AYBABTUMakaleler

Geliştirilmekte Olan Tüm Star Wars Yapımları – 2022

Star Wars Kutlamaları sırasında çok ama çok uzak galaksilerden birçok yeni haber aldık. Diziler, oyunlar, filmler... Hepsini takip etmek bizim için de zorlaşınca geliştirilmekte olan her şeyi bir listeleyelim dedik.

Star Wars Oyunları

Star Wars: Hunters (2022)

YouTube player

2022 yılı içinde çıkacağını bildiğimiz tek Star Wars oyunu Star Wars: Hunters. Arena temelli ve çoklu oyunculu shooter türündeki oyun yalnızca Nintendo Switch ve mobil cihazlar için çıkacak.

Oyunun tam çıkış tarihi henüz belli değil. Ancak bu yıl içinde çıkacağını biliyoruz.

Star Wars Jedi: Survivor (2023)

YouTube player

Jedi: Fallen Order oyununun hikayesini devam ettiren Jedi: Survivor da 2023 yılı içinde gelecek. Yeni oyun ilkinden beş yıl sonrasını anlatacak ve ilkine göre daha karanlık bir atmosfere sahip olacak. Ana karakterimiz yine Cal Kestis. BD-1 da tabii ki Kestis’i yalnız bırakmıyor. Fakat diğer yoldaşlarımızın bizimle birlikte olup olmayacağını henüz bilmiyoruz.

Jedi: Survivor, EA ve Respawn Entertainment ortaklığıyla geliyor. Oyuna dair tüm bildiklerimizi ve tahminlerimizi içeren haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Star Wars: Eclipse

YouTube player

Sizi bilmem ama beni en çok heyecanlandıran fragman Star Wars: Eclipse’inki oldu. Oyunu Detroit: Become HumanBeyond: Two Souls ve Heavy Rain gibi oyunların geliştiricisi Quantic Dream hazırlıyor. Yani Eclipse, Quantic Dream’in ilk aksiyon ağırlıklı oyunu olacak. Tabii şirket hikaye anlatımına önem veren tavrını da terk etmeyecektir diye düşünüyoruz.

Fragmanda gördüğümüz sahneler ve kullandıkları müzikler bence harika. Star Wars: Eclipse, orijinal Star Wars üçlemesinden, yani Luke’un hikayesinden öncesini anlatacak. High Repulic döneminde geçecek oyunda Jedi’ların güçlü ve kalabalık olduğu bir çağa tanıklık edeceğiz. Bu, Star Wars: the Old Republic‘in yaklaşık 800 yıl sonrasına denk geliyor.

Oyunun resmi sayfasına bakıp duruyoruz ama başka bir bilgi ya da gelişme henüz yok!

Star Wars: Knights of the Old Republic (KotOR) Remake

YouTube player

Star Wars: KotOR Remake projesini yıllardır konuşuyoruz. Bu proje önce Baldur’s Gate gibi D&D RPG klasiklerini remaster’layan Beamdog’un ellerindeydi. Ardından proje el değiştirip Aspyr‘e geçmişti. Geçtiğimiz günlerde de Aspyr’in Beamdog’u satın alıp bünyesine kattığını öğrendik.

Remake projesi için elimizde yalnızca geçen yıl yayınladıkları birkaç saniyelik şu yukarıdaki klip var. Bunun dışında ne bir çıkış tarihi ne de bir başka bir gelişme… Üstelik oyunun eski sürümü de artık yeni işletim sistemleriyle uyumlu değil. Yani oyunu onu oynayarak bekleyemiyoruz da.

Haziran ayının oyun etkinlikleriyle dolu programı bize KotOR Remake projesinden haberler getirir mi? Göreceğiz. Çünkü oyunun normalde bu yıl içinde çıkmasını planlıyorlardı. Ancak biz o umudu hiç beslememiştik ki kaybedelim. Bir erteleme haberiyle üzülmektense biz çıkış tarihi hâlâ netleşmedi diyelim.

Bu arada hayran yapımı Darth Malak kısa filmini görmüş müydünüz? KotOR gelişmelerini beklerken o kısa filme buradan göz atabilirsiniz.

Skydance New Media’nın Gizemli Oyunu

Uncharted oyunlarının kreatif yönetmeni Amy Henning, EA’den ayrılarak bir Star Wars oyunu projesini üstlendi. Skydance New Media’nın geliştireceği oyun hakkında bildiğimiz hiçbir şey yok. Resmi açıklama AAA tarzı oyunlara yakışacak bir aksiyon vaadi içeriyor. Söylentiler ise bu oyunun Project RagTag ya da Star Wars 1313 adıyla bildiğimiz o eski projeyi küllerinden doğuracağını söylüyor.

