Makaleler

Önümüzdeki Ay Neler Çıkacak? – Ekim 2022

Önümüzdeki ay çıkacak film, kitap, bilgisayar oyunu, dizi ve animasyonlardan heyecanla beklediklerimizi bir listede derli toplu sunuyoruz. Bizden söylemesi, 21 Ekim‘e sakın plan yapmayın, pişman olursunuz.

Eylül ayı dolu geçti, öyle değil mi?

Geçen ay özellikle dizi cephesinde çok yoğundu. Zaten sonbahara Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri ile girdik. Senaryosu tartışıladursun, görselleriyle bizleri büyüledi. Sonra Cyberpunk: Edgerunners anime serisi her şeyiyle aklımızı aldı. Dahmer dizisi de seyircilerini rahatsız ederek etkiledi. House of the Dragon yeni bölümleriyle alev alevdi. Kapanışı da Star Wars: Andor ile yaptık. Daha ne olsun?

Oyun dünyasında her şeyden önce XBox PC Game Pass’in çılgınlıklarını konuştuk. Disney Dreamlight Valley‘de saatler harcadık. Roadwarden‘la eski usul metin tabanlı macera oyunlarına duyduğumuz hasreti giderdik. Ancak eylüle damgasını vuran oyun tabii ki Return to Monkey Island ve Cyberpunk 2077 oldu. The Excavation of Hob’s Barrow küçük bir oyuncu kitlesine hitap etti ve onları hayalkırıklığına uğratmadı. Moonbreaker da eylüle son anda yetişti. O da muhtemelen Ekim’de adını duyuracak.

Kitap camiası ise Kadıköy Çizgi Festivali ile renklendi. Bu ay Haşhaş Savaşı ve Satürn Evleri serileri son kitaplarına kavuştu. Bartu Bölükbaşı‘nın ikidir raflara gelemeden ön siparişte tükenen Türk Mitolojisi Atlası üçüncü baskısında nihayet raflara gelebildi. Orhan Umut Gökçek‘in Tuş cildi yeni baskısına kavuştu. Mehmet Berk Yaltırık da bir ayda iki kitaba imza attı.

“Neler neler olmuş!” diyorsanız Eylül’de çıkan ve ilgimizi çeken tüm başlıkları topladığımız listeye buradan göz atabilirsiniz.

Evet, Eylül ayı dolu geçti. Siz şimdi bir de Ekim’i görün.

Filmler / Diziler / Animasyonlar – Ekim 2022

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi birinci sezon finalini 14 Ekim’de yayınlayacak.
Aynı gün, 14 Ekim’de, Hobbit üçlemesi Netflix’e gelecek.

Anime hayranları Ekim’de epey yoğun olacak.

1 Ekim’de My Hero Academia 6. sezonuna kavuşacak.
Bleach: Thousand-Year Blood War adlı yeni anime serisi 10 Ekim’de başlayacak. Detayları burada.
Sword Art Online Progressive’in ikinci filmi Aria of a Starless Night da 22 Ekim’de Japonya’da vizyona girecek.

Ekim’de çıkacak diğer dizi, film ve animasyonlar ise şunlar:

The Walking Dead – 11. Sezon ve Final (2 Ekim – AMC+)

YouTube player

The Walking Dead 11. sezonunu üç parçaya ayırarak yayınladı. 8 bölümden oluşan ilk parça geçen yaz çıkmıştı. İkinci 8 bölümlük parça da Şubat’ta yayınlandı. Şimdi de sezonun ve dizinin son 8 bölümünü içeren üçüncü kısım geliyor. The Walking Dead’in 11. sezonunun 17. bölümü 2 Ekim’de AMC’de yayınlanacak. Kanalın online yayın platformu AMC+ ise bölümleri pazar günü listesine ekleyecek. Böylece The Walking Dead dizisinin finali 20 Kasım’da olacak.

Muhtemelen online yayın platformları da diziyi ya pazartesileri bölüm bölüm ya da üçüncü kısım da tamamen çıkınca Kasım’da bizlerle paylaşır. Türkiye’de The Walking Dead’i hem Netflix hem de Disney+ üzerinden izleyebiliyoruz. Ancak 11. sezonun ikinci kısmındaki bölümler şu anda yalnızca Disney+’ta erişime açık. Yani Netflix’te son sezonu sadece 8. bölümüne kadar izleyebiliyoruz.

Interview With the Vampire (2 Ekim – AMC+)

YouTube player

Anne Rice‘ın aynı adlı romanından uyarlanan Interview with the Vampire dizisi başlıyor. 2 Ekim’de başlayacak olan dizi 8 bölümden oluşacak. Bu gözünüze az geldiyse üzülmeyin. Çünkü dizi ikinci sezonu için onayını da ilk sezonu yayınlanmadan önce aldı. Yani yeni bölümler yolda.

Fragmanın da gözler önüne koyduğu gibi dizi Louis ile Lestat’ın arasındaki romantik bir ilişkiyi de konu alacak. Kitapta ve filmde böyle bir ilişkiyi açıkça gösteren bir sahne yoktu. Yalnızca bu yönde imalar vardı. Ancak Rice ikiliyi sevgili olarak kurguladığından bahsetmişti. Fragmanın o yönü çok tartışıldığı için tanıtımda böyle bir detaya girdim. Dizinin tamamının kitaba sadık kalıp kalmadığına dair bir yorum şimdilik yapamayız. Belki daha sonra vampir yazarımız Ece‘nin yorumuyla bir inceleme okuma şansımız olur.

Diziyi tanıttığımız haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Mr. Harrigan’s Phone (5 Ekim – Netflix)

YouTube player

Mr. Harrigan’s Phone, Stephen King‘in Kan Varsa kitabının içinde yer alan aynı adlı öyküsünden uyarlanıyor. Netflix’te yayınlanacak olan filmi yazar önceden izlemiş ve övmüştü. Dolayısıyla biz de yapımı merakla bekliyoruz.

Mr. Harrigan, genç komşusu Craig ile kitaplar ve akıllı telefonlar üzerine sohbet ederek dostluk kurmuş yaşlı bir adam. Onun ani ölümü Craig’i çok sarsıyor. Çünkü henüz Mr. Harrigan ile konuşmaya doyabilmiş değil. Bu yüzden Mr. Harrigan’ın cenazesinde tabutunun içine onun telefonunu da koyuyor. Ancak Mr. Harrigan’dan mesaj ve arama almaya başlayana kadar bu hareketin nelere sebep olabileceğini hiç tahmin edemiyor. Filmde Mr. Harrigan’ı Donald Sutherland, genç Craig’i ise Jaeden Martell canlandırıyor.

Filmi tanıttığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Reginald the Vampire (5 Ekim – Syfy)

YouTube player

Yeni Spider-Man filmlerinde Peter’ın en yakın arkadaşı Ned’i canlandıran Jacob Batalon, Syfy’ın bu dizisinde vampire dönüşüyor. Serinin yaratıcısı da Chucky ve Twin Peaks dizilerinden tanıdığımız Harley Peyton. Gençlik ve komedi temalarını buluşturan Reginald the Vampire‘ın ilk sezonu 10 bölümden oluşacak.

Syfy’da yayınlanacak diziyi Türkiye’de hangi platformdan izleyebileceğimizi henüz bilmiyoruz. Ancak Amazon Prime’da yayınlanma ihtimali var.

Pennyworth: The Origin of Batman’s Butler (6 Ekim – HBO Max)

YouTube player

HBO Max’in Pennyworth dizisi 6 Ekim’de üçüncü sezonuyla karşımızda olacak. Dizi üçüncü sezonuna The Origins of Batman’s Butler adını vermiş. Yani bu yeni bir yan dizi olmayacak. Hikaye ikinci sezondaki olayların 5 yıl sonrasını anlatmaya başlayacak.

Batman’e ihtiyaç duymadan kendi becerileriyle ismini duyuran Alfred Pennyworth bu sezonda Patrick Wayne tarafından işe alınacak. Böylece şehri ele geçiren ve zihin kontrolüne imkan sağlayan bir uyuşturucunun kimden tedarik edildiğini bulmaya çalışacak.

Werewolf by Night (7 Ekim – Disney+)

YouTube player

Marvel’ın Cadılar Bayramı özel filmi Werewolf by Night 7 Ekim’de geliyor. Siyah beyaz yayınlanacak olan film Jack Russell adlı bir kurtadamın hikayesini anlatıyor.

52 dakikalık bu yapımın yönetmenliğini Michael Giacchino üstleniyor. Filme gelen ilk eleştirmen yorumları da yapımı göklere çıkarıyor. Üstelik Giacchino yönetmenlik konusunda pek de deneyimli biri değildi. Asıl bestelediği müziklerle parlamış bir isimdi. Buna rağmen harika bir iş çıkardığını söylüyorlar. Dolayısıyla biz de bu filmi çok merak ediyoruz.

Filmi tanıttığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Amsterdam (7 Ekim – Sinema)

YouTube player

David O. Russell‘ın yazıp yönettiği Amsterdam, 7 Ekim’de vizyona giriyor. Filmin oyuncu kadrosu da ünlü isimlerle dolu. Başrolde Christian Bale‘ı izlediğimiz filmde Robert De Niro, Margot Robbie, Anya Taylor-Joy, Timothy Olyphant, Zoe Saldana, Rami Malek, Chris Rock, Mike Myers, Taylor Swift ve Matthias Schoenaerts gibi oyuncular rol alıyor.

Amsterdam komedi, drama ve tarih türlerinde bir film. 1930’ların Amerikasında geçiyor. Bir cinayete tanık olan 3 arkadaşın o cinayetle suçlanmasını konu alıyor. Kendilerini temize çıkarmaya çalışan bu kurbanlar çabalarının sonucunda sarsıcı gerçekleri gün yüzüne çıkarıyorlar.

Fragman hiç fena durmuyor. Ancak filme gelen ilk yorumlar pek iç açıcı değil. Filmin yıldızlarla dolu bir zaman kaybı olduğunu ve filmin 1930’lar döneminde geçen hikayeleri çorba ettiğini iddia ediyorlar. Biz de izleyip kendi kararımızı verelim bakalım.

Hellraiser (7 Ekim – Hulu)

YouTube player

Hellraiser yeni filmiyle 7 Ekim’de Hulu’da olacak. Bu filmin hikayesi Clive Barker‘ın öyküsünden esinlenen David S. Goyer‘in kaleminden çıktı. Goyer, Nolan’ın Batman’lerinde ve Dark City‘de senaristlik yapmıştı. Dolayısıyla onun adının geçmesi bu film için heyecanlanmamıza yetiyor. Goyer, Ekim’de yayınlanacak olan Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities antolojisinin bir bölümünde de görev alıyor.

