Planescape

Elysium Plane Genel Bilgi

planescape-logo

Gelelim tüm planeler içinde gerçekten huzur bulabileceğiniz nadir yerlerden birine. Elysium düzlemine.

elysium-mapHiç bir şey abartı değildir burada. Ne dev ağaçlar ne korkunç dalgalı sular ne de ateş fırtınaları. Material Planeler’deki en huzurlu yerlerden daha da huzurlu bir düzlemdir burası. Oceanus Nehri düzlem boyunca akar; bu nehrin iki tarafında da uzayıp giden oturma bankları bulunur. Toprağın kendisi bile şarkı söyler adeta yere ilk adımını atanlara tüm dertlerini unutturur. Meyvelerle dolu ağaçlar ve çiçekler, yeşil çimler, kristal berraklığındaki çeşmeler, masmavi ve açık bir gökyüzü ve sürekli yüzleri gülen ve öldükten sonra buraya gelen ruhlar…

Neutral Good yönelimli bir düzlemdir burası. Ve diğer düzlemlerden farklı olarak GOOD yönelimin en güçlü olduğu düzlemdir burası. Bazıları bu düzlemi bu yüzden sevmemektedir. Ne herhangi bir kaos ve karmaşa vardır burada ne de kesin kurallar ve katı disiplin… Her şey kararındadır burada. Hiç kimseyi hiç bir şey yapmaya zorlayamazsınız. Yani bu düzlemde yaşayan canlılara ya da ölmüş ruhlara charm,hold person ya da summoning gibi büyüleri – yani zihin etkileyen iradenizi boyun eğmeye zorlayan büyüler- yapamazsınız çünkü işlemez direk başarısız olur. Hiç kimse çalışma gereği duymaz bu düzlemde. Çünkü etrafta yaşamalarını sağlayacak her şey hali hazır da vardır.

Düzlem Bytopia ve Beastlands ile sınır komşuluğu yapmaktadır. Bu sınırlarda doğal portallar bulunmaktadır. Ayrıca düzlemin içinde çok sayıda büyülü portallar bulunmaktadır. Bu portallar genelde mağara şeklinde olduğu için; bir mağaraya sığınmak için girdiğinizde kendinizi daha kötü bir düzlemde bulabilirsiniz. Ayrıca meşhur Oceanus Nehrinin kaynağı Elysium’un en derindeki katmanından çıkmakta, oradan 1.katmana ve sonra Beastland’e akarak yoluna devam eder.

Zaman ve yerçekimi Material Planes ile aynıdır. Hiçbir büyü okulu bonus ya da penalty almaz. Aynı şekilde hiçbir element türü ön planda değildir.  Good yönelim çok ağır bastığı için good yönelime sahip olmayan karakterler Wisdom, Charisma ve Intelligence bazlı skill checklerine ( yetenek denemeleri) -2 ceza alacaktır.

Bu düzlemde ne kadar süper iyi olsa da tabi ki ufak bir ayrıntısını bilmeniz gerekecektir.

Bu düzlem Entrapping özelliğine sahiptir. Yani dikkatsiz yolcuları hapsederek kendine ait kılabilir. Eğer olurda bu düzleme ilk kez geldiyseniz başaralı bir Will Save ( irade kurtarması) atmanız gerekecektir. Eğer başarısız olursanız Elysium’un güzel renkli ormanları size daha parlak gelecek, müziğin ve suyun sesini daha gürültülü duyacak, danstan ve diğer şeylerden daha fazla zevk almaya başlayacaksınız. Bu sürekli devam edecek ta ki geçmiş hayatınız tamamen silinene ve Elysium’un ruhlarından biri olana kadar…

 

Yazan: Sencer Coşkun

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.