Edebiyat

Diskdünya Efsanesinin 25. Halkası Türk Okurlarla Buluştu: Gerçek

Sör Terry Pratchett imzalı efsanevi Diskdünya serisinin ilk kez Türkçeye çevrilen 25. kitabı Gerçek, Delidolu etiketiyle yayımlandı.

Diskdünya‘nın yeni kitabı Gerçek, derin siyasi komploların düğümünü zekâyla çözmeye ant içmiş idealist muhabirlerin aydınlattığı yoldan giden, yazı ve söz dolu bir macerayı okurların karşısına çıkarıyor. Dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan külliyatın yirmi beşinci halkası olan kitap, aynı zaman Sanayi Devrimi alt serisinin de 2. serüveni.

Tarihe izi bırakan hakiki olaylardan beslenen kurgusunu, kültleşmiş siyasi entrika filmlerine yaptığı enfes göndermelerle renklendiren Terry Pratchett; dördüncü kuvvet medyanın en kudretli günlerine saygı duruşunda bulunuyor.

“Halk haber duymak istediğini zanneder ama asıl istediği, kendi bildiği şeyleri tekrar duymaktır…”

Hazır Olun, Disk’in Büyülü Atmosferi Yepyeni Bir Meslekle Tanışıyor: Gazetecilik!

William deSoze sıradan, küçük haberlerini postalamaktan pek memnundu. Bu sayede aylık geçimini sağlıyor, kitaplarını okuyor, keyfine bakıyordu. Fakat kaderin -ve elbette hikâye anlatma tanrılarının- isteğiyle yolu bir gün, icat çıkarmaya bayılan birkaç cüceyle kesişti ve işte o andan itibaren Ankh-Morpork’un yaşantısı da tümden değişti. Dördüncü kuvvet, görev başındaydı.

Medya ve özellikle gazetecilik tarihini aydınlatmakla kalmayıp âdeta şenlendiren satırlarıyla Gerçek, ideal bir dünyada yaratılmaya çalışılacak siyasi komploların başarıya asla ulaşamayacağını gösteriyor. Terry Pratchett, araştırmacı gazetecilik damarından yürüdüğü bu kitabıyla gerçekleri kahkaha ile buluşturuyor.

“Haberse, gazeteye yazılır. Gazetedeyse haber sayılır. İşin gerçeği bu, bu kadar basit…”

Kapak tasarımı Josh Kirby tarafından çizilen 408 sayfalık Gerçek, Niran Elçi tarafından Türkçeye çevrildi. Kitabın tadımlık bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Good Omens Fragmanında David Tennant'ın Tüyler Ürpertici Ninnisini Dinleyin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.