Türkiye’de Hulu’nun yapımlarının çoğunu Disney+ üzerinden izleyebiliyoruz. Ancak Hellraiser’ın Disney+’a gelip gelmeyeceğini henüz bilmiyoruz.

Filmi tanıttığımız habere buradan göz atabilirsiniz.

The Midnight Club (7 Ekim – Netflix)

YouTube player

The Haunting of Hill House ve Midnight Mass‘in yapımcısı Mike Flanagan‘ın yeni korku dizisi The Midnight Club da Cadılar Bayramı’na yetişiyor. 10 bölümden oluşacak dizi Christopher Pike‘ın 1994’te yazdığı romandan esinleniyor.

Dizi ölümcül hastalığa yakalanmış gençleri ağırlayan bir bakımevinde geçiyor. Bu gençlerden sekizi bir araya gelerek bir kulüp kuruyorlar. Kulübün üyeleri her gece bodrum katında buluşup birbirine hikayeler anlatıyor. Buluşmalardan birinde konu ölümden açılıyor. Ve üyeler birbirlerine söz veriyorlar. Aralarından ölen ilk kişi ölümünün ardından geride kalanlara bir işaret göndermeye çalışacak.

Let the Right One In (7 Ekim – ShowTime)

YouTube player

Let the Right One In dizisi John Ajvide Lindqvist‘in aynı adlı romanından uyarlanıyor. Bahsi geçen roman bu ay DeliDolu yayınları sayesinde Türkçe olarak raflara gelecek. Detaylar bu listenin kitap bölümünde.

Dizi, 12 yaşındaki kızı vampir olan bir babanın dramını anlatıyor. Babası kızına bir yetişkin olmayı öğretirken bir insan olduğunu da hatırlatmaya çalışıyor. Kızı yalnızca gece dışarı çıkabildiği ve küçük bir kızın gece sokakta yalnız olması göze çarpacağı için geceleri avlanırken de ona eşlik etmesi gerekiyor. Ve kızı sonsuza dek 12 yaşında donup kaldığı için aslında bu durum 10 yıldır devam ediyor. Ayrıca hükümetin vampirizm virüsünü araştıran yetkilileri de kızının peşinde. Dolayısıyla bazen risk almamak adına onu bizzat kendi kanıyla beslemek zorunda kalıyor.

Drama ve korku türlerindeki yapımın başrollerinde Demian Bichir ve Madison Tayler Baez bulunuyor. Ancak oyuncu kadrosunda Nick Stahl ve Zeljko Ivanek gibi isimler de var. 10 bölümlük bu dizinin hikayesini daha önce 2008’de filme uyarlamışlardı. Ardından The Batman’in yönetmeni Matt Reeves de hikayeyi yeniden yorumlayarak ekrana uyarlamıştı. Üçüncü ekran uyarlaması olan bu dizi ise Cadılar Bayramı’na yetişecek.

Lyle Lyle Crocodile (7 Ekim/18 Kasım – Sinema)

YouTube player

Cadılar Bayramı geliyor diye hep korku dizilerinden bahsedecek değiliz. Şöyle sıcacık ve komik bir aile filmi isteyenler için Lyle Lyle Crocodile’dan da bahsedelim. Gerçi bu film Amerika’da 7 Ekim‘de yayınlanacak olsa da Türkiye’de 18 Kasım‘da vizyona giriyor.

New York’un lağımlarında yaşadığı iddia edilen timsahlardan biri, New York’a yeni taşınan Primm ailesiyle birlikte yaşamaya başlıyor. Ailenin Lyle adlı bu timsahla renklenen hayatı komşularının timsahtan şikayetçi olmasıyla biraz gölgeleniyor. Zira komşuları timsahların hayvanat bahçelerine ait olduğunu düşünüyor. Ayrıca komşunun kedisi de timsahlardan hiç hoşlanmıyor.

Filmde Javier Bardem yine bir şovmen rolüyle karşımızda. Benzer rollerde çok eğlenceli karakterler canlandırdığını görmüştük. 8-Bit Christmas filminin yıldızı Winslow Fegley, Primm ailesinin en genç üyesini canlandırıyor. Mrs. Primm rolünde Constance Wu‘yu izliyoruz. Lyle’ın seslendirmesini de Shawn Mendes üstlenmiş. (Bay Mendes, bizim bir Life is Strange dizisi işi vardı. Ne oldu o?)

Lyle aslında bence tam evde oturup ailece izlemelik bir film. Fakat Sony filmi olduğu için tabii ki önce sinemalarda gösterime girecek.

Mortal Kombat Legends: Snow Blind (9 Ekim)

YouTube player

Mortal Kombat, yetişkinlere yönelik hazırladığı animasyon film serisinin yeni üyesini Ekim’de Amerika’da yayınlayacak. Direkt satışa çıkacak olan filmin Türkiye’deki gösterimi konusunda hiçbir bilgi yok.

Snow Blind, Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms animasyonundaki olayların devamını anlatacak. Snow Blind’ı daha önce DC ve Star Wars animasyonlarında çalışmış olan Rick Morales yönetiyor. Senaryoyu da yine daha önceki Mortal Kombat animasyonlarının senaryolarını hazırlamış olan Jeremy Adams yazıyor. Seslendirme kadrosunda Faramir olarak tanıdığımız David Wenham göze çarpıyor. Ayrıca efsaneleşmiş seslendirme sanatçılarından Courtenay Taylor ile Debra Wilson da kadroda yer alan isimler arasında.

The Winchesters (11 Ekim – The CW)

YouTube player

Supernatural dizisinde maceralarını izlediğimiz Dean ve Sam Winchester’ın anne ve babasının başından geçenleri anlatacak olan The Winchesters dizisi nihayet geliyor. Dizinin yaratıcısı Dean Winchester’ı canlandıran Jensen Ackles. Zaten fragmanın başında duyduğumuz ses de ona ait.

The Winchesters tabii ki 13 bölümden oluşacak. Ancak diziyi çok yüksek ihtimalle Türkiye’deki yayın platformlarından birinden izlememiz mümkün olmayacak. Zira Supernatural bile Netflix, Disney+ ya da Amazon Prime gibi yayıncıların listesinde yer almıyor.

Diziden detaylı bahsettiğimiz habere buradan ulaşabilirsiniz.

Shantaram (14 Ekim – Apple TV+)

YouTube player

“Ya, adamın başına gelmeyen kalmadı” diye özetleyebileceğiniz aksiyon temelli dizilerden hoşlanıyorsanız Shantaram 14 Ekim’de çıkıyor. Başrolünde Charlie Hunnam‘ın olduğu 12 bölümlük dizi bir romandan uyarlanıyor. Gregory David Roberts‘ın yazdığı aynı adlı romanı dilimize Artemis Yayınları kazandırmıştı.

Dizinin konusu şu şekilde:

Hırsızlıktan ötürü hapis yatan bir eroin bağımlısı hapisten kaçıyor. Mumbai’nin kenar mahallelerinde doktorluk yaparak kendini baştan yaratmaya niyetleniyor. Ancak suç dünyasıyla olan bağları onu kısa sürede Afganistan’a sürükleniyor. Afganistan’da bir mafya babası ile iş birliği yaparak onların Rus mafyasıyla olan savaşına destek oluyor.

Dizi 1980’lerde geçiyor.

Halloween Ends (14 Ekim – Sinema)

YouTube player

Bu filmde Jamie Lee Curtis son kez Laurie Strode’u canlandıracak. Yani Michael Myers ile karşı karşıya gelecekleri son Cadılar Bayramı bu olacak. Bu da 45 yıllık bir maceranın sonu demek.

Halloween Ends, Halloween Kills filminde izlediğimiz olayların 4 yıl sonrasını anlatacak. Laurie, torunu Allyson ile birlikte yaşıyor ve anı kitabını tamamlamaya çalışıyor. Myers’dan 4 yıldır hiçbir iz yok. Dolayısıyla Laurie artık tüm hayatını yöneten korku ve öfkeyi geride bırakmaya çalışıyor. Ancak tabii ki kabus yeniden başlıyor. Ve Laurie, Myers’ın döndüğünü anladığında artık bu döngüye bir son vermenin vaktinin geldiğini düşünüyor.

Filmi tanıttığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

The Curse of Bridge Hollow (14 Ekim – Netflix)

YouTube player

Cadılar Bayramı’nda günün anlam ve önemine uygun bir filmi ailecek izlemek istiyorsanız The Curse of Bridge Hollow aradığınız film olabilir. Bu film aile filmlerinin tüm klişelerini içeriyor desek yanlış olmaz sanırım. Fragmana göz atınca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Başrolünde Marlon Wayans‘ın olduğu Netflix orijinal filmini Jeff Wadlow yönetiyor.

Batman and Superman: Battle of the Super Sons (18 Ekim)

YouTube player

Batman and Superman: Battle of the Super Sons DC’nin yeni animasyon filmi olacak. Animasyon 18 Ekim’den itibaren Amerika’da satışa çıkacak. Muhtemelen HBO Max üzerinden de filmi yayınlarlar. Ancak Türkiye dağıtımı ve satışı konusunda şu an bir bilgi yok.

Film 11 yaşındaki Jonathan Kent’in süper güçleri olduğunu keşfetmesiyle başlıyor. Bu keşfin hemen ardında da Starro adıyla bilinen uzaylı bir güç dünyaya saldırıyor. Dolayısıyla Batman ve Superman, alabilecekleri tüm yardımlara açıklar. Ve Damien Wayne ile Jonathan Kent de onlara yardım etmeye artık hazır.

Bu kez Batman’i efsane seslendirme sanatçılarından Troy Baker seslendiriyor.

The School for Good and Evil (19 Ekim – Netflix)

YouTube player

The School for Good and Evil’ın bazı görselleri filmi basit bir Netflix filmi gibi gösteriyor. Ancak oyuncu kadrosu ve konusu ile film ilgimizi çekmeyi başarıyor.

İyilik ve Kötülük Okulu adıyla gelecek olan film masallardaki iyi ve kötü karakterlerin eğitim aldığı bir okulu anlatıyor. Yani kahramanlık, prenseslik ve iyi kalpli karakterler olmayı bu okulda öğretiyorlar. Benzer şekilde öğrencilerin bir kısmı da cadı, büyücü ve kötü kalpli adam olmayı öğreniyor. Okulun sınırları içinde masalsı yaratıklar da bulunuyor tabii ki. Yani bu filmdeki okula bir nevi Hogwarts’ın masalsı bir yorumu diyebiliriz.

