Oyun Haberleri

Cyberpunk RPG Sevenler Buraya: Citizen Sleeper Çıktı!

Citizen Sleeper, FRP sistemlerinden devşirme mekanikleriyle oyuncuların karşısına çıktı. Eski bir uzay istasyonunda çalıntı ve hasarlı bir bedene sıkışıp kalmış bir yapay zeka olmayı deneyimlemek ister misiniz?

Citizen Sleeper ilk bakışta basit grafikleriyle tereddüt yaratan bir oyundu benim için. Hiçbir yenilik sunmayacak basit bir bağımsız oyunla karşılaşmaktan çekiniyordum. Ancak ilk bir buçuk saatte bile etkileyici bir iş çıkarmayı başarmışlar. Oyunun mekanikleri gayet basit ve eğlenceli, hikayesi de ilgi çekici olmuş. Ayrıca kuralları bir FRP sistemi olarak kabul ederek bir FRP seansı oynatma isteği dahi yaratıyor.

Oyunu Mayıs’ta çıkacak oyunlar arasında tanıtmıştım aslında. Ancak tekrar gündeme gelmeyi hak ettiğini düşünüyorum.

Oynadığımız karakter, robot beden çalarak ait olduğu şirketten kaçmayı başarmış bir yapay zeka. Ancak kaçışı sırasında bedeni hasar görmüş. Kaçıp sığındığı yer de çok eski bir uzay istasyonu. Yani bedeni için ihtiyaç duyduğu malzemelerden burada bolca yok. Üstelik kaçak mal durumunda ve aslen yazılım olduğu için bireyden sayılmayan bu karakterin beş kuruş parası da yok. Bu yüzden hayatta kalmak için yardıma ihtiyacı olacak.

Bu yardımı hem istasyonun sakinlerinden hem de kendi yeteneklerinden bulması gerekecek. Oyunun FRP sistemlerinden devşirme dediğim özelliği şu: Her günün başında, bedeninin gücüne bağlı olarak değişen adette zarımız oluyor. Bu zarları günün başında atıyoruz ve o zarlarda gelen puanları gün içinde yapacağımız işlerde kullanıyoruz. Örneğin iki tane üç ve bir tane altı attıysak üçleri başarısız olmaktan korkmayacağımız işler için kullanıyoruz. Bedenimiz ne kadar yaralıysa o kadar az zarımız oluyor. Yani yaralıyken gün içinde ilgilenebileceğimiz işlerin sayısı azalıyor.

Bizim bir iş için kullanmayı seçtiğimiz zarın puanı ve o işle alakalı yeteneklerimizden gelen bonus, o işi yaparken atılan şans zarının üzerine ekleniyor. Böylece yapmayı istediğimiz şeyi başarıp başaramadığımız belli oluyor. Başarısız olmamız durumunda da birçok can sıkıcı sonuç görebiliyoruz. Bedenimiz zarar görebiliyor ya da hızlıca tamamlanması gereken işlerin sayısı artabiliyor. Bazen ikisi birden!

Oyun Çıkar Çıkmaz XBox Game Pass’e Geldi

Oyunu şu an birçok yerden almak mümkün: Steam, GoG, Epic Games Store, XBox… Çoğunda da fiyatlar gayet uygun, 30 TL civarında. Ancak aslında oyunu satın almaya hiç de gerek yok. Çünkü Citizen Sleeper da çıkar çıkmaz XBox Game Pass’e dahil olan oyunlardan oldu.

Henüz şahsen teyit etme şansımız olmadı. Ancak oyunun yaklaşık 10 saat sürdüğünü söylüyorlar.

Citizen Sleeper’da hiç seslendirme yok ve tek bir dil seçeneği var: İngilizce.

Oyuncunun oyunu kayıt etme şansı yok. Yalnızca otomatik kayıt sistemi var. Bu yüzden bu oyunda save-load hilesi yaparak zarları bir işi başarana dek tekrar tekrar atamıyoruz. Kaderimizde olan şansa razı olmamız gerekiyor.

Oyun, bağımsız geliştirici Jump Over The Age‘in elinden çıktı. Geliştirici ekip bundan önce de In Other Waters‘ı geliştirmişti. Onu da bir Kickstarter projesi olarak başlatmışlardı. Amazon da ilk oyunlarını Ocak’ta Prime üyelerine ücretsiz dağıtmıştı. İkinci oyunda da harika bir iş çıkarmışlar.

Yayıncı firma olarak da Fellow Traveller ile anlaşmışlar. Fellow Traveller yakında Beacon Pines‘ı da yayınlayacak. Onu da heyecanla bekliyoruz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Minecraft Dungeons 26 Mayıs’ta çıkıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.