Planescape

Lady of Pain (v2)

planescape-logo
Acının Kadını… Kendisi Planescape Campaing Setting’in yıldızlarındır. Hakkında bilinen çok az şey vardır. Bir defa kadın değildir, insan hiç değildir, eğer lawfulluk nötrlük gibi şeyler onu bağlıyorsa da daha açıklayan bir allah’ın kulu çıkmamıştır. Hele ki Tanrı hiç değildir. Tanrılar – en azından Planescape’te- onlara tapanların inançları sayesinde var olur ve güçlerini oradan alırlar. Lady of Pain’e tapanlar ise derileri yüzülmüş veya benzer şekilde uf olmuş bulurlar kendilerini.

Peki nedir Lady of Pain? Kapılar şehri Sigil’i “yöneten”, daha doğrusu uzaktan denetleyen güçtür. Sigil’deki kapıların kontrolü ondadır, kimin girip girmeyeceği de ona kalmıştır (Sigil’e sadece kapılardan girilebilir, bunun nedeni de Lady of Pain olarak gösterilir). Tanrıları ve orduları sokmaz. Tanrılar hiç şansını denemez, ordular ise çook eğlenir. Neden? Sinirini bozanları labirentlere atmak gibi güzel bir gücü ve huyu vardır. Kurbanımız etrafının bir anda olması gerektiği gibi olmadığını çakar ve aa labirentteyim galiba. Örneğin 4 odalı bir evde ise, kurbanımız artık hep o 4 odaya benzeyen bir yığın oda, açlıktan kolayca ölmemesi için sağa sola bırakılmış erzak ve bir yerlerde bir tane (sadece bir tane) çıkış olduğuna dair umutla başbaşa kalmıştır. Çıkmak imkansız değildir ama bayağı kasar. Labirentler iddia edildiği gibi şehrin altında değil Etheral boyutun derinliklerinde ayrı birer cep boyutudur.

Ona tapılmaz. Onla muhatap bile olunamaz. İsterse o sizle muhatap olur. Böyle saygı duyulası böyle fenomenimsi bir karakterdir kendisi. Hatta o kadar saygı duyulmuştur ki istatistiksel bilgileri verilmemiş olan tek karakterdir. Bu neden önemlidir? Eskiden TSR şimdi Wizards of the Coast tanrıların bile özelliklerini sıralamıştır. Güçlü olanları 40., daha mülayimleri 30. seviye karakter olarak gösterilmiştir. (yani saçma bir şekilde kuralları kullanarak Thor’la Zeus’u kapıştırabiliriz! Neden böyle bir iş yaparız onu bilmem). Ama henüz Lady of Pain’e dokunan olmamıştır. Zaten bütün esprisinin bilinmez açıklanmaz bir şey olmasıdır, kurallara dökmemelerini ayrıca severiz.

Bir de Dabuslar vardır. Sigil’in belediyesi olarak çalışırlar. Bu yaratıkların da Lady’nin “adamları” olduğu tahmin edilir. (cinsiyetsizdirler). Hani birine bi kafa bi sümsük girişmeden önce iki defa düşünün. uyarayım baştan.

Not: Belirtmeden geçemeyeceğim, Sigil evrenin merkezi değildir, evrenin serbest bölgesidir (havaalanı falan gibi). Dıştaki 17 boyutun ve içteki 6 elemental boyutun sonsuza uzandığını düşünürsek sonsuzların arasında “işte burası merkezdir” demek zor olur. Genel resmedilmiş tasvir sizi yanıltmasın, o boyutlar alignmentlara göre dizilmiştir. Altta üstte bakkaldan sağa döndükten sonra gibi bir yer yön ilişkisine sahip değillerdir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Lady of Pain

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.