Film Soman Chainani‘nin gençlik kitabı serisinden uyarlanıyor. Oyuncu kadrosunun göz kamaştıran isimleri ise şöyle: Cate Blanchett, Charlize Theron, Michelle Yeoh, Laurence Fishburne, Ben Kingsley ve Peter Serafinowicz.

Black Adam (21 Ekim – Sinema)

YouTube player

Warner Bros. bu yıl sinemaya girecek filmlerinin çoğunu iptal etmiş ya da ertelemişti. Dolayısıyla Black Adam, bu yıl sinemada izleyeceğimiz son Warner Bros. filmi olacak.

Dwayne Johnson‘ı Black Adam, Pierce Brosnan‘ı da Dr. Fate rolünde izleyeceğimiz film 21 Ekim’de vizyona girecek.

Filmin tanıtımını içeren haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

The Peripheral (21 Ekim – Amazon Prime)

YouTube player

The Peripheral adını çok duyuramadı. Ancak benim Ekim ayında en çok parlayacağını düşündüğüm dizilerden biri kendisi. 8 bölümden oluşacak gerilim ve bilimkurgu türündeki dizinin başrolünde Chloe Grace Moretz‘i görüyoruz.

Dizi, cyberpunk temasının en ünlü yazarlarından William Gibson‘ın aynı adlı romanından uyarlanıyor. Bu yeterince heyecan verici değilmiş gibi dizinin yapımcıları arasında Westworld’ün yaratıcıları Lisa Joy ve Jonathan Nolan bulunuyor. Ayrıca dizinin senaristleri arasında Nolan ile birlikte Person of Interest dizisinde çalışmış yazarlar da var.

The Peripheral’ı tanıttığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Barbarians – 2. Sezon (21 Ekim – Netflix)

YouTube player

Netflix’in Barbarians dizisi ilk sezonunun yayınlanmasından neredeyse iki yıl sonra ikinci sezonuyla ekranlara geliyor. İkinci sezon da ilki gibi yalnızca 6 bölümden oluşacak.

Raymond & Ray (21 Ekim – Apple TV+)

YouTube player

Ewan McGregor hayranlarının dikkatine! 21 Ekim’den itibaren Ewan McGregor ve Ethan Hawke kardeş rollerinde ekranlara geliyor.

Raymond & Ray acımasız bir babanın vefatının ardından bir araya gelen kardeşler arasındaki dramı anlatan duygusal bir komedi filmi olacak. Aslında filme gelen ilk yorumlar yapımı pek övmüyor. Ancak McGregor hayranlarının göz atmayı isteyebileceğini düşündüğümden bu listede ona da yer verdim.

The Banshees of Inisherin (21 Ekim/3 Şubat – Sinema)

YouTube player

Bu filmi iki sebepten listeye ekledim. İlki, Amerika’da 21 Ekim‘de vizyona girecek olan filmin Türkiye’ye 3 Şubat 2023’te gelecek olmasına beraber tepki gösterelim diye. İkinci sebebi de filmin gösterildiği Venedik Film Festivali‘nde çok olumlu yorumlar toplamış olması. 53 eleştirmenin skorlarına rağmen Rotten Tomatoes skoru %100’de dokunulmazlığını koruyor.

The Banshees of Inisherin eski dostlukların parçalanması ve tamir edilmesi üzerine bir komedi ve dram filmi. İrlanda‘da geçtiği için görsel açıdan muhteşem sahneler de içeriyor. Fakat genel olarak filmi betimlerken “tam bir festival filmi” diyeceğimizi düşünüyorum.

Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Oscar Ödüllü yönetmen Martin McDonagh yapıyor. Oyuncu kadrosunda da Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon ve Barry Keogan var.

Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities (25 Ekim – Netflix)

YouTube player

Nihayet!

Fantastik korku türünün çok sevdiğimiz yönetmeni Guillermo del Toro‘nun Cabinet of Curiosities adlı antoloji serisi 25 Ekim’de başlıyor. Her gün iki bölümü yayınlanacak olan seri Cadılar Bayramı gelmeden 8 bölümünün tamamını Netflix’e yüklemiş olacak. Dizinin daha uzun bir tanıtım fragmanı da yayınlanmıştı. Ancak ben yukarıdaki fragmana bayıldığımdan listede ona yer vermeyi seçtim.

Cabinet of Curiosities’e dair bildiğim her şeyi ama her şeyi anlattığım habere buradan ulaşabilirsiniz.

Star Wars: Tales of the Jedi (26 Ekim – Disney+)

YouTube player

The Clone Wars ve The Bad Batch animasyon serilerini yapan ekip bu kez Dave Filoninin yazdığı bazı Star Wars hikayelerini ekrana uyarlıyor.

Altı farklı macerayı bir araya getirecek kısa filmler serisi olan Tales of the Jedi 26 Ekim’de Disney+’ta olacak. Antoloji serisinde hem farklı karakterlerin hikayelerini göreceğiz hem de farklı zaman dilimlerinden olaylar izleyeceğiz. Yani bir Ahsoka’nın çocukluğu, bir Count Dooku ile Mace Mindu’nun karşılaşmasına tanık olacağız. Sonraki bölümde ise bir bakmışız, Ahsoka yaşlanmış.

The Mandalorian için sürekli seyahat ediyordum. Uçakta aklıma gelen hikayeleri de zaman geçirmek için not alıyordum. Bazı hikayeler beni etkiledi, bazı fikirleri ve karakterleri keşfetmek istedim. The Clone Wars’un fikirlerinin üzerine kurdum bu hikayeleri. Çünkü kendi başlarına tam bir diziye dönüşemezlerdi.

Dave Filoni

Alakalı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Geliştirilmekte olan tüm Star Wars yapımları listemize de buradan göz atabilirsiniz.

The Mysterious Benedict Society – 2. Sezon (26 Ekim – Disney+)

YouTube player

The Mysterious Benedict Society tekrar bir araya geliyor. Çünkü Mr. Benedict ortadan kaybolmuş. Ve onu bulma görevi de bizim genç kahramanlarımıza düşüyor.

Trenton Lee Stewart‘ın gençlik romanı serisinden uyarlanan dizinin ikinci sezonu 8 bölümden oluşacak. Serinin uyarlandığı kitapları Pegasus Yayınları dilimize kazandırmıştı.

Wendell & Wild (28 Ekim – Netflix)

YouTube player

The Nightmare Before Christmas ve Coraline gibi animasyonların yönetmeni Henry Selick, bu kez Netflix ile işbirliği yapıyor. Üstelik yeni projesinin senaryosunu da geçtiğimiz aylarda Nope filmiyle çok konuşulan Jordan Peele ile birlikte hazırlıyor.

Kat, geçmişiyle ve yaşadığı şehirle ilgili sorunları olan genç bir kız. Ve bu sorunlarını aşmak için kendi iblislerini yenmek zorunda olduğunu biliyor. İşte Wendell ve Wild da o iblislerin adları. Kat’in onlarla yüzleşmesini izleyeceğimiz bu animasyon filmi de Netflix’in Cadılar Bayramı özel programında yer alıyor.

The Devil’s Hour (28 Ekim – Amazon Prime)

YouTube player

Devil’s Hour, birinin gece 3 ile 4 arasında uyanıp açıklayamayacağı gariplikte olaylara tanık olması durumu için kullanılan bir ifadeymiş. 6 bölümlük Devil’s Hour dizisi de bu kavram üzerinden tüyler ürpertici bir hikaye anlatacak. “Kabuslarından kaçma, sana bir şey söylemeye çalışıyorlar” sloganıyla gelen dizinin fragmanı ilgi çekmeyi başarıyor.

Dizinin baş yapımcısı Sherlock ve Dr. Who dizilerinin senaristliğini yapmış Steven Moffat. Zaten dizinin başrolünü de Peter Capaldi ve Jessica Raine paylaşıyorlar.

Capaldi, kendisini bir kahin ve bir zaman gezgini olarak gören seri katil Gideon‘ı canlandırıyor. Kuzuların Sessizliği filmini andıracak şekilde, ondan yardım istemeye gelen genç Lucy Chambers’a bilmecelerle dolu yardımını sunuyor. Lucy, her gece tam 3.33’te uyandığında gördüğü garip görülerin hayatındaki tuhaf gelişmelerle bir bağlantısı olduğunu düşünüyor. Gideon, kehanetleriyle ona yardımcı olabilir. Fakat Lucy öncesinde onunla bir oyun oynamayı kabul eder mi?

Armageddon Time (28 Ekim)

YouTube player

Konu tam da Kuzuların Sessizliği’nden açılmışken Anthony Hopkins de Ekim’de Armageddon Time filmiyle beyaz perdeye dönüyor. Yazıklar olsun ki yine filmin Türkiye’deki vizyon tarihi belirsiz.

Armageddon Time’ın yazar ve yönetmenliğini James Gray üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Hopkins’e Anne Hathaway ve Jeremy Strong eşlik ediyorlar. Drama türündeki film Amerikan Rüyası’nın peşinde koşan bir ailenin yaşadığı zorluklar karşısındaki direncini anlatacak. Teknoloji savaşı dünyayı kasıp kavururken bir devrin bitişi ve yeni bir dönemin başlaması ile aile fertlerinin hayatları ve kişilikleri değişmeye başlayacak. Gray bu filmdeki karakterleri yaratırken büyük oranda kendi gençlik anılarından esinlendiğini söylüyor.

Bilgisayar Oyunları – Ekim 2022

3 – 10 Ekim tarihleri arasında Steam Next Fest etkinliği olacak. Önümüzdeki 1 yıl içinde çıkacak oyunların demolarını deneme şansı bulacağız.

25 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında da Steam’in Cadılar Bayramı’nı kutladığı Scream Fest etkinliği gerçekleşecek.

Bu yılın en sevilen piksel grafikli point & click oyunlarından Norco 20 Ekim’de XBox PC Game Pass kütüphanesine dahil olacak.

Ayrıca yeni oyunlar listesine kendinizi kaptırmadan önce uyaralım! Eylül bitmeden Amazon Prime Gaming’in Eylül oyunlarını aldığınızdan emin olun. Zira Ekim’de Amazon Prime üyelerinin sahip olacağı Middle Earth: Shadow of War, eylülde verdikleri Shadow of Mordor‘un devam oyunu olacak. Ayrıca Ekim’de bize Fallout 76 ve Total War: Warhammer II de vereceklermiş. Amazon yine çıldırdı.

