Makaleler

Yeniden Dönme İhtimali Olan Klasik Dungeons and Dragons Evrenleri

5th Edition’la küllerinden doğan Dragonlance ve Spelljammer‘ın ardından sıranın hangi evrende olabileceği hakkında konuşuyor, ihtimalleri değerlendiriyoruz.

Wizards of the Coast geçtiğimiz aylarda 3 klasik dünyanın 5th Edition için geri döneceğini açıklamış, ardından Spelljammer ve Dragonlance haberleriyle tüm Dungeons & Dragons severleri mutluluktan havalara uçurmuştu. İki dünya da kural kitaplarıyla 2022 içinde bizlerle olacak, gizemini koruyan üçüncü klasik setting içinse 2023 yılına işaret ediliyor. Bazı dünyalar için ihtimaller sıfıra yakın, (bknz. artık lisansları WotC’a ait olmayan Rokugan, Kingdoms of Kalamar ve Lankhmar, pek popüler olmayan Council of Wyrms gibi dünyalar vs.) ama bizim hangi dünyanın geri döneceği hususunda birkaç tahminimiz var tabii.

İhtimal 1: Planescape

D&D Çoklu Evreni Spelljammer’ın dönüşü ve Magic: The Gathering dünyalarının ufak ufak 5th Edition’a entegre edilmesiyle çok keyifli bir hal alıyor şu sıralar. Haliyle herkes Planescape‘in de adeta pasta üzerinde çilek olacağı görüşünde. Kahramanların gemilerine atlayıp uzayın tehlikelerine doğru ilerleyerek kozmosun saklı köşelerinde yer alan D&D dünyalarını keşfe çıktığı Spelljammer’dan farklı olarak Planescape büyü odaklı bir yaklaşımla varoluş boyutlarını ve bu boyutların arasında yer alan envaiçeşit dünyayı bünyesinde barındırıyor. “Kapılar Şehri” Sigil’in de (ehemLadyofPainehem) burada yer alması nedeniyle Planescape pekala da 5th Edition Çoklu Evrenleri’nin birleştirici gücü olarak 5th Edition’a dönebilir.

İhtimal 2: Greyhawk

Aslında bakarsanız en yüksek dönüş ihtimaline sahip olan dünyamız Greyhawk. 5th Edition’la pek çok farklı dünyaya ve evrene uzansak da ilginçtir ki yakın dönemin öne çıkan 5th Ed. kitaplarında adı geçen karakterler çoğunlukla Greyhawk karakterleri aslında (bknz. Tasha’s Cauldron of Everything, Mordenkainen Presents: Monsters of the Multiverse). D&D filminin kötü karakteri olacağı konuşulan Vecna’da aslen Greyhawk dünyası Oerth çıkışlı. Hal böyle olunca WotC’un Greyhawk’ı unutmadığını ve setting için birtakım planları olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

Forgotten Realms’ın atası diyebileceğimiz Greyhawk’ın onun kadar yoğun bir dünyası yok aslında. Ama kendine has tanrıları, grupları, kötüleri, ülkeleri ve geçmişiyle D&D’nin kolları tüm settinglere uzanan en köklü dünyalarından biri kendisi. Hatta dünyası Oerth 3rd Edition’ın ana dünyasıydı, 5th Edition’da da Oerth’de geçen geçen oyunlar oynatmak için çeşitli tavsiyeler, ipuçları ve bilgiler yer alsa da detaylı bilgiler için eski kaynak kitaplar gerekiyor tabii. Yeni bir yüzle iddialı bir dönüş yapması kuvvetle muhtemel.

İhtimal 3: Dark Sun

Yan yana durduklarında Ravenloft‘un Disney filmi gibi kaldığı, D&D tarihinin en zorlu dünyaları listesinde zirveye oynayan Dark Sun listemizin en düşük dönüş ihtimaline sahip dünyası maalesef. Kaynakların kıymetli olduğu, kardeşin kardeşi, babanın evladı gözünü kırpmadan kesebildiği, büyücü krallar tarafından yönetilen şehirlerle bezeli Athas’ın acımasız dünyasında amaç en güçlü olmak ve hayatta kalmak. Tanrılar ve büyü bulunmuyor bu diyarda, ayrıca Spelljammerları ve büyüleri engelleyen kristallerle Çoklu Evren’den ayrılıyor.

Anlayacağınız 5th Edition’ın güncel konumuyla taban tabana zıt bir dünya Dark Sun. Halihazırda Çoklu Evrenler’e ağırlık veren ve daha insaflı ve yumuşak tonlu bir D&D anlayışı benimseyen WotC’un bu istikamete çok da yanaşmayacağını tahmin etmek zor değil. Seveni çok olan bir setting ama zaten D&D 4th Edition kapsamında 2010 yılında yenilendiği için bu kadar kısa süre içinde bir daha dönüş yapması sürpriz olacaktır (12 sene az mı demeyin, Spelljammer için tam 30 sene bekledi insanlar). Yine de ihtimal Planescape ve Greyhawk’a kıyasla düşük olsa da diğer pek çok settingden daha yüksek, belki bir sürpriz gelebilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.