AYBABTUİncelemeler

Malazan: Yitikler Kitabı Serisinde Bizi Ne Bekliyor

Uzun yıllardır çok satanlar listelerinden düşmeyen, seri bazında satış rekorları kıran ve en iyi fantezi serileri arasında gösterilen Malazan: Yitikler Kitabı serisi, ilk kitabının çevirisi Ay Bahçeleri’yle bu hafta Türkiye macerasına başlıyor. Peki bu uzun seri hem paranızı hem de vaktinizi hak ediyor mu?

Öncelikle oldukça organik ve dinamik bir evrene girdiğinizi söylemem gerekiyor. Bu evren, 1980’li yılların sonunda iki arkadaş Steven Erikson ve Ian C. Esslemont‘un FRP oynarken yarattıkları bir evren. Başta sıradan iki maceracı Kellanved ve Dancer olarak maceralarına başlayan bu ikilinin öyküsü zamanla o kadar gizemli, karmaşık ve destansı bir hâl alıyor ki senaryolarını kitaplaştırmaya karar veriyorlar. Hikâyeye o kadar fazla karakter girip çıkıyor ki zamanla Kellanved ve Dancer’ın adı sadece evrendeki tarih kitaplarında geçmeye başlıyor.

Bitmeyen Seri

Malazan evreninin ana serisi aslında iki ayrı seriden oluşuyor; Steven Erikson’ın yazdığı 10 kitaplık Malazan: Yitikler Kitabı serisi ve Ian C. Esslemont’un yazdığı 6 kitaplık Bir Malazan İmparatorluğu Romanı serisi. Bunlar dışında bu evrende bu ikilinin yazdığı ve hâlâ yazmakta olduğu birçok ara seri ve kitap mevcut ki bu kitapların da birçoğu çok satanlar listesine girmeyi başarmış eserlerdir.

Ne kadar popüler olursa olsun bu seri herkese göre değil desem yeri. O yüzden önce serinin “olumsuz” sayılabilecek özelliklerinden bahsedip sonra seriyi öveceğim.

Her Şeyi Biliyormuşsunuz Gibi Anlatılan Hikâye

Bir süredir görmediğiniz bir arkadaşınızla buluştuğunuzda o arkadaşınızın, hayatına yeni giren insanlarla yaşadığı deneyimleri sanki siz onları tanıyormuşsunuz gibi açıklama yapmadan ve nefes almadan anlattığı oldu mu hiç? İşte böyle bir seriye başladığınızı bilin. Siz daha karakterleri algılamaya çalışırken arka planda birçok entrika dönecek ve siz bu entrikaların yalnızca sonucuna vakıf olacaksınız. Arada fırsat bulduğunuzda – ya da yazar fırsat bulup anlatabildiğinde- karakterleri tanımaya çalışacaksınız.

Çoğunluğu tek bir kıtada geçen ilk kitaptaki haritaya baktığınızda kitapta adı geçen yüzlerce kasaba, şehir, harabe ve kıta ismini o haritada bulamayacak, açıklanamayan şok edici beklenmedik olaylar yaşandığında kitabın sonunda bir açıklama arayacak ama bırakın kitabı, serinin sonuna kadar bir açıklama bulamayacak ve zamanla bu açıklanamaz olayları tıpkı kitaptaki tüm karakterler gibi “Evet, böyle olması gerekiyordu o yüzden böyle oldu.” diyerek kabullenecek ve kalbinizde bıraktığı bir başka yarayla bu uzun yolculuğa devam edeceksiniz.

Peki neden ben de dâhil olmak üzere bu seri gelmiş geçmiş en iyi fantezi serilerinden biri olarak görülüyor? Gelin başta söylemem gereken şeyleri şimdi sıralayayım.

Görüp Görebileceğiniz En Çok Katmanlı, En Karmaşık Hikâye

Daha bu incelemeyi yazdığım günün sabahı bu evreni övmüş olsam da insan duramıyor ki. Öncelikle ilk beş kitap boyunca çok belirgin bir “ana hikâye” bulamayacaksınız. Birbirinden bağımsız ve birbirine çok uzak kıtalarda geçen mini olay örgüleriyle karşılaşacaksınız. Mini dediğime bakmayın, oldukça derin ve kendi içinde çok katmanlı hikâyeler bunlar.

