Planescape

Genel Bilgi

planescape-logo

limbo-planescapeŞu ana kadar pek çok plane yazdım. Kimisi lawful kimisi chaotic dedik. Peki gerçek Kaosla yüzleşmeye hazır mısınız?

Abyss bile Limbo’nun kaosunun yanında Güzellik Tanrıçası Sune’un güzellik merkezi gibi kalır. Elemental boyutlardan birkaç element alın, biraz da Material Planeler’den bölge alın, biraz da hortum, şimşek ve deprem koyun. Limbo budur. Sürekli değişen hiç bir şeyin olmadığı ama aynı zamanda her şeyin olabilmesinin mümkün olduğu bir planedir. Ateş topları şiddetli fırtınalarla; gürleyen toprak parçaları azgın dalgalarla boğuşur birbirlerine üstün gelebilmek için.

Tabii bu element savaşlarının altında ormanlar, su koruları, yıkık kaleler gibi yerler de vardır. Yaşam da vardır Limbo’da. Benim nedense D&D sisteminde en çok sevdiğim yaratıklardan Githzerai ve Slaadlar burada yaşar; ana boyutları buradır. Öldükten sonra ruhu Limbo’ya gelen ruhlar da bu sonsuz kaosun içinde yüzen, düşünemeyen hatta konuşamayan kaotik bir bulut şeklinde oradan oraya sürüklenir. Ve ruh hallerine göre ruhsal bedenleri bir elementle kaplanır. Yani bazen ateşle kaplı bir hayalet şeklindeyken bazen havada dönüp duran bir vakum şeklindedir. Limbo’yu bir nevi sebze çorbası gibi düşünebilirsiniz. İçinde her şey var ve sürekli dönüp duruyor.

Limbo’nun şu ana kadar gördüğünüz planelerden farkı şudur ki bu düzlem Evil yönelimli bir plane değildir. Chaotic Neutral yönelimlidir. The Great Wheel’de tam ortada duran bir düzlemdir. Ki zaten Limbo kelimesi Katolik inancında Cehennem’in Kenarı anlamına geliyor. Yani tam sınırı temsil ediyor. Ne evil ne good.

Limbo adeta canlı bir düzlemdir. Yeterince zekaya ve konsantre yeteneğine sahip canlılar etraflarındaki kaosu durdurup istedikleri şekle sokabilirler. Hayallerinde canlandırdıkları her şeyi yaratabilirler; Limbo arzularınıza cevap verecektir. Ama en ufak bir konsantre bozukluğunda ya da bu düzlemi terk ettiğinizde işlediğiniz yerler tekrar kaos bulutu olup uçar gider. Sadece tanrısal varlıklar bu kaos bulutlarını sonsuza kadar şekillendirebilme ve düzlemi terk ettiklerinde bile sabit tutacak güce sahiptir.  Githzerailer genelde korular hayal edip bu koruların üzerlerine büyük şehirler kurmuşlardır ve mutlu mesut yaşamaktadırlar. Ancak Slaadlar Limbo’yu şekillendirmenin zaman kaybı olduğunu düşünürler ve her tür elemente uyum sağlayabildikleri için rahatları yerindedir. Ateş toplarının içinde nasıllarsa su baloncuklarının içinde de aynı şekilde yaşayabilirler. Ki zaten Slaadlar da türlere ayrılırken elementlere göre ayrılır (kırmızı, mavi, kahverengi, beyaz vs).

Yani kısaca Limbo’da üç türde bölge bulunur:

1- Uncontrolled Areas (Kontrolsüz Alanlar): Limbo’nun şekillendirilmemiş kaosudur.

2- Controlled Areas (Kontrol Edilebilmiş Alanlar): Buralar sizler gibi normal ölümlülerin şekillendirdiği bölgelerdir. Ancak çoğu zaman kalıcı değildir. Sürekli kontrol etmeniz için iradenizi sürekli zorlamanız gerekecektir. Asla sonsuza kadar sürdüremezsiniz.

3- Stabilized Areas (Sabitlenmiş Alanlar): Kalabalık Githzerai halkı tarafından ya da Tanrılar tarafından şekillendirilmiş bölgelerdir ve sabitlenmiştir. Yani başka bir tanrısal varlık gelip değiştirmeye çalışmadıkça Limbo kaosu bu alanlara dokunamaz.

Normalde Limbo’da bir çekimi yoktur ama eğer kişi isterse olabilir. Yaratılabilecek yerçekimi Material Plane ile aynıdır. Zamanda normal olarak işler. Limbo’nun belirli bir sınırı yoktur sonsuz bir boyuttur. Ne kadar giderseniz gidin bitmez ve her yerde Gitzherai manastırları, şehirleri ve Slaadlar’ı görebilirsiniz. Pandemonium gibi Morphic bir özellik taşır Limbo. Yani şekillendirilebilir. Ancak Pandemonium, Divine Morphic yani sadece tanrılar tarafından şekillendirilebilirken, Limbo Highly Morphic yani yeterli zekaya sahip herkes tarafından şekillendirilebilir demektir. Büyü de normal olarak işlemesine rağmen sadece şekillendirilmiş alanlarda büyü normal işlemektedir. Yani Limbo’nun kaosunun içinde büyüler her zaman doğru çalışmaz. Böyle yerlerde büyü yaparken bir level check zarı atmalısınız (d20+leveliniz) ve bu attığınız zar DC 15+ yaptığınız büyünün levelini geçmek zorundadır. Eğer başarısız olursanız büyünüz beklenmedik sonuçlar doğuracaktır.

Limbo’ya geçişi sağlayan çok fazla sayıda portallar mevcuttur ancak uyaralım. Portaldan geçer geçmez sizi hiç beklemediğiniz şeyler bekliyor olacaktır. O yüzden portallardan geçmeden Limboyu şekillendirmek üzere zihninizi hazırlarsanız ya da koruyucu büyülerinizi yaparsanız akıllılık etmiş olursunuz.

ÖNEMLİ BİLGİ

Forgotten Realms Settings’te Tanrı Cyric, Limbo’yu kendine ev edinmiş ve onu değiştirip adını The Supreme Throne koymuştur. 1385 Diyar yılında Büyü Tanrıçası Mystra’yı öldürdükten sonra diğer tanrılar tarafından kendi tahtına 1000 yıllığına hapsedilmiştir. Ancak bu FR Settings’te olan bir olaydır herhangi bir genellemesi yoktur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.