Star Wars 1313, EA ve George Lucas’ın tercihleri arasında kalıp en sonunda iptal edilmiş bir projeydi. Bu iptalin detaylarını Jason Schreier Kan, Ter ve Pikseller‘de anlatmıştı. Oyuncular Bounty Hunter olarak oynuyordu. Bu karakter sonrasında ikonik Boba Fett ile değiştirilmişti. Aslında oyun o zamanlarda da ilgi çekiciydi. Ancak hepimizin The Mandalorian tema müziğiyle bile gaza geldiği şu günlerde o oyunu küllerinden doğurmak gerçekten de muhteşem olur. Umarız söylentiler doğru çıkar. Star Wars 1313’ün E3 demo videosunu aşağıya ekledim.

Skydance’in yeni oyununun ekibi hakkındaki detayları içeren haberimiz de burada.

YouTube player

Diğer Star Wars Oyunları

Jedi: Fallen Order ve Jedi: Survivor oyunlarını geliştiren Respawn Entertainment, iki Star Wars oyunu daha geliştirecek. Her iki oyunnu da henüz ismi bile belli değil. İlaveten, ikisinin de çok erken aşamalarda olduğunu biliyoruz. Yani muhtemelen bu oyunları 2024’ten önce görmeyiz.

  • İlki bir strateji oyunu. Firaxis Games ile Respawn Entertainment bu projede ortaklaşa çalışacaklar. Firaxis Games daha önce XCOM ve Civilization gibi strateji oyunlarının geliştirilmesine katkı sağlamıştı. Dolayısıyla ortaya eğlenceli bir iş çıkaracaklarını düşünüyoruz.
  • Respawn Entertainment‘ın ikinci oyunu da FPS türünde olacak. Bunun Peter Hirschmann’ın direktörlüğünde hazırlanan bir oyun olduğunu biliyoruz. Hirschmann daha önce 2002 ve 2008 yılları arasında LucasArts’ta çalışmıştı. Battlefront oyunlarının yapımcılarındandı. Yani Star Wars oyunlarına uzak bir isim değil.

Heyecanla beklediğimiz son Star Wars oyunu da Ubisoft’un hazırladığı açık dünya oyunu. Ubisoft bu oyun üzerine çalıştığını 2021’in başında duyurmuştu. Geçtiğimiz aylarda da taşıt tasarımcısı ilanı açarak bizim oyunun içeriği hakkında fikir yürütmemizi sağlamıştı. O habere buradan ulaşabilirsiniz.

Star Wars Dizileri

Andor – Birinci Sezon (31 Ağustos 2022) ve İkinci Sezon

YouTube player

Rogue One’ın öncesinde Cassian Andor’un Resistance ile tanışmasını anlatacak Andor dizisi, Obi-Wan’dan sonraki Star Wars dizimiz olacak. Andor’un birinci sezonunun ilk iki bölümü 31 Ağustos’ta Disney+’ta yayınlanacak.

Fragman harika duruyor, evet. Ancak dizinin kendisi de başarılı olmuş olmalı. Zira dizi daha ilk sezonu yayınlanmadan ikinci sezonu için onay aldı bile. İkinci sezonun çekimleri sonbahar aylarında başlayacak.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

The Bad Batch – İkinci Sezon (2022 – Sonbahar)

YouTube player

The Bad Batch animasyon serisi de ilk sezonunda çok beğenildi. İkinci sezonu da neredeyse hazırmış. Yeni bölümleri sonbahar aylarında Disney+’ta yayınlanacak. İkinci sezon hakkındaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Star Wars: The Bad Batch‘in klonlarını seslendiren Dee Bradley Baker‘ın da Star Wars kariyerine 16 yaşındayken Jawa olarak başladığını anlatmıştık. O eğlenceli hikayeyi anlattığımız yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Star Wars: Tales of the Jedi (2022 – Sonbahar)

Sonbahar aylarında Liam Neeson da Qui-Gon Jinn’in sesi olarak ekranlara dönecek. Animasyon antoloji serisi Star Wars: Tales of the Jedi, altı bölümden oluşuyor. Dizi farklı yılları işleyip farklı karakterlerin hikayelerini anlatacak. Örneğin Jedi Temple, Ahsoka’nın çocukluğu, Count Dooku ile Mace Mindu’nun karşılaşması gibi konularda hikayeler anlatacak.

