EdebiyatSinema Haberleri

Stephen King, Fairy Tale ve Mr. Harrigan’s Phone’dan Çok Memnun

Stephen King, Fairy Tale adlı yeni romanında masalsı ve fantastik bir dünya anlatıyor. Yazar ekranlarımıza gelecek sıradaki film uyarlaması Mr. Harrigan’s Phone‘u da çok övüyor. İkisi de sonbaharda çıkacak.

Stephen King bu sonbaharda yeni romanıyla ve bir de film uyarlamasıyla karşımızda olacak. Bu iki hikayenin konusuna arka arkaya bakınca büyük bir benzerlik göreceğinize inanıyorum. King son zamanlarda yaşlı adamlarla arkadaş olan genç çocuk hikayeleri yazmayı seviyor gibi duruyor. Artık yaşlandı mı dersiniz?

Fairy Tale adlı romanı 6 Eylül’de orijinal diliyle raflarda olacak. Bu romanda yazar okurdan ziyade kendini memnun edecek bir hikaye yazdığını söylüyor. Ve bizim buna bir itirazımız yok! Zaten kitaptan bir bölüm okudu bile. Ve hikaye oldukça ilginç duruyor. Umarım Altın Kitaplar yakın zamanda bu romanı da dilimize kazandırır.

Bir sürpriz ya da aksilik olmazsa yazarın ekrana uyarlanacak sıradaki eseri de Mr. Harrigan’s Phone olacak. Netflix‘in film uyarlaması henüz tam tarihi belli olmasa da sonbaharda yayınlanacak.

Netflix – Mr. Harrigan’s Phone

Stephen King, bu sonbaharda Netflix’te yayınlanacak olan Mr. Harrigan’s Phone uyarlamasını çok beğenmiş. Yazarın daha önce kendi eserlerinden uyarlanan yapımları eleştirdiği çok olmuştu. Genelde yapım orijinal metinden ne kadar saparsa yazarın eleştirileri o kadar artıyor. Ancak Netflix’in yeni uyarlaması ile King’in bir sorunu yok gibi duruyor.

Mr. Harrigan’s Phone’un neredeyse bitmiş halini izledim. John Lee Hancock yazıp yönetti. Ve dahiyane olmuş. Donald Sutherland. Jaeden Martell. Netflix. Bu sonbaharda.

Türkçe’ye Altın Kitaplar tarafından Kan Varsa adıyla çevrilen If It Bleeds, Stephen King’in son çıkan öykü kitabı. İçinde 4 hikaye bulunan kitabın her bir öyküsünü farklı bir yapımcı kapmıştı. Sonuçta Mr. Harrigan’s Phone öyküsü Netflix’e gitmişti. Haliyle Netflix de uyarlamayı Jason Blum, Ryan Murphy ve John Lee Hancock‘a teslim etmişti. Çünkü bunlar King uyarlamaları konusunda güvendiği isimler.

Hikaye küçük bir kasabada yaşayan ve münzevi milyarder ihtiyar Mr. Harrigan ile arkadaş olan genç Craig‘in başından geçen bir olayı anlatıyor. İkilinin, kitaplar ve akıllı telefonlar üzerine yaptıkları sohbetleri ile güçlenen ilişkileri Mr. Harrigan’ın ölümüyle son bulmuyor. Zira, Craig mezara telefonuyla gömülen Mr. Harrigan‘a attığı mesajlara cevap alabiliyor.

Mr. Harrigan’ı Donald Sutherland, genç Craig’i ise Jaeden Martell canlandırıyor.

Jaeden Martell daha önce bir diğer Stephen King uyarlaması olan IT filminde Stuttering Bill karakterinin çocukluğunu oynamıştı.

Stephen King – Fairy Tale

YouTube player

Yazar geçtiğimiz günlerde, eylülde yayımlanacak kitabından bir bölüm okudu. Yukarıdan dinleyebilirsiniz.

Stephen King Fairy Tale için “herkesten önce kendimi eğlendirmek için yazdığım bir hikaye” diyor. Bu da benim ilgimi daha çok cezbediyor açıkçası.

Ayrıca Fairy Tale yazarın daha nadir yazdığı türde bir hikaye anlatıyor. Normalde King’in gerçeğe çok benzeyen bir dünyaya fantastik birkaç karakter ya da element attığı hikayelerine alışığız. Öte yandan bu romanda tamamen fantastik bir dünyaya yolculuk ediyoruz. Konusu şöyle:

Charlie Reade sıradan, liseli bir çocuk gibi görünmektedir. Beyzbolda, futbolda ve derslerinde iyidir. Fakat aslında omuzlarında büyük bir sorumluluk taşımaktadır. Zira annesi 10 yaşındayken bir kazada ölmüştür. Babası da yasını alkole boğmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla Charlie küçük yaşta hem babasına hem de kendisine sahip çıkmayı öğrenmek zorunda kalmıştır.

Charlie 17 yaşındayken Radar adında bir köpek ve onun yaşlı sahibi Howard Bowditch ile tanışır. Bowditch, tepedeki kocaman evinde kalabalıklardan uzak yaşamayı tercih eden bir adamdır. Charlie’nin Radar ile olan dostluğu onu evin sahibiyle de yakınlaştırır. Hatta zaman zaman Bowditch için küçük ayak işleri de yapar Charlie.

Bowditch’in evinin arkasında daima kilitli tuttuğu bir barakası vardır. Charlie bazen oradan gelen tuhaf sesler duyar. Ancak sesin kaynağını Bowditch ölene kadar öğrenemez. Evin sahibi ölürken ardında Charlie için kaydettiği bir kaset bırakmıştır. Ve kasetin içinde onun büyük bir sırrı yatmaktadır.

Evin arkasındaki o kilitli barakada bir geçit vardır. Bu geçidin ulaştığı paralel gerçeklikte iyilik ile kötülük daimi bir savaş vermektedir.

Entertainment Weekly kitabın küçük bir parçasını da paylaştı. Dilerseniz buradan göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.