Sinema Haberleri

The Amazing Maurice Animasyonu 13 Şubat 2022’de Geliyor

Terry Pratchett‘ın Muhteşem Maurice ve Değişmiş Fareleri romanının animasyonu The Amazing Maurice neredeyse hazır. Diskdünya karakterlerini Hugh Laurie, David Tennant, David Thewlis ve Emilia Clarke gibi ünlü isimler seslendiriyor.

Diskdünya serisinin 28. kitabı olan ama ayrı bir hikaye olarak da okunabilen Muhteşem Maurice ve Değişmiş Fareleri‘ni Türkçe’ye Tudem çevirdi. Yayınevi kitabın ilk 16 sayfasını tadımlık olarak paylaştı, buradan okuyabilirsiniz.

Hikaye Pratchett’ın sivri diliyle başlıyor tabii ki. Yazar yine çocukların da okuyabileceği bir yetişkin romanı yazmış aslında. Ana kahramanımız Maurice kendisine bir fare ekibi ve bir de kavalcı bulmuş olan dolandırıcı bir kedi. Hem kedi hem de fare grubu bir gün aniden değişerek zekileşmiş, konuşmaya ve okuyup yazmaya başlamışlar. Bunun başlarına niye geldiğini, ya da diğer kedi ve farelerin neden kendileri gibi değişmediğini bilmiyorlar.

Maurice hemen onların bu sıra dışı durumunu kendi faydalarına kullanacak bir sistem geliştiriyor. Önce fare ekibi gidip bir kasabayı basıyor, sonra da kavalcı gelip şehri farelerden kurtarmış gibi yapıyor. Ekibin üyelerinden bazıları insanları dolandırdıkları için rahatsız olsa da Maurice onları hemen sakinleştiriyor.

– Maruice, yaptığımız şeyin, bilirsin… sahtekarlık olduğunu düşünmüyorsun, değil mi?

+ Ne demek sahtekarlık?

– Şey… Paralarını alıyoruz.

+ Tamam ama kendine sorman gereken şu: Parayı aslında kimden alıyoruz?

– Şey… genellikle validen ya da şehir konseyinden ya da öyle birinden.

+ Tastamam öyle. Ve bunun anlamı… nedir? Sana daha önce de söylemiştim.

– Şey…

+ Bu hü-kü-met parası evlat. Peki hükümetler parayla ne yapıyorlar?

– Şey onlar…

+ Askerlerin maaşlarını ödüyorlar. Savaş çıkarıyorlar. Aslında parayı alarak bir sürü savaş engellemişizdir belki de. Aslında bir düşünselerdi heykelimizi dikerlerdi.

– Gittiğimiz köylerin bazıları epey fakir görünüyordu Maurice.

+ Tam da savaşa ihtiyaç duymayan türden yerler demektir.

– Tehlikeli Fasülye diyor ki bu ahlaka aykırıymış. İnsanları kandırarak yaşamamalıymışız.

+ Kandırmaca insanların yaptığı bir şeydir. Onlar birbirini kandırmayı o kadar sever ki bunu herkese yapsın diye hükümet seçerler.

Animasyona dair fikir vermesi açısından yalnızca kedimizden değil farelerden de bahsedelim. Hikayenin tuhaflıkları ile ünlü Diskdünya’da geçtiğini söylemiştik. Ancak bu fareler Diskdünya standartlarına göre bile garip kaçan fareler. Fazla zekiler, çabuk öğrenebiliyorlar ve problemleri konuşarak çözmeyi tercih ediyorlar. Fareler kendilerindeki bu değişimin yedikleri bir şeyden kaynaklanmış olabileceğine inanıyor. Ancak farelerin yediği çöplerden uzak duran Maurice’teki değişimin neyden kaynaklandığı bir gizem.

The Amazing Maurice: Muhteşem Maurice

The Amazing Maurice senaryosunu Terry Rossio hazırlayacak. Pratchett’ın adaşı olan senarist daha önce Shrek, Karayip Korsanları ve Aladdin‘in de senaryolarını yazmıştı. Hatta Shrek ile 2002’de Oscar adaylığı da vardı. O yüzden kendisinin iyi bir iş çıkaracağına güveniyoruz. Yönetmen koltuğunda kadrodaki diğer isimlerden daha az bildiğimiz bir isim oturuyor: Toby Genkel.

