Planescape

Genel Bilgi

 

Önemli Not: Yunan Panteonundaki ölüm ve kötülük tanrısı Hades bu düzleme hükmetmektedir .O yüzden sağdan soldan bilgi okurken Gray Waste yerine sadece Hades yazarsa şaşırmayın.

The Gray WasteGelelim 3.Outer Plane’imize. Gray Waste ya da Türkçesiyle Gri Virane, Blood War cephesi ve saf kötülüğün merkezi. Eğer gerçekten saf kötülüğün özü hangi düzlemde yatıyor derseniz bu sorunuzun cevabı Gray Waste’tir. Öyle ki buraya savaşmaya gelen şeytan ruhlu Baatezular ve akıllarından geçen tek şey işkence ve katletmek olan Demonlar bile derin bir kasvetle, umutsuzlukla hatta solarak yok olma korkusuyla dolarlar.

Bu Plane’e Gri denmesinin sebebi her yerin ve her şeyin Gri olmasıdır, hiç renk yoktur. Ne bir güneş vardır bu kasveti dağıtacak, ne de ay ışığı vardır bu kasvete ortak olacak. Sadece gri renk vardır. Gökyüzü gridir, toprak gridir hatta burada yaşayanlar bile gridir. Bu düzlemde yaşayan kişiler ne en ufak bir tebessüm koyarlar suratlarına ne de hüzün ifadesi. Tek görebileceğiniz tüm duygulardan arınmış ifadesiz gri bir surattır. Bu yüzdendir ki Gray Waste düzlemi sakinleri çok iyi yalan söyleyebilirler zira suratlarından bir şey okumak imkansızdır. Aynı şey bu düzleme sonradan gelen kişiler içinde geçerlidir. Eğer Gray Waste’e gitme gibi bir düşünceniz varsa saatinizi kursanız iyi olur çünkü uzun süre kalırsanız siz de solmaya başlarsınız.

İlgili Makaleler

Buraya Gri denmesini açıkladık. Peki neden Virane deniyor? Çünkü Gray Waste, Blood War’a ev sahipliği yapmıştır. Abyss ve Baator orduları sık sık burada çarpışmışlardır. Bundandır ki bu düzlem harap olmuş topraklarla ve cesetlerle tam bir viraneye dönmüştür.
Gray Waste düzleminde zaman kavramı Material Plane (madde düzlemi) ile aynıdır; yani bildiğimiz gibi normal akar. Aynı şekilde yer çekimi de normaldir. Yukarıda da söz ettiğim gibi bu boyut inanılmaz derecede kötülük barındırdığı için kötü olmayan tüm karakterler (neutral ya da good) Charisma, Wisdom ve Intelligence puanlarına -2 ceza alırlar.

Gelelim büyüye olan etkilerine. Bu diyarda hiçbir renk olmadığı için renk bazlı büyüler bu düzlemde tamamen etkisizdir. (Color Spray, Prismatic Sphere, Prismatic Wall vs). Aynı şekilde bu düzlem sakinleri tüm duygulardan arındıkları için duyguları etkileyen büyülerde tamamen geçersizdir.

Bu düzlemde yapılan combatların normal combattan farkı yoktur. Ancak savaşan iki taraf da Gray Waste’teki duygusal çöküşe ve bunalıma yakalandığı için iki taraftan biri kaybedeceğini anlasa bile kaçmaz çünkü o anki psikolojisi buna müsaade etmez. Bundandır ki Gray Waste’te yapılan dövüşler genellikle ölümünedir.

Eğer bu düzleme dışarıdan geldiyseniz, bu düzlemde geçirdiğiniz her hafta için bir kurtarma atışı yapmak zorundasınız. (DC=Zorluk Derecesi =10+burada kaldığınız hafta sayısı). Başarısız olursanız yukarıda söylediğim üzere renginiz solar ve asla bitmek bilmeyen derin bir depresyona girersiniz. Sislerin içinde amaçsızca dolaşan basit ruhsal bir varlık olursunuz. Gray Waste’ten çıkmak tek bir büyü sözünüze baksa bile bunu yapamayacak kadar bunalıma girmiş olursunuz. Geçmiş hayatınıza dair anılar gittikçe solar ve yok olur. Çok güçlü büyüler olan dilek ve mucize büyüleri (wish and miracle) solmuş bir karakteri tekrar eski haline döndürebilir.

Gray Waste’te, Gehenna’da olduğu gibi Yugolothlar ve türevleri (mezzoloth, ultroloth vs.) bolca bulunurlar. Bunlar dışında Diaaklar, Hordlingler, Larvaelar, Night  Haglar, Slaadlar ve türevleri hatta küçük seviyeli melekler bile burada bulunur (casusluk veya bilgi toplama amaçlı). Larvaelar; bu boyuta gelen bencil ve acımasız ölümlülerin, solup ruhsal bir varlık olmuş hallerine denir. İnsan boyutlarında ve insan kafasına sahip bir solucana benzer. Larvaelar şanslılarsa birer Tanar’ri iblisine evrimleşebilirler. Larvae bu aşamada Tanar’ri iblislerinin en düşüğüdür, ardından; Larvae’den Mane’e; Mane’den bir Dretch’e; Dretch’ten Rutterkin’e; Rutterkin’den Vrock’a; Vrock’tan Glabrezu’ya; Glabrezu’dan Nalfeshnee’ye; Nalfeshnee’den bir Balor’a evrimleşebilirler. (bkz Lord Orcus) Aynı zamanda ordularını savaşmaya getiren Tanar’ri iblisleri ve Baatezular da burada geçici olarak ikamet ederler.

Larvaeların sahip oldukları bazı avantajları vardır. Ateşe ve soğuğa tam bağışıktırlar (immune). Elektrik ve Asit bazlı büyülerden ya da silahlardan alacakları ilk 20 hasarı absorbe ederler. Bir Larvae ile karşı karşıyaysanız ve sizde çok ufak da olsa bir yara açtıysa işiniz zorlaşır. Zira bu küçücük yara Larvae’ların salgıladığı bir salgı yüzünden sürekli olarak kanar ve her tur can puanı kaybedersiniz. Her açılan yara için ayrı ayrı geçerlidir bu. Eğer başarılı bir metanet kurtarması (Fortitude Save DC=15) yaparsanız yaranın kanaması kesilir. Ya da büyülü bir şekilde iyileştirmeniz gerekecektir.

Her bir katmanda Tanrılar ya da o katmanı yöneten biri olsa da şu bilinen bir gerçektir ki tüm Gray Waste katmanlarında Hades’in sözü yasadır. Hades ve diğer tanrılar katmanlarda anlatılmıştır.

Gray Waste düzleminin üç tane katmanı vardır. Pek çok Planar, bu katmanlara ”Gri Virane’nin Üç Kasveti” der.

 
Yazan: Sencer Coşkun

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.