İncelemeler

Mindhunter: Seri Katilin Tarifini Yapan FBI Ekibinin Hikayesi

Fight Club, Se7en ve Zodiac filmlerinin ünlü yönetmeni David Fincher‘ın muhteşem Netflix dizisi Mindhunter çok olumlu yorumlar almıştı. Hayranlar isteklerini yeterince dile getirirse dizi üçüncü sezonla devam edebilir gibi duruyor.

Mindhunter dizisi John E. Douglas ve Mark Olshaker‘ın Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit kitabından uyarlandı. Fakat aslında Douglas’ın deneyim ve bilgilerinin çoğuna yer veriyor. Zira Douglas, seri katilin zihnini ve davranış örüntülerini inceleyerek profil çıkaran ilk FBI ajanlarından. Dizide izlediğimiz Holden Ford ve Bill Tench karakterlerinin sorduğunu gördüğümüz soruları 1970’lerin sonunda sorup cevaplarını bulmak için seri katillerle röportajlar yapan isim ta kendisi.

Holden Ford ve Bill Tench karakterlerine ilham olan John E. Douglas ve Robert Ressler

İçerik Douglas’tan geliyor olsa da dizi Joe Penhall ve David Fincher‘ın eseri. Fincher Zodiac filmi ile gerçek bir seri katil hikayesini seyirciyi etkileyecek şekilde anlatabildiğini göstermişti. Mindhunter dizisinde de ustalığını konuşturdu. Fakat hem eleştirmenlerden hem de seyircilerden hayranlık dolu yorumlar alan dizi ikinci sezondan sonra belirsiz bir tarihe kadar durdurulmuştu. Netflix dizinin iptal edildiğini asla duyurmadı. Bu da hayranların umudunu köreltmedi.

Dizinin durdurulma sebebinin Fincher’ın hayal kırıklığı olduğunu sonradan öğrendik. Ünlü yönetmen verilen emek ve harcanan kaynağın karşılığını seyirci sayısı bazında alamadığını düşünmüş. Ayrıca bu proje onu tamamen tüketmiş. Netflix üçüncü bir sezonun gelmesini istiyor. Fakat Fincher Netflix ile anlaşmalı olduğu süreyi Love, Death & Robots serisinin ikinci sezonu, 30 yıllık hayali olan Mank filmi ve deneysel VOIR belgeseli için kullanarak biraz kafa dağıtmak istemiş. Yine de Mindhunter hâlâ iptal edilmiş değil ve Netflix önümüzdeki 5 yıl içinde üçüncü sezonu izleyebileceğimize inanıyor. Nitekim Fincher artık üçüncü sezon fikrine daha sıcak yaklaşabiliyormuş. Mindhunter’da iki bölüm yönetmenlik yapmış Asif Kapadia “hayranlar yeterince ses çıkarırsa üçüncü sezon gerçekleşebilir” diyor.

Mindhunter Ne Anlatıyor?

Mindhunter çoğunlukla gerçek bir hikaye anlatıyor. 1970’lerde görünüşe göre aralarında bir bağlantı olmayan birden çok kurbanı hedefleyen katillerin ortaya çıkmasının birkaç FBI ajanının dikkatini çekmesiyle başlıyor. Bu katiller cinayetin klasik üçlemesi olan motivasyon – fırsat – araç üçgeninin dışında hareket ediyorlar. Görünüşe göre öldürmek için bir motivasyonları yok. Kurbanlarını adeta rastgele seçiyorlar. Fırsat ve araçlarını da çok iyi gizleyebiliyorlar. Kimisi hiç yakalanmadan onlarca kişiyi öldürüp cesetlerini ortadan kaldırabiliyor.

FBI bu kişileri tespit etmenin ve neden motivasyona sahip olmadan öldürdüklerini bulmanın yollarını arıyor. Bu amaçla FBI’ın biraz da hor gördüğü psikoloji biliminden yardım alıyorlar. Davranış bilimleri biriminden Bill Tench, birimine yeni aktarılan Holden Ford ile ülkeyi dolaşıp eğitimler veriyor. Fakat yolculukları onları Ed Kemper‘ın tutulmakta olduğu California’ya getirdiğinde Holden Kemper’la konuşmak istiyor. Fazlasıyla konuşkan olduğu söylenen bu adamı öldürmeye neyin motive ettiğini sormak istiyor. Zira tüm güvenlik ekipleri kendisinin yalnızca deli olduğunu düşünüyor, nedenlerini sorgulamıyor. Ed Kemper ile başlayan macera ikilinin birimlerini genişletmesi ve birçok çoklu kurban katili ile röportaj yapmalarıyla devam ediyor.

Sonunda bu kişilere seri katil demeyi uygun buluyorlar. Fakat bu süreç FBI ajanlarımız için çok ağrılı geçiyor. Seri katillerle konuştukça akıl sağlıklarını ve sağlıklı ilişki kurma yeteneklerini kaybetmeye başlıyorlar. Aileleri, arkadaşları ve hatta birbirlerinden uzaklaşıyorlar. Yöneticilerin pek de dikkate almadığı bulguları elde etmek için insanlığın en çarpık taraflarına ayna tutarken benliklerinin değişmesiyle dehşete düşüyorlar.

