Sinema Haberleri

İki Pinokyo Filmi Zıt Atmosferlerle Geliyor

2022’de zıt atmosferde iki Pinokyo filmi yayınlanacak. Disney, Robert Zemeckis yönetmenliğinde bir live-action film hazırlıyor. Guillermo del Toro ise Netflix animasyonunda Pinokyo’yu İtalyan faşizminin askeri yapıyor.

Yalan söyledikçe burnu uzayan, gerçek bir çocuk olmak isteyen kuklanın hikayesi her yaştan insanın hayatını o ya da bu şekilde etkilemiştir. Hikayenin güzel yanlarından biri de farklı yorumlarla hayatımızı farklı değiştirmesi. 2022’de de ekranlarda klasik hikayenin iki farklı yorumunu izleyeceğiz.

Collodi’nin hikayelerinde Pinokyo bencil, kafası pek de çalışmayan, düşüncesiz bir çocuk. Başına musibetler geldikçe yavaş yavaş bu kötü huylarından arınıyor. Neyse ki kendisi gerçek bir çocuk değil. Böylece başına gelen musibetleri küçük bir tamirle kolayca atlatabiliyor.

Pinokyo’nun içinde yaşadığı dünya ise zalim. Çünkü her köşede dolandırıcıların, fırsatçıların yaşadığı tehlikeli bir dünya burası. Fakirleri daha da fakirleştirmek için birçok yol icat eden, hukukun etrafından dolanan insanlarla dolu.

Disney’in şimdiye kadarki animasyonları bu hikayeyi genelde duygusal ve didaktik bir yorumla izledik. Bu yüzden live-action filminin de benzer bir atmosferde olacağına inanıyoruz. Tahminen kötü olduğu çok belli kötüler olacak. Her şeyin siyah-beyaz olduğu hikayede iyilik ve dostluk kazanacak.

Ancak Guillermo del Toro’nun yorumu bize grilerde gezen bir Pinokyo sunabilir gibi duruyor.

Guillermo del Toro’nun Pinokyo Animasyonu

Guillermo del Toro’nun Pinokyo’sunun “İtalyan faşizminin askeri” olacağını Ron Perlman’dan öğrendik. Normalde animasyonun stop-motion türünde olacağını ve İtalya’da geçeceğini biliyorduk. Bir de Guillermo’nun esinlendiği Pinokyo görsellerini sizinle paylaşmıştık. Onları buradan inceleyebilirsiniz. Bunlar dışında filmin içeriği hakkında pek bir bilgimiz yoktu.

Ağustos ayında filme müthiş bir oyuncu kadrosu dahil oldu. Cate Blanchett, Tilda Swinton, Ron Perlman, Ewan McGregor, Finn Wolfhard ve Tim Blake Nelson gibi isimler animasyonda seslendirme yapacaklar. Filmin yönetmeni zaten fanteziseverlerin zevkle takip ettiği isimlerden. Dolayısıyla görsellerinden bile çok keyif aldığımız bu animasyonu heyecanla bekliyoruz.

Yönetmenin son filmi Nightmare Alley Amerika’da 17 Aralık’ta vizyona girmişti. Türkiye’de ise 4 Şubat‘ta girecek. Pinokyo da 2022’ye ertelenmişti. Kısacası del Toro’nun Türkiyedeki hayranları son zamanlarda o yakadan güzel bir haber alamamıştı.

Şimdi Ron Perlman animasyonun içeriği hakkında biraz bilgi verdi. Biz de Pinokyo’nun politik bir yorumunu göreceğimizi öğrenerek keyiflenmiş olduk.

Magniafuoco

Ron Perlman animasyonda Magniafuoco’yu canlandıracak. Yani tiyatronun sahibi kalpsiz kuklacıyı. Magniafuoco, Pinokyo’ya sokakta şans eseri denk geldikten sonra onu kandırıyor, tiyatrosunun yıldızı yapıyordu. Fakat zamanla ona iyice eşya gibi davranmaya başlıyor, hatta yeterince eskidiğinde onu yakmalık odun olarak kullanmayı planlıyordu.

