Planescape

Elysium Plane Katmanlar ve Tanrılar

planescape-logo

1- AMORIA: Elysium düzleminin ilk katmanıdır ve tüm düzlemlerin katmanları içinde belki de en sorunsuz olanıdır. Her yer ormanlık alanlar ve irili ufaklı korularla doludur. Kasaba ve ufak şehirlerde bulunur çoğunlukla ticaretle geçinirler. Oceanus nehrinin üzerinde irili ufaklı yürüyen adacıklar görürsünüz ( aslında bunlar adacık değil nehrin koparıp taşıdığı büyük toprak parçalarıdır). Botlarla ve ufak teknelerle ulaşım çok yaygındır. Ve Elysium düzleminin nüfusunun büyük bir bölümü bu katmanda yaşamaktadır. Mevsimlerin hepsi biraz değişik geçer. Yazlar ne çok sıcaktır kışlar ne çok soğuktur. Bahar aylarında yağmur çok az yağar ve yağdıktan hemen sonra gökkuşağı çıkar. Material Planeden gelen bir yolcu bu düzlemde hangi mevsim olduğunu çok zor anlayacaktır. Burada yaşayanlarda mevsimlerden oldukça memnundur. Kaldı ki hava durumlarını kontrol edebilen fırtına devleri,druidler gibilerin durduk yere hava durumunu değiştirmelerine de oldukça kızarlar ( bunun için iyi bir sebepleri olsa bile).

Elysium düzleminde Guardinals denen bir tür Celestials ırkı bulunmaktadır. Devillar ve Demonların iyi versiyonlarıdır denebilir. Guardinalslar Elysium katmanları üzerinde etkin bir güç olarak karşımıza çıkarlar. Özellikle Amoria katmanında. Guardinallerde kendi içinde türlere ayrılır ve her guardinal bir hayvana benzer. Avoral, Cervidal, Equinal, Leonal, Lupinal, Musteval, Ursinal. Sırasıyla kuş, satyr, at, aslan, kurt, gelincik ve ayı.

Amoria’da bulunan ve en güçlü Leonallerden olan Prens Talisid en söz sahibi kişidir. Aynı zamanda en bilgeleridir. Beş tane komutanı bulunur. Bunlar Elysium düzleminde Prens Talisid ile birlikte düzeni sağlar. Duke Lucan (lupinal), Duchess Callisto (ursinal), Duke Windheir ( avoral), Lord Hwhyn ( equinal) ve Lord Rhanok ( cervidal). Aynı zaman da kendi türlerinin en güçlüleri olarak bilinirler.

Amoria’da Yaşayan Tanrılar

isisa- Dungeons and Dragons’ın ilk editionlarından beri bildiğimiz Güneş Tanrısı Pelor (greater deity) ve diyarı Light’s Blessing,

b- Ejderha Mızrağı’nda Disiplin ve Kaderin Tanrısı Majere ve diyarı Contemplation,

c- Hindu Panteonunun Güneş Tanrısı Savitri ve diyarı Domain of the Day-Long Sun,

d- Ejderha Mızrağından Şifanın ve Işığın Tanrıçası Mishakal ve diyarı Healer’s Home,

e- Mısır Baş Tanrıçası İsis ve diyarı Quietude,

f-  Budist Panteonundan Savaş Tanrısı Kuan-Ti ve diyarı Valorhome,

g- Sümer Tanrıçalarından Savaşın, Aşkın ve Verimliliğin Tanrıçası Ishtar ve diyarı City of the Star,

Bu katmanda bulunan tanrılardır.

 

Mishakal2- ERONIA:  Bu katman çoğunlukla dağlık bölgelerden ve gürültülü şelalelerden oluşur. Oceanus nehri burada hızlı ve rastgele akar. Yani nerede suyun yükseleceği nerede alçalacağı belli olmaz. Bir rehber olmadan nehir yolculuğu yapmamanız akıllıca olur. Yükselti fazla olduğu için sert rüzgarlar ve sık sık düşen yıldırımlar normal bir görüntü haline gelmiştir artık. Mevsimler sert geçer. Kışları aşırı soğuk yazları da çok sıcak geçer. 

