Planescape

Mount Celestia Genel Bilgi

planescape-logo

Ve işte geldik Celestia Dağına. Melekler Diyarı nam-ı diğer Anti-Baator. Tüm katmanlar içinde iyiliğin, merhametin, adaletin saf bir ışık fırtınasıyla harmanlandığı yer. Burada her şey bizim Material Planelerin ideal bir yansımasıdır. Her şey mükemmeldir. Kötü yönelimli varlıklar isterlerse en güçlü kudretli büyülerle güzel bir melek kılığında bu düzleme girsin, tıpkı güneşli bir gökyüzündeki kara bir delik gibi sırıtır adeta. Ve Celestia’nın sert adaletiyle yüzleşir. Eh good yönelimli karakterler için güzel bir yer olsa da Neutral ve Evil yönelimli karakterler için burası Abyss’ten beterdir.Hatta chaotic goodlar için bile kötü bir yerdir burası. Çünkü düzensizlik, karmaşa kısacası kaos kavramı bu düzlemin sözcük dağarcığında var olmaz bile. Her şey düzenli bir yasa ve emrin içindedir. Bu yüzden bu düzlemlere Paladinler Cenneti ya da Yedi Cennetler’i de denir.

mount-celestia-mapFiziksel özelliklerine gelince. Bu düzlem adı gibi gerçekten bir dağdır. Yedi adet katman üst üste binerek bir dağ oluşturmuştur. Bu dağda en küçük atomuna kadar kutsal olan sonsuz bir okyanusun içinden çıkmaktadır. Bir katmandan diğerine çıkmak için tek yapmanız gereken tırmanmaktır. Zira yedi katmanın yedisi de gözle görülebilir şekilde üste üste dizilmiştir. En dipteki katmanı Arcadia ve Bytopia düzlemleriyle sınır oluşturur. Bu sınırlardaki doğal portallar ile yolculuk yapabilmek mümkündür.

Celestia her türlü good ve lawful yönelimli ruhlara ve varlıklara ev sahipliği yapar. Solarlar, phoenixler, asuralar, hollyphauntlar ve archonlar.

Tüm bu varlıkları, tüm katmanları, kısacası tüm düzlemi hatta diğer düzlemlerde ki good ve lawful varlıkları kontrol eden denetleyen, zayıf olanları savunan bir konsey mevcuttur. Celestial Hebdomaddır bu konseyin adı. Yedi üyesi vardır ve her biri kendi katmanından sorumludur. Liderleri Zaphkiel yedinci katman Chronias’ı yönetir. Çok eski zamanlarda Yedi Şehit denen gelmiş geçmiş en saf ve güçlü ırkın sağ kalan tek üyesidir. Bu yedi kişi Hebdomad Konseyini kurmuş ancak düşmanları tek tek hepsini yok etmiştir ta ki Zaphkiel’e kadar. O sağ kalmayı başarmış ve daha düşük Celestial ırklarından Hebdomad’ı tekrar kurmuştur.

Yerçekimi ve zaman Material Plane ile aynıdır. Tüm katmanları sonsuz büyüklüğe sahiptir. Tanrılar tarafından istenilen şekilde şekillendirilebilir.

Gelelim Archon isimli varlıklara. Tam bir Türkçe karşılıkları olmamakla birlikte melek olarak görebilirsiniz onları. On bir adet türleri mevcuttur ve Mount Celestia’da etkin güç olarak rol oynarlar ve en çok görülen ırklardandır. Özelliklerine bakalım;

– Karanlık görüş yetenekleri vardır (darkvision),

– Elektrik ve taşlaşma etkilerine tam bağışıklıkları vardır,

– Zehre karşı belirli bir miktara kadar bağışıklıkları vardır,

– İstedikleri an teleport olabilirler,

– Her türlü dili anlarlar ve konuşabilirler. Etrafında doğruluk aurası yayılmaktadır. Yakındaki düşmanların yerini gösterir ve düşmanların bazı yeteneklerini kısıtlar (teleport olabilme gibi)

– Evil yönelimli varlıklara karşı koruyucu alanları vardır.

Türlerine gelince;

1- Hammer Archon: Madde Düzlemlerine gizlenmiş kötü varlıkların köklerini kurutmak üzere haraket ederler.

2- Hound Archon: Masumların ve yardıma muhtaçların köpek-başlı savunucularıdırlar.

3- Justice Archon: İşte tamamen bir melek görüntüsüne sahip Archon türü. Güneş ışığı gibi parlayan ağır zırhlı ve dev kılıç (greatsword) taşıyan kanatlı varlıklar. Biraz burunları havadadır zira Celestia’nın en saf şampiyonları olarak görürler kendilerini.

4- Lantern Archon: Havada uçan parlak ışık toplarıdır. Öyle fazla bir güçleri olmasa da az biraz zarar verebilirler. Ellerinden gelen yardımı yaparlar. Genelde rehber olarak görevde bulunurlar.

5- Owl Archon: Doğuştan uçmak için var olan Archon türü. Haberci, casus ve düşük celestial ırklarının savunucusudurlar,

6- Sword Archon: Büyük Düzen’in ağır savaşçılarıdırlar. Kollarını yanan bir kılıca dönüştürebilirler. Yani canlı birer silahtırlar

7- Throne Archon: Celestia’daki büyük ya da küçük şehirlerin komutanlarıdır.

8- Tome Archon: İşte Hebdomad Konseyini oluşturan Archon türü. Çok yüksek bir zeka seviyesine sahiptirler. Buna bağlı olarakta büyü güçleri ve fiziksel kuvvetleri inanılmaz yüksektir. Sadece yedi adet Tome Archon kalmıştır. Tome ( kitap,cilt) diye anılmalarının sebebi hepsi kendi katmanlarında olan biten her şeyi ama her şeyi kaydeder.

9- Trumpet Archon: Genelde ulak ve haberci olarak kullanılsalar da silahsız dövüş konusunda çok yeteneklilerdir.

10- Warden Archon: Bekçi Archonlardır. Yedi Cennetlere açılan boyut kapılarını denetler ve korurlar. Bu kapılardan da Material Planeleri izlerler.

11- Word Archon. Sözcük Melekleri. Varlıkların gerçek isimlerini kullanarak onlara karşı güç olarak kullanabilirler. Görünüşte silahsız ve zararsız gözükseler de gerçek adınızı öğrendiler mi sizlere yaptıramayacağı şeyler yoktur. Aynı zaman da savaşlarda Celestia ordularını cesaretlendiren konuşmaları da bunlar yapar.

CELESTIAL HEBDOMAD

Yedi Konsey Üyeleri,

1- Barachiel,The Messenger (haberci), birinci katman Lunia’nın yöneticisi

2- Domiel, The Mercy-Bringer( merhamet getiren), ikinci katman Mercuria’nın yöneticisi,

3- Erathaol, The Seer (kahin), üçüncü katman Venya’nın yöneticisi,

4- Pistis Sophia, The Ascetic( münzevi), dördüncü katman Solania’nın yöneticisi,

5- Raziel, The Crusader(kutsal savaşçı), beşinci katman Mertion’un yöneticisi,

6- Sealtiel, The Defender (savunucu), altıncı katman Jovar’ın yöneticisi,

7- Zaphikel, The Watcher (gözleyen), yedinci katman Chronias’ın yöneticisi.

 

Yazan: Sencer Coşkun

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.