İncelemeler

Hem Bilimkurgu Hem Fantezi Oynamak İsteyenlere: ELEX

Elex adını hak ettiği kadar duyuramamış bir RPG. Fantastik dünyasına çölde yaşayan hurdacıları, teknolojisi aşırı gelişmiş dindar askerleri, tek bir bilinci paylaşan duygusuz bir ırkı, robotları ve post-apokaliptik mutantları dahil ediyor.

Oyunu birçok oyuncu en başta zorlandığı için bırakmış. Biz de oyunun kısa bir tanıtımını yapacağız. Ardından yeni başlayanlar için spoiler içermeyen bir rehber sunacağız.

Elex, Piranha Bytes tarafından yaratılan ve THQ Nordic ile yayınlanan açık dünyalı (open world) bir rol yapma oyunu. Piranha Bytes, 2001’de çıkardıkları Gothic isimli RPG serisi ile ünlenmiş, bir Alman bağımsız (indie) oyun şirketi.

Oyunun en ilgi çekici yanı hem bilim kurgu hem de fantezi ögelerini aynı dünyaya yediren bir RPG olması. Fakat oyuncunun aldığı çoğu kararın olayların gidişatını değiştirebilmesi de oyunu çok keyifli yapıyor. Ayrıca, oyunun geniş dünyasını keşfetmek de oldukça eğlenceli. Dünya, keyifli detaylarla ve garip yaratıklarla dolu. Bu sebeple herhangi bir görev yapmadan ve asla sıkılmadan saatlerce etrafı keşfe çıkabilirsiniz.

Magalan ve Elex

Oyunun geçtiği dünyanın adı Magalan. Biz bu dünyayı kıyamet sonrası (post-apokaliptik) döneminde görüyoruz. Teknoloji 1980’lerde sahip olduğumuza benzer bir seviyedeyken Magalan’a bir gök taşı (asteroit) çarpıyor. Böylece yüzeydeki canlı yaşamı neredeyse tamamen yok oluyor.

İnsanlığın bir kısmı asteroidin yıkımından bir şekilde kurtulmayı ve korunmayı başarmış. Ancak bunu nasıl başardıklarını hatırlayan kimse yok. Kurtulmayı başaran diğer canlı türleri ise asteroidin yaydığı radyasyon benzeri bir etki ile mutasyona uğramış.

Magalan’a çarpan bu asteroid yabancı bir maddeden oluşuyor. Maddeye Elex adı veriliyor. Hayatta kalan kişilerin de bu Elex maddesi ile nasıl etkileşime geçmeyi tercih ettiklerine göre farklı fraksiyonlar oluşuyor. Magalan’da bu şekilde dört baskın grup var.

Magalan’da bulunan mutantlar

Fraksiyonlar: 1) Berserkers

Berserkers, Elex’in diğer canlılar ve özellikle de bitkiler üzerindeki etkilerinden rahatsız bir grup. Elex’in yıkıcılığını ancak onu yok ederek durdurabileceklerine inanıyorlar. Onu yok etmek için kullandıkları bir yöntem var ve büyü güçlerini de bu yöntemden alıyorlar. Diğer grupların Elex ve teknolojiye olan düşkünlüklerini de hayli eleştiriyorlar. Zira yıkıcılıklarını açısından Elex ve teknoloji arasında çok ciddi bir fark görmüyorlar. Bu yüzden bu grup kendi topraklarında teknoloji kullanımını da yasaklıyor. Kılıç ve yay kullanarak, büyülerinden aldıkları güçle plazma silahların karşısında savaşan cesur savaşçılardan oluşuyor Berserkers. Dolayısıyla, Skyrim benzeri bir deneyim yaşamak isteyenler için Berserker grubu doğru adres.

Berserkers

Fraksiyonlar: 2) Clerics

Clerics, Elex’in getirdiği yıkımdan ancak Elex’in getirdiği gücün yardımıyla kurtulabileceklerine inanıyor. Bu grup, Elex’i işleyerek silahlarını güçlendirmek için kullanıyor. Mech’ler, robotlar ve plazma silahları kullanan bir grup bunlar. Fakat son derece dindarlar ve Calaan adlı bir tanrının kaynağı bilinmeyen bir dinine bağlılar. Bu dinin öğretilerini gerekirse zor kullanarak tüm Magalan halkına yaymaya çalışıyorlar. Buna rağmen herhangi bir tehdit karşısında Magalan’ın koruyucuları görevini de ilk olarak bu grup üstleniyor. Bazı yorumcular bu grup ile oynamayı Mass Effect oynamaya benzetmiş. Kesinlikle katılmıyorum. Bu grup ile oynamak olsa olsa Warhammer 40K oynamaya benzer.