Ekim’de çıkacak oyunların listesi ise şöyle:

Overwatch 2 (4 Ekim)

Blizzard’ın online rekabetçi FPS oyunu Overwatch‘un, ikinci oyunu 4 Ekim’de ücretsiz olarak çıkacak. Aslında bu bir devam oyunu değil. Daha çok oyunun ikinci sürümü gibi olacak. Çünkü Overwatch 2 çıktığı andan itibaren ilk Overwatch oyununa erişim tamamen kapanacak. Yani tüm karakterler ve hesaplar direkt Overwatch 2’ye aktarılıyor. Bu iki oyun arasındaki aktarım için orijinal Overwatch’a erişim birkaç gün önceden kapanacak.

Overwatch 2 tüm oyuncular için ücretsiz olacak. Ancak bazı ek içeriklere ulaşmak isteyen oyuncular sezon bileti almayı tercih edebilecek. Yani ücretsiz oynanış ama ek içerikler için aylık üyelik sistemiyle devam edecekler. Ayrıca yeni oyunda birçok karakterin hem görsel tasarımı hem de yetenek ağacında büyük değişiklikler olacak. Tabii ikinci oyunla birlikte oyuna yeni karakterler de dahil olacak. Son olarak 6v6’lık maçlardan 5v5’lik maçlara geçeceğimizi de vurgulayayım.

Oyunu tanıtan haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Deathverse: Let it Die (5 Ekim)

Deathverse: Let it Die, yalnızca yakın dövüş silahlarına sahip olacağımız bir Battle Royale oyunu. Oyun 2026 yılında, Steampunk bir evrende geçiyor. Karakterlerimiz de bir televizyon programına katılan yarışmacılar. Hayatta kalan son kişi olup yarışmayı kazanmak istiyorlar.

Oyunun Türkçe dil desteği şimdilik yok. Steam sayfasını da buradan inceleyebilirsiniz.

Sunday Gold (13 Ekim)

YouTube player

Sunday Gold, zalim bir adamın egemenliğine son vermeye çalışan üç suçlunun hikayesi. Bahsi geçen zalim adam Kenny Hogan, mega-şirketlere sahip bir milyader. Ve o kadar zengin ki işlediği suçların mahkemede karşısına çıkmaması için her şeyi yapacak kadar gücü var. Onu ancak en az kendisi kadar mahkeme karşısına çıkmak istemeyen gözü kara suçlular durdurabilir.

Sunday Gold, çizgi romanlardan fırlamış gibi duran grafiklerinin tamamını elle çizilmiş görsellere borçlu. Hikaye anlatımına önem veren bu point & click macera dövüşler için de sıra-tabanlı sistemi kullanıyor. Ancak oyuna gelen erken inceleme yorumları oyunun güzel olan her şeyi aynı anda yapmaya çalışıp karman çorman bir iş çıkardığını söylüyordu. Bu yorumlar üzerine oyunun çıkış tarihini 13 Eylül’den 13 Ekim’e ertelediler. Eğer sonuçtan memnun kalmazlarsa bir kez daha oyunu erteleyebileceklerini de söylediler.

BKOM Studios‘un geliştirdiği ve Team17‘nin yayınladığı oyunun web sitesine buradan göz atabilirsiniz.

The Last Oricru (13 Ekim)

YouTube player

The Last Oricru da aksiyon RPG türünde bir oyun olacak. Fantezi ile bilimkurgu türlerini buluştururken hikaye anlatımına ve oyuncuların tercihlerine önem vereceklerini söylüyorlar. Oyunda uzaylılar ve yarı gelişmiş yerliler arasındaki bir ırk savaşının ortasında kalacağız. Ve bu çatışmanın gidişatını etkileme şansı bulacağız.

Oyunun tanıtımı bana Elex‘i anımsattı. Fakat grafiklerini günümüz standartlarına göre biraz kalitesiz buldum. Buna rağmen oyunu listeye ekledim. Zira yayıncı firması sebebiyle göz ardı edemeyeceğimiz bir oyun bu. Oyun bağımsız bir geliştirici ekibi olan GoldKnights‘ın elinden çıksa da yayıncılığını Prime Matter üstleniyor. Prime Matter Kingdom Come Deliverance, Encased ve Pathfinder: Kingmaker gibi oyunları da yayınlamıştı. Dolayısıyla The Last Oricru’nun da iyi bir iş çıkarma ihtimali yüksek.

The Eternal Cylinder (13 Ekim)

YouTube player

Ucube yaratıklar, silindir şeklinde dönerek akan lavlar ve heykel kafalarının arasında ekrandan suratlar bulunan adamlar mı? The Eternal Cylinder bizi çok yabancı olduğumuz bir dünyaya fırlatıp atan bir hayatta kalma oyunu. Bu dünyadan sağ çıkabilmek için önce dünyayı keşfetmemiz, onu anlamamız ve onun gerektirdiği yönde evrim geçirmemiz gerekecek.

The Eternal Cylinder zengin hikayeli, açık dünyalı ve bulmacalı bir hayatta kalma oyunu olarak geçiyor. Çok fantastik bir ortamda egzotik yaşam formlarına mutasyon geçirtmeye çalışacağız. Mutasyon geçiren uzaylılardan bir aile kuracağız. Ve ailenin tüm fertleri birbirlerine yardım ederek hayata tutunacaklar. Çünkü otuzu aşkın farklı mutasyon ağacı var oyunun. Ve her özelliğe sahip bir bireyin olması hayatta kalma olasılığımızı arttıracak.

Oyun özellikle görsel tasarımıyla övgü alıyor. Zaten yukarıdan fragmanını izlediğinizde en az bir yaratığın sizi etkileyeceğine bahse girerim. Steam sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

Dying Light 2: Stay Human – Bloody Ties – DLC (13 Ekim)

YouTube player

Dying Light 2 Stay Human ilk hikaye DLC’sine 13 Ekim’de kavuşacak.

Lost Eidolons (13 Ekim)

YouTube player

Lost Eidolons, sıra tabanlı dövüş sistemi kullanan taktiksel bir RPG.

Ayrıca bağımsız bir oyun şirketi olan Ocean Drive Studio‘nun ilk oyunu. Lost Eidolons’un fiyatı 35 dolar civarında olacakmış. Dolayısıyla oyunun anormal düşük bir fiyatla çıkma ihtimali var. Yukarıdaki fragmanıyla ilginizi çekmeyi başardıysa Steam üzerinden oyunu takibe almanızı tavsiye ederim.

SCORN (14 Ekim)

YouTube player

8 yılı aşkın süredir geliştirilmekte olan Scorn, nihayet bu Cadılar Bayramı’na yetişiyor. Scorn’un H.R. Giger hayranı bir Tzimisce‘nin ellerinden çıkmış gibi görünen bir oyun olduğunu söylemiştik. Ve oyuna gelen ilk yorumlar onun korkunçtan ziyade rahatsız edici olduğunu söylüyor. Korku FPS türündeki oyun görsel tasarımı ve atmosferi ile ön plana çıkıyor. Nişancı özelliklerinin yanı sıra bulmacalar da oyunda önemli bir yer tutuyor.

Scorn şu anda 147 TL‘lik fiyatı ile ön siparişte. Ancak çıktığı günden itibaren XBox PC Game Pass kütüphanesine de dahil olacak. Yani oyunu oynamak için satın almanıza gerek olmayacak.

Scorn’un Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Oyunu tanıttığımız haberi de buradan okuyabilirsiniz. O haberimizde oyunun 21 Ekim’de çıkacağını söylemiştik. Ancak Eylül’ün sonunda tarihi öne çekip oyunu 14 Ekim’de çıkaracaklarını söylediler.

Dragonball: The Breakers (14 Ekim)

YouTube player

Bandai Namco‘nun Dragonball: The Breakers oyunu 14 Ekim’de çıkıyor. Oyun çok oyunculu bir hayatta kalma oyunu olarak geçiyor. Steam’deki ön sipariş fiyatı da 299 TL ile 449 TL arasında değişiyor.

The Breakers’ın Türkçe dil desteği şimdilik yok. Steam sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

Disney Dreamlight Valley – Aslan Kral Güncellemesi (17-23 Ekim)

Disney ve Pixar’ın sevilen karakterlerini bir vadide buluşturan life simulator türündeki Disney Dreamlight Valley Eylül’ün başında erken erişime açılmıştı. Yeni karakter ve içerikle gelecek ilk güncellemesini de Ekim ayı dahilinde alacak. Bu güncelleme için tam tarih vermediler. Yalnızca çıkış tarihinin 17-23 Ekim arasında olacağını biliyoruz. 21 Ekim’in hem film/dizi hem de oyun açısından ne kadar yoğun olduğuna bakacak olursak kesin bu güncelleme için de o tarihi seçerler diyerek bahisleri açıyorum.

Oyuna hata düzelten birçok yenilikle birlikte yeni bir karakter de geliyor: Aslan Kral serisinden Scar. Aslan Kral’dan Simba, Timon ve Pumbaa gibi karakterlerin gelip gelmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Şimdilik Scar tek geliyor ve fil mezarlığındaki yuvasına yerleşiyor. Toy Story güncellemesiyle Buzz Lightyear ve Woody karakterleri de sonbaharın sonuna doğru gelecek.

Disney Dreamlight Valley’nin ilk sürümü için yazdığımız incelemeye buradan göz atabilirsiniz.

A Plague Tale: Requiem (18 Ekim)

YouTube player

Amicia ile minik Hugo‘nun macerası devam ediyor. A Plague Tale: Requiem bu ay hepimize XBox PC Game Pass aldıracak. Zira oyun Steam’de ön siparişe 550 TL’lik fiyatıyla çıktı ve 18 Ekim’de direkt Game Pass kütüphanesine dahil olacak. İlk oyun 16 saatlik bir içerik sunuyordu. İkincisi de öyle olacaksa aylık XBox PC Game Pass üzerinden oynamak çok daha mantıklı oluyor.

A Plague Tale: Requiem’in tanıtımı ve fragmanı Innocence adlı ilk oyunu oynamayanlar için spoiler içeriyor. Dolayısıyla ilk oyunu oynamadıysanız okumayı burada bırakmalısınız. Bu oyunda Hugo güçlerini kontrol edememeye başlıyor. İki kardeşin etrafındaki felaketler ve kıyımlar artınca Amicia kardeşini sonsuza dek durdurmaktansa ona yardım etmenin bir yolunu aramaya başlıyor. Hugo ona bir adadan bahsediyor ve çözümün o adada saklı olduğunu söylüyor. Ancak hem onlara yardım edecek birilerini bulmak hem de o adaya ulaşmak hiç kolay olmayacak. Amicia bazen zamana bazen de kardeşine karşı yarışırken buluyor kendini. Dostlarına zarar vermeden kardeşini kurtarmayı başarabilecek mi?

