Planescape

Katmanlar ve Tanrılar

planescape-logo

beastlandsBeastlands’in üç tane katmanı bulunmaktadır.

1- KRIGALA: Beastlands’in ilk katmanı. Asla batmayan sıcak bir güneşi vardır. Havası inanılmaz temiz ve nemlidir. Ağaçların boyutları devasa boyutlara çıkar. Büyük bir kısmı ormandan oluşsa da boş bozkırları ve çölleri de nadir değildir ara ara karşılaşabilirsiniz. Katman Oceanus Nehri tarafından iki parçaya bölünür. Çok fazla sayıda hayvan vardır. Her zaman izleniyor hissi yaşatır size. Aslanlar, çitalar, zebralar, timsahlar, kartallar vs.  Büyülü hayvanları saymaya gerek bile yok. Aynı zamanda çok sayıda Centaur ve Satyr’de görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Ve Planescape sisteminde var olan tarikatlardan Signers ( The Sign of One)’ın en yoğun çalıştığı düzlem ve katmanı burasıdır.

Ehlonna_SembolKRIGALA TANRILARI

a- D&D oynayan ya da oynamış olan herkesin adı gibi bildiği Ormanların,Hayvanların ve Unicornların baş tanrısı Greater Deity Ehlonna burada yaşar. The  Grove of the Unicorns’da ( Unicornlar Korusu) ikamet eder Bu koru ağaçlardan ve dallarından oluşan bir katedral şeklindedir. Bu düzlemdeki en güçlü tanrısal varlıktır denebilir. Korusuna gelen Rangerların ve Druidlerin tüm büyüleri daha güçlü çalışır. Aynı zaman da su ve yiyecek yaratma büyüleri de maksimum etki gösterir.
Yine bu koruda Unutulmuş Diyarlar sisteminden tanıdığımız Unicornlar ve Korucular Tanrıçası Mielikki (intermediate deity);
b- Centaurların taptığı Skerrit (lesser deity) ve diyarı Skerrit’s Glade;
c- Kanatları olup uçamayan Japon Mitolojisinden kenku adlı yaratıkların ve hırsızların-aldatmacaların tanrısı Quorlinn (lesser deity) ve diyarı Flichnest;
d- Dev Kartalların Tanrısı Remnis (lesser deity) ve diyarı Goldenroost;
e- Vahşi Cücelerin Tanrısı Thard Harr ve Unutulmuş Diyarlardaki güçlü tanrılardan Ormanların, Dinazorların ve Yaratımın Tanrısı Ubtao (greater deity)  ve diyarları The Forbidden Plateau;
werelionf- Aslanların, aslan-adamların (werelions; kurt adamların aslan versiyonu) ve wemiclerin (at adamların aslan versiyonu. Üst kısmı insan, alt kısmı aslan) tanrısı Nobanion (demigod) ve diyarı The Pridelands bu katmanda bulunan Tanrılar ve yerleşim yerleridir.

2- BRUX:  İlk katmanın aksine Brux katmanında güneş kısmen vardır aynı şekilde ay ışığıda kısmen vardır. Sürekli bir alacakaranlık hali vardır ve gökyüzü bulutludur. Bulutların arasından ay ve güneş ışığı çok az da olsa ışık gönderirler. Ormanlar daima gölgelidir. Avcı hayvanlar için çok iyi bir kamuflaj sağlar. Bu yüzden geceleri av ve avcı hayvanların çığlıklarını duyabilirsiniz. Her türlü orman ve bitki örtüsü bulunabilir.

BRUX TANRILARI

a- Al Karak Elam-Jhankhal, avariel elferinin diyarı;
b- Kediler Lordu ve dostu kaplan-adamların (weretigers) Tanrısı Ferrix (lesser deity) ve diyarı The Cat Lord’s Prowl;
c- Unutulmuş Diyarlar Cüce Tanrısı Haela Brightaxe ve diyarı Findar Endar
Deneir_symbold- Unutulmuş Diyarların Bilgi Tanrısı Deneir (lesser deity) ve Şiir ve Şarkı tanrısı Milil (lesser deity) ve diyarları The Library of All Knowledge;
e- Hint tanrısı Puchan ve diyar Reastweal;
f- Seelie Court adındaki genellikle doğa tanrılarının oluşturduğu etnik grubun üyeleri bu düzlemde arada sırada gözükürler. Birkaçı direk burada ikamet etsede pek çoğu sadece dolaşmak için gelir.
g- Ayı-adamların (werebear) tanrısı Balador (lesser deity) ve diyarı Ursis bu katmanda bulunan Tanrılar ve Diyarlarıdır.

3- KARASUTHRA: Üçünü katmanımız ilk katmanın tam tersi özellikler taşır. Güneş asla buraya uğramaz. Sürekli karanlık ay ışığı altındadır. Hava soğuk ve kurudur. Çam ağaçları çok yaygındır. Ve heryer sürekli bir sisle kaplıdır. Bu sisler bazı yerlerde ayak seviyesindeyken diğer yerlerde ağaçların uçlarına kadar çıkabilmektedir. Aynı zamanda düzlemin en tehlikeli yaratıkları burada yaşar. Gece avcıları sürekli etrafta sessizce dolaşmaktadır. Panterler,kurtlar, baykuşlar vs.

KARASUTHRA TANRILARI

a- Planescape’te nadir görülen İyi Devlerin (giant) Tanrısı Stronmaus (greater deity) ve diyarı Stormhold;
b- Japon Tanrısı Kura-Okami ve diyarı The Misty Valley;
c- Ejderha Mızrağı’nın Orman, Hayvan ve Doğa tanrıları Chislev, Zivilynl, Habbakuk ve ortak diyarları Zhan, The Grand Forest beyond the World (Dünyanın Ötesindeki Yüce Orman Zhan) bu katmanda bulunan Tanrılar ve Diyarlarıdır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.