Clerics

Fraksiyonlar: 3) Outlaws

Outlaws, hem Clerics hem de Berserkers gruplarının yasa ve kurallarından bunalmış kişilerin fraksiyonu. “Zaten kıyamet kopmuş, zaten herkes ölmüş, bir de sizin kurallarınızla kendimi yoracak değilim” şeklinde özetlenebilir bu kişilerin bakış açısı. Eski dünyadan kalan hurdaları toplayıp tamir ederek kullanıyorlar. Silahları da bir araya tutturulmuş hurdalardan oluşuyor hâliyle. Diğer gruplar tarafından yağmacı ve hırsız olarak görünen Outlaws, diğer grupların ne düşündüğüne zerre önem vermiyor. Mad Max’in çöllerinde düzenbaz yağmacılarla iş birliği yapmak isteyenler bu grupta oynamayı sevebilirler.

Outlaws

Fraksiyonlar: 4) Albs

Albs, diğerlerinden biraz daha farklı bir grup. Onlara giderek gruplarına dahil olmak istediğinizi söyleyemiyorsunuz. Albs, Elex’i yok etmek ya da silahlarında kullanmak için işlemek gibi zahmetlere girmiyor. Elex’i tüketerek gönüllü mutasyona uğrayan yaratıklaşmış varlıklar bunlar. Elex’i tüketmek Albs’e insanüstü güç ve dayanıklılık veriyor. Duygular tamamen yok oluyor ve kişi bir makineye dönüşüyor. Sadece mantıkla hareket eden acımasız ölüm makineleri olarak Magalan’ı tehdit ediyorlar. Ayrıca, diğer fraksiyonlardan insan kaçırıp üzerlerinde Elex ile deneyler de yapıyorlar. Oyunda oynadığımız Commander Jax karakteri de aslında bir Alb komutanı.

Albs

Oyun Neden Yarım Bırakılıyor?

Magalan, güçsüzlere kucak açıp onları koruyan bir dünya değil. Her kıyamet sonrası senaryoda olması gerektiği gibi, öldürülmesi zor ve dayanıklı yaratıklarla dolu acımasız bir dünya. Burada hayatta kalmak kolay değil, hele de günlük Elex dozunu almamış bir Alb iseniz. Hele hele zırhınız ve silahlarınız başta olmak üzere tüm eşyalarınız çalınmışsa. Bir de üstüne yaralıysanız ve zihniniz bulanıksa… Oyuncular da başta kendilerini tam olarak bu durumda buluyorlar. Bu yüzden oyunun ilk 20 saati gördüğünüz her şeyden kaçarak geçiyor.

Neyse ki karakterimizin jet pack‘ini çalamamışlar da kaçarak kurtulmamız çok zor olmuyor. Zira, karakter kendini iyice toplamadan önce bu dünyada kaçmak dışında yapabileceğimiz pek bir şey olmuyor.

Tanıştığınız kişilerin size bir görev vermesi sizin o görevi yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çiçek toplamak gözünüze basit görünebilir, ama bunu yaparken ölme ihtimaliniz çok yüksek. Oyun, post-apokaliptik dünyanın tehlikeleri ile oyuncuyu sinirden güldüren bir dizayna sahip. Zira sizi kovalayan bir yaratıktan kaçarken girdiğiniz bina bir mutantın yuvası olabilir. Dünya tehlikelerle doluyken oyuncuların başta dağıttıkları puanlar ve sahip oldukları silahlar da pek bir işe yaramıyor. Çünkü hem özellik puan sistemi (attribute points), hem de kılıç kullanma sistemi karakter gelişmeden önce etkisiz ve hantal hissettiriyor. Bu sebeple de oyuncular oyunu oynanması imkansız olarak yorumlayıp yarım bıraktıklarını söylemişler. Fakat oyun oynanması zor da olsa imkansız değil ve yarım bırakılmayı hak etmiyor.