Dizi Neden Muhteşem?

Fincher’ın kamera arkasından büyüleyici sahneler yaratması bir yana, oyunculuklar da muhteşem. Anlatılan hikayeler ve röportajlarını gördüğümüz seri katiller gerçekten seyirciyi rahatsız edecek düşünce ve duygularını açıyorlar. Dizi de olaylardan ziyade bunların hem FBI ajanlarımıza hem de katillerimize nasıl hissettirdiğini işliyor. Birçok davada bürokrasinin yavaşlığı ve yönetimsel gücü elinde tutanların umursamazlığının yarattığı sinir bozukluğu ve hüsranı izliyoruz. Yani diziyi izlemek seyirci için duygusal bir deneyim. Bu duygular rahatsızlık, öfke, dehşet, bunalım, tedirginlik, merak ve kapana kısılmışlık arasında gidip geliyor. Duygusal ağırlığı yoğun olan sahneler insan psikolojisine ve sapkın zihinlerin mantığına da ışık tutuyor.

Oyunculuklar muhteşem ama kostüm ve makyaj da harika. Dizide gördüğümüz karakterlerin gerçek seri katillerin fotoğrafları ile benzerliği hayranlık verici.

Cameron Britton – Ed Kemper

Jonathan Groff‘un canlandırdığı Holden Ford ve Holt McCallany‘nin canlandırdığı Bill Tench de çok derin ve gerçekçi karakterler. İçsel çekişmeleri, sancıları ve duyguları direkt seyirciye işliyor. Ayrıca seri katilleri anlamaya ve güvenlik güçlerine tanıtmaya çalışan bu ikili sayesinde seyirci de seri katilin zihnine bir yolculuk yapıyor. Hoş bir yolculuk olduğu söylenemez bunun. Ancak kaliteli ve etkileyici bir yolculuk olduğunu garanti edebiliriz.

Katiller hakkında şu gibi sorulara cevap arıyoruz dizi boyunca: Seri katillik doğuştan mı gelir? Bu kişilerin ortak bir kişilik özelliği var mıdır? Bu suçlarda cinayet mahalli nasıl incelenmelidir? Bu kişiler kurbanlarını nasıl seçerler? İşledikleri suçların cinsellikle bağlantısı nedir? Kişileri bu davranışa iten ya da bu davranışın önüne geçen faktörler nelerdir? Suçlular bu davranışları ile nasıl başa çıkar? Suçlular izlerini kapatmak konusunda nasıl bu kadar başarılılar? Birinin gelecekte seri katil olabileceğini gösteren belirtiler nelerdir?

David Fincher’ın Mindhunter Bunalımı

FBI’ın seri katilleri anlamaya yönelik ilk çabalarını konu alan bu dizinin özellikle ikinci sezonunu çekmek David Fincher’ı çok zorladı. Çünkü eleştirmenlerin diziyi öven yazıları ve yüksek puanlarına rağmen Netflix izleyicisi diziye o kadar rağbet göstermedi. Dizinin popülerlik kazanamamasının yanında işlediği konu da çok yorucuydu. Hem kadrosunu duygusal açıdan tüketiyor hem de bu emeğin karşılığını vermiyor gibiydi. Nihayetinde Fincher’ın çekimleri bırakıp şehir dışına çıkarak bir mola vermesi bile gerekti.

Hikayeyi filmleştirmek bile duygusal olarak bu kadar ağır gelmişken bu olayları gerçekten yaşayan FBI ajanlarının yaşadıklarını tahmin etmek gerçekten çok zor. Ki zaten John E. Douglas da seri katillerle çalıştığı dönemden ötürü travma sonrası stres bozukluğu teşhisi almıştı.

Biraz uzaklaşmaya ihtiyacım vardı. Çok pahalı bir diziydi bu. Seyircileri çok tutkuyla takip ediyorlar ama seyircilerin sayısı karşısında tüm bu maliyet makul değil. İki yılımı daha bu sıkışmışlık içinde geçirmeye hevesli değilim. (…) Netflix ile daha önce hiçbir iş yerinde olmadığım kadar mutluyum. Burada bir havuz oluşturuyorlar. Sinema dışında filmlerin kendilerine bir alan bulması güzel bir şey. Bu platformda da belli kalıplara uymak zorunda değiliz. Bu havuz her şeyi kabul ediyor. İster karanlık bir şey çekersin, ister şeytani bir Alman film, istersen de acayip bir İsrail ajan şovu. Onlar her şeye açıklar, hepsini istiyorlar.

David Fincher

Hollywood süper kahraman filmleri etrafında dönerken sinemayı terk ederek Netflix gibi platformlarla ortaklık kuran başarılı yönetmenlerin sayısı artıyor. Fincher Mindhunter’da zorluklar yaşamış olsa bile onun Netflix ile kendisini özgür hissettiğini duymak harika. Yine de yönetmenin yukarıdaki açıklamayı yaptığı döneme göre kendisini artık daha iyi hissettiğini biliyoruz. Üçüncü sezon gelir mi ya da ne zaman gelir bilmesek de ilk iki sezonu övmekten geri durmayacağız.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Salon'un Yoldaşları Toplandı - D&D: Dark Alliance İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.