Eronia’da Yaşayan Tanrılar

a- Sümer Panteonundaki en büyük tanrı olarak bildiğimiz Enlil (Marduk’la rekabet içinde olduklarını da ekleyelim)  ve diyarı Great Mountian of the East,

b- Norse Panteonundan Şiir ve Müzik Tanrısı Bragi ve diyarı HarpHearth,

c- Japonların Ay Tanrısı Tsukuyomi ve diyarı Mirror of the Moon,

d- Buçukluk Tanrısı Urogalan (demigod) ve diyarı Soulearth,

e- İyi Devlerin, Doğanın, Avlanmanın Tanrıçası Hiatea (greater Deity) ve diyarı Woodheaven,

f- Unutulmuş Diyarlar’dan Gizemlerin ve Tüm Büyünün Hanımı Tanrıça Mystra (greater deity) D&D 3rd editiona kadar bu katmanda ikamet etmeydi. Sonradan Mechanus düzlemine taşınmıştır. Diyarı Dweomerheart,

g- Unutulmuş Diyarlar’dan Ormanların Büyük Hanımı Tanrıça Chauntea (greater deity) ve diyarı The Great Mother’s Garden ,

h- Unutulmuş Diyarlar’ın Güneş Tanrısı Lathender(greater deity) ve diyarı Morninglory bu katmanda bulunan tanrılar ve diyarlarıdır.

 

Pelor_symbol3- BELIERIN: Bu katman çoğunlukla bataklıklardan sığ sulardan oluşan küçük korulardan oluşur. Ancak kötü düzlemlerdeki bataklıklar gibi hastalıkla veya zehirli hayvanlar ve böceklerle dolu değildir. Zararsızdır. Sadece birkaç adet yerleşim yeri mevcuttur.  Tahmin edileceği üzere her taraf sisle kaplıdır. Bu katmanın sakinleri de bataklıklar üzerine kurdukları tapınak benzeri ışık evleriyle yolculara sislerin içinde kaybolmadan güvenli bir yolculuk temin eder.

Bu katman aslında bir varlığa ya da birden fazla varlığa bir hapishane olarak yapılmıştır. Ancak şuan herhangi bir hapishane özelliği yoktur. Bahsi geçen varlıklarında ne isimleri bellidir ne de iyi ya da kötü yönelime sahip oldukları. Her şey bir kenara şunu bilmelisiniz ki bu düzlemde sıklıkla kötü yönelime sahip varlıklar gözükür. Alışılmadık bir görüntü değildir. Ve tabiî ki Guardinaller de sürekli olarak bu kötü varlıkları geri püskürtmektedir.

Belierin’de Yaşayan Tanrılar

a- Mısır Panteonun’un Hava Tanrıçası Nut ve diyarı The Refuge of Night bu düzlemde bulunur.

 

4-  THALASIA: Thalasia katmanı Oceanus Nehrinin başlangıç noktasıdır. Genellikle suyla kaplıdır ve çok fazla sayıda ada ve adacıkları bulunur. Adalar belli topluluklar halinde anılmaktadır. Kutsal Ölü Adaları, Kutsanmışlar Adaları, Avalon Tepeleri, Dünyanın Ötesindeki Adalar ve Kahraman Adaları. Adaların isimlerinden de anlaşılacağı üzere bu katman en ama en saf iyi ruhların ölümden sonra gelip dinlendikleri katmandır. Yüzde yüz iyi bir katmandır. İyiliğin kaynağı denebilir.

Thalasia’da Yaşayan Tanrılar

a- Japon Panteonun’dan Denizler Tanrısı O-Wata-Tsu-Mi ve diyarı Citadel of the Sea,

b- Kelt Panteonun’dan Güneş Tanrısı Belenus ve Brigantia, ortak diyarları Kutsanmışlar Adaları,

c- Fok balığına dönüşebilen selkie isimli insan ırkının tapındığı Surminare ve diyarı Selkies’ Grotto.

d- Yunus balıklarının Tanrısı Trishina (lesser deity) sevgilisi Deep Sashelas ile değilken bu katmanda dolaşır.

 

Yazan: Sencer Coşkun

Bu İçeriğe Oy Verin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.