The Mandalorian için sürekli seyahat ediyordum. Uçakta aklıma gelen hikayeleri de zaman geçirmek için not alıyordum. Bazı hikayeler beni etkiledi, bazı fikirleri ve karakterleri keşfetmek istedim. The Clone Wars’un fikirlerinin üzerine kurdum bu hikayeleri. Çünkü kendi başlarına tam bir diziye dönüşemezlerdi.

Dave Filoni

Alakalı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

The Mandalorian – Üçüncü Sezon (Şubat 2023) ve Dördüncü Sezon

Mando, uçan beşiği içindeki Grogu’su ile Şubat 2023’te dönüyor. The Book of Boba Fett’te Mandalorian’a özel bölümüyle hayranları etkileyen Bryce Dallas Howard da yönetmen koltuğuna dönüyor. Üçüncü sezonda en az bir bölüm Howard’ın yönetmenliğinde gelecek.

Bu sezonda miğferini çıkardığı için artık bir Mandalorian olmayan Din Djarin, bu suçunu affettirmeye çalışacak. Tabii bu yolculuğunda ona Grogu eşlik edecek. Taşıdığı Dark Saber onun başına bela açacak. Bo-Katan da Grogu’nun aklını Din Djarin’e karşı çelmeye çalışacak – diyorlar!

Ayrıca dizinin dördüncü sezonu için de çalışmalar şimdiden başlamış. Üstelik dördüncü sezona henüz resmi onay gelmediği halde.

Üçüncü sezon hakkında tüm bildiklerimizi bir araya topladığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ahsoka (2023)

The Mandalorian’ın çekimlerini bitiren Jon Favreau ve Dave Filoni, eşyalarını toplayıp Ahsoka setine geçmişti. Şu anda da bu dizinin çekimleri devam ediyor. Dolayısıyla Ahsoka’nın The Mandalorian’dan sonra yayınlanacağını biliyoruz.

Dizinin en az bir bölümünün yönetmeni Peter Ramsey olacak. Ramsey daha önce Spider-Man: Into the Spiderverse‘te yönetmenlik yapmış ve muhteşem performansıyla Oscar kazanmıştı. Ayrıca Star Wars Rebels karakterlerinin de dizide yer alacağı kesinleşti.

Detayları içeren haberimiz burada.

Star Wars: Visions – İkinci Sezon (2023 İlkbahar)

Star Wars evreninde geçen anime serisi Visions da ilk sezonunun gördüğü ilgiden sonra ikinci sezonu için onay aldı. Ancak ikinci sezonda antoloji serisinin konseptini biraz değiştireceklermiş. Yine Japon tarzında hazırlanan bölümler olacakmış. Ancak bu seriyi daha geniş tutarak dünyanın birçok ülkesinden Star Wars hikayeleri toplamayı istiyorlarmış. Bu ülkeler arasında Amerika, Birleşik Krallık, Güney Afrika, Şili, İspanya ve Hindistan olacak.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Star Wars: Young Jedi Adventures (2023 İlkbahar)

Star Wars: Young Jedi Adventures, Anakin’in saldırısından önce genç padawanların nasıl bir eğitim aldıklarını anlatacak. Dizi High Republic döneminde geçecek. Güç üzerine eğitim gören bir grup youngling’in hikayesini izleyeceğiz. Genç padawan’ların Jedi olmak için öğrenmeleri gereken çok şey var: Merhamet, disiplin, takım çalışması ve sabır. Onlar bu kadar gençken duygularını kontrol etmeleri kolay olmayacak.

Bu animasyon serisi, ana karakterleri gibi genç izleyici kitlesini hedefleyerek geliyor. Seri hem Disney+ hem de Disney Junior‘da yayınlanacak. Detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Star Wars: Skeleton Crew (2023)

Bir süredir sızıntı bilgilerde Grammar Rodeo olarak geçen projenin adı Skeleton Crew oldu. Başrolünde Jude Law ile gelen dizi New Republic döneminde geçecek. Yani The Mandalorian, The Book of Boba Fett ve Ahsoka dizileriyle aynı zamanlarda.

Dizinin yaratıcılığını yeni Spider-Man üçlemesinin yönetmeni Jon Watts ve Spider-Man: Homecoming’in senaristi Christopher Ford üstleniyor. Dizinin baş yapımcıları arasında da tabii ki Jon Favreau ve Dave Filoni olacak. Çekimler Ahsoka’nın çekimleri bitince, yazın başlayacak.