Seslendirme sanatçıları ise bizi gülümseten isimler. Muhteşem kedi Maurice’i Hugh Laurie seslendiriyor. Kendisinin en ünlü rolü Dr. House olsa da benim için Stuart Little‘ın babasıdır daima. Bu yüzden kendisini tekrar fare peşinde koşan bir rolde görecek olmak eğlenceli geliyor. Ancak ilk görsellerde Maurice’in nasıl göründüğü romandaki betimlemelere hiç uymuyor. Romanda kavgadan kaçmayan, huysuz ve öfkeli bir kedi o. Dolayısıyla vücudu yara bere içinde, kulaklarından ya da tüylerinden geriye pek bir şey kalmamış. Patileri bile yarıklarla dolu. Şans ederi tüm o kavgalardan sağ çıkan kuyruğunun varlığına adeta şükrediyor. Animasyonda ise bu korkunç ve çirkin olması gereken yaratık tombul, sevimli ve sağlıklı duruyor.

Sıradan İnsanlar

Farelerin kavalcısı olmak dışında son derece sıradan bir çocuk olan Keith’i Himesh Patel seslendirecek. Romandaki adı Habise olan Malicia adlı karakteri ise Emilia Clarke‘ın sesiyle dinleyeceğiz. Habise de Maurice ve fareler ile kıyaslandığında çok sıradan kalan bir karakter. Ancak yine de Keith’e göre sıra dışı kalıyor. Gerçi, Keith’in yanına ne koysan sıra dışı kalır da… Habise masal yazarlarının soyundan gelen ve yaşadıkları olayın bir masal olması gerektiğine inanan bir karakter. Bu yüzden maceralarını daha masalsı yapmak için her türlü önlemi almaya özen gösteriyor.

Habise

Harry Potter‘da Profesör Lupin’i canlandıran David Thewlis Boss Man karakterinin sesi olacak. Ancak Boss Man karakterinin kitapta kime denk geleceğini bilmiyorum. Dolayısıyla nasıl bir karakter olduğunu da anlatamayacağım.

Değişmiş Fareler

Farelerin kitapta nasıl betimlendiği ile paylaşılan görsellerini de karşılaştıralım.

Tehlikeli Fasülye adındaki albino faremiz aynı zamanda kör ve fare grubunun düşünürü. Dış dünyayı göremediği için gözlerini ve aklını iç dünyasına çevirmiş diyebiliriz. Fareleri fare yapan özelliklerin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Grubun en olgun ve aklı başında olan faresi. Öyle ki sürünün asıl lideri olan Domuzpastırması bile onun fikirlerine değer veriyor. Tehlikeli Fasülyeyi Pratchett uyarlamalarına uzak olmayan bir isim seslendirecek: Good Omens‘ın Crowley’si David Tennant.

Tehlikeli Fasülye

Kitapta hasır şapkası ve bastonu ile betimlenen farenin adı ise Sardalya. Kendisi aslında tiyatro gösterilerini ve dans etmeyi seviyor. Hasır şapkasına da bayılıyor. Ancak fare olduğu için onu dans ederken gören insanlar durup izlemek yerine çığlık atıp kaçıyorlar. Sardalya’yı animasyonda Joe Sugg seslendirecek.

Sardalya

Sırada Maurice’ın gıcık olduğu minik dişi fare var. Konuşmadan önce daima imalı imalı öksüren Şeftali sürünün kitap sürükleyicisi. Fareler değişim geçirip akıllandıkları günden sonra bir kütüphaneden Bay Tavşancık’ın Macerası kitabını kaçırıyorlar. Kutsal bir kitap olarak gördükleri Bay Tavşancık’ı (taşıyamadığı için) sürükleme görevini Şeftali üstleniyor. Gıcık gıcık öksürme işini ise animasyonda Gemma Arterton üstelenecek.

Şeftali

Omzuna bir kemer takmış olan dövüşçü fare kitabın en önemli karekterlerinden biri. Atletik vücudu ile betimlenen Bronzten. Kapan sökmek ve zehir tespit etmek konusunda uzmanlaşmış çetin ceviz bir fare. Besleyici adlı acemi fareyi eğitmeye çalışıyor. Zira kapan sökmek tehlikeli bir iş ve kadroda zaman zaman yer açılabiliyor. Bronzten’i Ariyon Bakare, Besleyici’yi ise Julie Atherton seslendiriyor.

Görseller betimlemelere pek uymasa da seslendirme kadrosu da, animasyonun uyarlandığı hikaye de çok kaliteli. Dolayısıyla The Amazing Maurice de heyecanla beklediğimiz animasyonlardan biri oldu. 13 Şubat 2022‘de çıkacak animasyon için patlamış mısır hazırlayacaksanız birazını da fareler için kenara koymayı unutmayın. Çünkü kasenizden çalmaktan gerçekten hoşlanmıyorlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Quentin Tarantino’dan Süper Kahraman Filmlerine Dair Açıklamalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.