Planescape

Arcadia Genel Bilgi

planescape_logo

Cennetler de bile sorun çıktığı bir evrende yaşıyoruz. İyi varlıklar kolayca kötü yola saparken kötüler asla iyi yola sapmaz. Ama Arcadia bildiğiniz her şeyi tersine çevirecek bir şekilde geliyor. Burasının diğer bir adı Kusursuz İyilik Toprakları’dır. Çünkü burada her şey kusursuzdur. İnsanlar, çiçekler, ağaçlar, gece ve gündüzler hatta havadaki toz parçacıkları bile. Lawful Good ağırlıklı bir düzlemdir. Burada yaşayan yerleşiklerin özel bir anlama gücü vardır. Bu güçleri sayesinde karşılarındaki kişilerin yönelimlerini anında anlarlar. Bu yüzdendir ki ne açık ne de gizli hiçbir kötü boyutdışı varlık bu düzleme adım atamaz. Atsa bile gizlenmek zorundadır zira bu düzlemin orduları gece gündüz demeden sürekli vardiya gezmektedir.

arcadia-mapBitkiler bile kusursuz dedik. Gerçekten öyle. Zira yerden çıkan çimler bile öyle bir dik açıyla uzar ki hiçbir çim başka bir çime moleküler düzeyde bile değmez. Böcekler çiçeklere belli açılarla konar, ağaçlar yere belli zaman aralıklarıyla meyveler düşürür, şehirler tamamen düzgün geometrik köşelere ve şekillere sahiptir, evler belirli aralıklarla yapılmıştır hatta gece ve gündüz bile kusursuzca yaratılmıştır. Düzlemin en uzun dağının tepesinde dev bir küre (Orb of Day and Night) mevcuttur. Bu kürenin yarısı ışık yarısı karanlık saçar aynı anda. Yani ne gece ne gündüz, ne alacakaranlık ne de gün batımı görülür. Hepsi aynı anda kusursuzca yansır bu düzleme. Çok sayıda orman, tarım alanları ve korular mevcuttur. Yani yeşil bir düzlemdir. Madde düzlemlerinden hayvanlar da burada mevcuttur ama onlar bile bu düzene ayak uydurmuşlardır.

Hava durumuna gelince. Bu düzleme gelenlerin mutlaka duyacağı bir grup vardır. The Storm Kings (teknik olarak 3’ü kral biri de kraliçe). Fırtına Kralları sırasıyla Rain, Wind, Lightning ve Cloud (Yağmur, Rüzgar, Şimşek ve Bulut) olarak bilinirler. Hiçbiri gerçek birer tanrı değildir ancak hepsi, kontrol ettikleri şeyin yarı-tanrısı (demigod) olarak düşünülebilir. Arcadia üzerindeki havanın mükemmel bir denge ve uyum içinde olması onların görevidir. Orb of Day and Night’ın çevresinde her birinin dev bir kalesi vardır. Bu kalelerin uçları gökyüzünde gözden kaybolana kadar yükselir.

Tüm düzlemler içinde kötülüğe karşı 0 tolerans gösteren düzlemlerin başında gelir diyebiliriz. Lawful Good karakterler sıklıkla kötülük avına çağrılır ve onlara çok saygı duyulur. Neutral Good karakterlere ise temkinle yaklaşırlar. İşlerine karışmadıkları sürece Neutral Good karakterlere tahammül gösterirler. Chaotic Good karakterlere ise pek sabırları yoktur. Ne iş için geldiyseniz halledin ve gidin şeklinde yaklaşırlar. Dediğim gibi burada yaşayanların karşıdakilerin yönelimlerini anlama gücü vardır ne kadar büyüyle saklamaya çalışırsanız çalışın. (yönelim gizleme büyüleri bir ihtimal gizleyebilir ama kesinlikle gizler diyemeyiz)

Her türlü celestial ırkını görebilirsiniz burada. Ama çoğunluğu öldükten sonra buraya gelerek dirilen ruhlar oluşturur. Bu ruhlara Einheriar denir ve düzlemin düzeninden ve kusursuzluğundan sorumlulardır. Bunun dışında formian denen ve dev karınca görünüme sahip varlıklarında pek çok kovan-şehirleri vardır.

Arcadia düzlemi Mount Celestia ve Mechanus (Nirvana) düzlemiyle komşudur ve doğal portallar aracılığıyla bu düzlemler arasında yolculuk yapmak mümkündür. Aynı zamanda Arcadia’nın Abellio ve Buxenos adında iki katmanı bulunmaktadır ve bu katmanlar arasında da yolculuk imkanı sağlayan çok sayıda doğal portal mevcuttur.

Yerçekimi ve zaman Madde düzlemleriyle aynıdır. Hiçbir element ve enerji türü bonus ya da ceza almaz. Küçük tanrılar tarafından bile şekillendirilebilir bir özelliği vardır. Chaotic varlıklar hemen fark edileceği için charisma puanlarıyla yaptıkları denemelere (checks) -2 ceza alırlar.

 

Yazan: Sencer Coşkun

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.