İlk oyunu övdüğüm yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ghostbusters: Spirits Unleashed (18 Ekim)

YouTube player

Cadılar Bayramı gelirken biraz hayalet avlamaya kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum. Peki ya hayalet olmaya ne dersiniz?

Ghostbusters: Spirits Unleashed hem hayalet hem de hayalet avcısı olmaya izin veren çoklu oyunculu bir nişancı oyunu. 4 arkadaşımızla beraber oynayabileceğimiz oyun yalnızca Epic Games Mağazası üzerinden satışa çıkacak. Ön sipariş fiyatı 69 TL.

Crash Bandicoot 4: It’s About Time (18 Ekim)

YouTube player

Aslında eski bir oyun olsa da Crash Bandicoot 4, bu ay itibariyle Steam üzerinden oynanabilir olacak. Normalde Activision oyunu olduğu üzere BattleNet üzerinden oynayabiliyorduk.

Eski bir oyun olduğu üzere tanıtıma ihtiyacı yok. Crash Bandicoot serisinin Dark Souls’dan daha zor bölümlere sahip olduğunu iddia edenlerin olduğunu söyleyeyim yalnızca. Ben de gerek çocukluğumda gerek geçen yıllarda Crash oynarken controller’ı öfkeden kıracak seviyeye birkçok kez geldim. Yine de dördüncü oyun ile bu acıları yeniden çekmeye hayır demem. Hem kutu kutu elmaya kim hayır diyebilir ki?

Uncharted: Legacy of Thieves Collection (19 Ekim)

YouTube player

Bilgisayara gelsin de oynayalım diye beklediğimiz PlayStation özel oyunlarında bu ay Uncharted: Legacy of the Thieves Collection karşımızda.

19 Ekim’den itibaren bilgisayar oyuncuları da Uncharted’ın dünyasını keşfedebilecek. Koleksiyon, Uncharted 4: A Thief’s End ve Uncharted: Lost Legacy oyunlarını içeriyor. Böylece Nathan Drake ve Chloe Frazer’ın geçmişini ve kendi maceralarını anlatan bağımsız oyunları bilgisayara taşımış oluyorlar. Yani bu oyunlardan keyif almak için önceki Uncharted oyunlarını oynamış olmanız gerekmiyor. Uncharted 4’ün geliştirilme sürecini Jason Schreier Kan, Ter ve Pikseller kitabında anlatmıştı. Onu okumak oyunu oynama isteğini arttırıyor. Çünkü teri ve gözyaşları çok, ama başarısı da bol bir oyun olmuştu.

Oyun 329 TL fiyatıyla ön siparişe çıktı. Türkçe arayüz, seslendirme ve altyazı seçenekleri mevcut. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Batora: Lost Haven (20 Ekim)

YouTube player

Diablo benzeri diye de geçen ARPG türündeki oyunlardan Batora: Lost Haven 20 Ekim’de çıkıyor. Batora’da iki farklı savaş stili arasında geçişler yapıyoruz. Güneş’in ve Ay’ın gücünü farklı yaratıklara karşı kullanmamız gerekiyor. Gücümüzü hangisinden alıyorsak yetenek ağacımız da ona göre değişiyor. Ancak bu ARPG’de yalnızca dövüşler ön planda değil. Bulmacaları ve diyalogları da oyunun önemli bir parçası. Hatta kimi zaman hiçbiri iyi olmayan seçenekler arasında kalıp ahlaki sorgulamalara da girdiğimiz bir oyun Batora.

Henüz oyun ön siparişe çıkmadı, fiyatı da belli değil. Ancak arayüz ve altyazı seçeneklerinde Türkçe dil desteği mevcut. Batora’yı tek oyuncu olarak oynayabiliyoruz. Yani ne yazık ki Diablo benzeri oyunlardaki geleneğin aksine arkadaşlarımızla oynayabileceğimiz bir macera değil bu. Steam sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Batora: Lost Haven’ın demosunu bu yılın başında incelemiştik. O inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Hell is Others (20 Ekim)

YouTube player

Hell is Others, kuş bakışı oynadığımız bir PVPVE Shooter oyunu. Bu oyunda karakterimiz bir kabusun içinde sıkışıp kalmış biri. Yalnızca sıkışıp kaldığı apartman dairesinde güvende olabiliyor. Her sabah bu dairenin telefonu çalıyor ve ona çeşitli görevler veriyor. Karakterimizin zaten her gün dışarı çıkması gerekiyor. Zira hayatta kalması evdeki Bonsai ağacının yaşamına bağlı. Onu da yaşatabilmek için her gün Bonsai’yi kanla sulaması gerekiyor. Dolayısıyla hazır dışarı kan akıtmaya çıkmışken 3-5 görev yapmanın da bir zararı olmaz diye düşünüyor.

Bu oyun hayatta kalmak ve yaşam standartlarımızı yükseltmek için yağmacılık yaptığımız bir oyun olacak. Kabus şehrin sokaklarında geçirebileceğimiz zaman kısıtlı olacak. Ve yalnızca kabusun yaratıklarıyla savaşmayacağız. Topladığımız değerli eşyalar diğer oyuncuların da ilgisini cezbedecek. Dolayısıyla her gün hızlıca kan akıtıp, görevlerimizi tamamlayıp, kıymetlilerimizi toplayıp evimize dönmeye çalışacağız.

Oyunun Steam sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Warhammer 40K: Shootas, Blood & Teef (20 Ekim)

YouTube player

Warhammer 40K yine tabii ki hack&slash türünde bir oyunla karşımızda. Bu kez iki boyutlu platform ve side-scroller oyunu olarak karşımıza çıkan Shootas, Blood & Teef, PvP karşılaşmaları da içerecek. Hem elle çizilmiş grafikleri hem de eğlenceli sinematikleri ile oyun ilgi çekmeyi başarıyor. Ayrıca şu müzik klibini izleyince oyuna sempati duyacağınıza bahse girerim.

Waaagh!” demeye kimler hazır?

Oyunu Rogueside firması geliştirip yayınlıyor. Türkçe arayüz ve altyazı seçenekleri mevcut. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Gotham Knights (21 Ekim)

YouTube player

Gotham Knights’ta Batman öldükten sonra Gotham City’i kaostan korumaya çalışan dört genç kahramanı oynuyoruz. Karakterlerimiz Batgirl, Nightwing, Red Hood ve Robin olacak. Hepsinin yetenekleri ve oynanışları birbirinden çok farklı. Kendinize en uygun olan karakterip çabucak seçip kapın. Çünkü oyun dört oyunculu oynanışı destekleyecek. Yani üç arkadaşımızla birlikte Gotham sokaklarında devriye gezebileceğiz. Robin dibs!

Gotham Knights yalnızca bir aksiyon oyunu değil, aynı zamanda bir açık dünya oyunu. Ve oyuna gelen ilk yorumlar onun önceki Arkham oyunlarından daha eğlenceli olacağını söylüyor. Gotham Knights bir süredir ön siparişe açık. Ama 499 TL ve 699 TL’lik fiyatıyla bizi biraz üzüyor. Yine de orijinal fiyatının 60 dolar olduğunu göz önünde bulundurunca fiyata tepki gösteremiyoruz. Oyunun Steam sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

Gotham Knights’ı tanıttığımız habere de buradan ulaşabilirsiniz.

New Tales from the Borderlands (21 Ekim)

YouTube player

Telltale Games’in Tales from the Borderlands oyunundan esinlenen bu yeni macerayı Gearbox ve 2K hazırlıyorlar. Eski oyundan geliştiricilerin de ekipte olduğunu söylüyorlar ama tüm geliştiriciler projeye dahil değil. Yine de görsel açıdan ilk oyuna benzer bir iş çıkardıklarını söyleyebiliriz. Bakalım hikayesi de ilk oyun kadar eğlenceli olacak mı.

New Tales from the Borderlands’in Steam sayfasını buradan inceleyebilirsiniz. Oyunu sızan bilgileri ile birlikte tanıttığımız habere de buradan ulaşabilirsiniz.

Persona 5 Royal (21 Ekim)

YouTube player

Persona 5‘in içeriklerini geliştirip yenileyen Persona 5 Royal da 21 Ekim’de çıkacak. Çıktığı gibi XBox PC Game Pass kütüphanesine de dahil olacak. JRPG türündeki oyunun Türkçe dil desteği bulunmuyor.

SEGA‘nın yayınladığı oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Mount & Blade II: Bannerlord (25 Ekim)

YouTube player

Mount & Blade’in ikinci oyunu da Ekim’in sonunda erken erişimden çıkacak. Oyun tam sürümüyle yayınlanmadan hemen önce fiyat artışına gideceğini duyurmuştu. Duyurunun ardından 150 TL olan fiyatı 350 TL‘ye yükseldi. Oyun erken erişime girdiği ay eş zamanlı 248 bin oyuncu ağırladı. Ve yine erken erişimde %87 olumlu yorum toplamayı başardı.

TaleWorlds Entertainment’ın CEO’su Armağan Yavuz‘un açıklamalarını da içeren alakalı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Victoria 3 (25 Ekim)

YouTube player

Ekim’de Paradox Interactive Victoria 3 oyunuyla karşımızda olacak. Victoria 3 şimdiden 249 TL ve 399 TL’lik sürümleriyle ön siparişe çıktı. Aslında çıktığı gün XBox PC Game Pass kütüphanesine de dahil olacaktı. Ancak bu kararlarını sonradan değiştirdiler. Victoria 3, çıkış yaptığı tarihte yalnızca Steam üzerinden satış yapacak. Diğer platformlarla daha ileri bir tarihte anlaşma ihtimalleri var. Oyunun Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Paradox Victoria serisinin üçüncü oyunuyla bize 19. yüzyılda ideal toplumumuzu yaratmaya çalıştığımız bir strateji oyunu sunuyor. Victoria 3’ü tanıttığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Citizen Sleeper – Refuge (27 Ekim)

Evet, bu yıl yaptığım her oyun listesinde Citizen Sleeper’a yer vereceğim. Çünkü özellikle FRP oynayanların hoşuna gidecek ilgi çekici mekanikleriyle harika bir oyun olduğunu düşünüyorum. Hak ettiği ilgiyi görmediğini de görüyorum. Bu yüzden bir kez daha bir Citizen Sleeper güncellemesi haberiyle karşınızdayım.

