Makaleler

Cadılar Bayramında Ne Okusak Ne Oynasak? – 2021

Cadılar Bayramı kutlamalarına dahil olmak istiyorsunuz ama korku filmi izlemek istemiyor musunuz? Öyleyse bu çoğu yeni çıkmış olan korku romanları, oyunları ve çizgi romanları listemizi inceleyebilirsiniz.

Oyunlar, çizgi romanlar ve kitaplar listemiz o kadar da ilgi çekici gelmiyorsa buradan Cadılar Bayramı’nda izlemelik klasik filmler ve animasyonlar listemizi inceleyebilirsiniz.

Önerdiğimiz oyunlar için de müjdemizi verelim. Steam’in Cadılar Bayramı indirimleri çok yakında bizlerle olacak. Önerdiğimiz oyunları 28 Ekim ile 1 Kasım tarihleri arasında indirimiyle satın alabilirsiniz.

The Medium

Bu yıl çıkan The Medium Steam’de olumlu yorumlar almasına rağmen incelemelerde eleştirilen bir oyun. Bir medyum olan ana karakter aynı anda hem gerçekliği hem de ruhlar dünyasını görebiliyor. Bu sebeple geliştiriciler tek oyunculu bir oyun olmasına rağmen Medium için ikiye bölünen bir ekran tasarlamışlar. Bu heyecan verici bir fikir. Zira ana karakter gibi oyuncunun da her iki dünyaya dikkat etmesi gerekiyor. Karakterimiz bu dünyalar arasında bir köprü görevi görüyor. Dolayısıyla her ikisi ile de etkileşime geçebiliyor. Fakat bu fikrin potansiyeli yeterince kullanılamamıştı. Oyun oynanış açısından yeterince zorlayıcı değildi. Ayrıca sadece 9 saatlik bir içeriği vardı ve tekrar oynanabilirliği de düşük olduğu için fiyatı yüksek kaçıyordu.

Eleştiriler aynı zamanda Layers of Fear, Blair Witch ve Observer oyunlarını da yapmış olan Bloober Team‘in Silent Hill oyunlarına dahil olacağı söylentilerinden kaynaklanıyordu. Hayranlar korku elementlerinin bu kadar pasif tutan tercihleri Silent Hill’e yakıştırmamıştı. Fakat the Medium pek korkutmasa ve potansiyelini yeterince kullanmasa bile güzel bir hikaye anlatmayı başarıyor. Ruhlar dünyası Zdzisław Beksiński‘nin tablolarından esinlenerek görselleştirilmiş ve muhteşem olmuş. Oyunun müziklerini Silent Hill’in de müziklerini yapan Akira Yamaoka yapmış. The Maw karakterini ise ünlü ses sanatçısı Troy Baker seslendiriyor ve muazzam bir iş çıkarıyor.

Costume Quest

Cadılar Bayramı kutlaması diyince aklınıza korku teması yerine “şekerleme ya da şaka” (trick or treat) etkinliği geliyorsa size Costume Quest önerelim. Basit görselleri ve çocuksu arayüzüne karşın eğlenceli bir deneyim sunmayı başarıyor. 90’lar animasyonlarına benzeyen dövüş grafikleri ile nostaljik de hissettiriyor. Bu oyunda karakterlerimizin güçleri giydikleri kostüme göre değişiyor. Kardeşimizi kaçıran canavarlardan onu geri almaya çalışırken arada bir birkaç şeker yiyoruz.

Costume Quest 10 yıllık bir oyun. Muhtemelen çoktan oynamışsınızdır. Fakat oynamadıysanız da ona bir şans verdiğinize bence pişman olmayacaksınız. Costume Quest’i geliştiren şirket Double Fine Productions. Yani Psychonauts, Grim Fandango ve Day of the Tentacle gibi klasiklerin arkasındaki isim. Bu oyunda da kaliteli bir iş ortaya koymuşlar. Üstelik bunu beğenirseniz ikinci oyunu bile var.

YouTube player

Inscryption

10 yıllık oyun önermemden memnun kalmadıysanız çok taze Inscryption oyununu tavsiye edebilirim. 19 Ekim’de çıkan Inscryption korku türünde bir kart oyunu. “Bir kart oyunu nasıl korku türünde olabilir ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ya elinizdeki kartlar bir anda sizinle konuşmaya başlarsa? Sizi temsil eden tahta figür kuru kafalarla işaretlenmiş bir haritada ilerliyorsa? Kart oyunundaki rakibinizin sadece beyaz parlayan gözlerini görüyorsanız? Ve kartları masaya koyarken elini kullanmak yerine kanca kullanıyorsa? Üstelik bazı kartları oynamanız için kan kurban etmeniz gerekiyorsa?

Inscryption hem demolarında hem de çıktığı günden beri çok iyi yorumlar aldı. Hem çok katmanlı bir hikaye anlatıyor hem de bir kart oyunu olmak için şaşırtıcı derecede hikaye odaklı ilerliyor. Bu listemizdeki en korkunç oyun. Hoşunuza gidip gitmeyeceğine belki fragmanına bakarak karar verebilirsiniz. Fakat fragman kafanızı karıştırırsa dert etmeyin. Oyunu güzel yapan şeylerden biri de neler olup bittiğini anlayamamak zaten.

