Sinema Haberleri

8-Bit Christmas, 80’lerin Nintendo Çılgınlığını Hatırlatıyor

8-Bit Christmas filminde Neil Patrick Harris kızına 1980’lerde NES konsoluna sahip olmak için arkadaşlarıyla atıldığı macerayı anlatıyor. 24 Kasım’da çıkacak Noel filminin eğlenceli ve nostaljik fragmanı şimdiden içimizi ısıttı.

80’ler ve 90’lar döneminin çocukları için konsola sahip olmak inanılmaz bir ayrıcalıktı. Dönemine göre bu konsol Nintendo Entertainment System (NES), Atari, GameBoy ya da Play Station olabilirdi. Son çıkan tabii ki her zaman daha değerliydi. Çünkü yeni konsol daha güzel ve yeni oyunlar anlamına gelirdi. Biz elimizde tabanca ile ekranda kuş avlarken aileler fısıltıyla birbirini uyarırdı. Zira video oyunları yeni yeni yaygınlaşıp evlere giriyordu ve bunun çocukları olumsuz etkilemesinden korkuyorlardı. Konsol yalnıza eğlence anlamına gelmiyordu, sosyallik de sağlıyordu. Konsolun kolları “yanınca değiştir” kuralıyla oynama hakkını televizyonun karşısında oturan bir çocuktan diğerine veriyordu.

Filmin adında 8-bit var. Gerçekten de grafikler son derece sade ve pikselli idi. Fakat nasıl oluyorsa biz onları HD gibi algılayıp görüyorduk. Öyle ki şimdi Crash gibi oyunlar yeni grafiklerle yayınlandığında her şey zaten hatırladığımız gibi kalmış sanıyoruz. Farkı görmek için eskisini yenisinin yanına koymamız gerekiyor.

Oyun trafiği olurdu arkadaşlar arasında, sürekli bir değiş tokuş ve ödünç vermeler… Atari oyunlarının çalışması için kartuşlara üflemek gerekirdi. Ancak Play Station için CD’leri tişörtümüzle temizliyorduk. Kolonya konusu net değildi. Çünkü bazıları kolonya ile silerden CD çok iyi çalışır diyordu, bazıları da oyunu bozar diyordu. İnternet olmadığı için Google’a doğrusunu soramıyor, bazen kolonya ile risk alıyorduk.

İşte 8-Bit Chirstmas filminin fragmanı habere böyle bir giriş yapma isteği yarattı. Zira ana karakter Jack Doyle da fragmanda kızına 10 yaşındayken Noel’de NES istediğini anlatıyor.

YouTube player

Kevin Jakubowski‘nin romanından uyarlanan 8-Bit Christmas HBO Max ile 24 Kasım‘da gelecek. Neil Patrick Harris ile Steve Zahn oyuncu kadrosundaki en tanıdık yüzler. Fragman çok güzel, bir Noel filmi için beklentileri kolayca karşılayacak gibi duruyor. Netflix’in High Score belgeseli hoşunuza gittiyse bu filmi de beraber takip edelim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.