Dizi Haberleri

VOIR – David Fincher’dan Sinemaya Dair Antoloji Serisi Geliyor

Fight Club ve Zodiac gibi kült filmlerin yanı sıra Mindhunter gibi muhteşem bir Netflix dizisine de imza atan David Fincher, Netflix ile ortaklığına bir de belgesel ekliyor. VOIR Fincher’ın gözünden insan-sinema ilişkisini inceleyecek.

Dün yayınlanan 26 saniyelik teaser fragmanı aslında belgeselin nasıl bir tatta olacağını gösterir nitelikte. Fincher, VOIR hakkında yaptığı konuşmada bunun yeni bir tür olarak yorumlanabileceğini söylüyor. Belgesel değil, film değil, film dünyasına bambaşka bir bakış açısı getiren yeni bir görsel şov diyelim. Açıklamasında VOIR’in sinemayı kutlayacak bir dizi olacağı yazıyor. İçeriğine bakarak türüne kendimiz karar vermek için birkaç ay beklememiz gerekecek ne yazık ki.

YouTube player

VOIR her bölümü 10-30 dakika arasında değişen bir antoloji serisi olacak. Röportajlarla dolu klasik film belgesellerine benzemeyecek. Tamamen değişik bir fikrin peşinden koşacak. Marvel filmlerine yer vermeyecek. İnsanın sinemayla olan duygusal ilişkisini irdeleyecek aslında. Bunu da insanın ilişkilerini eleştirileriyle yerden yere vuran Fight Club yönetmeninden izleyecek olmak hayli heyecan verici.

Dizi 10-14 Kasım tarihleri arasında düzenlenen AFI Fest sırasında gösterilecek. Netflix’in VOIR’i ne zaman yayınlayacağını ise henüz bilmiyoruz.

VOIR – Fincher – Netflix

Ünlü yönetmen Netflix ile çalışırken aklına gelen projeleri dilediği şekilde yapabilmekten çok memnun. Zira sinema sektörü süper kahraman filmlerinin egemenliği altında. Sinemaya gönül veren, kaliteli iş çıkaran değerli yönetmenler de çareyi Netflix, HBO gibi yayıncılarla ortaklık kurmakta buluyor.

Martin Scorsese The Irishman filmiyle, David Fincher Mindhunter dizisi ve Mank filmiyle kendi gönlünden geçenleri Netflix’in kaynaklarıyla ekranlarımıza getirmeyi başardı. En azından bu açıdan Netflix’e minnettarlığı hak ediyor. Şimdi de VOIR gibi kendine has (neredeyse deneysel) bir belgeseli de destekliyorlar. Bu belgeselin seyircileri ne denli cezbedeceğini merakla bekliyoruz. Zira, Mindhunter çok kaliteli bir iş olmasına rağmen Netflix seyircileri arasında o denli popüler olmamıştı. Bu da Fincher’ın canını hayli sıkmış ve hevesini biraz köreltmişti.

VOIR yolculuğunda Fincher’a Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities dizisinde bir bölüm yöneten David Prior da katılmış. Senaryoyu da Drew McWeeney ile birlikte yazmışlar. McWeeney, Kasım 2017’de hiç tanımadığı Fincher’ın kendisiyle bu proje için iletişime geçmiş olmasından dolayı hâlâ şaşkın olduğunu söylüyor.

VOIR’in yapım sürecinde Fincher ve McWeeney birçok film hakkında konuşurken anlaşmazlık yaşamışlar. Fakat bu anlaşmazlıkların filmlere dair neleri sevip neleri sevmediklerine dair daha detaylı ve sağlam görüşler oluşturmaya hizmet ettiğini söylüyor McWeeney. Böylece tartışmalarla sağlamlaşmış görüşlerini Fincher’ın sanatsal dehasıyla ekrana taşımayı başarmışlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.