Citizen Sleeper ikinci hikaye güncellemesini 27 Ekim’de alacak. Yeni açılacak hikayenin adı Refuge. İlk hikaye parçasını içeren ücretsiz güncelleme Flux, Temmuz’da gelmişti. Aslında geliştiriciler bu yeni içeriklerden bahsederken DLC olacağını söylemişlerdi ama hem Flux hem de Refuge güncelleme formatında geldi. Direkt ana oyuna dahil oldular.

Ana oyunu kısaca inceleyip tanıttığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Sackboy: A Big Adventure (27 Ekim)

YouTube player

2020’de bir PlayStation oyunu olarak çıkan Sackboy: A Big Adventure, 27 Ekim’de bilgisayarlara uygun sürümünü yayınlayacak. Duyuru erkenden sızmıştı. Kısa süre önce oyun ön siparişe 599 TL’lik fiyatıyla açıldı.

Sackboy sevimli karakterleri ve eğlenceli grafikleriyle koleksiyon toplamayı sevenlere hitap eden bir 3D platformer oyunu. Çıktığı dönemde PlayStation oyuncularından övgü toplamıştı.

Yine de sevimli örgü bebeklerle oynanan bir oyun görünce benim aklıma direkt Unravel geliyor. O da bulmaca ağırlıklı ve eğlenceli bir oyundu. Sackboy ilginizi çekti ve fiyatı o ilgiyi söndürdüyse Unravel’a bakmanızı tavsiye ederim. Hem onu Game Pass ile oynamak da mümkün.

Signalis (27 Ekim)

YouTube player

Distopik ve cyberpunk bir gelecekte geçen hayatta kalma ve korku oyunu Signalis‘i Humble Games yayınlıyor. Humble Games‘in oyunları genelde kaliteli ve keyifli oluyor. O yüzden Signalis’i de merakla bekliyoruz.

Bu da bir Humble Games klasiği olarak piksel grafikleri tercih eden bir oyun olacak. Tek oyunculu oynanışı destekleyen Signalis, nostaljik duygular ve Lovecraftian yaratıklar içerecek. Zaten fragmanda karakterin Lovecraft’ın hikayelerinden The King in Yellow kitabını bulup eşyaları arasına eklediğini görüyoruz.

Star Ocean: The Divine Force (27 Ekim)

YouTube player

Square Enix‘in JRPG serilerinden Star Ocean bu ay The Divine Force oyununa kavuşacak. Tek oyunculu oynanışı destekleyen oyunun Türkçe dil seçeneği bulunmuyor. Steam’de 499 TL ve 600 TL‘lik sürümleriyle ön siparişe çıktı.

Oyunun resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Call of Duty: Modern Warfare II (28 Ekim)

YouTube player

O çok beklenen Call of Duty: Modern Warfare II, Ekim ayında çıkıyor.

Oyunun dört haneli ön sipariş fiyatı çok tartışılmıştı. Ancak Steam’in Türkiye satış sayfasında ön sipariş döneminde olmasına rağmen en çok satan oyun da yine CoD Modern Warfare II oldu. Yani bu ay birçok güzel oyun çıkacak olsa da çoğunluğun asıl CoD MWII için heyecanlandığını biliyoruz.

Oyunun ön sipariş sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Resident Evil Village: Shadows of Rose DLC (28 Ekim)

YouTube player

Resident Evil Village, çıkışından yaklaşık 1 yıl sonra Gold Edition sürümünü yayınlayacak. Bu sürüm ile oyuna üç yenilik geliyor:

  • Üçüncü şahıs modu – Ana hikayeyi farklı bir kamera açısıyla (TPS) oynamaya izin verecek.
  • The Mercanaries Additional Orders – Oyuna yeni oynanabilir karakterler ve görevler ekleyecek.
  • Shadows of Rose DLC – Ethan’ın kızı Rosemary’nin hikayesini devam ettiren ilk hikaye DLC’si olacak.

WarTales – The Great Gosenberg (Ekim)

YouTube player

WarTales bu ay ücretsiz genişletme paketlerinden birine daha kavuşuyor. Bu güncellemeyle birlikte oyuna başkent olan Gosenberg şehrini ekliyorlar. Şehir hayatının getireceği yeni eğlenceler, görevler ve mekaniklerle birlikte siyaset ve ticaret de bu bölgede daha önemli hale gelecek.

Oyunu geliştiren Shiro Games, Fransız bir şirket. Gosenberg şehrini de Fransa’nın üzüm bağlarıyla dolu, şarap üretimine odaklanan bölgelerinden esinlenerek tasarlamışlar. Bu şehir ortasından geçen nehirle iki bölgeye ayrılıyor. Bir kısmı soylular ve zenginlerin yaşadığı bölgeyken diğerinde daha alt kesimden halk oturuyor. Paralı askerlerimiz Gosenberg’e geldiklerinde ülkenin en zenginlerinden birinin cinayete kurban gittiğini öğreniyor. Eğer altın keselerini doldurmak istiyorlarsa şu an başkentte bu konuyla ilgilenen birçok zengin müşteri var.

Genişletme paketi aslında Eylül’de çıkacaktı ama Ekim’e ertelediler. Ama Kasım’da da oyuna 4 kişilik co-op oynanış getirecekler. Bu yüzden bu erteleyişe hiç kızamadık.

WarTales’in erken erişime çıktığı ilk versiyonunu inceleyip gayet memnun kaldığımı söylediğim inceleme yazısına buradan göz atabilirsiniz.

Kitaplar / Çizgi Romanlar – Ekim 2022

30 Eylül – 9 Ekim tarihleri arasında Denizli Kitap Fuarı, EGS Fuar Alanı’nda düzenlenecek.

1-9 Ekim arasında TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde Karadeniz Kitap Fuarı yapılacak.

21-30 Ekim tarihlerinde ATO Congresium’da Ankara Kitap Fuarı gerçekleşecek.

28 Ekim – 6 Kasım tarihlerinde de İzmir Kitap Fuarı (İzKitap) olacak.

Bildiğiniz gibi kağıt krizi yayınevlerinin plan ve programlarını altüst ediyor. Bu yüzden çoğu yayınevi ya kitapları söz verdikleri tarihlere yetiştiremiyor ya da artık bir yayın programı sözü vermiyor. Dolayısıyla önümüzdeki ay çıkacak kitapların çoğunu önceden haber veremiyorum. Fakat bu başlığı ay boyunca yeni kitaplar çıktıkça güncelliyorum. Bu yüzden 20 Ekim gibi bu listeyi tekrar açtığınızda daha çok kitapla karşılaşma şansınız yüksek.

Yılın sonuna gelirken bu yıl İthaki neler çıkaracaktı diye merak ediyorsanız geçen yılın sonunda açıkladıkları yayın takvimini buradan inceleyebilirsiniz. Lucifer ve The Crow bu aya yetişir mi dersiniz?

Malazan Yitikler Kitabı 3 – Steven Erikson (İthaki)

Aslında Malazan serisi üçüncü kitabına eylül ayında kavuşacaktı. Fakat İthaki’nin yayın takvimi yaklaşık 1 ay gecikmeli geliyor. Bu yüzden Malazan’ın üçüncü kitabını bu ay raflarda göreceğimize inanıyorum. Eğer siz de üçüncü cilt için sabırsızlanan bir okurumuzsanız onu beklerken size Kadim Kanunlar Serisi‘ni tavsiye edebilirim.

Yok, ille de Malazan isterim diyorsanız üçüncü cildi beklerken Sencer’in Malazan serisinde bizi nelerin beklediğini anlatan yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Güncelleme (27 Ekim): Malazan 3 bu aya da yetişmedi. Belki Kasım’da çıkar…

Bloodborne Çizgi Roman Serisi (Eksik Parça Yayınları)

Eksik Parça Yayınları zaten Türkçeye çevirip yayınladığı bilimkurgu eserleriyle ilgimizi çekmişti. Ancak bu ay çok ses getirecek bir çizgi roman serisiyle karşımızdalar.

PlayStation oyuncularının öve öve bitiremediği, remaster’ı gelsin ya da bilgisayara da çıksın diye talep etmekten asla yorulmadığı Bloodborne oyunlarının çizgi romanları geliyor. Yayınevi çizgi romanların dört cildini birden dilimize kazandırıyor.

Avı aşmak için Solukkan’ı arayın! FromSoftware/Hidetaka Miyazaki’nin eleştirmenlerce beğenilen Bloodborne video oyunundan çıkan yepyeni bir çizgi roman serisinde Eski Yharnam’ın korkunç sırlarını keşfedin! Korkunç yaratıkların gölgelerde dolaştığı ve sokakların lanetlilerin kanıyla kayganlaştığı, sapkın bir salgının musallat olduğu eski bir şehirde uyanan isimsiz bir Avcı, Solukkan’ı aramak için tehlikeli bir maceraya atılıyor… Sonsuz Av Gecesi’nden tek kaçış yolu…

Walpurgis Gecesi – Gustav Meyrink (İthaki)

Cadılar Bayramı yaklaşırken İthaki yine Karanlık Kitaplık serisine yeni üyeler ekliyor. Bunlardan ilki Golem’in yazarı Gustav Meyrink‘in Walpurgis Gecesi romanı. 176 sayfalık kitabın arka kapak tanıtımı şu şekilde:

Gustav Meyrink, doğaüstü unsurlara yer veren Avrupalı yazarlar arasında benzerlerinden sıyrılıp çağa damga vuran, ele aldığı okült konuları modern zamanların meselesi hâline getirmekte usta bir isim. Meyrink’in Birinci Dünya Savaşı gibi kritik bir dönemde kaleme aldığı romanı Walpurgis Gecesi, maddiyat ile maneviyatın kesiştiği, tarihte gerçekten yaşanmış olayların dönüşerek hortladığı, kadim efsanelerin geri gelip modern çağı altüst ettiği, gotik ve politik bir anlatı.

Yıl 1917. Savaş Avrupa’yı mahvediyor. Rus Çarlığı bir devrimin eşiğinde. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu çökmek üzere. Takvimler Walpurgis Gecesi’ni gösteriyor. Prag’ın kasvetli sokaklarında ayaktakımı, şiddetli bir isyan başlatarak soyluları katletmenin planlarını yapıyor. Gizemli bir kahramanın önderliğinde; düş, gerçeklik, delilik ve büyü arasında gidip gelen müphem bir atmosferde, Prag kan gölüne dönüyor.

