Planescape

Genel Bilgi

planescape-logo

beastlandsBazılarınız bilir. Jack London’ın 1903te yazdığı Call of the Wild (vahşi hayatın çağrısı) adlı kitabı vardı. Peki siz de medeniyetten uzaklaşmaya hazır mısınız? İşte Beastlands yani Hayvanlar-Diyarı isimli düzlemimiz tamamen vahşi ve özgür bir yaşam sunuyor oraya gidenlere. Neden mi? Çünkü bu düzleme ne insan ne de başka bir ırkın eli değmiştir. Sadece hayvanların, vahşi ve büyülü hayvanların yaşadığı göz alabildiğince ormanlarla kaplı olan, her türlü meyvenin ve temiz suyun bulunduğu yaşayabilmeniz için her şeyin var olduğu yeşil bir düzlemdir burası. Neutral-Chaotic Good arası bir yönelime sahip bu düzlem yine de tehlikesiz değildir. Eh vahşi hayvanların olduğu bir yerde av durumuna düşmeniz kaçınılmazdır.

İlk önce düzlemin coğrafyasına bakalım. Her türlü bitki örtüsü ve ağaç türünü bulabilirsiniz burada. Büyük Oceanus Nehri bir sonraki yazımda bahsedeceğim Elysium düzleminden akmaya başlayarak Beastlands’e gelir ve Arborea’ya doğru akmaya devam eder. Bu temiz nehrin geçtiği yerlerde ormanlar iyice sıklaşır öyle ki parlak güneş bile ağaçların arasından geçip yere kolay kolay ulaşamaz. Üç katmanı bulunmaktadır ve ormanların sıklığı ve büyüklüğü katmana göre değişir. Çünkü ilk katmanda gece kavramı yoktur. Günün 24 saati güneşlidir hava asla kararmaz. İkinci katmanı sürekli bir alacakaranlık halindedir. Yarı-karanlık yarı-aydınlık bir gökyüzü vardır. Üçüncü katman ise 24 saat ışık almaz sürekli gecedir, soluk bir ay tarafından aydınlanır. İşte ilk katmandan sonra doğru hava gittikçe soğumaya başlar. İlk katmanımızda hava çok sıcak ve nemlidir ama rahatsız edici ya da zarar verici ölçüde değildir bu sıcaklık. Bu hava koşulları da ağaçların çok hızlı büyümesine sebep olur. Ormanların bittiği yerlerde kurak araziler; kurak arazilerin bittiği yerlerde de çöller başlar.

Başta da bahsettiğim üzere medeniyet aramayın burada. En ufak bir şehir, köy, kasaba ve ya herhangi bir yerleşim yeri bulamazsınız. Balta değmemiştir henüz buraya. Sadece hayvanlar ve büyülü hayvanlar görürsünüz. Rangerların ve Druidlerin ölen hayvan yoldaşlarının (animal companion) ruhları da bu düzleme gelir ve vahşi hayatta mutlu bir şekilde huzura kavuşurlar. Peki sadece ölen hayvanlar mı geliyor? Tabi ki hayır. Ölmeden önce doğal hayata ve hayvanlara son derece bağlı olan ( genellikle ranger ve druidler) zeki ırklara mensup kişilerde öldükten sonra bu düzleme gelebilir. Ama büyük bir değişimle. Çünkü öldükten sonra buraya gelen kişiler, ölmeden önceki fiziksel formlarında değil de karakterlerine uygun bir hayvan formunda gelirler. İşte bu düzlemde hayvan dışında başka canlının olmayışı bu yüzdendir. Gelen tüm ruhlar kendilerine uygun bir hayvan-büyülü hayvan şeklini alırlar ve vahşi hayata katılırlar. Bu hayvanları sakın hafife almayın. Pek çoğunun büyülü olmasının yanı sıra hepsinin kendi zekası vardır. Yani sırf hayvana dönüştü diye eski zekasını kaybedecek diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Hatta pek çoğu konuşabilir üstüne büyü bile yapabilirler. Genellikle ölmeden önce büyü kullanıcısı olan kişiler öldükten sonra büyü yapabilen büyülü vahşi hayvan formunu alırlar (magical beast). Ancak büyüde vahşi hayata zıt bir etken olduğu için büyü yapabilen hayvanlar çok zor durum da kalmadıkça büyü kullanmamaya özen gösterirler.
Yerçekimi, zaman ve büyü kullanımı bu düzlemde normaldir. Bir eksisi ya da artısı bulunmamaktadır. Divinely Morphictir yani tanrısal varlıklar irade güçleriyle bu düzleme şekil verebilirler. Herhangi bir element veya enerji türünün bonusu-cezası yoktur.

Good yönelimi çok ağır bastığı için Evil karakterler -2 Charisma cezası alacaktır.

Beastlands üzerinde pek çok portal bulunur. Bunlar genellikle üst ve alt komşuları olan Elysium ve Arbore düzlemlerine açılan ve Beastlands’in sınırlarında bulunan doğal geçitlerdir. Sınırdan adımınızı attığınızda diğer düzleme geçebilirsiniz. Tabi diğer tarafta ne olduğunu ve ya sizi neyin beklediğini bilemezsiniz. Ayrıca bazı ağaçların içinde tek yönlü portallarda bulunur. Bu portallar düzlemin kendi katmanları arasında geçişi sağlar.
Sadece hayvanlar yaşar dedik ancak şöyle bir genelleme yapmakta fayda var. Bu düzlemin yerleşikleri sadece hayvandır. Yani siz bir portal aracılığıyla fiziksel formunuza zarar gelmeden buraya gelebilirsiniz. Genellikle rangerlar ve druidler sık sık gelirler.

Bilge hayvanlardan öğütler almak ya da kendilerine katılmalarını teklif etmek üzere…

Katmanlara geçelim…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.