Jet pack

Oyundaki NPC’ler ve companion karakterler Bioware oyunlarında sevdiğimiz derinliğe sahip değiller. Fakat sığ yazıldıklarını ya da etkisiz olduklarını da söyleyemeyiz. Oyundaki yan görevler ise iyi yazılmışlar. Hikayede ilerledikçe fark ediyorsunuz ki verdiğiniz neredeyse her kararın Magalan’da bir etkisi oluyor. Yaptığın tüm hareketlerin sonuçları dönüp sizi buluyor. Ayrıca çoğu karar ahlaki açıdan siyah veya beyaz diye ayrılamıyor. Genelde gri alanlarda kalan kararlar almamız gerekiyor. Zira tüm fraksiyonlarla belli bir ilişkimiz oluyor ve genelde aldığımız tüm kararlar bazılarını iyi yönde etkilerken bazılarını güçsüz bırakabiliyor.

Magalan’da Hayatta Kalma Rehberi

Oyunda en dikkat edilmesi gereken şey karakter özellikleri puan sistemi (attribute points). Diğer RPG’lerden alışkın olduğumuz gibi puanları artırmak ne yazık ki hasar (damage) ya da can (HP) miktarınızı artırmıyor. Hatta geliştiriciler puanların oyun mekaniklerine hiçbir katkısının olmadığını açıkladı. Strength (kuvvet), dexterity (kıvraklık), constitution (dayanıklılık), intelligence (zeka), cunning (kurnazlık) niteliklerine verdiğiniz puanlar, yeteneklerin (abilities) açılması ya da bazı silahların kullanılması için gerekli kotanın doldurulmasını sağlıyor yalnızca. Bu yüzden her seviye atlandığında gelen 10 özellik puanını dağıtmaktansa biriktirmek ve yetenek (ability) açmak için kullanmak gerekiyor.

Açılan yetenekler farklı gruplar altında yer alıyor: Combat (dövüş), survival (hayatta kalma), crafting (el becerisi), charisma (karizma) ile fraksiyon özel yetenekleri. Oyunun ilk gezdiğimiz bölgesinde karizma yetenekleri çok gerektiği için ben onları açma hatasına düştüm. Bunu yapınca mutantlara karizmatik gülücükler atmanın sizi hayatta tutmadığını görüyorsunuz. Bu oyuna sil baştan başlamayı gerektirecek bir hata ne yazık ki. Zira dövüşemiyorsanız ve hayatta kalamıyorsanız bu dünyada çok geçmeden öleceksiniz. Bu nedenle oyunu kolaylaştırmak için ilk açılan yetenekler daha hızlı koşmak ve yaralara daha uzun süre dayanabilmek gibi özellikler olmalı. Menzilli silah kullanabilmek de işleri bayağı kolaylaştırıyor.

Güvenli mesafeden ok atarak oynamak ve sonra ok alacak paranız kalmayacağı için hırsızlık yapmak bir seçenek. Ancak ilk yeteneklerini yakın dövüşten yana kullanıp kılıç kullanmanın zorluğundan zevk alan oyuncular da var. Kılıç mekaniği doğru zamanlamayı tutturmak ve karşıdan gelen saldırılardan kaçınmak üzerine kurulu. Hem koşmak hem de kılıç kullanmak için Stamina değerini yüksek tutmak faydalı oluyor.

Mermi ya da Ok Alacak Para Bulma Rehberi

Magalan bir post-apokaliptik dünya. Kaynaklar çok kısıtlı ve bu yüzden her şey çok pahalı. Zırh ve silah satın almak için zaten varınızı yoğunuzu satmanız gerekecek. Ancak oraya gelmeden çok daha önce para sıkıntısından kitlenip kalma olasılığınız var. Menzilli silah kullanıyorsanız mermi alamadığınızda hiçbir şey öldüremez hale geliyorsunuz. Ayrıca, oyunda yetenekleri açabilmek için size onu öğretecek birini bulmanız gerekiyor. Eğitmenler bu yardım karşılığında para talep ediyor. Kaynaklarınızı dikkatli harcamazsanız güvenli bölgelerden dışarı çıkamayacak ya da gelişemeyecek durumda bulabiliyorsunuz kendinizi.

Bu durumda kalmamak için Survival yeteneklerinden Animal Trophy özelliğini mümkün olduğunca erken açmak önemli. Bu özellik öldürdüğünüz mutantlardan daha fazla parça (tırnak, diş, kürk, et gibi) alabilmenizi sağlıyor. Bunları satarak mermi alabilir, etleri de ateşte pişirerek tüketebilirsiniz.