YouTube player

Pumpkin Carver

Adamgryu‘nun yani Adam Robinson-Yu’nun A Short Hike oyununu oynamış mıydınız? Çok basit ve çok eğlenceli bir oyundu. Denemenizi tavsiye ederiz. Fakat Cadılar bayramı için adamgryu’nun bir diğer oyununu tavsiye edeceğiz: Pumpkin Carver. Bu oyun yalnızca birkaç haftalığına erişime açık. Yani Cadılar Bayramı bittikten bir iki hafta sonra oyuna erişim kapanacak. Pumpkin Carver, çok oyunculu bir platformda dünyanın her yerinden insanları balkabağı oymaya davet ediyor. Bu işin ne kadar zor olabildiğini ve oyma işlemi sırasında etrafın ne denli kirlendiğini düşünecek olursak bu oyunu faydalı bulan okurlarımız olacaktır.

Oyunu buradan inceleyebilir ve indirip oynayabilirsiniz. Fragmanını ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ray Bradbury – Topraktan Dönenler

Kendine has dili ile Ray Bradbury‘nin korku türündeki tüm kitaplarını Cadılar Bayramı okuması olarak önerebiliriz. Cadılar Bayramı Ağacı‘nı önermek tabii ki tam isabet olurdu. Dilerseniz onun için yazdığımız incelememizi buradan okuyabilirsiniz. Şöyle lanetli bir karnaval hikayesi okuyasınız varsa yazarın klasiklerinden olan Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana‘yı tercih edebilirsiniz. Romana kendinizi adamak istemiyorsanız Sonbahar Ülkesi‘nden birkaç hikaye tadabilirsiniz. Yine de biz Topraktan Dönenler‘i öneriyoruz. Çünkü bu roman İthaki’nin Cadılar Bayramı hediyesi. İlk kez Türkçeye çevrilen roman bu hafta satışa çıktı.

The Silver Coin

Image Comics‘in hikaye anlatıcılığını seviyorsanız Cadılar Bayramı’nı The Silver Coin ile geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Bir antoloji serisi olsa da seride bulunan tüm hikayeler aynı lanetli obje ile birbirine bağlanıyor. Tahmin edersiniz ki o obje de gümüş bir bozuk para. The Silver Coin’in tüm hikayeleri etkileyici. Fakat asıl akla kazınan şey muhteşem çizimleri olsa gerek. Bu seri kaliteli korku hikayeleri anlatma vaadiyle geliyor. Aldığı yorumlara bakacak olursak kabus tetikleme oranı da yüksek. Belki en azından gümüş parayı annesinin eşyaları içinde bulan rock-star olma hayali ile yaşayan bir gencin hikayesini anlatan ilk sayıya göz atarsınız. Parayı pena olarak kullanan gencin hikayesi bu denli karanlık güçlere sahip bir objeyle etkileşime geçmenin psikolojik etkilerini inceliyor.

John Carpenter’s Tales for a Halloween Night

Tabii ki ünlü senarist ve yönetmen John Carpenter‘ın hikayeleri de Cadılar Bayramı için birebir. Carpenter 2015’ten beri Tales for a Halloween Night çizgi romanları çıkarıyor. Bu seri birçok yazar ve çizeri bir araya getiriyor. Yani bir antoloji serisi. Ancak The Silver Coin’in aksine bu ciltte hikayeleri birbirine bağlayan ortak bir obje ya da karakter yok.

Her ciltte Carpenter’ın yazdığı en az bir-iki hikaye bulunuyor. Paramount bu hikayeleri bir diziye uyarlamak için kolları sıvamıştı. Fakat dizi konusunda yeni bir gelişme olmadı. Dizide bir gelişme olmasa da çizgi romanlar aksamadan devam ediyor. Serinin yedinci cildi Ekim ayının başında çıktı.

Spawn #323

Bir çizgi roman serisinin 323. sayısını böyle tek gecelik bir etkinlik olarak teklif etmek belki yakışık almaz. Ancak yine de böylesi bir kapağa karşı koyamayabilirsiniz. İçine bir göz atmanın da bir zararı olmaz, değil mi?

Spawn çizgi romanlarının yeniden popülerlik kazandığı bir dönemdeyiz. King Spawn serisiyle birlikte Gunslinger Spawn da kendi serisine kavuştu. Raporlar Gunslinger Spawn’ın yeni süper kahraman serisinde son 25 yılın ön satış rekorlarını kırdığını söylüyor. Haliyle gözler Spawn serisindeydi. Seri de bunu fırsat bilip bize Cadılar Bayramı için heyecan verici bir kapak sundu. DC ve Marvel’ın popüler kahramanlarının kostümlerini giymiş çocuklara şeker yerine dehşet sunan Clown’ı kapağına taşıdı. Kapağını Björn Barends‘in resmettiği bu sayı Cadılar Bayramı’ndan hemen önce, 27 Ekim’de çıkacak.

Listemizdeki oyun ve kitaplardan en çok hangisi ilginizi çekti?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.