Sinema Haberleri

Legendary Entertainment, Warner Bros. İle Yollarını Ayırmak İstiyor

Dune filmini sinemayla aynı gün HBO Max’e de getirmek konusunda ısrar eden Warner Bros., Legendary Entertainment ile anlaşmasını yenileyemeyebilir. Legendary kendisine yeni bir ortak arıyor.

Legendary Entertainment ile Warner Bros. arasındaki anlaşmanın süresi doldu. Bu yüzden Warner Bros.’a rakip firmalar Dune ile parlayan stüdyoyaya teklifler yağdırıyor. Bunlar arasında Warner Bros.’un rakibi Sony ve Paramount gibi firmalar da var. Tabii Warner Bros. da yeni bir teklif ile stüdyoyla olan anlaşmasını devam ettirmek istedi. Ancak Legendary buna sıcak bakmıyor.

Legendary daha önce Warner Bros. ile çalışmıştı. Nolan’ın Batman filmlerini beraber yapmışlardı. Ardından Universal ile çalışmaya başladı. Sonra da Warner Bros.’a geri döndü. Ancak Warner Bros. stüdyonun göz bebeği olan Dune filminde stüdyoyu hayal kırıklığına uğrattı. Bu yüzden her ne kadar ikinci filmi yalnızca sinemada göstereceklerine söz verseler de Legendary bu ortaklığa artık sıcak bakmıyor.

Legendary Entertainment ile Dune Anlaşmazlığı

Hatırlarsanız Denis Villeneuve filminin bir IMAX deneyimi olarak tasarlandığı konusunda ısrarcıydı. Filmin sinemalarda gösterilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyordu. Ancak Warner Bros. filmi sinemalara geldiği gün HBO Max üzerinden de yayınlamıştı. Bu filmin gişe başarısını ciddi ölçüde etkilemişti. Hâlâ daha pandemi dönemi için rekor sayılabilecek izleyiciye ulaşmıştı film. Ama yine de potansiyelinin çok altında bir performans göstermişti.

Gerçekten de film IMAX deneyimi ile bambaşka bir boyuta ulaşıyordu. Kum fırtınasında çölde kalmak, gümleyicinin sesiyle kalbimizin küt küt atması, Harkonnen’lerin saldırısında bombaların tüm sinema salonunu yerle bir etmesi… IMAX’ta dolu dolu yaşadığımız bu deneyimi evdeki ekranlarda yaşamak mümkün değildi. Aradaki fark gerçekten muazzamdı.

Gerçi Warner Bros. ikinci filmi aradan zaman geçmeden HBO Max’e getirmeyecekleri sözünü vermişti. Ancak şirket ilk filmin çıkışını batırdı. Gişede Dune yalnızca 300 milyon dolar kazandı. Minions: The Rise of Gru 790 milyon dolar, Thor: Love and Thunder da 700 milyon dolar kazandı. Siz düşünün.

Dune Part 2‘nin çekimleri 3 hafta önce başladı. Ancak Warner Bros. filmi yine rahat bırakmamıştı. Stratejik olduğunu tahmin ettiğimiz sebeplerden filmin çıkış tarihini değiştirmişti.

Warner Bros. ve HBO Max Zor Günler Yaşıyor

Warner Bros. zaten talihsiz bir yıl geçiriyordu. Ancak Batgirl’ün iptal edilmesiyle şirket tamamen tepetaklak oldu. Birçok filmi ertelediler ve birçok yapımı iptal ettiler. Öyle ki, 2022 içinde Warner Bros. yalnızca iki film çıkaracak artık. Diğer tüm başlıklar ya 2023’e ertelendi. Ya da programdan tamamen çıkarıldı.

Artık 2022’de İzleyemeyeceğimiz Filmler

Örneğin Stephen King uyarlamalarından Salem’s Lot normalde bu ay, 9 Eylül’de vizyona girecekti. Ancak Warner Bros. bir hafta önce filmi programından tamamen çıkardı. Şu an Salem’s Lot’un ne zaman yayınlanacağı belli değil.

Aquaman and the Lost Kingdom bu yıl 16 Aralık’ta vizyona girecekti. Filmin çıkış tarihi 25 Aralık 2023 olarak güncellendi. Ve bunun muhtemelen Amber Heard ile alakası yok. Çünkü davanın ardından hayranlar bir oyuncu değişikliği istese de stüdyo buna sıcak bakmadıklarını söylemişti.

Shazam: Fury of the Gods da bu yıl 21 Aralık’ta vizyona girecekti. O da bir hafta önce 17 Mart 2023‘e ertelendi.

Hâlâ 2022’de Çıkacak Filmler

Bu yıl Warner Bros.’un yayınlayacağı filmlerden ilki Don’t Worry Darling olacak. Ancak o film de daha vizyona dahi girmeden yönetmen Olivia Wilde‘ın bazı kararlarından darbe aldı. Shia LaBeouf‘u filmden attıklarını söyleyen açıklamanın ardından LaBeouf, filmden kendisinin ayrıldığını gösteren bir kayıt paylaştı. Florence Pugh da Wilde’ın evli olmasına rağmen sette Harry Styles ile göz önünde ilişki yaşamasından çok rahatsız olduğunu söylemişti. Wilde’ın çocuklarının sette olması, filmde Styles ile Pugh’ın cinsel içerikli sahnelerinin olması ve Wilde’ın tavırları sebebiyle oyuncu ve yönetmenin arası hâlâ açık. Hatta Pugh, Venedik Film Festivali dışında filmin hiçbir tanıtımını yapmayacak.

Warner Bros.’un bu yılki son filmi olacak olan Black Adam da 21 Ekim’de vizyona girecek.

Diğer Projelerle İlgili Sorunlar

Bildiğiniz gibi Warner Bros.’un Flash’ı Ezra Miller da her geçen gün başka bir suç işleyerek şirketin imajını zedeledi. Dolayısıyla Warner Bros. Miller’ı gelecek planlarından çıkarmıştı. Bunun üzerine Miller şirketin yöneticileriyle konuştu. Bu konuşmayı takiben de bir özür mesajı yayınladı. Psikolojik sorunları olduğunu ve tedavi alacağını söyledi.

Ayrıca Warner Bros.’un yayın platformu HBO Max de yeni ülkelerin pazarlarına yayılma planını iptal etti. Türkiye de dahil birçok ülkede iş yapmayacakları kesinleşti. Bunun gerekçesi olarak da platformun kalitesini arttırmaya öncelik vermeleri gerektiğini söylemişlerdi. Fakat platformda yayınlamakta oldukları bazı film ve dizileri önceden uyarı yapmaksızın kaldırmaları gibi sebeplerle geçtiğimiz hafta sahip oldukları müşterileri daha da kızdırmışlardı. Yani henüz platformda bir iyileşme göremedik.

HBO Max dizileri konusunda de belirsizlikler sürüyor. Birçok yapım şirketin plan değişikliklerinden muzdarip. Ancak John Constantine’in gençliğini anlatacak olan yeni dizi kendini güvene alabilen nadir yapımlar arasında. Şirket o projeyi iptal etmemek konusunda kararlı olduğunu söylüyor.

Dead Boy Detectives‘in de çekimleri de bir aksilik olmazsa yakında başlıyor.

Umarım HBO Max’in Dune: Sisterhood dizisi de arada kaynamaz…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.