Oyun Haberleri

Encased: Post-Apokaliptik Taktiksel CRPG Erken Erişimden Çıktı

Encased sıra tabanlı dövüş sistemine sahip bilimkurgu türünde bir CRPG. 1970’lerde geçen distopik bir alternatif gerçekliği anlatan oyun 2 yıllık erken erişim sürecinin ardından yayınlandı.

1970’lerde çölün ortasında devasa ve esrarengiz bir kubbe (the Dome) keşfedilir. Kubbenin çevresi bunu araştırmak için gelen bilim adamları ile kalabalıklaşır. Ardından daha fazla kişi bölgeye yerleşir ve kubbe bir şehre dönüşür. Bu şehir büyük oranda CRONUS Corporation şirketi tarafından yönetilmektedir. Zamanla bu çorak arazinin anomalileri korkunç bir olayın yaşanmasına sebep olur. Dünyanın geri kalanından izole bir şekilde yaşayan bu şehir adeta kıyameti yaşamıştır.

YouTube player
Encased – Personel Alımı Fragmanı

Encased

Fragmanlardan ve görsellerden de anlaşılacağı üzere oyunun geliştiricileri Fallout oyunlarına hayranlık duyuyorlar. Hedefleri de benzer bir oyun arayanlara memnun olabilecekleri bir alternatif yaratmak. Fallout’ın yanı sıra Divinity: Original Sin, Wasteland ve Shadowrun oyunlarından da esinlendiklerini dile getiriyorlar. Bu amaçla Kickstarter projesi başlatan yapımcılar oyunu tamamlayıp yayınlamayı başardı.

Encased oyun deneyimini oldukça geniş tutmaya çalışan bir hikaye sunuyor. Eğer yeterince salak bir karakter oynuyorsanız karşısındaki duruma salakça tepkiler verebiliyorsunuz. Benzer şekilde, yalnızca dahi bir karakter ile oynarsanız seçebileceğiniz yollar da var. Dövüş yönüne de önem veren taktiksel bir RPG oynuyor oluşumuz da illa birilerini öldürmemiz gerekeceği anlamına gelmiyor. Sinsi hareket ederek tehlikeleri savuşturabiliriz. Ya da sopalar, biber gazı ve şok tabancaları kullanarak oyunu kimseyi öldürmeden bitirmeyi tercih edebiliriz.

Oyuna başlarken CRONUS Corporation’ın 5 kanadından birinde yer alan bir karakter seçmemiz gerekiyor.

  • Siyah Kanat: Eğer emir almayı ve kafa kırmayı seviyorsanız, tabii bir de silahları, o zaman bu kanat tam size göre.
  • Mavi Kanat: Mekanik aletlerle ilgilenmeyi seven teknik yeteneklere sahip bir mühendis iseniz mavi kanat sizin için biçilmiş kaftan.
  • Beyaz Kanat: Bilime gönül vermiş bir doktor, araştırmacı ya da matematikçiyseniz bu kanatta olmayı istiyorsunuz demektir.
  • Gri Kanat: Başkaları çalışsın ama takdiri ben toplayayım diyorsanız siz tam saf bir gri kanat üyesisiniz. Yöneticiler ve iş adamları toplumun olmazsa olmazı.
  • Turuncu Kanat: Hayatta hiçbir işin ucundan tutamamış vasıfsız biri misiniz? CRONUS sizi dışlayacak değil. Tüm vasıfsız personel ile eski mahkumlar da turuncu kanadın altında toplanıyorlar.

Daha fazla şey öğrenmek isterseniz eski tanıtım yazımıza göz atabilirsiniz.

YouTube player
Encased – Genel Tanıtım Fragmanı

Yapımcı Firma ve Teknik Detaylar

Encased bağımsız (indie) Rus oyun firması Dark Crystal Games‘in ilk oyunu. Dark Crystal Games 30 kişinin yarı zamanlı çalışarak geliştirdikleri bir oyun. Saint-Petersburg’da yaşayan ekip deneyimli üyelerden oluşuyor. Üyeleri arasında Mass Effect ve Divinity: Original Sin 2 oyunlarında çalışmış geliştiriciler de var.

Oyun 26 Eylül 2019‘da erken erişime açılmıştı. Bu süreçte Steam’de %78 olumlu yorum aldı. Şu an için yalnızca bilgisayar üzerinden oynanabilen oyunun PlayStation ve XBOX ile uyumlu sürümleri de çıkacak. Ne yazık ki Türkçe dil desteği henüz bulunmuyor.

Encased 3 farklı yayıncının iş birliği ile geliyor:

  1. Prime Matter. Kingdom Come: Deliverance, Iron Harvest, Outward ve Mount & Blade oyunlarının yayıncısı.
  2. Koch Media: Metro Exodus, Stalker, Saints Row ve Dead Island oyunlarının yayıncısı
  3. Black Tower Entertainment

Oyunun fragmanları ve görselleri çok iyi duruyor fakat hikayesi dahil, içeriğinde dair çok az bilgi var. Oynayıp göreceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.