eksantrik kötü yanları olan, ya da Matilda’daki gibi saf kötü insanlar oluyor.

Dahl’ın çocuk kitapları yazmaya başlamasını tetikleyen olayları anlatan To Olivia filmi de Nisan’da çıkmıştı. Bu film de Dahl’ın kitaplarını ithaf ettiği küçük kızı Olivia’nın nasıl öldüğünü ve bu ölümün eşiyle evliliğini nasıl etkilediğini işliyordu. Roald Dahl’ın hayatı ve eserleri ilginizi çekiyorsa ona da göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.