Oyun Haberleri

Scorn 21 Ekim’de Nihayet ve Kesin Olarak Çıkıyor

Yaklaşık 8 yıldır geliştirilmekte olan Scorn nihayet 21 Ekim‘de çıkıyor. H.R. Giger hayranı bir Tzimisce‘nin ellerinden çıkmış gibi görünen bir diyarı deneyimleme fikri sizi de cezbediyor mu?

Scorn korkunçtan ziyade rahatsız edici bir oyun olacak gibi duruyor. En azından son fragmanların ve oynanış videolarının bıraktığı intiba o yönde. Her ne kadar oyun birinci şahıs korku oyunu olarak tanıtılmış olsa da bulmaca sahneleri korku sahnelerinden daha yoğun olabilir. Ayrıca erken incelemeler de oyunun o denli korkunç olmadığını iddia ediyor. Yine de oyunun görselleriyle ve atmosferiyle etkileyici olduğunu belirtiyorlar.

Scorn 2014‘te bir Kickstarter projesi olarak başlamıştı. Oyunun pre-alpha görüntülerini de Kickstarter’ı açarken paylaşmışlardı. Ardından 2017’de muhteşem bir oynanış videosu yayınladılar. Biz de o videoyu Sabbat vampirleri olarak Tzimisce klanının üyeleriyle aynı masada oturup FRP oynadığımız bir gece görmüştük. Ortamın da etkisiyle herhalde, oyun aklımıza kazınmıştı.

İlgili Makaleler

Scorn için 2018’de çıkacak dediler ama çıkmadı. Zaten çıkış tarihi o kadar çok ertelendi ki çıkacağına inanmaz olmuştuk artık. Hatta oyunu geliştiren Ebb Software de bunalmıştı aldığı tepkilerden. Ve “hazır olunca hazır olacak işte” diye özetleyebileceğimiz bir duyuru yapıp sessizliğe gömülmüşlerdi. Ama şimdi nihayet H.R. Giger’in ve Zdislaw Beksinski’nin tarzından ilham alarak yarattıkları dünyanın kapılarını bizlere açıyorlar. 

YouTube player
2017’de yayınladıkları oynanış videosu

Scorn, bizi tasarladığı bu rahatsız edici dünyanın içine bırakacak. Onun düzeni, geçmişi, istekleri ve karakterimizin kim ya da ne olduğu gibi sorulara da net cevaplar vermeyecek. Çünkü oyuncuları gizem çözmekten ziyade bu diyarı deneyimlemeye yöneltmek istiyorlarmış.

Oyun şu anda 150 ve 200 TL’lik iki sürümüyle Steam‘de satışta. Ayrıca çıktığı andan itibaren XBox PC Game Pass kütüphanesine de eklenecek. Yani Cadılar Bayramı’nda oynamak için harika bir oyun olabilir.

Yeni oynanış videosu aşağıda:

YouTube player
21 Eylül 2022’de yayınladıkları oynanış videosu

The Medium

Bu arada Scorn geliştiriledururken Bekinski’den ilham alan The Medium adlı bir oyun çıktı. O da korku yönü zayıf diye eleştiri aldı. Ama yer yer hikaye anlatımı harikaydı. O yüzden Beksinski’nin tarzını severseniz The Medium’a göz atmanızı da tavsiye ederim.

The Medium

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.