Guillermo del Toro’nun yorumuna göreyse Magniafuoco aynı zamanda İtalyan faşizminin ateşli bir savunucusu olacakmış. Üstelik Pinokyo’nun aklını da çelmeye çalışacakmış. Zira faşizmin kendisi için savaşacak askerlere ihtiyacı var ve bir kukla bu işe çok uygun. Çünkü canı yanmaz ya da ölmez. Üstelik Pinokyo pek kafası basan, emirleri sorgulayan biri de değil. Dolayısıyla faşizmin askeri olmak için ideal bir karakter. Haliyle bu kez Magniafuoco (Ron Perlman’ın sesiyle) Pinokyo’yu tiyatroya değil, bir ideale sürükleyecekmiş.

Zaten biz de Guillermo’dan buna benzer bir hikaye beklerdik, öyle değil mi? Politik, karanlık, vurucu, rahatsız edici ve bir o kadar da fantastik.

Robert Zemeckis’in Live-Action Pinokyo Filmi

Disney’de de live-action modası devam ediyor. Lion King, Snow White and the Seven Dwarf falan derken arada bir de Pinokyo projesi başlattılar. Neyse ki onu Robert Zemeckis gibi bir ustanın ellerine bıraktılar. Geleceğe Dönüş, Forrest Gump ve Cast Away gibi filmlerin yönetmeni olan Zemeckis’in filminde Geppetto’yu kimin canlandıracağı konusunda bir şüpheye yer yoktu.

Tabii ki hepimiz Tom Hanks‘i Geppetto olarak görmek konusunda heyecanlandık. Tom Hanks, filmi izlememiz için tek başına yeterliydi. Fakat Zemeckis orada durmayarak The Coachman karakteri için de Luke Evans ile anlaştı. Yani Evans’ı da çocukları kandırıp eşeğe dönüştürerek satan kötü karakter rolünde izleyeceğiz.

Guillermo del Toro Cricket karakterini Ewan McGregor’a bırakmıştı. Zemeckis de Cricket için Joseph Gordon-Levitt ile anlaştı. Disney’in mavi peri rolüne Cynthia Erivo‘yu layık görülmesi ise önceden açıklanan isimlerden sonra çok sönük kaldı.

Pinokyo’nun Popüler Bir Dönemi

Pinokyo her daim klasikler arasında olmuştur. Fakat son yıllarda popülerliği gittikçe arttı. Hellboy‘un yönetmeni del Toro, Hellboy oyuncusu Ron Perlman ile Pinokyo animasyonu yaparken; Hellboy çizgi romanlarının çizeri Mignola da bir Pinokyo hayranı olduğunu itiraf etti. Hatta Beehive Books için Pinokyo’yu resimli kitap haline getirmeyi de kabul etti. Mike Mignola’nın Pinokyo çizimlerinden bahsettiğimiz haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

2019’da da İtalyan sinemasından bir Pinokyo filmi geldi. Gerçi seyircilerden pek iyi yorumlar alamadı. Fakat görselleri ve fragmanı gayet ilgi çekiciydi. O filmi tanıttığımız yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu Pinokyo haberlerinden en çok hangisi için heyecanlısınız? Bence Tom Hanks’i Zemeckis’in yönetmenliğinde Geppetto olarak görmek muhteşem olacak. Fakat günün sonunda övgüleri del Toro toplayacak diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Güncelleme

Okurlarımız yorumlarda Souls-like aksiyon RPG türündeki Lies of P oyununu da hatırlattılar bize. Orada da Pinokyo’nun bambaşka bir yorumunu ve vahşi tarafını göreceğiz gibi duruyor. Yalan söylemeye dayalı görevler ve seçimlerimize göre oluşan farklı sonlar olacakmış. İzlerken “bu nasıl Pinokyo?” dedirten fragman, oyunu karanlık atmosferiyle öne çıkarıyor. Ancak oyunun çıkış tarihi belli değil ve tahminler 2023 yılını gösteriyor. Fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz:

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.