Edebiyat

Diskdünya Romanlarının Tamamı Sesli Kitap Olarak Geliyor

Terry Pratchett‘ın Diskdünya serisinin 40 kitabı da önümüzdeki 2 yılda sesli kitap olacak. Hem de hepsi ünlü İngiliz aktörlerden oluşan muhteşem bir kadroyla: Bill Nighy, Andy Serkis, Colin Morgan, Peter Serafinowicz, Indira Warma

16 Kasım 1971, The Carpet People romanı ile Terry Pratchett’ın ilk romanının basıldığı gündü. Pratchett’ın dehasının fantastik edebiyata benzersiz bir renk kattığı 50 yılı geride bıraktık. Bu yıl yazarın kaleminin 50. yılında Penguin Random House 40 kitaplık seriyi sesli kitaba çevirme projesini üstlendi. Hem de bu proje için yıldız isimler ile anlaştı. Öyle ki tüm seriyi baştan sona dinlemek için sabırsızlanıyoruz!

Romanları okuyacak isimler her seri için farklı olacak. Diskdünya serisi 40 kitaptan oluşuyor olsa da aslında 7 minik seri içeriyor.

Sihirbazlar serisini Merlin dizisinde ünlü büyücüyü canlandıran Colin Morgan seslendirecek. Morgan, Merlin rolünde zaman zaman Görünmez Üniversite’nin bir büyücüsü olabilecek şapşallığı sergileyebiliyordu. Dolayısıyla muhteşem bir seçim olmuş.

Cadı Romanları’nı Dragon Age‘de Vivienne, Game of Thrones‘ta Ellaria Sand olarak karşımıza çıkan Indira Varma’dan dinleyeceğiz.

Ölüm Romanları‘nı Sian Clifford okuyacak. Ancak tüm Diskdünya serisinde ÖLÜM’ün sesi, onun ağırlığını taşıyabilecek birinin sorumluluğunda. Shaun of the Dead‘deki Pete, yani Peter Serafinowicz ÖLÜM olmak için gerekli sese sahip değil mi sizce de? Pratchett’ın anlatımıyla “bir buzulun sıcaklığına ve rengine sahip olan” ve daima BÜYÜK HARFLERLE KONUŞAN o ses.

Kadim Uygarlıklar ise Andy Serkis‘in sesiyle kaydedilecek. Yüzüklerin Efendisi‘nin Gollum’unu canlandıran aktörün kitap seslendirme konusunda harika bir yeteneği var. Tolkien’ın romanından Bilbo’nun 111. yaş günü konuşmasını okuduğu şu videoyu daha önce izlemediyseniz bu eksiği hemen kapatmanızı tavsiye ederim.

Terry Pratchett’ın Sesi Bill Nighy Olacak

Kadronun en öne çıkan ismi Bill Nighy oldu. Zira ünlü aktörün projedeki görevi çok önemli: Terry Pratchett’ı seslendirecek. Pratchett Diskdünya romanlarında dipnotları ile anlatımlarına detay vermeyi tercih eden bir yazar. Birçok fikir, eleştiri ve minik hikaye kitaplarının dipnotlarında gizli. İşte Bill Nighy de o dipnotları seslendirmeye geliyor. Gayet iyi bir iş de çıkarıyor. Nighy’nin Hogfather (Domuz Baba) kitabından okuduğu örnek bir parçayı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ünlü aktörün bu projede yer alması farklı bir açıdan da eğlenceli geliyor bana. About Time filminde zamanda yolculuk yeteneğini kütüphanesindeki romanları tekrar tekrar okumak için kullanan bir karakteri canlandırıyordu. Edebiyat aşkı The Bookshop filmindeki Edmund Brundish karakterinde de devam etmişti. Brundish, Ray Bradbury‘nin romanlarına doyamayan bir kitap kurduydu. Her iki rolünde de Nighy’e kitaplardan konuşan edebiyat aşığı rolü çok yakışıyordu. Terry Pratchett rolünün de yakışacağını düşünüyorum.

Oyuncuların Proje Hakkındaki Yorumları

Dipnotları okumak suretiyle Terry Pratchett’ın dünyasının en komik, kurnaz ve sevilen yönlerini canlandırmaktan onur duyuyorum. Tüm Diskdünya romanları onun dipnotlarıyla dolu sayfalara sahip. Olaylara dair kişisel yorumları, komik sapmalar ve minik bilgi kırıntıları bunlar. Muhteşem yazarın olayların akışı sırasında verdiği tepkiler gibi hissettiriyorlar. Onun dipnotlarından ölçülemez derecede keyif aldım.

Bill Nighy

Colin Morgan ve Peter Serafinowicz daha önce de Neil Gaiman ve Terry Pratchett’ın ortak eseri Good Omens‘ı seslendirmek için bir araya gelmişti. Serafinowicz Crowley‘nin, Colin Morgan ise Pulsifer‘ın sesi olmuştu.

Terry Pratchett’ın dünyasına bunca yıl sonra dönmek büyük bir keyif. Yazarın iğneleyici, absürd komedisini bir ergen olarak romanları okurken de çok sevmiştim. Şimdi Death’i seslendirirken de yine sevdim. Yazarın dehasını yeniden takdir ettim. İnanılmaz bir zekaya sahipmiş!

Peter Serafinowicz

Diskdünya Sesli Kitapları

Romanlar için müzikleri James Hannigan besteleyecek. Sanatçı daha önce Harry Potter filmleri ve The Sandman podcast serisi için de parçalar bestelemişti.

Sesli kitapların kapsayacağı romanlar 4 milyondan fazla kelimeye sahip. Dolayısıyla tüm proje toplamda 400 saatlik bir sesli kitap oluşturacak. Sesli kitapların yönetmenliğini Neil Gardner yapacak. Gardner 1987’den beri her yıl Pratchett’ın kitaplarını tekrar tekrar okuyan koyu bir hayran olduğunu söylüyor. Haliyle bu projenin başında olduğuna inanamadığı için hâlâ kendisini çimdiklediği oluyormuş. Prratchett’ın sözlerini adeta büyülü olarak betimliyor yönetmen. Onların üzerine titreyecekmiş.

Cadılar serisi Nisan 2022‘de, Sihirbazlar Temmuz 2022’de, Ölüm Serisi Ekim 2022’de, Bekçiler ve Tiffany Sızı ise Nisan 2023’te yayınlanacak. Şimdilik yalnızca bunların tarihi belli. Fakat biz sesli kitapların tadına hemen bu Aralık ayında bakabileceğiz. Zira Domuz Baba, yılbaşı özel bölümü niyetine erkenden, Aralık 2021’de çıkacak.

Siz de Gerçek‘in ilk kez Türkçeye çevrilmesi, Maurice animasyonu haberi ve şimdi de sesli kitap haberi ile heyecanla dolup taştınız mı? Umarım bizi Pratchett dolu bir yıl bekliyordur!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.