Kara Hasat – Norman Partridge (İthaki)

İkinci Karanlık Kitaplık romanı da 120 sayfalık bir hikaye. Yani ikisi de Cadılar Bayramı akşamında oturup bitirilebilecek uzunluktalar. Stephen King’den de övgü alan Kara Hasat’ın da arka kapak yazısı şöyle:

Usta korku yazarı Peter Straub’un “son on yılda korku edebiyatındaki en heyecan verici seslerden biri” diye nitelendirdiği Norman Partridge’in 2006’da yayımlanan ve Bram Stoker Ödülü’ne layık görülen kısa romanı Kara Hasat, Cadılar Bayramı’na dair kâbusları iliklerimize kadar hissedeceğimiz, benzersiz bir hikâye anlatıyor.

Cadılar Bayramı, 1963. Ona Ekim Çocuğu ya da Testere Surat veya Testere Dişli Jack diyorlar. Adı ne olursa olsun, bu küçük kasabadaki herkes onun kim olduğunu biliyor. Her Cadılar Bayramı’nda elinde bıçağıyla yolculuğuna başlıyor ve genç erkeklerin efsanevi kâbusla yüzleşme şansını beklediği şehre doğru ilerliyor. Pete McCormick, Ekim Çocuğu’nu öldürmenin bu lanetli kasabada korkunç bir gelecekten kaçmak için tek fırsatı olduğunu biliyor. Ancak gece bitmeden Pete, korkunun testere dişli yüzüne bakacak ve Ekim Çocuğu’nun korkunç sırrını keşfedecek.

Gir Kanıma – John Ajvide Lindqvist (DeliDolu)

Kitabı daha önce Pegasus Yayınları Çiğdem Samsunlu’nun çevirisiyle dilimize kazandırmıştı. Ancak Ekim’de DeliDolu yayınları Yonca Soy‘un çevirisiyle kitabı tekrar yayımlayacak. Kitabın yazarı İsveçli John Ajvide Lindqvist, Stephen King’den bu kitabıyla övgü almıştı. Ünlü korku yazarı bu kitabın en iyi vampir romanlarından biri olduğunu söylemişti.

Kitabın hikayesini yukarıda tanıtmıştım. Çünkü Ekim’de ShowTime da hikayenin dizisini yayınlayacak. Listenin başlarında ilgili tanıtımı bulabilirsiniz. Kitaba dair daha çok bilgi edindiğimde burayı güncelleyeceğim.

Güncelleme (27 Ekim): Gir Kanıma henüz çıkmadı. Galiba Kasım’a sarkacak.

Ruination – Anthony Reynold (İthaki)

İthaki bu ay League of Legends hayranlarının yüzünü güldürecek. Oyunun evreninde geçen ilk romanı dilimize kazandıracak. Tam bir tarih vermediler ama eylülün ortasında “yakında” dedikleri için ben romanı Ekim’de bekliyorum.

Güncelleme (27 Ekim): Ve Ruination da Ekim ayında gözümüzü yollarda bırakan kitaplar arasında. Galiba onu da Kasım içinde beklemeliyiz.

Goblin – Josh Malerman (İthaki)

Çoksatan Kafes romanını yazan Josh Malerman’ın Goblin romanı da Clive Barker gibi bir ustanın övgüleriyle raflarımıza geliyor. 440 sayfalık kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Yağmurun durmaksızın yağdığı, gecenin çökmek için sabırsızca beklediği, sokaklarında ise birbirinden eşsiz şahsiyetlerin dolaştığı Goblin kasabasına hoş geldiniz.

Goblin kasabasının görünüşte masum sokaklarında, karısının ölümü üzerine bahçesinde devasa bir çimden labirent inşa eden Wayne’le, hayaletlerden ölümüne korkan ama bir hayaleti kayıt altına almak için elinden geleni ardına koymayan Kamp’le, altmışıncı doğum gününde Goblin’in ormanlarında bulunduğu rivayet edilen Koca Baykuşlardan birini avlamayı kafaya koyan Neal Nash’le, kız arkadaşına duyduğu aşkı kanıtlamak için çok ileri gitmekten çekinmeyen Charles’la karşılaşabilirsiniz. Yine de korkmayın. Goblin herkese bir şeyler vadediyor. Goblin’de bir gece geçirmeye ne dersiniz?

Düşyılanı – Vonda N. McIntyre (İthaki)

İthaki’nin Bilimkurgu Klasikleri serisi bu ay feminist kurgu türünden bir roman kazanıyor. Nebula, Hugo ve Locus En İyi Roman Ödülleri’nin sahibi olan 360 sayfalık bu romanı dilimize kazandırıyorlar. Ursula K. Le Guin ve Frank Herbert’ün övgü dolu sözleri de kitabın arka kapağında kendine yer bulmuş.

Bence Herbert’ün dünya kurgusunu övmesi bir kurgu romanı merak etmek için yeterli. Yine de arka kapak tanıtımını paylaşalım biz:

“SAVAŞ, GERÇEKLEŞME NEDENİNİ BİLEN YA DA BUNA ÖNEM VEREN HERKESİ YOK ETMİŞTİ.”

Vonda N. McIntyre, 1970’lerin feminist bilimkurgu hareketinin ön saflarında yer alan, arkadaşı ve işbirlikçisi Ursula K. Le Guin gibi, edebiyatta ve özellikle bilimkurguda yaygın görülen cinsiyetçiliğe meydan okuyan ileri görüşlü bir yazar. Düşyılanı ise bilimkurgunun üç büyük ödülünü alan türün sayılı romanlarından biri.

Nükleer savaşla yaralanmış Dünya’da insanlık küçük kasaba ve kabilelere dağılmış, dünyadışı varlıkların teknolojileri ve sırları, tek şehrin duvarları ardındaki herkese yasaklanmıştır. Yılan isimli şifacı ise bu yokluk dünyasında hastalıkları iyileştirmek ve aşı geliştirmek için yılanlarıyla dolaşarak zehrin gücünü kullanmaktadır. Yılan, hasta bir göçebe çocuğa yardım ettiği sırada, nadir bulunan düşyılanı, korkusuna yenilen bir kabile üyesi tarafından öldürülür. Yılan’ın şifa vermeye devam edebilmesi için tek bir seçeneği vardır: Yeni bir düşyılanı bulmak. Bu yüzden çorak çöllerden radyasyon çukurlarına, bilgisini kıskançlıkla koruyan şehirden dünyadışı varlıkların sırlarına uzanan tehlikeli bir yolculuğa çıkmak zorunda kalacaktır.

İnsan hayatını tehdit eden bir dünyayı ve işlevsizleşmiş toplumları tek bir kişi ne kadar etkileyebilir? Şifa vermek sadece bedeni iyileştirmek midir? Düşyılanı, insanların hasta ettiği bir dünyanın reçetesi.

Tuhaf Hikayeler ve Mitler – Weird Myths – Ozan Bilaloğlu (Presstij)

Presstij’in yayımlayacağı yerli çizgi romanlarda Ekim’de Weird Myths var. Ozan Bilaloğlu‘nun kaleminden çıkan bu sessiz çizgi roman aşina olduğumuz efsanelere farklı yorumlar ve sonlar çiziyor. Tanıtımı şöyle:

İlk sayfasını çevirdiğiniz anda panellerin akışına kapılıp garip bir aleme dalacağınız “Weird Myths: Tuhaf Hikayeler ve Mitler” Amerika ile neredeyse eş zamanlı olarak Türk okuyucusu ile buluşuyor. Ozan Bilaloğlu’nun yarattığı dünya olan Weird World’de bildiğimiz mitlerin bambaşka bir bakış açısıyla yorumlanmasına şahit oluyoruz. Ozan Bilaloğlu sessiz çizgi romanın sayılı örneklerinden olan bu eser ile çizgi roman türünün sınırlarını zorluyor. Weird Myths kısa kısa hikayeler ile sizi daha önce deneyimlemediğiniz bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

56 sayfalık cilt 31 liralık fiyatıyla Presstij’in web sitesinde ön siparişe açık. Karton kapak yerine özel limitli ve sert kapaklı koleksiyonluk edisyonu da alabilirsiniz. Yalnızca 250 adet basılan o edisyonun fiyatı ise 105 TL.

Rosalie Blum – 2. Cilt (Baobab Yayınları)

Rosalie Blum‘ın ikinci cildi aslında Eylül’de raflarda olacaktı ve Kadıköy Çizgi Festivali‘ne yetişecekti. Ancak matbaa sorunları kitabın basımını geciktirmiş. O yüzden artık Ekim’de çıkacak.

120 sayfalık ikinci cildin tanıtımı şöyle:

Aude, 19 yaşında, nereye gittiğini kestiremediği amaçsız bir hayat sürüyor, ev arkadaşı da sihirbaz olma hayalleri peşinde, çulsuz bir düzenbaz. Bir sabah teyzesi Rosalie onu arar ve bir süredir genç bir adamın kendisini sokakta takip ettiğini anlatır. Bu adamın niyetini anlamak için onu takip etmesini istemektedir. Bunun üzerine Aude, deli dolu iki arkadaşıyla birlikte bu genç adamı, yani Vincent’ı araştırmaya koyulur, belki biraz değişiklik ona da iyi gelecektir.

Rosalie Blum 2: Eller Yukarı Donlar Aşağı cildinin örnek sayfalarına buradan göz atabilirsiniz. Ki bence suluboya ile yapılmış görsellerine bakmadan geçmemelisiniz.

Umacı’nın Peşinde – Richard Chizmar (İthaki)

İthaki Ekim’in ilk haftasında bizi öcünün peşinden korku ve gerilimle dolu bir maceraya çıkaracak. Polisiye elementler de içeren bu 344 sayfalık kitap İthaki’nin ne Karanlık Kitaplık serisine ne de Gölge serisine dahil oldu. Serilerden ayrı duran ve okurlarından övgüler toplayan romanın tanıtımı şu şekilde:

“Gerçekten ürpertici, yepyeni ve heyecan verici. Kesinlikle okunmalı.” –Stephen King

“Cinayetlerin benim Hanson Road’a döndüğüm dönemde işlenmesine dair herhangi bir yorumda bulunmayacağım. Hayatımdaki insanların çoğunun inanmak istediği gibi yazgı mıydı, yoksa sadece talihsizlik mi, bilmiyorum. Nedenler o kadar da önemli değil neticede. Oradaydım. Tanıktım. Ve, bir şekilde, canavarın öyküsü benim öyküm oldu.”

1988 yazında birkaç kayıp kızın parçalanmış cesedi küçük bir kasabada ortaya çıkar. Korkunç kanıtlar bir seri katile işaret etmektedir. Çok geçmeden, failin insan olmadığına dair bir söylenti yayılmaya başlar. Güvenlik güçleri, katilin kendileriyle oyun oynadığından emindir. Bu gizemi aydınlatmaya çalışacak kişi ise, üniversiteden yeni mezun olan ve yazarlık kariyerinin başında kendini gerçek bir korku hikâyesinin içinde bulan Richard Chizmar’dır. Ürkütücü olduğu kadar zekice tasarlanmış bir üstkurmaca eseri olan Umacı’nın Peşinde, “gerçek suç” türü ile korku edebiyatının muhteşem bir kesişimi.