Bu mini olay örgüleri birbirinden o kadar alakasız gözükecek ki ileride birbirlerine nasıl bağlanacak diye merak edeceksiniz. İşte yazarlarımızın ustalığı da bu noktada başlıyor. Korkutucu derecede iyi planlanmış ve iç içe geçmiş bu örgüler zamanla ilmek ilmek çözülecek ve ağzınızda toplayıp beklettiğiniz çekirdekleri bir anda yemiş gibi bir haz alacaksınız. O yüzden özellikle ilk iki kitabın sonuna kadar beklentinizi düşürmeden, hatta yer yer sabrederek okumanız gerekecek. Üçüncü kitaptan sonra isteniz de bırakamayacak hâle geleceksiniz.

Olağanüstü Bir Büyü Ve Ölümsüzler Sistemi

Malazan evreni, birçok farklı boyuttan ve bu boyutlara erişebilen büyücülerden oluşan bir evren. Genellikle belirli bir enerji türüyle özdeşleşen bu boyutların kendilerine has yaratıkları, Malazan dünyasıyla bir mazisi ve Hane’leri mevcut.

Işık, Karanlık, Gölge, Ateş, Su, Toprak, Yaşam, Ölüm, Kaos, Boşluk gibi farklı enerji türleri bulunan bu evrende her şey, bu boyutlarla özdeşleşmiş ölümsüzler hanelerinin birbirleriyle olan çekişmesinden kaynaklanıyor. Gölge Hanesi ölümsüzlerinin perde arkasından her şeye müdahil olması, Karanlık Hanesi’nin bir türlü gelmek bilmeyen “son geliyor”u beklemesi, Ölüm Hanesi üyelerinin kopuk ilişkileri, Kadim Tanrılar, ölümlüyken müritlerinin kendisini taparcasına sevmesinden dolayı tanrılığa yükselip bir Hane’ye dâhil olanlar, kaç kitap okursanız okuyun tüm enerji türlerinde görebileceğiniz, sizleri devamlı şaşırtacak mistik kültürler ve büyülü etkiler derken “Kılıç ve Büyü” akımının “Büyü”süne fazlasıyla doyacak hatta yer yer boğulacaksınız.

Büyü Tamam, Peki Ya Kılıç?

Büyü mekaniklerine bu kadar kafa yorulmuş bir evrende silahlı dövüşün pek yeri yoktur diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sonuçta emperyalist lider ve komutanlar olmadan bir imparatorluk var olamıyor. Malazan İmparatorluğu bugüne kadar gördüğünüz en orijinal ordu sistemlerinden birine sahip. Belirli sayıda asker ve büyücüden oluşan mangalarıyla, doğaçlama stratejistleriyle, Bridgeburners gibi “İlk Girer Son Çıkar” mottosuyla hareket eden efsanevi bölükleriyle ve herkesin korkulu rüyası olmuş lağımcılarıyla sizleri tam bir taktik şöleninin beklediğini söyleyebilirim.

Tabii ki geleneksel yakın dövüş silahları dışında çok iyi tasarlanmış egzotik silahlar ve dövüş ustaları da serinin vazgeçilmezi. Zamanla insan etinin fiziksel limitlerini aşarak olağanüstü marifetler sergileyebilen kılıç ustaları, toplumdaki en iyi dövüşçü olabilmek için hiyerarşide yükselmek adına birbirini öldüren koca bir millet, kılıcıyla çok fazla düşmanını katlettiği için zamanla efsaneleşen ve istemeden ölümsüzleşen bir gezgin ve daha niceleri.

Özetle…

…görüp görebileceğiniz en orijinal ve uzun soluklu maceralardan birine başlıyorsunuz. Steven Erikson’ın -ve Ian C. Esslemont’un- çok derin karakter analizleri, acı ve umutla harmanlamış karakter gelişimleri ve hepsinden önemlisi çok basit, günlük olayların bile altında yatan derin etik ve felsefi metaları gün yüzüne çıkararak farkındalık yaratan bu şaheserine mutlaka bir şans vermenizi öneriyorum.

Malazan: Yitenler Kitabı serisi, İthaki yayınevi baskısıyla, usta çevirmen Cihan Karamancı’nın çevirisiyle 31 Ocak 2022’de ciltli ve ciltsiz seçenekleriyle piyasaya sürülecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Expanse'in Yazarı James S.A. Corey'den Yeni Uzay Üçlemesi Geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.