Edebiyat

Hellboy’un Yaratıcısı Mike Mignola Pinokyoyu Görselleştirecek

Beehive Books yayınevi Pinokyo‘nun yeni basımında hikayeyi görselleştirmesi için Mike Mignola ile anlaştı. Ünlü çizgi roman yazarının/çizerinin katkı sağlayacağı Illuminated Edition 2022’de çıkacak.

Carlo Collodi‘nin 1883’te yarattığı çocuk kuklasının hikayesi son zamanlarda yeniden popülerleşiyor. Guillermo del Toro Pinokyo’yu yıldız bir kadroyla filme uyarlıyor. Mike Mignola ise kitaba çizimler eklerken onun çizimlerini Batman, Hellblazer ve John Constantine’in renklendirmelerinde de çalışmış Dave Stewart renklendiriyor. Ya şu Pinokyo harbiden şanslı bir kukla.

Mike Mignola Pinokyo’yu Resmetmekten Çok Memnun

Kapakta gördüğümüz Pinokyo, bize Disney’in 1940’ta sunduğu çocuksu, canlı ve sevimli kuklaya benzemiyor. Canlı bir çocuk olma isteğini vurgulayacak denli cansız ve durgun bir kukla görüyoruz. Tahtadan yontulmuş kaba hatları da muhteşem görünüyor. Mike Mignola bu çizimi keyifle yapmış, belli. Zira kendisi de benzer açıklamalar yapıyor.

Pinokyo en eski hatıralarımdan beri Dracula ile birlikte en sevdiğim iki romandan biri olmuştur. Nasıl düşündüğümü ve haliyle nasıl yazdığımı şekillendirmiştir. Pinokyo’da her şeyi bulmak mümkün. Harika bir gariplikteki komedi de var; aniden parlayan şaşırtıcı ve gerçeküstü korkular ve şiddet de var. Onun mücadelesi de bir imtihan. Beehive Book ile bu proje için bir araya gelmek beni çok sevindirdi. Çünkü onların yarattığı tüm kitaplar tam bir sanat eseri. Benim onlara vereceğim çizimler ile ne yapacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum.

Mike Mignola

Kitap Beehive Books’un tüm kitapları gibi bir Kickstarter projesi olarak başladı. Hayranlar anında destek oldular. Gereken fon birikti ve proje başladı. LightBox Expo Online‘ın sanal sergisinde Mignola, Pinokyo için yarattığı iki farklı çizimi daha sergiledi.

1880’de çocuk dergilerinde terfika edilen Pinokyo’nun hikayesini dilerseniz İş Bankası Yayınları ile Türkçe okuyabilirsiniz. Gerçek bir çocuk olmayı isteyen kukla İtalyan edebiyatının en bilinen eserlerinden biri. Disney’in animasyonlarının çoğunda olduğu gibi o da aslında karanlık bir hikayeye sahip. Fakat Disney, uyarlama sırasında bu kasvetli yanı tıraşladı. Ünlü Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro’nun da hikayenin bu karanlık yönlerini vurgulayacağından eminiz. Ne yazık ki filmin çıkışı en erken 2022’de olacak. Yine de heyecanla beklemeye devam ediyoruz.

Beehive Books gerçekten de takdir edilesi işler yapıyor. Dracula’yı Jonathan Harker’ın evrak çantası edisyonu ile zaten kalbimizi kazanmıştı. Pinokyo ile de muhteşem bir iş çıkaracaklarından eminiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.