“Artık yeni bir şeyin yapılamayacağına dair inancı parçalamak için elinde çekiciyle gelen bir Richard Chizmar var karşımızda.” –Josh Malerman

“Chizmar kendi türünü icat etmiş. Bu da korku edebiyatının en büyüklerinden biri olarak yerini pekiştirmesi için yeter de artar bile.” –Locus

One Punch Man – 21. Cilt (Akılçelen Kitaplar)

One Punch Man animesi üçüncü sezonuna kavuşuyor! Dolayısıyla Akılçelen Kitaplar da mangalrı Türkçeleştirmek konusunda artık elini çabuk tutuyor. Zira neredeyse her ay yeni bir cildin çıkacağı haberini verir olduk. 19. ve 20. ciltlerin sırtında bu manga serisinde ilk kez karşılaştığımız bir şey başladı. Kitapları sırtları görünecek şekilde yanyana koyduğunuzda devam eden bir görselin parçalarını oluşturduklarını fark ediyoruz. Yani muhtemelen devam eden bir hikayeden parçalar içeriyor. Görseli tahmin ederek o hikayenin 22. ciltte son bulacağını tahmin ediyorum.

Anime, manga serisinin ilk 14 cildini uyarlamıştı. Üçüncü sezon 15. ciltten başlayacak. Bu da üçüncü sezon materyallerini artık Türkçe olarak okuyabileceğimiz anlamına geliyor. Zaten Japonca’da da One Punch Man’in en son 26. cildi çıkmıştı.

Radiant 1 & 2 – Tony Valente (Senpai Yayınları)

Senpai Yayınları yayın hayatına Radiant’ın ilk iki cildiyle başlıyor. Nemesis adı verilen yaratıklarla dövüşme gücüne sahip büyücülerin yaşadıklarını okuyoruz. Bu mangalar komedi ile maceranın buluştuğu kavşakta bir hikaye anlatıyor. Her manga severin göz atması gereken bir seri çıkacak gibi duruyor. Ayrıca bu mangaların yazarı Tony Valente bir Fransız. Yani mangalara gönül vermiş bir Avrupalının kaleminden çıkmış bir macera.

İncelememiz de çok yakında sizlerle olacak.

Fire Force #1 – Atsushi Ohkubo (Akılçelen Kitaplar)

Akılçelen Kitaplar bu ay yeni bir manga serisini dilimize kazandırmaya başlıyor. Fire Force ilk cildiyle raflarda olacak.

Alevli bir maceraya hazır mısınız?

Güneş Takvimi, yıl 198… Tokyo halkı büyük bir tehdit altında. Ruhları şeytanlar tarafından ele geçirilen insanlar aniden alev alıp yanmaya başlayarak etrafa korku saçıyorlar. Alev Gücü bu tehlikeli durumla mücadele etmek için iş başında. Hem “alev insanların” ateşini söndürüp ruhlarını kurtarmak hem de bu tuhaf vakaların gizemini çözmek onların görevi.

Tam da vakaların iyice yoğunlaştığı bir zamanda takıma yeni bir üye katılıyor. Ardında ünlü, şeytanın ayak izlerini bırakarak roket hızında koşmak gibi eşsiz bir yeteneğe sahip olan ve kahraman olma isteğiyle yanıp tutuşan itfaiyeci Şinra… Tüm şehir yanıp küle dönmeden önce, Alev Gücü gizemli vakaların kaynağını keşfedip insanlığı bu ölümcül tehditten kurtarabilecek mi?

Eylül’de Çıkanlar

Ekim’de çıkacak kitapların tamamını ön göremediğim için bu listede Eylül’de çıkan kitapların görsellerine de yer veriyorum. Onların tanıtımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İngilizce Kitaplar

Bu ay çok sayıda ilgi çekici İngilizce kitap da raflara geliyor. Onları da bu başlık altında kısaca tanıtmak istedim.

Madly, Deeply: The Diaries of Alan Rickman (Sesli Kitap – İngilizce – 4 Ekim)

Truly, Madly, Deeply filmine gönderme yapan başlığıyla Alan Rickman‘ın günlükleri kitap olarak yayımlanıyor. 2016’da vefat eden aktörün günlüklerinde Harry Potter filmine dair düşünceleri ve setteki anıları da yer alıyor. Örnek olarak yayınladıkları cümlelerden biri şöyle:

HP 6. Harry Potter – Melez Prens. Birinci Gün. Tanrıya şükür ki paltoyu dikiş yerlerini gözle görülür şekilde zorlamadan giyebildim.

Kitabın Goodreads sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Kitabı sesli kitap formatında da yayınlayacaklar. Sesli kitabın sayfasına da buradan göz atabilirsiniz. Ayrıca ayın 18’inde Draco Malfoy‘u canlandıran Tom Felton da büyücülükle geçen çocukluk anılarını Beyond the Wand başlıklı kitabında anlatacak. Harry Potter hayranları kızmasın diye onu da duyurmadan geçmeyelim.

Illuminations – Alan Moore (İngilizce – 11 Ekim)

Watchmen ve V for Vendetta gibi eserleriyle çizgi romanın tanımını değiştiren efsane yazar Alan Moore‘un emeklilik kararından döneceğini geçen yıl söylemiştik. Beş ciltlik fantastik bir seri ve bir de öykü kitabı yazmak için imza atmıştı Moore. İşte Illuminations adlı o öykü kitabı Ekim’de çıkacak. Ve bu Moore’un kaleme aldığı ilk öykü kitabı olacak.

Alakalı habere buradan ulaşabilirsiniz.

The Riddler: Year One (İngilizce – 25 Ekim)

Matt Reeves’in yönettiği The Batman filminde Riddler’ı canlandıran Paul Dano, bir The Riddler çizgi romanı yazıyor. DC, benzer bir şeyi geçen yıl Penguin’i canlandıran Danny DeVito için de yapmıştı. DeVito, yazdığı Penguin hikayesinde Catwoman’ı Batman’den çalmıştı.

Her iki çizgi romanı da tanıtan haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Diskdünya Ölüm Serisi – Terry Pratchett (Sesli Kitap – İngilizce – 27 Ekim)

Diskdünya’nın en sevilen alt serilerinden Ölüm Serisi, Ekim’de sesli kitaplarını yayınlıyor. Aslında Hogfather‘ı (Domuz Baba) yılbaşına yetişsin diye önceden yayınlamışlardı. Ekim’de serinin ilk kitabı olan Mort’tan başlayarak tüm kitapları birlikte yayınlayacaklar. ÖLÜM‘ün konuşmalarını Peter Serafinowicz seslendirecek. Terry Pratchett’ın dipnotlarını da Bill Nighy‘den duyacağız. Geri kalan tüm şapşallıkları da Sian Clifford bizlere okuyacak. Harika olacak!

Diskdünya’nın sesli kitaplarını tanıttığımız detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlikler ve Diğer Başlıklar – Ekim 2022

Amazon Prime Özel Fırsat Günleri (11-12 Ekim)

Kara Cuma indirimlerinden önceki son Amazon Prime indirimi bu dönemde olacak.

Amazon Prime’ın fırsat günlerinde özellikle bilgisayarla ilgili parçalarda indirim oluyor. Sadece ekran kartları ve SSD gibi parçalar indirime girmiyor. Kulaklık ya da mouse gibi donanımlarda da güzel indirimlere rastlayabilirsiniz. Bu indirimlerden yalnızca Amazon Prime üyeleri yararlanabiliyor. Fakat zaten artık hepimizin ayda 7.90 TL’yi Amazon için gözden çıkardığına inanıyorum. Zira her ay verdikleri oyunlar bile üyelik almayı tek başına karlı hale getiriyor.

İCAF: İstanbul Comics and Arts Festival (15-16 Ekim / Aralık)

Kadıköy Çizgi Festivali‘nin hemen ardından diyebileceğimiz bir tarihte İCAF Kadıköy Müze Gazhane‘de gerçekleşecek. Etkinliğin detayları henüz belli olmadı. Bu yüzden sadece 15-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini haber verebiliyoruz. Ancak Cartoonİstanbul ve Kadıköy Çizgi Festivali ile kıyaslayacak olursak İCAF çok daha köklü ve kapsamlı bir festival olacak. Çoğu yayınevi de bu etkinlikte yer alacağını önceden açıklamıştı.

Kadıköy Çizgi Festivali’nde gözümüz Presstij ve JBC gibi yayınevlerini aramıştı. Onları İCAF’ta görebilir miyiz dersiniz? Peki ya Sümeyye Kesgin‘i?

Güncelleme (4 Ekim): İstanbul festivalleri listesinde İCAF için verilen tarih yanlış çıktı. İCAF’ın Instagram sayfası festivalin Aralık’ta yeni bir mekanda yapılacağını duyurdu.

Cadılar Bayramı (31 Ekim)

Cadılar Bayramı’nda tadını çıkarabileceğiniz birçok film, kitap ve oyuna zaten bu listenin başında yer vermiştim. Ancak bu yıl çıkan tüm ilgi çekici başlıkları daha önce yayınladığımız Önümüzdeki Ay Neler Çıkacak listelerinden kontrol edip kendinize Cadılar Bayramı’nda tüketmelik iştah açıcı bir liste oluşturabilirsiniz. Kendin seç, kendin tüket teklifimi beğenmediyseniz geçen yıl ayağımın tozuyla acemice hazırladığım öneri listesine buradan göz atabilirsiniz. Ya da birkaç hafta beklerseniz yeni öneri listemizle karşılaşabilirsiniz.

Evde oturup film, oyun ve kitaplarla vakit geçirmek istemiyor olabilirsiniz. Sonuçta Cadılar Bayramı kapı kapı dolaşıp şakadan kaçınanlardan şeker toplayarak da kutlanabilir. Ya da üniversitelerin bilimkurgu ve/veya fantezi topluluklarının partilerinde dans etmeyi tercih edebilirsiniz. Öyleyse yaşadığınız şehirdeki üniversitelerin etkinlik programlarına bir göz atın. Yakınınızda bir kostümlü parti düzenleniyor olabilir.


Ekim’de çıksın diye heyecanla beklediğiniz halde bu listede göremediğiniz bir şey oldu mu? Gözümüzden kaçmışsa yorumlarda bizimle paylaşın. Hep birlikte heyecanla bekleyelim!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.