Oyunda taşıma kapasiteniz sınırsız. Bu yüzden etrafta gördüğünüz çatalı kaşığı bile alıp satmaya çalışabilirsiniz. Oyunun başlarında bunu yapmanın çok yardımı oluyor.

Görev Alma Rehberi

Görev almak ve ana hikayede ilerlemek oyuncunun nasıl oyun oynadığına çok bağlıdır. Ben genelde açık dünya oyunu olsa dahi gittiğim bölgede herkesle konuşup tüm görevleri almaya çalışarak ilerlerim. Sonra da aldığım görevleri bitirip öyle bir sonraki bölgeye geçerim. Elex, bunu yapmanıza izin vermiyor. Bazı görevleri bitirmek için yeterince güçlü değilseniz o görevi yapma şansınız olmuyor.

Görev alıp yapamamak sadece Quest Log’da durarak sinir bozmuyor. Nadiren de olsa bazı görevlerin acilen yapılması gerekebiliyor. Siz görevi aldığınızda süre başlıyor ve hikaye ilerliyor. İlgilenmediğiniz bir görev üzerinden günler geçmesine rağmen hâlâ yapılabilir kalmaya devam ediyor. Ancak, sonuçları değişiyor. Oyunda olmayan, farazi bir örnek ile açıklayacak olursam, kayıp bir kızı bulmanızı isteyen göreve çok geç giderseniz kız sakatlanmış ya da ölmüş oluyor. Fakat bu sizin görevinizi tamamlayıp ödülünüzü almanıza engel değil. Zira sizden kızı bulmanız istenmişti ve buldunuz. Bu tür gecikmelerin etkisi ana karakterin duygu durumu ile görevi sizden isteyen kişinin nasıl tepki vereceği gibi şeyleri etkiliyor.

Görevlerini kolaydan zora sıralayacak olursak izlenmesi gereken rota şu şekilde:

  • 1) Edan
  • 2) Abessa
  • 3) Tavar
  • 4) Ignadon
  • 5) Xacor

Bu yolculuğu yaparken teleporter kullanmak işleri kolaylaştırıyor.

Cold Mekaniği Rehberi

Diğer karakterlerle konuştukça ekranda “Cold Increased” ve “Cold Decreased” gibi ibareler çıkıyor. Bunun ne olduğu ise oyuncuya açıklanmıyor. Ancak hikayede ilerledikçe bunun ne anlam ifade ettiğini öğrenebiliyorsunuz. Yine de başta oyuncuyu ister istemez tedirgin ediyor. Bir karakterle gayet mantıklı konuşurken “Cold Increased” (soğukluk arttı) yazabiliyor. Ona öfkeyle bağırdığınızda da “Cold Decreased” (soğukluk azaldı) yazabiliyor. Oyundaki herkesin kendisine bağrılmaktan hoşlanan deliler olduğunu düşündürtüyor bu özellik. Fakat, durum bu değil.

Cold özelliği sizin Magalan’a ve üzerindeki canlılara karşı duygusal olarak ne denli sıcak ya da soğuk olduğunuzu gösteriyor. Bir Alb olduğunuz için duygulardan ne kadar yoksunsanız o kadar umursamaz bir katil oluyorsunuz. Duygusuz bir şekilde konuşursanız cold artıyor. Eğer ki duygularınıza yenik düşerseniz insan tarafınız durumu ele alıyor. Böylece cold azalmış oluyor. Cold seviyeniz, yani bir nevi duygu durumunuz, konuşmalarda seçebileceğiniz seçenekler ya da görevlerde alabileceğiniz kararları etkileyebiliyor. Oyunda olmayan farazi örneğimize geri dönecek olursak bulmakla görevlendirildiğiniz kızı ölü bulduğunuzda, onu öldüren yaratığın peşine düşecek kadar öfkelenebilmek ve hiç gereği yokken canınızı tehlikeye atabilecek bu mantıksız hareketi yapabilmek için cold seviyenizin düşük olması gerekiyor diyebiliriz.

Elex Hakkında Genel Yorumlar ve Elex 2

Oyunda gerçekten çokça keyifli detay var. Ana hikaye de Magalan’ın kendisi gibi hem bilim kurgu hem de fantezi özellikleri içeriyor. Ayrıca gayet güzel de bir hikaye anlatıyor.