Star Wars: The Acolyte

Eski Star Wars RPG’lerinden esinlenerek hazırladıklarını söyledikleri Star Wars: The Acolyte da çıkış tarihi belli olmayan dizilerden. Leslye Headland, The Acolyte‘ı, The Phantom Menace‘teki olaylardan 100 yıl öncesinde, görünüşte barışçıl bir çağda geçen gizemli bir gerilim serisi olarak tanımlıyor.

Dizi, Jedi’ların altın rengi ve tertemiz üniformalar giydikleri High Republic döneminde geçecek. Star Wars için Rönesans devri gibi olan bu dönemde Jedi’lar o kadar az çatışma yaşıyorlar ki o altın rengi ve beyaz üniformaları lekelenmeden kalabiliyor. Peki Jedi’lar buradan, Senato’ya sızan bir Sith lordunu fark edemeyecekleri hale nasıl geldiler? Onların güç kaybetmesine sebep olan olaylar nelerdi? İşte dizi bu konuları işlemeye çalışacak.

The Acolyte’ı tanıttığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Lando

Han Solo’nun gençliğini anlatan Solo: A Star Wars Story filminin ardından Lando Clarissian’ın hikayesini anlatacak bir yapımın geleceğini söylemişlerdi. Önceleri film gibi anlatılan bu yapımın sonradan film yerine mini dizi olacağını öğrenmiştik. Fakat bu gelişmeden sonra uzun bir sessizlik dönemine girdik. Öyle ki artık dizinin sessizce iptal edildiğini düşünmeye başlamıştık.

Fakat Star Wars kutlamaları sırasında Lucasfilm’in başkanı Kathleen Kennedy, dizinin hâlâ gelecek projeler arasında yer aldığını söyledi. Lando’yu da yine Donald Glover‘ın canlandırmasını istediklerini de ekledi.

Özetle bu dizi hâlâ resmi olarak geliştirilme aşamasına geçmedi.

Diğer Star Wars Dizileri (Resmi Olmayan Haberler)

  • Giant Freaking Robot‘un haberine göre The Book of Boba Fett de ikinci sezonuyla ekranlara dönecek. Hatta muhtemelen Boba Fett’in geçmişi hatırladığı sahnelerde Mace Windu’yu görme şansımız da olacak. Zira Giant Freaking Robot’un güvenilir kaynakları Samuel L. Jackson’ın da The Book of Boba Fett’in ikinci sezonu için Star Wars’a döneceğini söylemiş. Ancak bu konuda hiçbir resmi açıklama yok. The Book of Boba Fett’in ikinci sezonunun gelmesi ihtimali dahi hiç konuşulmadı. Dolayısıyla bu haber yanlış çıkabilir.
  • Gina Carano‘nun dizilerle olan bağı koptuğundan beri Rangers of the New Republic dizisi hakkında hiçbir gelişme olmadı. Artık dizinin iptal olduğunu düşünüyoruz. Resmi kaynaklar da aksini söylemiyorlar.

Star Wars Filmleri

Star Wars evreninin yeni filmlerine dair bildiklerimiz gerçekten çok az. Hatta neredeyse hiçbiri bir isme bile sahip değil. O yüzden bu başlık kısa bir listeden ibaret olacak.

Öncelikle sıradaki Star Wars filminin 2023 yılında, Taika Waititi’nin hazırladığı o film olacağını söyleyelim. Star Wars’un dizileriyle parladığı şu son yıllarda sinema yönü biraz sönük kalmıştı. Taika Waititi’nin katkılarıyla sinemaya da güçlü bir dönüş yapmak istiyorlar. O filme dair bildiğimiz bir avuç şeyi içeren haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Diğer film haberleri de şöyle:

Son olarak da o çok tartışmalı isim: Rian Johnson’ın yeni filmleri. Aslında geçtiğimiz yıllarda Jon Favreau ve Dave Filoni, Star Wars dizileri ile harikalar çıkarınca Rey’in hikayesini anlatan üçlemeyi canon’dan silecek yeni bir üçlemenin hazırlandığı yönünde söylentiler dolaşmaya başlamıştı. Son üçlemeden hiç haz etmeyen kitle bu söylentilerle çok mutlu olmuştu.

Ancak Star Wars kutlamaları sırasında Rian Johnson ile yeni filmler için anlaşma yaptıklarını açıkladılar. Yani Rey üçlemesiyle birçok Star Wars hayranı için felakete sebep olan adama yeni bir üçleme için yeşil ışık yaktılar. Neyse, üç sinema biletine vereceğimiz para cebimizde kalır, fena mı?


Bildiğimiz kadarıyla Haziran 2022’de Star Wars evreninde geliştirilmekte olan oyun, film ve dizi projeleri bunlardı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.