Planescape

Lady of Pain

planescape-logo
 

Büyük resim için tıklayınız.

Lady of Pain, bilindiği kadarıyla Sigil şehrine hükmeden kişidir. Başının etrafından çıkan bıçaklarla, oldukça ürkünç bir güzelliğe sahiptir. Sigil’e hükmetse bile, ortalıklarda gezinmeyi pek sevmez, işleri uzaktan idare eder. Ki bu kapasiteye de fazlası ile sahiptir. Yüzünde herhangi bir şeyin izi kesinlikle yoktur, hareketsiz, duygusuz, öylece bir yüz.

     Lady of Pain hakkında hiç kimse kesin birşey bilmiyor. Kadın veya erkek mi, ya da birşey mi? Herkes kendisini “The Lady” olarak çağırsa da cinsiyeti belli değildir. Tanrı da değildir, çünkü kendisine tapan müritleri yoktur. Olsa da gücünü bundan almaz. Muazzam gücü dışında Lady of Pain hakkında kesin bir şey söylemek neredeyse imkansız. Ancak, gücünün limitlerini – eğer varsa tabi – bir nebze analiz edebiliriz.

İlgili Makaleler

     Sigil yazısında da belirtildiği üzere, Lady of Pain Sigil’in yöneticisidir, ve diğer boyutları ilgilendiren hiç bir konu Sigil’e giremez veya buradan geçemez. Baator ve Abyss arasındaki Lower Planes’lere hükmetme savaşı olarak da bilinen Blood War (Kan Savaşı)’ı Sigil kapılarından geçirmeyen ve gene de Sigil’in kapılarını açık bırakacak kadar gücüne güveni olan bir şeydir Lady of Pain, ve bu uğurda, Sigil’i kapı olarak kullanmak isteyen birkaç tanrıyı harcamışlığı bilinmektedir.

     Lady of Pain, Nötralizmin abartı şeklidir, merhametli değildir, ama yardımsever de değildir, kötü değildir, ama iyi de değildir. Yolunu açmayan’ı kötü şekilde cezalandırır. Aslında pek de birşey yapmaz, ancak gölgesinde kalanlar kendilerini Negative Plane’de varlıkla yokluk arasında bulabilirler.

     Lady of Pain birini cezalandırmak için gücünü direk göstermez. Hiçbir zaman hiç bir olaya, Sigil’in dengesini ve bütünlüğünü tehdit etmediği sürece doğrudan müdahele etmez. Eğer biri Lady of Pain’i kızdıracak olursa, kendisini Lady of Pain’in çıkışı imkansız labirentlerinden birinde bulur. Lady of Pain çok nadiren de olsa Sigil sokaklarında dolaşır, ve harhangi bir şekilde, yanlışlıkla bile olsa biri yoluna çıkarsa, anında ve istisnasız aynen o anda ölür, veya gene labirentlerden birine gönderilir.

     Aoskar adlı tanrı’nın tapınağı – Şimdi “Shattered Temple” olarak bilinen yıkık yapı – eskiden tanrı aoskar’a tapanların meskeni idi, ve tanrı aoskar, Sigil’in kontrolünü eline almak istiyordu. Kısaca özetlemek gerekirse, tanrı aoskar Lady of Pain tarafından öldürüldü, ve tapınağı da paramparça edilerek bugünlü “shattered temple” adını aldı. Tanrı aoskar’a tapan tüm rahipleri de, labirentlerine gönderdi, bu, Lady of Pain’in toplu yıkım gücünün ilk örneğidir. Shattered temple daha sonra bir örgüt olan “Athar”’ın evi oldu ki atharlar, lady kızacak diye adını bile ağzını almaktan ürkerler.

     Lady of Pain’in yenilmeye en yaklaştığı an Vecna’nın multiverse’in şeklini değiştirmeye çalışması ve kendini tek üstün güç yapmaya çalışması idi, ancak Lady of Pain bu gibi bir durumdan da kazasız belasız çıkarak gücünün sınırlarının daha da tahmin edilmesi imkansız olduğunu kanıtlamış oldu.

     Lady of Pain’in kökeni hakkında bir çok teori olmakla birlikte, hiç biri kesin değildir. Planescape:Torment oyununda Lady of Pain’in tutsak, ve Sigil’in de onun hapishanesi olduğu fikri işlenirken, Pages of Pain kitabında ufaktan da olsa Lady of Pain’in Yunan tanrısı poseidon’un kızı olabileceği fikri aşılanıyor. Ancak hiç bir kaynakta hiç bir şekilde kesin birşey açıklanmıyor, Lady of Pain’in tarihine karşı.

 
Yazan: Ersun “Necromancer” Güven

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.