Oyunun dünyasını keşfetme (exploration) açısından Skyrim ile karşılaştıracağız ister istemez. Skyrim’de gezdiğimiz neredeyse her yerin kendi küçük yan görevleri oluyordu. Ya da oradan bulduğumuz eşyalar bir başka görevi tamamlamaya yarıyordu. Elex’te o kadar fazla yan görev yok. Ancak dünyası benzer şekilde dolu hissettiriyor. Eski dünyadan kalan eşyalar, yazılar, hatıralar bulmak mümkün. Ben 95 saat oynadım ve haritada hâlâ keşfedemediğim detayların ve mekanların olduğunu oyunu araştırdıkça öğrendim. Bu arada, oyunu keşfetmeye ana hikaye bittikten sonra devam edebileceğinizi de söyleyelim.

Tabii oyundaki tüm elementleri bir oynayışta görmek mümkün değil. Oyunda alınan çoğu kararın hikayeye etki ettiğini düşünecek olursak oyunun tekrar oynanma değeri (replay value) çok yüksek.

Elex, Steam‘de %75 indirime girebiliyor. İndirim dönemine denk getirerek oyunu 22 TL’ye alabilmek mümkün.

Birinci oyunun sonunda merak ettiğiniz her şeyin cevabını oyun size sunmuş oluyor. Ana karakterin hikayesinin sonlanabileceği bir yerde kesmişler oyunu. Ancak Magalan’ı gelecekte neyin beklediğini de öğrenmiş oluyorsunuz. 15 Haziran’da duyurulan ikinci oyun da hikayeyi oradan devam ettirecek. Ana karakter ise yine Commander Jax. Bu kez suratı çok daha iyi modellenmiş görünüyor ama.

İkinci oyunun fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

YouTube player
Elex II Fragman

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Oyunun zaten kötü olan yanı ve insanların oynanamayacak kadar dengesiz bulmasının sebebi bir rehber olmadan oyunda başarılı olacak karakter yaratmanın zor olması. Bir RPG de nasıl bir karakter yaratacağımı ben belirlemeliyim çok karizmatik ve beceriksiz bir karakter ile de oyunda hayatta kalabilmeliyim (belli zorlukları olmalı ama bu kadarda değil). Bu oyun buna izin vermiyor. Yazıda da belirtildiği gibi bunu yaparsak (kafamıza göre bir karakter ile başlarsak), oyuna yeniden başlayıp oyunun istediği tarzda bir karakter yaratmamız gerekliliği şart oluyor. Yani serbestlik, karakter yaratımında ki özellikler vs. aslında çöp, bunlara hiç girişilmeden hazır bir karakter (oyun dünyasında hayatta kalabilecek düzeyde ilk etapta) ile başlama zorunluluğu olsa belki daha iyi bir oyun olarak görülebilirdi.

  2. Çok haklısınız. Oyunda ilerlemek istiyorsak karakterin ilk birkaç level’daki gelişimine dair pek de bir serbestlik sunmuyor oyun. Serbestliği ileri seviyelerde ya da hikayedeki seçimlerde yakalayabiliyoruz yalnızca. Sizin de söylediğiniz gibi bu özelliklere zaten sahip bir karakter ile başlamak yardımcı olurdu. Belki oyunun diğer yetenekleri ilk birkaç level için kilitli tutması da bizi serbest bırakınca yaşananlar kadar sinir bozucu olmayabilirdi. Böylece rehber okumaya ya da hazırlamaya gerek de kalmazdı. Oyunun başlangıcı bu açıdan, sizin de söylediğiniz gibi RPG kategorisinde olduğu için, sorunlu. Ama 20 saat kadar oynayıp başlangıçtaki zorlukları atlattıktan sonra da keyifli olmaya başlıyor oyun.

    Ben ister istemez oyunu geliştirenler acaba “Karizmatik ve beceriksiz adamın bu dünyada yeri yok. Oynamaya devam edemeyiversinler. Anlasınlar bu post-apokaliptik dünyanın seni belli bir şekilde yaşamaya zorladığını” gibi bir bakış açısına mı sahipti diye sorguluyorum. Yani oyuncunun gözünden çok tatsız bir başlangıç var. Fakat belki geliştiricilerin ideal oyun anlayışı bu şekildedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.